R - Clio Ključ za vžig

Avtomobili, motorji, pa še kaj drugega, ki se giblje, bi bilo povsem nebogljeno brez vsaj elektronike. Tu torej spadajo ideje, popravila in predstavitve s tega področja

R - Clio Ključ za vžig

OdgovorNapisal/-a S53AL » 04 Feb 2019, 12:58

Ima 2 ključa za vžig. Z enim normalno dela, z drugim pa samo vergla a ne vžge. Centralno z drugim tudi ne deluje.
Menda je bil ključ že enkrat na popravilu pa se oseba točno ne spomne kaj se je zgodilo takrat
Letnik 2001, bencinar.
:?:
http://www.zimazakon.si/forum
Uporabniški avatar
S53AL

Kraj: Črnomelj, JN75
Zahvalil se je: 608 krat
Prejel zahvalo: 68 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 12

Re: R - Clio Ključ za vžig

OdgovorNapisal/-a marko » 04 Feb 2019, 13:06

To je klasična težava renaultov. Samo, če boš odstranil kodo v motornem računalniku (immobilizator), boš imel mir, sicer nimaš šans. Vsako zimo te bo to hecalo. Več ljudi imaš po netu, ki to naredijo za okol 50-60 eur. Poseg ni sicer zahteven, rabiš pa programator za flash, ki je v tem računalniku. Če ga imaš, mi pošlji vsebino flasha in ti ga odklenem "na daljavo".
Če ti v življenju ne gre in si nesrečen, se spomni na lastnike Renaultov.
marko

Zahvalil se je: 112 krat
Prejel zahvalo: 123 krat
Število neizkoriščenih povabil: 66

OdgovorNapisal/-a S53AL » 04 Feb 2019, 13:21

Hvala za info. Programatorja nimam pa tudi avto ni moj. Bomo videli kaj bo en "strokovnjak" iz Črnomlja naredil. Poročam.
http://www.zimazakon.si/forum
Uporabniški avatar
S53AL

Kraj: Črnomelj, JN75
Zahvalil se je: 608 krat
Prejel zahvalo: 68 krat

OdgovorNapisal/-a arksi » 04 Feb 2019, 20:04

marko je napisal/-a:To je klasična težava renaultov. Samo, če boš odstranil kodo v motornem računalniku (immobilizator), boš imel mir, sicer nimaš šans...........

Bom še jaz pristavil svoj lonček ;-).
Imam skorj enak problem, s to razliko, da moj drugi ključ centralno zaklepa in odklepa, avta pa ne vžge. Ko poizkusim z defektnim ključem avto samo vergla in utripajoča lučka na armaturi utripa zelo hitro.

Me pa zanima, zakaj je potrebno psegati v računalnik avtomobila? A ni mogoče nekako popraviti ključa, da bi spet deloval. Zakaj in kaj sploh pride do okvare in kaj odpove v ključu, da ni več sposoben vžiganje?
Nekje sem prebral, da naj bi se avtomobil in ključ "povohala" preko RFID, ki je v ključu. Nevem pa, če to drži.?
arksi

Kraj: Dolenjska
Zahvalil se je: 627 krat
Prejel zahvalo: 97 krat
Uporabnika povabil: gumby

OdgovorNapisal/-a forest70 » 04 Feb 2019, 20:53

arksi je napisal/-a:
marko je napisal/-a:To je klasična težava renaultov. Samo, če boš odstranil kodo v motornem računalniku (immobilizator), boš imel mir, sicer nimaš šans...........

Imam skorj enak problem, s to razliko, da moj drugi ključ centralno zaklepa in odklepa, avta pa ne vžge. Ko poizkusim z defektnim ključem avto samo vergla in utripajoča lučka na armaturi utripa zelo hitro.

Me pa zanima, zakaj je potrebno psegati v računalnik avtomobila? A ni mogoče nekako popraviti ključa, da bi spet deloval. Zakaj in kaj sploh pride do okvare in kaj odpove v ključu, da ni več sposoben vžiganje?
Nekje sem prebral, da naj bi se avtomobil in ključ "povohala" preko RFID, ki je v ključu. Nevem pa, če to drži.?

Kar sem enkrat opazil, nekateri ključi imajo notri RFID kapsulo, ki ni pritrjena. Če si ne pazljiv pri zamenjavi baterije in jo izgubiš, pol ključ ne dela kadar hočeš vžgat avto. In ja tudi RFID crkne....
Z poseganjem v software avtomobila, izklopiš preverjanje RFID senzorja, ki zaznava ključ.
If you pay in bananas, you got monkeys.
Uporabniški avatar
forest70

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 341 krat
Prejel zahvalo: 381 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 118

OdgovorNapisal/-a Iztok » 04 Feb 2019, 23:02

arksi je napisal/-a:Imam skorj enak problem, s to razliko, da moj drugi ključ centralno zaklepa in odklepa, avta pa ne vžge. Ko poizkusim z defektnim ključem avto samo vergla in utripajoča lučka na armaturi utripa zelo hitro.

Centralno zaklepanje je ponavadi ločen del elektronike v ključu. Tudi moj enako samo vergla in ne vžge, če ni pravi RFID.

Za renoja ne vem, pri bavarcih se RFID ključa po posebni proceduri "vpiše" v varnostni modul, če imaš vsaj en brezhiben ključ.

Briše pa se jih s testerjem.
ʎɐqǝ uo pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ı ǝɯıʇ ʇsɐן ǝɥʇ sı sıɥʇ
Uporabniški avatar
Iztok

Kraj: LJ
Zahvalil se je: 418 krat
Prejel zahvalo: 358 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 70

OdgovorNapisal/-a marko » 05 Feb 2019, 08:44

@arski pri renaultu je običajno težava z anteno, ki je okoli volana. Ta namreč prenaša signal do motornega računalnika. Ko motorni računalnik ne zazna ključa, ne vžge. Če se odstrani kodo, lahko avto vžgeš s kakršrnimkoli ključem. Bedno, ampak to je edina stvar, ki dolgoročno dela pri teh avtih. Renault ima kable za v smeti, menjava te antene in pa diagnoza/debuggiranje žic je pa precej bolj zapletena kot pa samo odstraniti kodo.
Če ti v življenju ne gre in si nesrečen, se spomni na lastnike Renaultov.
marko

Zahvalil se je: 112 krat
Prejel zahvalo: 123 krat
Število neizkoriščenih povabil: 66

OdgovorNapisal/-a MadMax » 05 Feb 2019, 09:51

Če bi zezala špula, tudi drugi ključ ne bi delal oz. bi hecal.
Tu pa en dela, drugi ne.
Bi rekel da je računalnik "pozabil" en rfid... (da bi generalno rfid kapslni v ključih crkovali pa še nisem zasledil, razen če ima reno nekaj svojega...)

Da ni na nedelujočem ključu slučajno obešen še kak ključek od kavomata, odpiranje vrat na firmi, beleženje prihoda/odhoda...?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 343 krat
Prejel zahvalo: 345 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a arksi » 05 Feb 2019, 11:50

MadMax je napisal/-a:Če bi zezala špula, tudi drugi ključ ne bi delal oz. bi hecal.
Tu pa en dela, drugi ne.?........

Točno tako. Antena okoli volana potem verjetno ni.

MadMax je napisal/-a:........Bi rekel da je računalnik "pozabil" en rfid... (da bi generalno rfid kapslni v ključih crkovali pa še nisem zasledil, razen če ima reno nekaj svojega. Da ni na nedelujočem ključu slučajno obešen še kak ključek od kavomata, odpiranje vrat na firmi, beleženje prihoda/odhoda...?

A bi se dali to komunikacijo med RFID in avtom kako "posnifati", da bi videl, če deluje.?
Ne ničesar ni zraven obešenega. Bom ključ razdrl in pogledal kaj se skriva notri.
arksi

OdgovorNapisal/-a S53MB » 05 Feb 2019, 12:05

Pri renoju je problem stekleno pakiranje kapsule, ki poči po N padcih ključev po tleh, nato pa RFID 'tag' odpove.
Polmer je za nepopolne krožnice in teoretike
S53MB

Zahvalil se je: 40 krat
Prejel zahvalo: 6 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a Iztok » 05 Feb 2019, 12:25

Če se gre za starejše avte manjše vrednosti, jaz ponavadi iz delujočega ključa vzamem RFID kapsulo in jo prilepim pod pokrov poleg antene pa delajo vsi ključi. Pač ostane samo še mehansko varovanje.

Problem solved ... :idea:
ʎɐqǝ uo pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ı ǝɯıʇ ʇsɐן ǝɥʇ sı sıɥʇ
Uporabniški avatar
Iztok

Kraj: LJ
Zahvalil se je: 418 krat
Prejel zahvalo: 358 krat
Število neizkoriščenih povabil: 70

OdgovorNapisal/-a lojzek » 05 Feb 2019, 13:45

arksi je napisal/-a:

To se je pri našem službenem kangoju dogajalo.
Sem za to našel postopek takrat na netu, pišem po spominu... če se ti to zgodi (hitro utripanje lučke)

1. vzemi ključ ven za 30 sekund
2. vstavi ključ in samo daj kontakt za 30 sek (brez verglanja)
3. vzami kontakt za 30 sekund, ključ pusti v ključavnici
4. zopet daj kontakt in če lučka ugasne, je OK.

To smo počeli tedensko.

Ker pišem po spominu, nisem popolnoma gotov, če ne moraš pri 3. točki zopet izvleči ključ... :_think
lojzek

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 16 krat
Število neizkoriščenih povabil: 1

OdgovorNapisal/-a arksi » 05 Feb 2019, 18:25

Bravo Lojzek ;-) :_bow :_clap .
Sem šel po tvojem priporočilu in je uspelo. Sedaj mi delujeta oba ključa. Zanimiva "čarovnija".....

Sem pa poizkusil najprej tako, da sem vtaknil nedelujoč ključ zraven pa dal še delujoč ključ. Če bi bila komunikacija z RFID, potem bi moral avto vžgati. Ampak ni hotel. Očitno nekako drugače deluje omenjena komunikacija.?
A lahko kdo pove kaj se zgodi, če damo nedelujoč ključ za 30sek v kontakt in za 30 sek. odvzamemo kontakt? Kaj se ponastavi, ključ, ali računalnik v avtu, ali oboje, ali kaj tretjega???
arksi

Vrni se na Elektronika v vozilih

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost