AVAS

Avtomobili, motorji, pa še kaj drugega, ki se giblje, bi bilo povsem nebogljeno brez vsaj elektronike. Tu torej spadajo ideje, popravila in predstavitve s tega področja

AVAS

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 13 Mar 2019, 11:56

AVAS ali Acoustic Vehicle Alerting System...

Od letošnjega poletja morajo biti vsi električni avti opremljeni z ropotalnikom, ki opozarja na bližajoči avto.

Making raw materials do something useful since 1969.
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1270 krat
Prejel zahvalo: 3136 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 166

Re: AVAS

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Mar 2019, 16:26

A se bo dalo tega vraga izključiti.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 6404 krat
Prejel zahvalo: 4124 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 13 Mar 2019, 16:52

To še ni vse... EU namerava uvesti piskanje in tresenje pedala ob prekoračitvi prepoznane hitrosti, pa še nekaj takih trapastih bonbončkov... Trapastih, ja. Ker poznam kar nekaj lokacij, kjer omejitev NI taka, kot pravi GPS, ali pa v eno smer je znak, v drugo ga pa ni. Pa še se najde... Pa...kako bo sistem, ki bo omejitev prepoznal po znaku vedel, da si peljal čez križišče in s tem omejitev ne velja več? Znakov "konec omejitve" pri nas skorajda ni... Če pa to recimo ne velja v Nemčiji? Potemtakem bo treba ob nakupu avtomobila v sistem vnesti državo vožnje :_rolling (ja, nimajo vsi GPS-a, da bi vedeli v kateri državi se vozim)
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 283 krat
Prejel zahvalo: 319 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 67

OdgovorNapisal/-a zanka » 13 Mar 2019, 16:59

Kaj ti bo dober avto na slabih slovenskih cestah.
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 101 krat
Prejel zahvalo: 185 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 36

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Mar 2019, 17:03

zanka je napisal/-a:Kaj ti bo dober avto na slabih slovenskih cestah.
Ne kriči o cestah! Če ti kaj ni jasno pojdi v Albanijo, Makedonijo, Moldavijo, Ukrajino,...

No da se ne bom samo s temi primerjal. Naše ceste so povsem primerljive z cestami na Poljskem, pa tudi še kje drugje. Mogoče z določenimi pokrajinami v Nemčiji, le da oni nimajo ležečih policajev, ampak imajo ta problem rešen na kar nekaj boljših načinov.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 13 Mar 2019, 17:06

Uh, ti se pa več kot očitno še nisi vozil izven Slovenije... brez zamere, ampak spet eden od tistih, ki je "gugl-pameten" (ali pa še bolje "fejstbukov pameten")
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a Pobes » 13 Mar 2019, 17:29

Protoncek je napisal/-a:To še ni vse... EU namerava uvesti piskanje in tresenje pedala ob prekoračitvi prepoznane hitrosti, pa še nekaj takih trapastih bonbončkov... Trapastih, ja. Ker poznam kar nekaj lokacij, kjer omejitev NI taka, kot pravi GPS, ali pa v eno smer je znak, v drugo ga pa ni. Pa še se najde... Pa...kako bo sistem, ki bo omejitev prepoznal po znaku vedel, da si peljal čez križišče in s tem omejitev ne velja več? Znakov "konec omejitve" pri nas skorajda ni... Če pa to recimo ne velja v Nemčiji? Potemtakem bo treba ob nakupu avtomobila v sistem vnesti državo vožnje :_rolling (ja, nimajo vsi GPS-a, da bi vedeli v kateri državi se vozim)

V novem superbu ki ga imamo doma sistem ki bere prometne znake/pobira hitrosti iz gps ni še zatajil. Ne vem kako ve tako točno, ampak meter po tabli že zamenja hitrost na displayu.
In ja pri nas so slabe ceste, so tudi slabše, vendar se ni ravno za hvalit pri nas. Ko razbiješ feltne in ležaje na glavni cesti v udarni jami, potem resnično vidiš kje smo.
Pobes

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 56 krat
Število neizkoriščenih povabil: 31

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 13 Mar 2019, 17:44

Če je na meter natančno, potem zagotovo ni preko GPS-a ampak bere znake. Meni branje znakov deluje res super, problem se pojavi, ko znaka ni...recimo cona 30...konec pa manjka. V tem primeru avto nekaj časa kaže znak, nato izgine.
Sicer je pa kar nekaj lokacij, kjer GPS NAPAČNO kaže omejitev hitrosti (preveč ali pa tudi premalo). Dejstvo je, da se karte ne posodabljajo tako pogosto, zato hitro pride do dezinformacij. V veliko primerih je karte po nekem času treba ponovno plačat - v mojem primeru, ko je Garmin imam free karte menda 5 let, medtem ko sem v enem letu dobil eno samo (1!) posodobitev.
Mislim, da bi bilo tu edino pravilno branje znakov, ne GPS. Je preveč nenatančen za te stvari. No, vsaj zaenkrat še. Mogoče bo bolje... :_dunno
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 13 Mar 2019, 18:02

V Albaniji so odlične ceste, le končajo se nepričakovano in nadaljujejo s kolovozom.

Vse te novotarije pa ne prinesejo več pameti neumnim voznikom.
Making raw materials do something useful since 1969.
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1270 krat
Prejel zahvalo: 3136 krat
Število neizkoriščenih povabil: 166

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 13 Mar 2019, 19:27

s54mtb je napisal/-a:Vse te novotarije pa ne prinesejo več pameti neumnim voznikom.

Imaš prav. Ampak težava je pa v tem, da večina takih MISLI, da jim prinese večjo varnost in posledično bolj divjajo, izsiljujejo... s prepričanjem, da jih vsa ta elektronika pač varuje pred nesrečo.
Sam pravim: vsa ta pomagala so res odlična. Je skranjo fino, če so in če jih znaš uporabljati v okviru njihovih zmožnosti. Sem pa prej čisto v redu bival tudi brez njih...
Poznam človeka, ki je kaki dve leti nazaj nabavil novega audija z vso možno opremo, takoj naslednji dan pa šel na servis, naj mu izklopijo tega hudiča, ker stalno nekaj piska. Tako se hvali okoli, da ima avto s "full opcijo", uporablja pa volan, bremze, občasno žmigavce in to je to. (in nima blage veze, kaj sploh ima in zakaj naj bi se to uporabljalo. Če ga vprašaš, kaj ima, pravi: "ma, ta avto ima VSE, samo jaz nič ne uporabljam. ker je brez veze, samo nekaj piska v tri krasne" :_banghead

Važno je, da se vidi "raskoš" - "mi pa mamo!"
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Mar 2019, 19:55

s54mtb je napisal/-a:V Albaniji so odlične ceste, le končajo se nepričakovano in nadaljujejo s kolovozom.
Ja, ali pa nadaljujejo pol metra nižje, ker se teren podaja,...
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a zanka » 13 Mar 2019, 21:42

VolkD je napisal/-a:
Ne kriči o cestah! Če ti kaj ni jasno pojdi v Albanijo, Makedonijo, Moldavijo, Ukrajino,...

No da se ne bom samo s temi primerjal. Naše ceste so povsem primerljive z cestami na Poljskem, pa tudi še kje drugje. Mogoče z določenimi pokrajinami v Nemčiji, le da oni nimajo ležečih policajev, ampak imajo ta problem rešen na kar nekaj boljših načinov.

Protoncek je napisal/-a:

Uh, ti se pa več kot očitno še nisi vozil izven Slovenije... brez zamere, ampak spet eden od tistih, ki je "gugl-pameten" (ali pa še bolje "fejstbukov pameten")

Če se najdejo slabši primeri, to še ne pomeni, da so naše ceste dobre. Sem se kar dosti vozil po EU, sicer samo CH, D, AT, DK, CZ, F, B, NL, L ... kar mi je bilo všeč je to, da namenijo po pol metra na vsako stran ceste - bankini.

Če ima baterija 1,3 V, potem so jasno tiste z 1,1 V slabše. Dobre so tiste z 1,45 V in več.
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 101 krat
Prejel zahvalo: 185 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 36

OdgovorNapisal/-a Carko » 13 Mar 2019, 23:11

Prej obratno - če se najdejo boljši primeri, še ne pomeni, da so naše ceste dobre.

Seveda so države z boljšimi cestami - naštel si države v samem svetovnem(!) vrhu razvitosti - smo pa tudi mi, tako kot pri večini ostalih stvareh, nekje v zgornjih 15%. Na svetu.
Carko

Zahvalil se je: 121 krat
Prejel zahvalo: 429 krat
Število neizkoriščenih povabil: 111

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Mar 2019, 23:21

zanka je napisal/-a:Sem se kar dosti vozil po EU, sicer samo CH, D, AT, DK, CZ, F, B, NL, L ... kar mi je bilo všeč je to, da namenijo po pol metra na vsako stran ceste - bankini.
Ne na pamet. Po Češkem sem bil ogromno. Če lahko rečeš, da so tam boljše ceste kot pri nas, potem pa res ne vem,...
ceska.png
Značilnost njigovih cest je maltene Gardaland. Videti je kot da so razglede iskali. Cesta gre od vrha do vrha sosednjih gričkov, pri čemer na vrhu nikoli ne veš v katero smer zavije. Naravnost gotovo ne gre. O pol metra na vsako stran lahko kar pozabiš, razen tam, kjer gre cesta skozi naselja. Mnogokrat je tako, da videz zaradi vrisanih črt zelo vara (glej zgoraj), saj so pri strani res črte, a je cestišče za tretino ožje kot pri nas. Marsikje se celo zgodi, da je en vozni pas normalne širine, drug pa širok komaj meter in pol. Naselja pa so oblikovana tako, da so raztegnjena izključno samo ob cesti. Center naselja se malo razširi in tvori nekakšen trg, ki pa nima oblike, kot smo jo vajeni, temveč je enormno valjaste oblike. Sega v dolžini 3/4 naselja. Mnogokrat se iz pol metra razširi celo na več metrov, a je vedno tako, da je premalo za avto in ne moreš varno parkirati.
Še dve fotke iz Holic, kjer se vsako leto konec Avgusta odvija radioamaterski sejem.
Holice1.png
holice2.png
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Carko » 13 Mar 2019, 23:24

Če se vrnemo na temo, tole umetno zvončkljanje električnih avtomobilov je res nadležno, ampak
- precej manj kot brnenje motorjev na notranje izgorevanje
- za varnost v mestih je kaj takega žal skoraj nujno

Predvsem glede druge točke, sem se večkrat ujel, da sem hotel izi čez cesto, brez da bi dobro pogledal, ker enostavno ni bilo nobenega hrupa, ki bi naznajal prihajajoč promet v moji smeri.
Carko

Zahvalil se je: 121 krat
Prejel zahvalo: 429 krat
Število neizkoriščenih povabil: 111

OdgovorNapisal/-a Iztok » 13 Mar 2019, 23:39

Roko na srce ... tudi novejših manjših ali srednje velikih OA skoraj ne slišiš, če 100m pred rdečim semaforjem stisne sklopko ali da v prosti tek pa se bliža v leerlaufu ...

Kakšne ropotuljice pa dat takim? :)
ʎɐqǝ uo pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ı ǝɯıʇ ʇsɐן ǝɥʇ sı sıɥʇ
Uporabniški avatar
Iztok

Kraj: LJ
Zahvalil se je: 450 krat
Prejel zahvalo: 378 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 74

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Mar 2019, 00:04

Še malo o cestah. Recimo Austrija. Ima večinoma dobro vzdrževane ceste. Tudi gorske. Avtoceste so res super, a se v taki alpski deželi ne da priti povsod po AC. Ne gre torej primerjati naših običajnih cest z avstrijskimi avtocestami.
Če primerjamo navadne ceste, potem je pa treba reči, da ima Avstrija ogromno gorskih cest (kot se alpski državi tudi spodobi), ki pa niso bolje označene od naših. Več v video prispevku:

Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 14 Mar 2019, 07:53

Pri nas je problem, da so 25 let vplačane cestnine načrtno kanalizirali v železnice. Se pa stanje malenkost izboljšuje v zadnjih letih. Je pa tudi razlika med cestami nekje na primorskem, kjer se ceste redko solijo in plužijo ali pa drugje, kjer močna zima zelo načne že tako slabe ceste.
MarkoM

Kraj: Pohorje (Maribor)
Zahvalil se je: 95 krat
Prejel zahvalo: 161 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a kobranka » 14 Mar 2019, 11:00

Jaz sem električni avto že načeloma nagledal in to definitivno nebo evropski prej vzgodnjaški problem pa je, ker SUVa z električnim pogonom pa še nisem videl ali pa mi je kaj ušlo.
kobranka

Zahvalil se je: 401 krat
Prejel zahvalo: 91 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 14 Mar 2019, 11:48

Imaš lexusa, volvota pa verjetno še katerega terenca hibrida. Dokler bo e-golf imel ceno čez 30k, jih bo verjetno malo na cestah.
MarkoM

Kraj: Pohorje (Maribor)
Zahvalil se je: 95 krat
Prejel zahvalo: 161 krat
Uporabnika povabil: s56rga

OdgovorNapisal/-a Cloud » 14 Mar 2019, 12:13

kobranka je napisal/-a:

Jaz sem električni avto že načeloma nagledal in to definitivno nebo evropski prej vzgodnjaški problem pa je, ker SUVa z električnim pogonom pa še nisem videl ali pa mi je kaj ušlo.

https://www.carwow.co.uk/audi/q7-e-tron
Cloud

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 37 krat
Prejel zahvalo: 154 krat
Uporabnika povabil: BraneZ

Vrni se na Elektronika v vozilih

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost