regulator ogrevanja - hidravlična shema ???

Vse v zvezi z vašimi samogradnjami, popravili, idejami,....

Moderator: S53AL

regulator ogrevanja - hidravlična shema ???

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 08 Sep 2017, 08:01

Pozdravljeni !

Potrebujem nasvet katero regulacijo za ogrevanje izbrat . Všeč so mi samogradnje vendar mislim da je v tem primeru bolje izbrati nekaj za kar obstaja servis ali enostavno zamenjava .

Imam peč na trdo gorivo ( kasneje vplinjevalni kotel na polena ) 26kW + zalogovnik 1500 lit + solarni bojler 300 lit.

Hiša ima dve nadstropji +pritličje seveda, radiatorji pa so vezani paralelno skozi nadstropja v isti veji.

Potem mojstri .....stari mojster ni imel časa ,potem ni imel izkušenj , naenkrat ga je preblisknilo in zna.

Med tem sem kontaktiral še enega ki je sosedu naredil ogrevanje in so zadovoljni brez nekih hudih regulacij sedaj ga moram čakat 14 dni.

Potem gledam malo te hidravlične sheme glede na izdelovalce pri nas npr ta bi ustrezala mojim rameram ( cena regulatorja je 380€ :_dunno ) SOLATRON WXD20 ( s spremembo parametra se aktivira

samostojen diferenčni regulator v njem )

Po eni strain mi je všeč ker regulator vsebuje vse elemente izvirov toplote in zalogovnike ter ventile in recimo če bi dosledno sledil shemi naj bi bila ta optimalna - recimo

Tisto kar me zmede .... izbrati eno sofisticirano vezavo .....ali iti na hardcore regulacijsko mehaniko ? Prevezava je en strošek in ko se s kolegi pogovarjamoso mnenja deljena eni so zadovoljni enim pa so

centralno zvezali povsem narobe in samo grejejo tisti kubik/dva vode sami pa ostanejo na hladnem ??? :_dunno

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
trenutno imam FIRŠTov regulator DTC 100/4 TD ( še brez zalogovnika ) za katerega ne vem ali je narobe narejen ali nastavljena ko sem o problemih govoril z prvim''hišnim mojstrom'' je rekel da tako pač je s

čemer se ne strinjam

recimo tipične napake za katere bi hišnega mojstra nogiral

- sončno zimsko mrzlo jutro . Zakurim , peč greje na polno avtomatika pa mi preklopi na solarne panela namesto na peč ( rešitev ročni bypass)

- v hiši kurimo čez dan in zvečer je toplo , 300 litrski bojler je na 60° namesto na 64°. Regulacija ne razume da je bojler toplejši od peči , ampak teži da bojler še ni dosegel 64° in celo noč izčrpava bojler kot

zalogovnik in se zbudimo z hladnim bojlerjem :_cussingwhite

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
kakšen nasvet ? hvala sandi
Priponke
osnovna shema.PNG
razširitev .PNG
Moments Before Detonation .............TT
Uporabniški avatar
luccabrassi

Kraj: KOČEVJE - IDRIJA
Zahvalil se je: 148 krat
Prejel zahvalo: 123 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 62

Re: regulator ogrevanja - hidravlična shema ???

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 08 Sep 2017, 08:10

Vidim, da že gledaš seltronove sheme in regulacije. Dva prijatelja imata njihovo regulacijo, oba imata zalogovnike in sta zadovoljna. Dejansko ti seltronova brošura zelo olajša izbiro.
MarkoM

Kraj: Pohorje (Maribor)
Zahvalil se je: 96 krat
Prejel zahvalo: 161 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a japek » 08 Sep 2017, 11:14

Jaz bi si napravil čisto po svoje in uporabil nekaj takega: http://www.ebay.com/itm/UNITRONICS-JZ20-R16-/122146774978?hash=item1c7083dfc2. Ne vem, mogoče sem se premalo trudil, ampak mi ni uspelo najti neke namenske regulacije, katera bi upoštevala moje želje. Tu pa pač želje sam sprogramiram. Jaz sem krmilnik sicer kupil po nižji ceni in v EU, vsake toliko časa se kakšen najde... Pri tej seriji so možne že tudi povezave preko etherneta. Tega še sicer nisem preizkusil.
73 de S55WT, Janko
japek

Kraj: Radenci
Zahvalil se je: 26 krat
Prejel zahvalo: 59 krat
Uporabnika povabil: Navid
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a javr » 08 Sep 2017, 22:37

regulator ogrevanja mora imeti možnost komunikacije z ostalimi napravami - npr. računalniki, števci. Kolikor mi je znano, Firšt tega nima, za Seltron pa ne vem točno, a mislim da tudi nima M-Bus za povezavo s števcem. Ker če podatkov ne moreš zapisovati v nek spomin, ne veš kaj se dogaja in kdaj se dogaja.
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 66 krat
Prejel zahvalo: 105 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 24

OdgovorNapisal/-a LiPo » 09 Sep 2017, 08:29

Tukaj je večna dilema okoli delovanja in funkcij.

Letos sem se srečaval z solarnimi kolektorji in ogrevanjem tople vode.
Pa tudi z ogrevanjem hiše.

Krmilniki bolj ali manj delujejo. Problem je ugotoviti, ali delujejo pravilno?

Jaz bi se lotil svojega krmilja oz. kot je bilo predlagano kupi narejeno elektroniko. Program pa naredi sam.

Ključen segment za kontrolo delovanja je aplikacija na telefonu ali web aplikacija.
Kot neke vrste SCADA. Zakaj? Ker imaš online kontrolo sistema.

LPG
Uporabniški avatar
LiPo

Kraj: LJUBLJANA
Zahvalil se je: 22 krat
Prejel zahvalo: 100 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 27 Sep 2017, 07:51

Sem dobil enega mojstra .... ima zanimivo shemo ... praktično mehansko ( večinoma mešalni ventili - termostati) brez neke hude regulacije ( kakor sem videl ima edino solarni sistem svojo v solarni bojler (ne v zalogovnik)) ter deluje praktično precej dobro pri sosedu

Omenil bi le tole ... kakšne so cene za predelavo klasične centralne na trdo kurivo- polena tako da dodaš zalogovnik ( imam ceno za 1500lit)

- material 2700€
- razgradnja ? 373€ (nimam računa pri sebi je neka postavka )
- delo 600€ cca 3 dni
S=3673€

+ 9,5% DDV
--------------------------------
SS = 4022€

Malo dosti ...cene materiala nekako štimajo ( glede na seznam kosov ki mi jih je dal ) + to je v bistvu predračun in plačilo sledi glede na dejanske čas in porabo materiala potem na koncu .

Tiste 373€ mi ne gre v glavo res je da mora vse razdreti ampak fleksanje ni tak problem?

pri material tudi ne vem ali bo uporabil obstoječe grundfussove pumpe klasične vendar stare cca3 leta imam jih 3

ima kdo kakšen podoben primer

------------------------------------------------------------
S temi mojstri je tako se dogovarjaš kakor s italjani nekaj govorijo naredijo drugo , bom naročil potem pa zginejo za 14 dni , Zima pa se bliža imajo pa vmes še miljon reči za postorit ( razna vzdrževanja za firme ali državo ) tako da se sploh ne sekirajo če se jim odpoveš.....hja in potem izvisiš
če se ne bi odločil zanje
Uporabniški avatar
luccabrassi

OdgovorNapisal/-a jlbohinc » 13 Okt 2017, 19:11

Mi lahko kdo iz izkusenj pove, zakaj je wdc/wxd boljsi od navadnega tedenskega termostata, ko se gre za ogrevanje hise?

Kar se tice pa komunikacije, ima seltron wifi skatlico ali pa kabel za povezavo s PC. Cena sitnica, okrog 150€.
jlbohinc

Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 27 krat
Uporabnika povabil: valter
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a MadMax » 13 Okt 2017, 19:34

Vremenska regulacija regulira temperaturo vira, pa temperaturo dvižnega voda itd, v odvisnosti od zunanje temperature.
Poleg nekaj prihranka (ni glih za obogatet, je pa) pridobiš komfort.

Uno seltronovo škatlico pa pozabi.
Priznam da je sam nimam, sem pa kar nekaj prebral o njej.
Tipičen seltronov četrtizdelek, ki po splavitvi na trg ne doživi izboljšav, kup funkcij pa je šele z doplačilom.

Uporaben sistem ne rabi wifija.
Mora biti tak, da ko ga enkrat nastaviš (ne nujno v eni uri, če se poglobiš ga tudi v eni sezoni ne spimpaš), pozabiš da sploh obstaja.
V življenju je treba imeti čas še za kaj drugega kot opazovanje kurilnice...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 350 krat
Prejel zahvalo: 373 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 02 Jan 2018, 12:23

Sedaj sem tik pred montažo regulacije . ( Žagam kovinske parpetne kanale in jih vijačim na steno mislim da bom za vikend startal )

Izbral sem regulator WDC10 , ki zajema vse stopnje ki pridejo v poštev shema 404b (imam samo en mešalni ventil- paralelni radiatorji po etažah)

Najceneje sem ga kupil v Megadomu Podskrajniku pri Cerknici za 237€ (dali so mi 15% off ) + 6x tipala cca 55€ .

Za regulator sem se odločil ker je standarden poznajo ga mnogi , ker ga je mogoče hitro in kjerkoli dobiti , parametre pa spraviš na ključek.

Primarni krog do zalogovnika peč-črpalka-zalogovnik uklučujem z doma narejenim termostatom dimnih plinov deluje odlično , paralelno je dodan termostat

za kotlovno vodo za primer da bi zaradi malega pretoka vročih plinov izklopil pumpo in imam žerjavico, vendar se to praktično nikoli ne zgodi, ker je start

dokaj nizko .

Razmišljam da bi postavil še UPS http://www.amp-solar.com/ups_inverter1000w zato ker je na 12V tako ga lahko napajam tudi iz avta če bi bila

kriza....počasi bo....
Priponke
Zajeta slika.JPG
Uporabniški avatar
luccabrassi

Vrni se na Pametne hiše