Radio z gramofonom Iskra Triglav de luxe

Obnova in oživljanje radijskih aparatov. Tu lahko tudi objavljamo načrte in zanimive podrobnosti pri tem delu.

Radio z gramofonom Iskra Triglav de luxe

OdgovorNapisal/-a ivor » 12 Mar 2018, 12:14

Dobil sem ta radio v popravilo po posredovanju BraneZ. Lastnik je opažal hreščanje iz zvočnika, najprej občasno, potem pa ni hotelo več nehati.
Radio izgleda zelo lepo in je dobro ohranjen za svoja leta. Pred nedavnim je BraneZ priskrbel novo skalo, ker je originalna počila. Elektronke so imele oznake RR, zato domnevam, da so še originalne. Edino končna EL84 ima oznako Ei. Morda je bila zamenjana, verjetno enkrat davno.
Vzel sem šasijo ven iz škatle in se takoj lotil preventivne zamenjave kondenzatorjev, še predno sem ga sploh preizkusil. Zamenjal sem elektrolitske kondenzatorje in rdeče bipolarne kondenzatorje ("voščene"), kjer je prisotna visoka napetost. Kondenzator 2x50μF sem odklopil in pustil na svojem mestu.
Ko sem ga prvič vklopil, je takoj zaigral na UKV. Naslednje stvari so bile razširitev UKV do 108MHz in zamenjava originalnega magičnega očesa EM80 (pahljača) za EM84 (črta), ker to ustreza obliki nove skale.
Ponovno sem preizkusil delovanje in opazil nekoliko popačen zvok. Tokrat sem preizkusil tudi SV, ki sploh ni deloval. Ko sem zamenjal elektronko ECH81, je zaigral tudi SV, vendar je nekje na sredi skale hreščal vrtljivi kondenzator za postaje (kratek stik). Sprejem na UKV je bil sedaj nekoliko močnejši, vendar sem imel občutek, da je zvok še bolj popačen kot prej. :(
Ni bilo druge kot demontirati vrtljivi kondenzator, zravnati ploščice in nastaviti rotor tako, da kondenzator ne pride več v kratek stik pri obračanju.
Ker so bile napetosti v redu in zamenjava elektronk ni pomagala, sem za popačenje posumil še na kondenzatorje od 27nF v AGC, ki jih prej nisem zamenjal v upanju, da zdržijo tistih par voltov, ki se tam pojavijo. Meritve originalnih kondenzatorjev so pokazale porazne rezultate, :_CR zato sem jih takoj zamenjal. Izmeril sem tudi kondenzatorje od 0,25μF v povratni vezavi NF, ki niso bili nič boljši, tako sem zamenjal tudi njih. Z novo elektronko EABC80 je bil sprejem še nekoliko boljši, vendar je popačenje še vedno ostalo. Nekoliko je pomagala le ponovna uglasitev ratio detektorja.
Od originalnih kondenzatorjev sta ostala le tista 2 od 27nF okoli potenciometra, ki sta zaščitena z metalizirano folijo proti motnjam. Hotel sem vsaj to pustiti originalno, vendar sem se premislil ko sem tudi njih premeril. Šele po zamenjavi z novimi je radio deloval v redu. :D
Sedaj preostane še čiščenje in preverjanje delovanja gramofona ter čiščenje notranjosti in zunanjosti lesene škatle.
Priponke
IMG_20180223_164720.jpg
Elementi pred prenovo...
IMG_20180223_165041.jpg
...
IMG_20180310_103525.jpg
...in po prenovi.
IMG_20180310_103717.jpg
Še iz druge strani.
IMG_20180224_183232.jpg
Katodni elektrolit? Nič več! Dva večslojna keramična kondenzatorja 47uF/25V v paraleli. Že eden sam bi bil dovolj, z dvema bo še več basov!
IMG_20180312_105815.jpg
Nabavil sem bipolarne kondenzatorje 1uF do 10uF. Take bom tudi v bodoče uporabljal v ratio detektorju. Ne bodo se tako kmalu posušili!
Imam problem za vsako rešitev. - Imam problem za svako rješenje.
Uporabniški avatar
ivor

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 350 krat
Prejel zahvalo: 413 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Radio z gramofonom Iskra Triglav de luxe

OdgovorNapisal/-a ivor » 12 Mar 2018, 16:29

Vse to sem zamenjal, da sem radio spravil v red. Stara upora bi še lahko pustil, radio bi deloval, ne vem pa koliko časa bi zdržala. Kondenzatorji so pa čisto vsi zanič. :(
Priponke
IMG_20180312_153520.jpg
Solata pa taka...
IMG_20180312_153102.jpg
Tipična meritev enega "voščenega" kondenzatorja. Na njemu piše: 27000pF, 400/800V. Že med potenciometrom in mrežico triode dela probleme, dejanske napetosti pa so na obeh straneh celih 0V.
Uporabniški avatar
ivor

OdgovorNapisal/-a ivor » 13 Mar 2018, 14:08

Demontiral sem in fotografiral gumijasti kolešček gramofona. Guma ne izglada preveč trda in s tem bi gramofon moral delovati. Morda bi se vseeno izplačalo zamenjati zaradi večje trajnosti?
Priponke
Kolešček gramofona zgoraj.png
Kolešček gramofona spodaj.png
Uporabniški avatar
ivor

OdgovorNapisal/-a ivor » 19 Mar 2018, 17:23

Šasija je dobila dokončni izgled. Tudi skala in gumbi so gor. :D
Priponke
IMG_20180318_103111.jpg
IMG_20180318_094457[1].jpg
IMG_20180318_104002.jpg
IMG_20180318_104719.jpg
IMG_20180318_104753.jpg
IMG_20180318_103923.jpg
IMG_20180318_104309.jpg
IMG_20180318_104215.jpg
Uporabniški avatar
ivor

OdgovorNapisal/-a ivor » 19 Mar 2018, 17:38

Načrt je kombinacija med staro Sočo in novejšo Opatijo. Namesto stare usmerjevalke AZ1 je EZ80 in namesto magičnega očesa EM80 je tukaj EM84. Iz obeh načrtov sem sestavil novega tako da je vidno, kakšna je dejanska vezava tega radia.
Priponke
Shema - navodila.pdf
Načrt in tovarniška navodila za uglaševanje
(718.02 KiB) Prenešeno 37 krat
Uporabniški avatar
ivor

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 19 Mar 2018, 17:50

Odlično! :_bow
Gre skala v ohišje (je enake velikosti)?
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

Kraj: Koprivnica (HR), občasno Hoče (Slo)
Zahvalil se je: 570 krat
Prejel zahvalo: 615 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 25

OdgovorNapisal/-a ivor » 19 Mar 2018, 18:40

Ko sem dobil radio, je bila skala že na svojem mestu. Paše kot ata na mamo!
Situacija z gramofonom je drugačna, ker ni originalen. :(
Uporabniški avatar
ivor

OdgovorNapisal/-a moho » 19 Mar 2018, 19:14

Ivor, vidim, da ste res naredili mali čudež s tem starostnikom...mislil sem, da bo potrbno zamenjat le kakšen kondenzator ali dva. Zelo zelo lepo že sedaj izgleda :-)
moho

Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 1 krat
Uporabnika povabil: borisz
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a ivor » 23 Mar 2018, 13:22

ivor je napisal/-a:Sedaj preostane še čiščenje in preverjanje delovanja gramofona ter čiščenje notranjosti in zunanjosti lesene škatle.

Gramofon sem počistil in preizkusil; deluje v redu. Problem pa je naslednji:
Z radiem je prišel Iskrin gramofon, ki pa ni originalen iz tega radia. Podstavek (lesena plošča) je iz kovčka, ki je bil nekoč samostojni gramofon brez ojačevalnika. Zgornja plošča radia, ki rabi kot podstavek za gramofon, ima čisto drugačen izrez, kot bi moral biti za ta Iskrin gramofon.
IMG_20180323_125319.jpg
Tukaj je nekoč stal čisto drugačen gramofon, kot je sedanji Iskrin. Nekdo ga je prav na grdo ven izpulil.
Možno bi bilo pritrditi podstavek Iskrinega gramofona na originalni podstavek v radiu, samo se potem gramofon toliko dvigne, da se ne bi moglo predvajati velikih plošč. Te so večje (30cm!) kot je škatla radia in pri predvajanju normalno ven gledajo skozi odprtino na zadnji steni. Odprtina je postavljena nekoliko nižje.
IMG_20180323_125551.jpg
Tako je gramofon nekoliko previsok.

Poskusil bom rešiti problem nekoliko drugače. Imam tudi ostanke radia Portorož TS. Noter je prav tak Iskrin gramofon, ki pa ne deluje. Vse gume so gnile in tudi glava ne da nobenega signala od sebe. Izrez za gramofon je pa ravno pravi. :D Potrebno je razstaviti obe leseni škatli in v Triglavu zamenjati zgornjo ploščo, kjer je gramofon. :_think
Upam, da ne bo večjih problemov. Sledi nadaljevanje.
Priponke
IMG_20180323_121055.jpg
Tako izgleda zgornja plošča Portoroža TS.
IMG_20180323_115407.jpg
Odprtina točno paše "kot ata na mamo"!
Uporabniški avatar
ivor

OdgovorNapisal/-a gumby » 27 Mar 2018, 20:59

Ob pogledu na to sračje znezdo me samo strese... tole ne bi znal popravit, pa da mi je življenje odvisno od tega.
Kapo dol, v glavnem :_clap
my brain hurts
Uporabniški avatar
gumby

Kraj: Lendava
Zahvalil se je: 95 krat
Prejel zahvalo: 479 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 52

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Mar 2018, 21:29

gumby je napisal/-a:Ob pogledu na to sračje znezdo me samo strese...
Pa saj je vse lepo in logično razporejeno.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5564 krat
Prejel zahvalo: 3743 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 253

OdgovorNapisal/-a moho » 30 Mar 2018, 15:44

Seveda je vse lepo in logično razporejeno, meni kot lastniku se pa kar smeje, kako lepo bo obnovljen :-)
moho

OdgovorNapisal/-a ivor » 30 Mar 2018, 17:19

VolkD je napisal/-a:
gumby je napisal/-a:Ob pogledu na to sračje znezdo me samo strese...
Pa saj je vse lepo in logično razporejeno.
Nekoč se je vse tako delalo, ko še ni bilo tiskanih vezij. Ni bilo silkscreena. Meni se tako zdi celo bolj pregledno, ker so takoj vidne vse povezave, ne da bi moral obračati vezje na drugo stran. Težava nastane edino, če so žice nekje spletene v kite in se ista barva pojavi večkrat. Pri izdelkih z elektronkami je taka izvedba ožičenja "point to point" za nekatere bolj zaželena kot tiskano vezje. Bojijo se, da bo izolacija prešibka za tako visoke napetosti ali da bodo parazitne kapacitivnosti (presluhi!) prevelike pri tako visokih impedancah. Kakšni (električni) kitaristi, ljubitelji ojačevalnikov na elektronke, sploh ne bi pristali na izvedbo s tiskanim vezjem. Hočejo, da je vse narejeno točno tako kot nekoč. Eni hočejo imeti celo originalne Iskrine upore! :_think Pri tiskanem vezju se je brez načrta skoraj nemogoče znajti, zlasti pri dvostranski tiskanini ali SMD, ko povezave kar izginejo brez sledi pod kakšnim večjim elementom. :_cussingwhite
moho je napisal/-a:Seveda je vse lepo in logično razporejeno, meni kot lastniku se pa kar smeje, kako lepo bo obnovljen :-)
Delo dobro napreduje. Končano bo čez vikend, po praznikih.
Uporabniški avatar
ivor

OdgovorNapisal/-a javr » 30 Mar 2018, 21:33

kako so sploh izdelovali te radie ? Najbrž ne na kakšnem tekočem traku, ali pač ?
P.S.: našel pod "Point-to-point construction", a tega prispevka ne morem izbrisati.
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 60 krat
Prejel zahvalo: 98 krat
Število neizkoriščenih povabil: 22

OdgovorNapisal/-a ivor » 31 Mar 2018, 05:39

Take naprave so sestavljali na tekočem traku. Večinoma so to bile (mlajše) ženske. Vsaka je imela nalogo sestaviti določen del naprave in je samo to obvladala. Pri tem ni bilo važno, da pozna delovanje same naprave ali njenega dela.
Ko je bilo vse sestavljeno, so bolj usposobljeni in izkušeni tehniki naprave preizkušali in po potrebi odpravili napake.
Uporabniški avatar
ivor

OdgovorNapisal/-a ivor » 03 Apr 2018, 12:29

Uspešno sem izvlekel podstavek gramofona iz rezervnega radia. Dimenzija ustreza. Potem mi je uspelo tudi vgraditi v novo škatlo. Po montaži vseh sestavnih delov nazaj v škatlo je radio končan. Operacija je uspela. :D
Tokrat sem prvič poskusil narediti mizarsko delo na originalni škatli. Prvič sem tudi poskusil nanesti zlato obrobo (spray) na gumbe. Prej tega nisem počel.
Trajalo je kar nekaj časa. Prvotni namen je bil le zamenjati slabe elektrolite... Se je pa izplačalo potruditi za tako lep in dobro ohranjen radio. :)
Priponke
Podlaga.jpg
Novi podstavek za gramofon
Spredaj.png
Prenovljen Iskrin lepotec
Gramofon.jpg
Gramofon je na svojem mestu.
LP.jpg
Sedaj se da predvajati tudi velike plošče (LP).
Notranjost.jpg
Tudi prenovljena šasija je vgrajena.
Notranjost1.jpg
Zadnji karton.jpg
Še zadnji karton in radio je kompleten.
Perspektiva.png
Uporabniški avatar
ivor

OdgovorNapisal/-a moho » 03 Apr 2018, 20:27

Ivor, kaj naj rečem...radio zgleda čudovit že na slikah in skozi cel proces popravila sem ga spremljal...res mojstsrsko delo :_clap :_bow
moho

OdgovorNapisal/-a s51o » 04 Apr 2018, 11:17

ivor,kompliment na tvoj izdelek.
Mi lahko,prosim napišeš s čim si očistil prah in ostalo iz šasije in pod njo?
Merilne zadeve,za katere sem nazadnje spraševal,kako jih očistiti? Očistil sem jih z Kontakt sprejem+vatirane palčke+vata.
73
s51o
igor
s51o

Zahvalil se je: 4 krat
Prejel zahvalo: 6 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a ivor » 04 Apr 2018, 12:34

Šasijo sem zgoraj očistil v glavnem z vato in kuhinjskim čistilom Durgol. Dobi se v marketu. Zadnjič sem ga iskal in ga (slučajno) niso imeli. Se je že dogajalo, pa je spet prišel nazaj.
IMG_20180404_124409.jpg
Peneče se kuhinjsko čistilo

Kjer je kondenzator (verjetno) po šasiji izpustil nekaj kisline in je bilo močno oksidirano, sem spoliral s Purolom.
Spodaj ni bilo prahu in tam praktično nisem čistil. :D
Leseno škatlo sem najprej razmastil z Durgolom in potem premazal s sredstvom za armaturno ploščo v avtu (beri: plastiko) Super blitz (avto kozmetika). Piše da je antimagnetno, dejansko je antistatično. Mi ga že zmanjkuje, pa ne vem če se še dobi enakega.
Plastične gumbe sem očistil z Durgolom in staro zobno krtačko (utori!). Sredino gumbov (mesing) sem spoliral s Purolom in potem premazal s Super blitz, da spet nazaj ne počrni. Na zlate obrobe na gumbih, ki so bile skoraj čisto izbrisane, sem nanesel zlato barvo iz spraya. V plastični zamašek sem nasprayal malo barve in z zobotrebcem počasi fino po kapljicah nanašal v utore. Posebej sem pazil, da se mi ne razlije okoli utora. Tako sem barvo nanašal večkrat. Zamudno delo. Morda bi moral na koncu še polirati barvo, ker se malo poznajo neravnine, samo sem se bal, da mi spet ne pobere vse barve in sem raje pustil tako. Bom poskusil drugič.
Gramofon sem začel čistiti z vato in alkoholom, vendar sem opazil, da je barva na krožniku zanič in mi jo pobira, zato sem nadaljeval le z Durgolom.
Uporabniški avatar
ivor

OdgovorNapisal/-a s51o » 04 Apr 2018, 17:08

Lep večer.
Hvala za strokovni odgovor. Vedno zvem kaj novega, pa lotam že preko 45 let.
Super obnovljen radio, čestitke. Daj, prosim napiši, če približno veš za porabljen čas pri tej obnovi.
best dx
73
s51o
igor
s51o

OdgovorNapisal/-a ivor » 04 Apr 2018, 20:36

s51o je napisal/-a:Daj, prosim napiši, če približno veš za porabljen čas pri tej obnovi.
Vprašanje za 1.000.000€! Če bi vprašal, kaj vse sem počel z radiem, bi lažje odgovoril.
Radio sem dobil 21.02.2018. Takrat sem imel na mizi še dele drugega radia Siemens Jupiter od kolegice, ki ga še nisem končal. Čeprav se mi je prenova nekam zavlekla, sem ga začasno dal na stran, da bom prej rešil ta "enostaven" problem.
Pri tem sem pazil, da kolegica tega ne izve in mi ne zameri...
Da bi prihranil na času, na začetku nisem niti preizkusil delovanja in sem se takoj lotil zamenjave najbolj kritičnih delov, ki bi lahko tudi v bodoče povzročali probleme. Prvo fazo prenove sem končal 12.03, ko sem poslal prvi prispevek te teme. Takrat nisem bil zadovoljen z rezultatom in sem nadaljeval z zamenjavami sumljivih elementov.
Vmes sem za en dan šel v Buje, kjer imam nekdanje stanovanje mojih staršev, ki ga počasi prenavljam. Tam imam spravljen tudi en kup ostankov starih radiev in stare šare. Ostanke enega starega Portoroža z gramofonom sem pripeljal v Koper, da bom primerjal s Triglavom in morda uporabil kakšen nadomestni del. Takrat so se začeli novi problemi in pokazalo se je, da bi se morda izplačalo opraviti še nekatera dodatna mizarska dela na gramofonu... :_think
Na radiu sem delal vedno takrat, ko nisem imel kakih drugih nujnih opravkov. Kakšen dan po eno uro zjutraj in dve popoldan, kakšen dan pa čisto nič, odvisno od trenutnega razpoloženja. Po lepem vremenu sem po malem mizaril na balkonu, po slabem pa počakal na novi dan z več sonca.
Koliko časa sem porabil pri radiu, koliko sem po nepotrebnem zapravil in koliko sem pavziral pa sedaj ne morem po pravici povedati. To mi je hobi in delo počnem le iz lastnega užitka. Nisem pozoren na porabljeni čas, najbolj važno mi je, da je delo dobro opravljeno. Če nisem zadovoljen, vztrajam naprej. Pri tem se rad naučim še kaj novega kljub temu, da gre za zelo stare in znane stvari.
Danes sem radio vrnil lastniku. Upam, da mu bo dobro služil. Že jutri nadaljujem delo na Siemensu. Potem na podoben način naprej, dokler ne bodo vsi stari radii na elektronke prenovljeni in delujoči. :_CR
Uporabniški avatar
ivor

OdgovorNapisal/-a s51o » 05 Apr 2018, 07:19

Dobro jutro Ivor.
Hvala za odgovor. Sem sam pri sebi pričakoval nekaj podoben odgovor. Pri meni se pri vseh teh zadevah dogaja približno enako. Želim ti mnogo veselja, predvsem za lastno zadovoljstvo. Gre pa vedno mnogo časa, pa tudi nekaj cekinov.
73
s51o
igor
s51o

OdgovorNapisal/-a moho » 06 Apr 2018, 09:02

Ivor, radio dela tako lepo kot takrat, ko so ga napravili, če ne celo lepše, tudi zunanjost in je čudovita, res, ste se zelo lepo potrudili :_clap zdaj že veselo igra na polici.
...Sem poskusil vstavit datoteko .mp4 - posnetek radia na polici, pa mi ne uspe, oz. naloži ga na 100%, potem pa ni objavljen na forumu :_dunno morda nekaj ne delam prav.
Priponke
Radio Iskra Triglav Deluxe.zip
(8.1 MiB) Prenešeno 20 krat
Zadnjič spremenil moho, dne 06 Apr 2018, 09:18, skupaj popravljeno 2 krat.
moho

OdgovorNapisal/-a ivor » 07 Apr 2018, 10:04

javr je napisal/-a:kako so sploh izdelovali te radie ? Najbrž ne na kakšnem tekočem traku, ali pač ?
P.S.: našel pod "Point-to-point construction", a tega prispevka ne morem izbrisati.
Opis izdelave takih radiev iz prve roke.
Uporabniški avatar
ivor

Vrni se na Radijski aparati

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost