Ford Focus Klima

Avtomobili, motorji, pa še kaj drugega, ki se giblje, bi bilo povsem nebogljeno brez vsaj elektronike. Tu torej spadajo ideje, popravila in predstavitve s tega področja

Ford Focus Klima

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 23 Jun 2017, 11:41

Na Ford Focusu '03 je avtomatska klima šla v korak s časom in se digitalizirala... Dela - ne dela - dela - ne dela :)

Plina je dovolj oz. natančno toliko kot ga moram biti. Cevi ne spuščajo. Dogaja pa se to, da klima dela cca 15-20 minut, potem pa neha (lučka še vedno gori ampak začne pihati toplo). Če jo izklopiš in se en čas voziš brez, potem pa avto ugasneš in na novo prižgeš, v večini primerov spet dela. Če zunaj ni prevroče, dela klima dalj časa oz. ne neha delovati. Zgleda tako, kot da bi se nekaj pregrevalo. Takrat ko klima dela, res dela (torej piha "ledeno" mrzlo).

Ima mogoče kdo idejo, kje začet iskat problem?

Avto je Focus, 2003, 1.6 bencin / 100 konjev, avtomatska klima.
My brain has too many windows open.
bpavsic

Kraj: MB / MS
Zahvalil se je: 85 krat
Prejel zahvalo: 110 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 113

Re: Ford Focus Klima

OdgovorNapisal/-a blasny » 23 Jun 2017, 12:17

Sklopka na kompresorju normalno vklaplja? Ali vklopi in drzi brez zdrsavanja? Tudi ko kompresor laufa ze nekaj casa?
blasny

Zahvalil se je: 161 krat
Prejel zahvalo: 42 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 23 Jun 2017, 12:25

Kako to vem?
bpavsic

OdgovorNapisal/-a blasny » 23 Jun 2017, 12:50

Za zacetek poglej ali se kompresor vrti takrat ko naj bi klima hladila vendar pri tebi piha toplo.

Domnevam, da znas poiskat kje pod havbo je kompresor. Gnan je z jermenom in na jermenici je sklopka. V kompresor gresta dve cevi za plin.

Zazeni motor.
Ko je klima izklopljena se jermenica vrti, kompresor pa ne. Kar vidis po tem, da je osovina kompresorja pri miru.
Ko je klima vklopljena, se sklopka vklopi in kompresor se zacne vrteti in klima hladi.
Ne tlaci prstov zraven jermenov!!!! Ne tlaci prstov zraven ventilatorjev!!! Ma ne tlaci prstov pod havbo sploh, ko motor laufa! Pazi, ker se ventilatorji lahko vklopijo tudi ko je motor ugasnjen!

Iz raznih razlogov sklopka ne vklaplja vec ali pa vklaplja samo deloma, ker zdrsava.
Ce sklopka slabo vklapja, se vidi sele takrat, ko kompresor nekaj casa deluje. Verjetno je to pri tebi problem.
blasny

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 23 Jun 2017, 13:23

Bom, hvala, tudi Carko mi je vmes dal par napotkov.

Javim rezultate.
bpavsic

OdgovorNapisal/-a Iztok » 23 Jun 2017, 19:37

Tudi priklop na tester bi ti marsikaj povedal. Velikokrat se to dogaja, ko začne tajiti kakšen temp. ali tlačni senzor.

Npr. če senzor tlaka v sistemu izmeri narobe kot, da je premajhen pritisk, računalnik klime reagira tako da zaradi varovanja sistema izklopi sklopko kompresorja ...
Uporabniški avatar
Iztok

Kraj: LJ
Zahvalil se je: 232 krat
Prejel zahvalo: 224 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 42

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 23 Jun 2017, 20:27

Sem priklopil na tester (imam launch x431), pa ni nic...
Bmwja lahko skoraj vozim s tem, focus pa ne da kaj dosti od sebe...
bpavsic

OdgovorNapisal/-a MitjaN » 24 Jun 2017, 09:45

Hladilni sistem ne dela kot bi moral. Zato avtomatika, ko se avto začne pregrevati vrže klimo ven. Preveri če imaš dovolj hladilne tekočine ter termostat dela kot bi moral. S testerjem lahko najbrž vsaj vidiš temperaturo hladilne tekočine? Poglej če je korelacija med temperaturo in tem kdaj ti klimo izklopi. Pomaga tudi, če se namesto 120 pelješ 90.
MitjaN

Zahvalil se je: 1 krat
Prejel zahvalo: 12 krat
Uporabnika povabil: aly
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Jun 2017, 09:54

MitjaN je napisal/-a:Pomaga tudi, če se namesto 120 pelješ 90.
Tole pa ni neka pomoč, avto je narejen, da se pelje preko 120.
Razen, če si mogoče mislil kot diagnostičen ukrep.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 3400 krat
Prejel zahvalo: 2707 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 254

OdgovorNapisal/-a blasny » 24 Jun 2017, 10:22

MitjaN je napisal/-a:Hladilni sistem ne dela kot bi moral. Zato avtomatika, ko se avto začne pregrevati vrže klimo ven. Preveri če imaš dovolj hladilne tekočine ter termostat dela kot bi moral. S testerjem lahko najbrž vsaj vidiš temperaturo hladilne tekočine? Poglej če je korelacija med temperaturo in tem kdaj ti klimo izklopi. Pomaga tudi, če se namesto 120 pelješ 90.

To je tudi mozen vzrok. Ce gre temperatura hladilne tekocine preko +/- 130 stopinj, potem racunalnik izklopi klimo.
Pogost razlog, poleg onih nastetih zgoraj, je tudi razpadel hladilnik. Hladilne lamele, ki so med cevmi v katerih je tekocina, razpadejo in popadajo ven. Ucinkovitost hladilnika se seveda drasticno zmanjsa. Ampak pusca pa ne!
blasny

OdgovorNapisal/-a Carko » 24 Jun 2017, 12:02

Če bi hladilna tekočina šla do 130, bi avto definitivno že prej protestiral.
Carko

Zahvalil se je: 80 krat
Prejel zahvalo: 267 krat
Število neizkoriščenih povabil: 79

OdgovorNapisal/-a blasny » 24 Jun 2017, 12:12

Carko je napisal/-a:Če bi hladilna tekočina šla do 130, bi avto definitivno že prej protestiral.

Ni nujno. Pri meni se je klima izklopila preden se je prizgala opozorilna lucka za previsoko temperaturo hladilne tekocine.
blasny

OdgovorNapisal/-a Iztok » 24 Jun 2017, 13:32

Hladilna tekočina gre pri sodobnih avtih krepko čez 100 stopinj. Npr. pri novejšem Sharanu že v navodilih piše, da je 130 še normalna temp.

To je tudi razlog, da velikim lastnikom avtov pokajo ekspanzije in hladilniki, ker v sistem vlivajo samo navadno vodo - češ, saj je poletje, bom dal antifriz šele jeseni.
Se pa ne zavedajo, da antifriz zvišuje vrelišče hladilne tekočine in tako znižuje pritisk tudi, ko gre temp. čez 100 stopinj.
Uporabniški avatar
Iztok

OdgovorNapisal/-a MadMax » 24 Jun 2017, 13:35

To z vodo in pokanjem nima in ne sme imet veze.
Vsak zaprti sistem ima (ponavadi v pokrovčku) tlačni "varnostni" ventil.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 311 krat
Prejel zahvalo: 186 krat
Število neizkoriščenih povabil: 181

OdgovorNapisal/-a ecobra » 24 Jun 2017, 14:06

Pri mojem avtu (ni Ford) sem imel probleme z senzorjem temperature na uparjalniku klime, ki je izgubljal stik in posledično je krmilnik izklopil kompresor. Velikokrat nagajajo "kapilarni" ventili, ki se zamašijo zaradi nestrokovnega posega ali pa neservisiranja klime skozi leta uporabe. Drugič sem imel problem, da se je prekinila žica za vklop ventilatorja na hladilniku pri vklopu klime in je hladila samo med vožnjo. Mogoče pa je kabinski filter preveč zamašen in je premalo pretoka zraka skozi uparjalnik in senzor zazna prenizko temperaturo zaradi tega krmilnik izklopi kompresor, da uparjalnik ne zmrzne. Mogoče je pa zamašen filter hladiva, ki se ponavadi nahaja v hladilniku (kondenzarorju). Napak je še možnih kar nekaj. Diagnostika včasih pokaže napako, včasih pa tudi ne. Neke univerzalne diagnostike te pa lahko tudi zavedejo. Poizkusi najti nekoga z ForScan-nom. Mislim, da je pa najbolje peljati avto na servis, kjer imajo vsa potrebna orodja, resda to ni najbolj prijazno žepu.
ecobra

Kraj: Radeče
Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 28 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 24 Jun 2017, 15:44

Evo, prva testiranja:

- Ko je avto hladen in je klima vklopljena, klima hladi in os pri kompresorju se vrti.
- Ko je avto hladen in je klima izklopljena, klima ne hladi (očitno...) in os pri kompresorju stoji na miru.
- Po 20 minutah vožnje je klima spet nehala delat. Klima je vklopljena, os pa se NE vrti.

Še enkrat sem preveril plin, vse je točno kot mora biti.
Hladilne tekočine je kolikor je mora biti in je čisti antifriz (ni voda).
Temperatura motorja NE naraste preko 100 (ok, +- par stopinj), tudi po 30-40 minutah vožnje v tej vročini (sem poskušal vse, od 80 pa do 140...)
Ventilatorja se OBA vrtita od zagona avtomobila, tudi pri hladnem motorju.
Tester mi javi, da ni napak (ampak to mu ne verjamem).

Priložene slike so bolj tak-tak, ker sem slikal tablico s telefonom... vidi pa se temperatura (rdeča črta ima skalo na desni, črna pa na levi).
Priponke
DSC_0169.JPG
DSC_0172.JPG
bpavsic

OdgovorNapisal/-a blasny » 24 Jun 2017, 16:15

A imas med parametri nekaj kot "A/C request", "A/C command", "A/C commanded on"?
Kaksna je vrednost ko klima dela in kaksna ko ne hladi, pa bi morala?
blasny

OdgovorNapisal/-a Iztok » 24 Jun 2017, 18:04

MadMax je napisal/-a:To z vodo in pokanjem nima in ne sme imet veze.
Vsak zaprti sistem ima (ponavadi v pokrovčku) tlačni "varnostni" ventil.

To je teorija ... v praksi pa veselo pokajo ekspanzije in hladilniki. Zakaj potem prej ne odpre tisti ventil?
Tudi to vemo - proizvajalci zaradi večje prodaje novih vozi in rezervnih delov namerno pod-dimenzionirajo precej komponent ... ampak je to že druga tema ...

bpavsic je napisal/-a:... Še enkrat sem preveril plin, vse je točno kot mora biti. ...

Na kakšen način si preveril plin? Si meril pritisk pred in za kompresorjem? Si preveril količino plina v sistemu?

Jaz bi peljal avto na tovarniški tester, da preverijo signale iz senzorjev klime. S temi kitajskimi testerji se da marsikaj videt, vsega pa na žalost ne. Jaz imam za svoj avto doma tri testerje (2 home made in en kitajček) in štiri SW pa vsak kaže malo drugače ...
Uporabniški avatar
Iztok

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 24 Jun 2017, 18:34

Plin sem meril tako, da sem priklopil na masino za plin, kibje celotno kolicino potegnila ven in nazaj not...
bpavsic

OdgovorNapisal/-a ecobra » 24 Jun 2017, 21:34

Zakaj izklopi kompresor po 20 ih min vožnje??
Mogoče se skriva odgovor v mojem prejšnjem odgovoru, ali pa je mogoče kaj narobe s sklopko kompresorja. Klima je varovana pred previsokim tlakom v sistemu . Do tega pride, če naraste temperatura v kondenzatorju-(hladilniku v nosu vozila) to pa se zgodi, če ni odvoda toplote (ventilatorji ne delajo, mogoče zamazan kondenzator (že sem ga pral)).
Mogoče pa je napaka na enem od senzorju tlaka (presostatu- pogost primer na meganih).
Do Izklapljanja kompresorja pride, ko je prenizek tlak- to se zgodi, če temperatura na uparjalniku pade prenizko (zamašen kabinski filter) in trajno izklopi kompresor v primeru izgube hladiva-plina.
Prilagam link: http://workshop-manuals.com/ford/focus_rs_2003_09.2002/mechanical_repairs/4_electrical/412_climate_control_system/412-03_air_conditioning/description_and_operation/air_conditioning/
l.p.
ecobra

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 24 Jun 2017, 22:15

Filtri so redno menjavani (vedno menjam vse: kabinski, zračni, oljni... na vsakih 10k). Nazadnje 2 meseca nazaj.
Ventilatorja delata oba.

Bom še videl, ko ga priklopim na drug tester.
bpavsic

OdgovorNapisal/-a ecobra » 25 Jun 2017, 09:49

Pri meganih napako na tlačnem stikalu diagnostika ne pokaže. Na netu sem našel kar nekaj "fault codes" za focuse v zvezi z klimo ampak je odvisno od tega kakšna klima je vgrajena v avto in s tem tudi krmilna enota. Tako, da ne pričakuj, da diagnostika pokaže na napako.
l.p.
ecobra

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 25 Jun 2017, 17:06

Načeloma sem našel napako. Na kabel od kompresorja/sklopke sem priklopil dodatni kabel in speljal v kabino. Gor sem priklopil multimeter (merjenje napetosti).

Pri hladnem avtu, ko je klima vklopljena in dela, je kazalo 13,8V (kar je normalno in kompresor dela).
Pri hladnem avtu, ko je klima izklopljena, je kazalo 0V (spet normalno).
Po 40 minutah vožnje s klimo na 16 stopinj in ful pihanju (zunaj je bilo premalo vroče, da bi se hitreje "pregrelo"), je klima nehala hladit, bila je vklopljena in kazalo je 13,8V ampak sklopka ni bila aktivirana.

Iz tega sklepam, da je krmiljenje ok, zafrkava oz. pregreva pa se tuljava za vklop sklopke. Se motim?
bpavsic

OdgovorNapisal/-a blasny » 25 Jun 2017, 17:47

Lahko je tudi samo plosca sklopke ze prevec obrabljena in zdrsava.
Lahko se je plosca obrabila, ker je tuljava ze svoh in sklopka ni sklopila popolnoma in se je zaradi tega obrabila/deformirala plosca.
Najboljse zamenjat oboje, plosco in tuljavo.
blasny

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 02 Avg 2017, 19:20

Da zaključim. Menjana je bila sklopka (40€ iz DE), avto pa je že 1 mesec pri novi lastnici, ki še kar ne more verjeti, da je dobila tako lepo ohranjen avto (z zimskim kompletom platišč z gumami 2016, otroškim sedežem itd...) za vsega 700€. Torej blasny je takoj v štartu pravilno diagnosticiral napako, sedi 5 :)

Pa še sam sem se naučil malo več o klimah. :D
Hvala še enkrat za vse nasvete!
bpavsic

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Avg 2017, 23:23

Tu sem se posebej zahvalil, ker je zgodba dobila epilog. Zdi se mi namreč zelo pomembno, da si vsi, ki so na nek način pomagali, nagrajeni. In najboljša nagrada je, da se izve končni rezultat.
bpavsic, se enkrat hvala.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 3400 krat
Prejel zahvalo: 2707 krat
Število neizkoriščenih povabil: 254

Vrni se na Elektronika v vozilih

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost