Avto kamera- dashcam

Avtomobili, motorji, pa še kaj drugega, ki se giblje, bi bilo povsem nebogljeno brez vsaj elektronike. Tu torej spadajo ideje, popravila in predstavitve s tega področja

Avto kamera- dashcam

OdgovorNapisal/-a StricGeza » 19 Jul 2016, 00:56

Razmišljam o nakupu kamere katera se namontira na vetrobransko steklo avtomobila.
Malce gledam po slovenskem spletu in po tujem .... Obstaja svašta od takih z IR osvetlitvijo, resolucijo boljšo kot kak DSLR, ekranom ki je že cela televizija, ločeno prednjo in zadnjo kamero ....

Kakšne so vaše izkušnje oz kaj priporočate.
StricGeza

Kraj: Gradišče pri Divači
Zahvalil se je: 9 krat
Prejel zahvalo: 59 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 14

Re: Avto kamera- dashcam

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 19 Jul 2016, 07:22

Premalo podatkov si dal. A bo samo dash cam? Bo vedno v avtu in fiksno montirana? Če je odgovor na oboje negativen, raje poglej za kakšno športno kamero. Vse imajo tudi funkcijo "dashcam".
s54mtb

Zahvalil se je: 873 krat
Prejel zahvalo: 2043 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a VolkD » 19 Jul 2016, 07:30

Če si želiš le kamero za v avto, potem razmisli o varianti kamera + navigacija.
Trenutno imam samo kamero. Sicer je nekaj težav z njo, ker se mi občasno resetira, a je kriv napajalec in zdaj testiram drugega.
Je pa moja želja to kar sem napisal zgoraj. Razlog je v tem, da kasneje gledaš posnetke in ne veš s kje so. Se pač pozabi. Kamera+navigacija reši te probleme. Razen tega lahko posnameš kakšen kraj skrivoma. Recimo kakšen prehod meje, kjer se sicer ne sme snemati, na navigacijo pa niso pozorni.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 3618 krat
Prejel zahvalo: 2846 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 19 Jul 2016, 08:15

Saj dashcam ima GPS in akcelerometer, kar se tudi shranjuje.
s54mtb

Zahvalil se je: 873 krat
Prejel zahvalo: 2043 krat
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a javr » 19 Jul 2016, 11:04

___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 28 krat
Prejel zahvalo: 68 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 16

OdgovorNapisal/-a StricGeza » 20 Jul 2016, 22:32

Razmisljam o kameri ki bi bila 99% časa v avtu pritrjena na šipo. Actioncami odpadejo...
StricGeza

Kraj: Gradišče pri Divači
Zahvalil se je: 9 krat
Prejel zahvalo: 59 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a javr » 21 Jul 2016, 06:55

kamera mora biti tudi na zadnji šipi, ker se tudi zadaj, še posebej na avtocesti, marsikaj dogaja.
Jaz imam kamero samo spredaj, kupljena pa je bila preko Aliexpress od tega prodajalca. Reset-gumb je treba uporabiti povprečno enkrat na 3 mesece, kar se mi za nek no-name izdelek zdi presenetljivo malo. Na dashcamtalk.com imaš ocene raznih kamer.
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 21 Jul 2016, 07:18

Samo v opozorilo: v avtu je potem dobro imeti spisek prepovedanih držav, da tam snameš kamero s šipe. Če članek drži je na Bavarskem kazen celo do 300k€ , če snemaš dogajanje na cesti :_CR :_CR
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 165 krat
Prejel zahvalo: 180 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 39

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 20 Sep 2016, 18:23

Naj mi nekdo pove zakaj bi bila taka kamera prepovedana ?
Saj nimaš kamere tam z namenom da boš posnel nekaj točno določenega. Snemaš samo svojo pot.
Drugo bi bilo če bi se ti s kamero namerno znašel na nekem mestu kjer se točno vnaprej ve, da bo tam tudi nekdo drug in ga potem posnameš.
Drugače pa so prepovedi snemanja več ali manj na vseh mednarodnih prehodih in seveda ne boš šel snemat vojaških objektov. Ampak te stvari so lepo označene s prometnimi znaki.
SamoBr

Zahvalil se je: 110 krat
Prejel zahvalo: 187 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 35

OdgovorNapisal/-a Kroko » 20 Sep 2016, 18:29

SamoBr je napisal/-a:Naj mi nekdo pove zakaj bi bila taka kamera prepovedana ?

Preprosto. Prepovedana je, ker jo prepoveduje zakon. Vsaj v Avstriji, verjetno pa še kje. Kazni so zelo zelo visoke.
http://www.planet-cnc.comKroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 584 krat
Prejel zahvalo: 1087 krat
Število neizkoriščenih povabil: 197

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 20 Sep 2016, 18:31

Samo, vprašanj" daj mi povej..." je toliko, da če zdaj začnem, lahko pišem do prvega snega. Zakaj je tako? Ker so politiki (in "varuhi človekovih pravic") teh držav tako odločili. Spraševati take stvari je pihanje v meglo in upati, da se razblini.

Tako je in pika.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 20 Sep 2016, 19:49

Kroko je napisal/-a:Preprosto. Prepovedana je, ker jo prepoveduje zakon.

Protoncek je napisal/-a: Spraševati take stvari je pihanje v meglo in upati, da se razblini. Tako je in pika.

Brez da bi se spraševali o smiselnosti početja politikov in ureditev bi bili še vedno nekje v srednjem veku.
Za vsako stvar je prav da se vprašamo kaj to pomeni in zakaj tako in ne drugače. Odgovori v stilu tako je in pika nakazujejo zgolj na ljudi, ki zanje razmišljajo drugi.
SamoBr

Zahvalil se je: 110 krat
Prejel zahvalo: 187 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 35

OdgovorNapisal/-a Pobes » 20 Sep 2016, 19:56

A potem je prepovedan tudi GOpro na boku avta? Ker večkrat grem razmigat konje v avstrijske alpe, pa je treba seveda snemat pot. Navadno vidim na teh poteh veliko motoristov v actionCam-i.
Pobes

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 21 krat
Prejel zahvalo: 33 krat
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 20 Sep 2016, 20:36

SamoBr je napisal/-a:Za vsako stvar je prav da se vprašamo kaj to pomeni in zakaj tako in ne drugače. Odgovori v stilu tako je in pika nakazujejo zgolj na ljudi, ki zanje razmišljajo drugi.

Narobe. Za večino stvari obstajajo zakoni in pravilniki in teh se moramo držati. Če bi se za vsako stvar vsak sproti spraševal in tečnaril bi imeli popolno anarhijo. Zato so politiki, ki so izvoljeni s strani vseh nas (vsaj teoretično) in nas potem zastopajo ter odločajo v "našem imenu". Temu se reče demokracija. Vsi ostali pa potem živimo po teh zakonih. In, če jaz ali ti nisva obkrožila tega ali onega politika je to čisto nepomembno. Velja večina.

Je pa tvoja državljanjska pravica, da sprožiš predlog spremembe zakona. Če se boš drl v meglo ali ne, je pa drugo vprašanje.

Sicer lahko pa začnemo:
- zakaj je po mestih omejitev 50, čeprav so avtomobili vedno boljši, imajo boljše zavore in se zato hitreje ustavijo kot pred 30 leti?
- zakaj morajo samo otroci do 12. leta obvezno nositi čelado? A starejši je pa vseeno, če crknejo?
- zakaj je na javnem mestu ljudem prepovedano seksati (če to nekomu ni prav in zadevo prijavi), saj je seks vendar popolnoma naravna stvar, ki obstaja že od samega začetka živih bitij? Živali pa lahko to delajo...?
- zakaj moram jaz če nekaj ukradem v zapor, nek direktor ali politik pa samo izgubi službo?
- zakaj je pri nas na avtocestah omejitev 130, v nemčiji pa je ni?

Bo dovolj ali nadaljujem? Kot sem rekel, to lahko pišemo do snega, pa še dlje...

Pobes --> Mislim, da je najbolje, da se pozanimaš. AMZS bi to skoraj moral vedeti. Ampak po moje, da če je prepovedano snemati, je to to. Seveda ima dosti ljudi kamere na čeladi. Ker večina sploh ne misli na to, da je to lahko prepovedano...
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a javr » 20 Sep 2016, 21:10

kaj pa navigacije, ki imajo vgrajeno kamero ? So tiste siva cona ?
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a VolkD » 20 Sep 2016, 21:50

To je samo še ena megla. Konec koncev imaš lahko telefon na nosilcu v avtu in snemaš.

In ja, tudi mene zanima zakaj ima Avstrija to tako urejeno. V večini držav pa je to dovoljeno. Ker ne poznam razloga se sedaj sprašujem ali je to pri nas pravna luknja ali pa je to pri njih pretiravanje.

Ne gre za debato ali je prav, da imajo tako ampak za debato o razlogih, da je tako. Potem se šele lahko primerja ali taki razlogi morebiti obstajajo tudi pri nas.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 20 Sep 2016, 22:19

VolkD je napisal/-a:V večini držav pa je to dovoljeno.

Niti ne. Je kar nekaj držav, kjer je to prepovedano. Ni samo Avstrija, je še Belgija, pa Luksemburg, Portugalska pa kakšna. Nekatere države imajo dovoljeno z omejitvami (karkoli je pač to). Je pa, kot pri nas, v veliko državah to še sivo področje.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a VolkD » 20 Sep 2016, 22:51

Protoncek je napisal/-a:Niti ne. Je kar nekaj držav, kjer je to prepovedano. Ni samo Avstrija, je še Belgija, pa Luksemburg, Portugalska pa kakšna. Nekatere države imajo dovoljeno z omejitvami (karkoli je pač to). Je pa, kot pri nas, v veliko državah to še sivo področje.

No če si že pri naštevanju, potem je treba biti pošten in povedat še drugo plat. Recimo to da v Rusiji, na Češkem na Poljskem in na Portugalskem, snemanje vožnje dovoljujejo in ga tudi podpirajo saj so ugotovili, da pripomore k varnosti v prometu. V teh državah namreč posnetek velja kot dokaz.
Ni namreč bolj neumne situacije, ko sam posnameš lastno neumnost in potem to na sodišču velja kot dokaz.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a javr » 21 Sep 2016, 06:32

Ne gre za debato ali je prav, da imajo tako ampak za debato o razlogih, da je tako. Potem se šele lahko primerja ali taki razlogi morebiti obstajajo tudi pri nas.
takšnemu razmišljanju se reče "populistično", ker zahtevaš enostaven odgovor na enostavno vprašanje. V večini primerov pa boš dobil odgovor "ker imajo tako urejene tudi druge države". Smiselno bi bilo da snemaš lahko, kazniva pa bi bila objava brez privolitve ljudi na posnetku, ali pa morajo biti obrazi, registrske tablice in ostali zasebni podatki zakriti/zamegljeni.
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 21 Sep 2016, 07:20

Saj a ni društvo nekoč vprašalo natanko to (informacijsko pooblaščenko ali koga že?) in dobilo nekako nejasen odgovor ravno v tem smislu - da je pri nas (zaenkrat še) nekako dovoljeno, a ne smeš objavljati osebnih podatkov.

Sicer pa, da ne bo pomote - sam sem tudi ZA to, da bi bilo snemanje dovoljeno in tudi ne vem, zakaj nekatere države to prepovedujejo, a dejstvo je, da je tako in za posameznika še vedno velja, da se je čisto brez veze spraševati, zakaj je tako. Če že, bi se morala skupaj spraviti večja skupina in skupno predlagati spremembo zakona. Namreč, cesta je javni prostor in kdor gre tja, se predhodno zaveda, da ga vidijo tudi ostali. In če na javnem prostoru dela neumnosti, je logično, da bodo posledice. No, očitno tukaj v nekaterih državah zakon raje ščiti take neumneže...

Darko, se popolnoma strinjam dejstva o dovoljenem snemanju. Tudi drugje bi taki posnetki včasih prišli še kako prav. Je pa tako, da če bi posnel lastno neumnost (krivdo) bi posnetki zagotovo "izginili" ("mi je ravno včeraj kamera crknila..."). Redkokdo bi šel sam sr*t v svojo skledo (no, bi se našel kdo...).

Glede debate, zakaj je tako: neverending story... lahko debatiramo v nedogled. Na kratko: pravi lobist na pravem mestu ob pravem času. To je vse in nima nič skupnega z varnostjo ali zaščito osebnih podatkov. Tistim zgoraj je to bolj malo mar...
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a Kroko » 21 Sep 2016, 09:09

Mislim, da ni tako preprosto. Ker pri nas tak posnetek ne velja kot dokaz ima majhno "vrednost". Če tehtamo pravice snemalca in pravice tistih, ki si ne želijo biti posneti, potem sigurno zmagajo slednji. Torej, če takim posnetkom zakonodaja ne da kakšne dokazilne vrednosti, potem je potrebno kamere prepovedati tudi pri nas. Takšno snemanje služi samo poteševanju potreb snemalca. Snemani ljudje so zlorabljeni za namene tega poteševanja, kar pa ni sprejemljivo.
http://www.planet-cnc.comKroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 584 krat
Prejel zahvalo: 1087 krat
Število neizkoriščenih povabil: 197

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Sep 2016, 13:54

Kroko je napisal/-a:Ker pri nas tak posnetek ne velja kot dokaz ima majhno "vrednost".
Ampak jo ima. Če takoj neposredno po prometni nesreči poveš da imaš kamero, jo policija če hoče lahko začasno odvzame in si posnetke ogleda. Zapisnik narejen na osnovi tega ogleda in dejstev s terena ima status dokaznega gradiva.

Kroko je napisal/-a:Takšno snemanje služi samo poteševanju potreb snemalca.
S čisto vsemi posnetki je tako in pri tem ni nič narobe. V to šteje naprimer snemanje roadtripa po recimo slabo prehodnih poteh - živi makadam osrednje Bosne, kjer se uro in pol voziš pa ne srečaš niti ovce.

Kroko je napisal/-a:Snemani ljudje so zlorabljeni za namene tega poteševanja, kar pa ni sprejemljivo.
Dokler so ljudje vidni kot nerazpoznavna množica s tem ni nič narobe. Ko pa na posnetkih lahko prepoznamo posameznike je pa tak posnetek le za lasten arhiv, nikakor pa ne za kakršno koli obliko objave razen če se posneti z objavo strinja. Ampak imeti tak posnetek v arhivu brez, da ga lahko pokažeš je pa res malo mimo. Torej je najbolje, da se takoj odločiš in brišeš.

Imam pa recimo posnetek uličnega pevca, ki v Splitu poje "Dalmacijo". Uporabil sem ga kot del potopisnega predavanja. Imam pa njegovo pisno dovoljenje, da to lahko naredim. Pri tem je izrazil zahtevo, da posnetka ne objavim na internetu "jer ko če onda da dodže ovamo, da me sluša".
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Baterija za Avto kamero - dashcam

OdgovorNapisal/-a javr » 21 Avg 2017, 12:10

Baterija na sliki je zdržala presenetljva 4 leta; mislim, da jo datumska koda postavlja celo v leto 2012. Posumil sem da je prazna ker kamera ni več snemala še dodatnih 10 sekund po izklopu napajanja ampak je ekran nekontrolirano ugasnil, kontola datotek na SD-kartici pa je pokazala da novih datotek tam nekje od 13.avgusta naprej več ni.
Ob poplavi ponudnikov tovrstnih baterij me zanima s kom imate dobre izkušnje. Aliexpressova trgovina, kjer sem kamero kupil, ne obstaja več.
Priponke
30.jpg
40.jpg
50.jpg
70.jpg
80.jpg
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a SimonS » 21 Avg 2017, 14:38

Prav take baterije se uporabljajo za male drone.
Tako da boš našel poplavo le teh na ebayu. Kvaliteta...hmmm
SimonS

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 147 krat
Prejel zahvalo: 188 krat
Uporabnika povabil: mucek
Število neizkoriščenih povabil: 21

OdgovorNapisal/-a Proteus » 21 Avg 2017, 14:41

Ko enkrat odpreš Pandorino skrinjico potem ni več poti nazaj.

Pravica do moje zasebnosti je v vsakem primeru nad pravico nekoga, ki meni, da potrebuje kamero zato, da bo dokazoval svojo nedolžnost.

Po cca >500 Kkm prevoženih kilometrih (1/3 v tujini) lahko mirne duše zatrdim, da takšno kamere ne potrebuješ. Če bi si jo že namontiral bi si jo samo zaradi zlobe, da bi v svoje veselje prijavljal vse tiste, ki na AC neutemeljeno vozijo po prehitevalnem pasu.

Kdor pa zagovarja pravico do snemanja naj ne joče, če bo to pravico izrabila tudi država za nadzor državljanov in bo kamere postavila na vsak vogal. Svoboda očitno ni za pusije, ki se bojijo lastne sence in morajo imeti v dokaz svoje nedolžnosti dokumentiran vsak meter ceste, ki jo prevozijo.
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 210 krat
Prejel zahvalo: 388 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 66

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 21 Avg 2017, 15:16

Proteus je napisal/-a:Po cca >500 Kkm prevoženih kilometrih (1/3 v tujini) lahko mirne duše zatrdim, da takšno kamere ne potrebuješ.

Kot kaže še nisi vozil v Rusiji...

Glede pravice do zasebnosti pa: Neizpodbitna in 100% pravica do zasebnosti je na moji privatni parceli in nikjer drugje. V momentu, ko stopiš na javni kraj se tvoja zasebnost do neke mere neha. Ko si v javnosti te neizbežno vidijo drugi. Ali z očmi ali preko kamere ni toliko pomembno. Namreč, enako pravico imajo biti na cesti tako ti/jaz kot drugi.
Edina rešitev je, da se zaviješ v burko. Tako te nihče ne bo poznal (no,vsaj v teoriji je tako...)

Pravica do moje zasebnosti je v vsakem primeru nad pravico nekoga, ki meni, da potrebuje kamero zato, da bo dokazoval svojo nedolžnost

Tole pa demantira samega sebe. Namreč: ti praviš, da imaš pravico nad vsem. OK... ampak obenem imaš tudi pravico dokazovati, da si nedolžen. To pa zahteva snemanje... torej: ne sme se snemati, ker imam pravico do zasebnosti, ampak se mora snemati, da lahko dokažem mojo nedolžnost. :_CR
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a Proteus » 21 Avg 2017, 16:23

Protoncek je napisal/-a:Kot kaže še nisi vozil v Rusiji...

Preslikavati prakso iz ene najbolj skorumpiranih držav, kjer pretepajo in pobijajo novinarje, kjer vozniški izpit kupiš in ne narediš itd... nima nobenega smisla.
To je isto, kot da bi rekel, da se morajo tudi pri nas ženske spremeniti v pingvine, ker imajo to prakso države na bližnjem vzhodu.

Protoncek je napisal/-a:Neizpodbitna in 100% pravica do zasebnosti je na moji privatni parceli in nikjer drugje.

Ah daj no, to kar si napisal je čista neumnost in nerazumevanje bistva varovanja osebnih podatkov.

Na kateri koordinati se jaz nahajam v času t je moj osebni podatek in ni vezan na to ali sem na privatni ali javni površini.

Smisel varstva osebnih podatkov je varovanje pravic posameznika, na katerega se podatki nanašajo.

Osebni podatki se lahko obdelujejo le, če je njihova obdelava določena z zakonom, ali če ima upravljavec zbirke podatkov pisno privolitev posameznika.
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 21 Avg 2017, 16:42

Neumno ali ne, neumno je tudi trditi, da ne rabiš kamere na podlagi 500kkm prevoženih km po kultiviranih državah, kjer je res ne rabiš, dostikrat niti ne smeš imeti.
Kje pa piše, da bo tisti, ki jo želi kupiti vozil samo tam? :_dunno

Glede "osebnih podatkov" se pač ne strinjava, zato se ne bova kregala. Jaz že razumem poanto varovanja podatkov, problem je samo, ker se to vse preveč izkrivlja in pretirava. Po tvoje je moje pisanje "čista neumnost", po moje je popolnoma pravilno in nedvoumno. Noben nikogar ne sili, da se sprehaja po javni površini. Če pa se, se mora zavedati tveganja in vsega, kar to potegne za seboj. Primer: imaš pravico hoditi kjerkoli, torej lahko stopiš tudi na mravljišče. Žal s tem tvegaš, da te mravlje popikajo. Potemtakem s tem dejanjem mravlje kršijo tvojo zasebnost/pravico...

A pustimo to---konec debate z moje strani.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a carli » 21 Avg 2017, 17:17

Proti snemanju so tisti, ki kaj skrivajo. Mene so enkrat napadli ker sem jih fotografiral ko so kradli pri sosedu ( od motorne žage naprej) so rekli ko jaz kradem me nihče ne bo slikal, ja pa jade še grožnja z orožjem ni zalegla, pa kaj če maš gver vozi Miško s sosedovega dvorišča. Lahko fotografiraš in objaviš vozilo in tablico ki je last firme. Zakaj je pa tablica na ostalih vozilih taka tajnost? Vsi jo vidijo pa nihče ne more v bazi preverit komu pripada tak da....
Danes so vozila privzeto opremljena s kamerami kaj pa tu pravi zakon? Aja teh kamer se ne vidi pa nikogar ne motijo. Je pa zadeva zelooo uporabna pri teh novih velikih avtomobilih.
Priponke
IMG_20170812_151502-2.jpg
carli

Zahvalil se je: 56 krat
Prejel zahvalo: 32 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 21 Avg 2017, 17:44

Niso problem kamere, problem je snemanje. Namreč, kamera je kot oko..ali gledaš direktno s svojimi očmi ali pa preko kamere, tu ni razlike.
Doma imaš recimo lahko kamer kolikor hočeš, dokler ne snemaš, bo vse v redu. Ko pa enkrat snemaš lahko to delaš samo, če kamera kaže na tvoje, sosedovo pa ne brez njegovega privoljenja, javno tudi ne. Torej nobenega pločnika, ceste, travnika...ki ni tvoj.
Sicer se pa popolnoma strinjam s stavkom:
Proti snemanju so tisti, ki kaj skrivajo

Sicer je prav, da se z zasebnimi podatki ne dela kot s peskom na cesti, ker prav lahko pride do zlorab le-teh. Problem je, ker gre to "varovanje podatkov" preko vseh meja razuma... kot npr. brisanje vseh DNK-jev v sloveniji. Potem pa pride neko kaznivo dejanje, ki ga je treba raziskati je pa štala...
Moje stališče glede tega je, da se moja pravica do zasebnosti, varovanja podatkov in podobne navlake neha s trenutkom, ko naredim neko p**darijo. Ampak pri nas imajo zaporniki več pravic kot mi, ki smo na prostosti...
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a Proteus » 21 Avg 2017, 17:46

carli je napisal/-a:Proti snemanju so tisti, ki kaj skrivajo.

Bravo, to pa je argument. Uporablja ga n.pr. ameriška NSA v stilu: "vaše eMaile beremo zato, da boste sami bolj varni". Za crknit kako malo cenite svobodo.

In pri argumentu "kar naj me snemajo saj nič takšnega ne počnem" se boste nekega dne zbudili v lepem novem svetu, ko bodo nadzirali tudi kaj poakate in polulate. Saj to ne bo nič takšnega, saj vi itak ne vnašate vase nobenih opojnih substanc.

carli je napisal/-a:še grožnja z orožjem ni zalegla, pa kaj če maš gver vozi Miško s sosedovega dvorišča.

A z orožjem si jim grozil?
A ga mogoče celo poseduješ?
Če je odgovor DA, potem je ta tvoja grožnja dovolj, da se ti tisti tvoj gver odvzame, ker očitno nisi dovolj zrel, da bi ga imel.

carli je napisal/-a:Danes so vozila privzeto opremljena s kamerami kaj pa tu pravi zakon? Aja teh kamer se ne vidi pa nikogar ne motijo. Je pa zadeva zelooo uporabna pri teh novih velikih avtomobilih.

Dokler se slika samo procesno obdeluje za namen manevriranja, in se ne shranjuje, to ni noben problem.
A sploh veš v čem je razlika?
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a carli » 21 Avg 2017, 18:08

Da smo si na jasnem jaz sem imel telefon s fotoaparatom, oni so meni omenili da imajo puško. Kaj si pa ti sedaj tu nekaj pameten, ko soseda ni imam vse ključe od hiše in sedaj nekih nepridipravov ki gredo praznit to hišo niti vprašat ne smem kaj se grejo. Upam da imaš ti take sosede ki nič ne vidijo in slišijo ko te ni.
Ja poznam razliko ampak to sliko na zaslonu jaz vidim in vidim to kar brez tehnike ne bi videl.
carli

OdgovorNapisal/-a Proteus » 21 Avg 2017, 18:13

carli je napisal/-a:oni so meni omenili da imajo puško

Res čudno, tega v tvojem prejšnjem prispevku ni bilo zaslediti, tam je pisalo "še grožnja z orožjem ni zalegla".
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a carli » 21 Avg 2017, 18:20

Proteus je napisal/-a:
carli je napisal/-a:oni so meni omenili da imajo puško

Res čudno, tega v tvojem prejšnjem prispevku ni bilo zaslediti, tam je pisalo "še grožnja z orožjem ni zalegla".

Da ni zalegla da bi pospravil telefon in se delal da nič ne vidim. Argument ko jaz kradem me nihče ne bo slikal pri meni ne pali ne kradi pa te nihče ne dobil v kader ker nisi zanimiv. Ko jaz odgovarjam za sosedovo to pazim bolj ko svoje. Moja beseda proti trem verjetno ne bi vzdržala s podporo tehnike in dejstvom da je slika na serverju pa... in so jo popihali.
carli

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 21 Avg 2017, 19:19

Proteus je napisal/-a:Uporablja ga n.pr. ameriška NSA v stilu: "vaše eMaile beremo zato, da boste sami bolj varni". Za crknit kako malo cenite svobodo

Čisto pravi argument je, če govorimo o privat mailih, ne o službenih. NIMAM KAJ SKRIVAT, ker nisem nič kradel, nikogar ubil, izsiljeval...Svoboda tu nima nobene povezave, če nimaš kaj slabega na vesti.
Če imajo čas in denar, izvoli. Karkoli mojega bodo brali bo za njih popolnoma nepomembno in neuporabno ter čista izguba časa. Če pa branje mojih mailov kaj pripomore k MOJI varnosti (sicer nimam pojma, kako...), potem pa sploh nimam prav nič proti.
Ko gre za službene zadeve je stvar seveda bolj občutljiva.

carli je napisal/-a:Ja poznam razliko ampak to sliko na zaslonu jaz vidim in vidim to kar brez tehnike ne bi videl.

Ni čisto res. Če bi se obrnil nazaj, levo, desno... bi videl. Kamere ti samo olajšajo zadevo, da ti ni treba okoli zijat in akrobacije izvajat. Zato tu ni razlike ali gledaš direktno ali indirektno z očesom. Če bi bilo tako potem bi morali prepovedati tudi ogledala, saj tudi brez njih "ne bi videl"...
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a carli » 21 Avg 2017, 20:34

Protoncek je napisal/-a:Ni čisto res. Če bi se obrnil nazaj, levo, desno... bi videl. Kamere ti samo olajšajo zadevo, da ti ni treba okoli zijat in akrobacije izvajat. Zato tu ni razlike ali gledaš direktno ali indirektno z očesom. Če bi bilo tako potem bi morali prepovedati tudi ogledala, saj tudi brez njih "ne bi videl"...

Ni variante da to vidiš če ne greš okrog avta. Je kar zanimivo ko nihče ne ve da so 4 kamere in jih tudi ne vidi to počiš od smeha. Še jaz sem postal bolj previden v bližini takih avtov. Da o skritih kamerah po vikendih tu okoli niti ne govorim, slike in videi gredo takoj do lastnika. Sedaj je mir prej pa so ti odnesli vse od motokultivatorja do stikal in vtičnic. Ovi drugi "lopovi" ki ti pokosijo dvorišče in okolico pa kameram nismo strahi :_rolling vsaj lastnik takoj ve kakšno je stanje in pripelje kak radler :_bow . Je nek drug občutek ko si v kadru kamere, to se lepo vidi na yutubu ko poskušajo z lažnimi nesrečami, ko opazijo kamero je igre takoj konec.
carli

OdgovorNapisal/-a Peter » 21 Avg 2017, 20:42

Je že kdo poskusil kakšno od aplikacij dashcam za pametni telefon??
Upam, da nisem preveč offtopic!? :_rolling
Uporabniški avatar
Peter

Kraj: Lucija
Zahvalil se je: 150 krat
Prejel zahvalo: 46 krat

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Avg 2017, 20:45

Vsak ima neke pravice. Tisti, ki ima kamero ima pravico do snemanja (ker drugače kamer sploh nebi kupovali oziroma prodajali - bi bile prepovedane). Na drugi strani ima tudi vsak pravico do zasebnosti. V neki točki pa se ti dve pravici izključujeta. Nekatere stvari so seveda logične, druge pa ne ravno. Mnogo takih je na meji. Med tiste logične spada recimo pravica, da se snema nogometno tekmo, brez, da bi se za to vprašalo vsakega obiskovalca posebej. Mejne so take, kjer se zaradi varnosti snema določeno področje v cilju zagotavljanja varnosti. Tako področje mora biti označeno, da je pod video nadzorom. Izgovor, da nekdo nima tam kaj iskati ne pomaga. Oznake morajo biti!

Pri uporabi kamere v avtu je treba biti previden. Na nekaterih področjih je snemanje povsem prepovedano ( vojaški in industrijski predeli, državne meje, elektro postrojenja,...). Imajo pa različne države različno zakonodajo. Povsod pa je treba stvari razdeliti na vsaj dva dela. V večini držav je takole:

Prvi del je snemanje.
Dovoljeno je snemati svojo pot. Tu seveda ujameš tudi ljudi, ki se tam nahajajo slučajno. Torej so tudi na takih posnetkih slučajno. Problem nastane, ko nekoga slediš, zasleduješ, zalezuješ,... skratka, ko si se lotil nekoga snemati namerno (Sicer je sledenje, zasledovanje,... že samo po sebi prepovedano, če za to nimaš posebnih dovoljenj). Tudi če se ne premikaš je snemanje prepovedano, če s tem snemaš nekoga namerno. Torej šele v tem namernem snemanju nekoga, je kršena njegova pravica do zasebnosti. No tu je potem lahko zelo tanka meja med namenskim in nenamenskim snemanjem. Če boš pri parkiranem avtu prižgal kamero in snemal soseda na dvorišče v trajanju pol ure, si že na zelo zelo tankem ledu. Če boš prižgal avto in odpeljal, pri tem pa posnel soseda na dvorišču je evidentno, da nisi snemal njega namerno.

Drugi del je predvajanje in objavljanje takih posnetkov. Tu so pravila precej bolj ostra. Če je na posnetku mogoče prepoznati osebe na kakršen koli način (obraz, dokumenti, registracija avtomobila, hišna številka,...) potem se tak posnetek ne sme javno predvajati, objavljati ali kakorkoli dati na razpolago javnosti. Lahko pa ga, na licu mesta na zahtevo ali pa tudi ne, pregleda uradna oseba.

Posnetki, ki so predelani do te mere, da razpoznava oseb ni mogoča so lahko objavljeni. Objavljeni so lahko tudi posnetki, kjer se ljudi lahko prepozna, a je treba imeti njihovo (najbolje) pisno soglasje. In to ne glede na to, ali osebe, ki se jih da prepoznati, posnetek prikazuje v pozitivni ali negativni luči.
Odpade torej izgovor: "Pa saj ni nič takega".

Oseba na posnetku lahko soglasje tudi po objavi prekliče brez pojasnila. Avtor mora tak posnetek umakniti/spremeniti,...

Zaradi zgornjega velja tudi spodnje:
Ne glede na to kdo je posnetek objavil, je prepovedno objavljati kopijo ali pa samo del posneta, celo samo eno sličico, kogarkoli s takega posnetka, če ga je mogoče prepoznati. Skratka nihče ne sme vašega posnetka, ki ste ga objavili, vzeti in ga objaviti kjer koli drugje, še posebej ne, ker avtor na to nima več vpliva.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 21 Avg 2017, 20:51

No, če imaš kamero na bajti ne mislit, da si pa zdaj varen. Sem že videl posnetek, ko so tipi s štumfom na glavi prišli do objekta, prislonili lestev, odmontirali kamere in jih odnesli. Ostal je samo rekorder, ker niso vlomili v bajto (so ugotovili, da je alarm pa so raje odnehali). Pa jih najdi... :_dunno
ker drugače kamer sploh nebi kupovali oziroma prodajali - bi bile prepovedane

Ni čisto tako. Dovoljenje prodaje in dovoljenje uporabe na javnih mestih sta dve različni stvari. Conrad je svoje čase prodajal ogromno stvari, ki niso bile dovoljene, ne v Nemčiji, ne pri nas. Poleg je bil napis "uporaba v evropi je prepovedana". Torej si zadevo lahko uporabljal ... hja, na tekmovanjih, doma, v garaži, delavnici...in tudi na cesti, a na lastno tveganje.

Glede snemanja po Evropi: snemanje v nekaterih državah je lahko hudo drago!!!
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Avg 2017, 20:55

Protoncek je napisal/-a:Glede snemanja po Evropi: snemanje v nekaterih državah je lahko hudo drago!!!

Kamere na armaturki so prepovedane, če se jih na javnem mestu uporablja za stalno snemanja in zbiranje podatkov.
Tole je povsem enakovredno temu kar sem povedal jaz. Je pogojni stavek. Če imaš ti parkiran avto na javnem mestu in stalno snemaš in zbiraš podatke. Če se pa pelješ mimo, pa temu ni tako.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 21 Avg 2017, 21:11

Vsaj v Avstriji ne. Tam brez dovoljenja ne smeš snemati. Stalno snemanje tam ne pomeni 24/7, ampak da imaš kamero stalno prižgano cel čas vožnje.
še en link...
Kamere v avtomobilih prepovedujejo še Belgija, Luksemburg in Portugalska,
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Avg 2017, 21:32

Tisto je staro. Pa za povrh niti točno ne. Sem letos plačal 50€ kazni zaradi prehitre vožnje v Avstriji. Niti povohali niso kamere.
:_think mogoče imam še posnetek,... a ga nebi objavljal :)
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 21 Avg 2017, 21:38

Si imel že srečo. Je staro, a še veljavno...
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a carli » 21 Avg 2017, 21:52

Avstrija pa kazni, te bojo tega zaprli pa ključ vstran vrgli. http://travocial.com/index.php?module=c ... bject=6285
carli

OdgovorNapisal/-a Iztok » 21 Avg 2017, 22:05

carli je napisal/-a:... Je nek drug občutek ko si v kadru kamere, to se lepo vidi na yutubu ko poskušajo z lažnimi nesrečami, ko opazijo kamero je igre takoj konec.

Me zanima, če bi bili nasprotniki dashboard kamer še naprej proti, ko bi jih takole na finto dobili mulci in za bolečine iztožili par k€ ... ?

http://www.t3tech.si/si/932/3634/zakaj-je-dobro-imeti-kamero-.aspx
Uporabniški avatar
Iztok

Kraj: LJ
Zahvalil se je: 241 krat
Prejel zahvalo: 242 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 46

OdgovorNapisal/-a javr » 21 Avg 2017, 22:13

SimonS je napisal/-a:Prav take baterije se uporabljajo za male drone.
Tako da boš našel poplavo le teh na ebayu. Kvaliteta...hmmm
sem izbral kar prvi ali drugi predlog pri iskanju na Aliexpressu, ker ima odprto že 5 let.
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a SiByte » 22 Avg 2017, 16:59

Tud sam sem čez vikend vgradil kamero in ravnokar preglejujem posnetke, slika je odlična vse registerske brez težav prebereš, ko je vključena funkcija HDR. Je pa 1h in 40minut posnetka zasedla 8GB.

P.S. Zakaj že bi bile te kamere pri nas prepovadane tudi objava posnetkov ne bi smela biti sporna če zakriješ registerske in obraze. Če bi bilo proti zakonu tudi Google ne bi smel snemat in objavit Street View-a.
Uporabniški avatar
SiByte

Kraj: Sv. Trojica v Slov. goricah
Zahvalil se je: 79 krat
Prejel zahvalo: 44 krat
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 22 Avg 2017, 17:22

SiByte je napisal/-a:
P.S. Zakaj že bi bile te kamere pri nas prepovadane tudi objava posnetkov ne bi smela biti sporna če zakriješ registerske in obraze.

Verjetno, da zaščitijo kršitelje in kriminalce ... :)
Uporabniški avatar
eldi2011

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 552 krat
Prejel zahvalo: 209 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 90

OdgovorNapisal/-a javr » 13 Okt 2017, 23:38

___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a carli » 14 Okt 2017, 08:54

In če v taki situaciji da se rešiš pred trkom odletiš na travnik in narediš totalko, sam kriješ vso škodo na svojem avtu. Že videno, sodnik ti reče drugič pustite da se zaleti v vas potem bo njegova zavarovalnica krila stroške. :_banghead
E ne vem ampak vsaj en tu je zrel za takojšen odvzem vozniške.
carli

Vrni se na Elektronika v vozilih

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost