Topla voda

Vse v zvezi z vašimi samogradnjami, popravili, idejami,....

Moderator: S53AL

Topla voda

OdgovorNapisal/-a VolkD » 16 Avg 2017, 07:08

Malo sem gledal koliko nafte pokurim. Ugotavljam, da od maja, ko sem ugasnil centralno ogrevanje manjka cca 200l nafte. Do začetka kurilne sezone bo torej še vsaj 200. :_think

Ko je kurilna sezona tu, potem po moje izkoristek za to toplo vodo ni tako problematičen, ker je peč tako in tako topla.
Zdaj pa razmišljam v čim bolj enostavni rešitvi za poleti. Po moje ne rabim kakih dragih vakumskih zadev. Razmišljam, da bi na streho vrgel navadno alkaten cev. Kaj pravzaprav še potrebujem. Zelo nerad, bi slišal, da rezervoar, ker potem bo iz prostora, kjer je rezervoar za nafto in peč morala večina moje krame :(
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5533 krat
Prejel zahvalo: 3741 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Topla voda

OdgovorNapisal/-a zanka » 16 Avg 2017, 07:15

Odvisno, če imaš še eno prosto spiralo v bojlerju za toplo vodo, potem potrebuješ le še obtočno črpalko.
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 95 krat
Prejel zahvalo: 161 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 31

OdgovorNapisal/-a VolkD » 16 Avg 2017, 07:18

zanka je napisal/-a:Odvisno, če imaš še eno prosto spiralo v bojlerju za toplo vodo, potem potrebuješ le še obtočno črpalko.
Nimam sploh boilerja. Peč za centralno je italianskega porekla Rielo. Ko potrebujem toplo vodo se zadeva prižge in potem čakam. Minuto ali dve, raje dve in dobim po cevi najprej mlačno potem pa vse toplejšo. Po petih minutah je temperatura konstantna.
Ni fino, ampak se to navadiš spreminjat na bateriji pod tušem.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a zanka » 16 Avg 2017, 07:27

Ja, potem imaš boljer vgrajen v peč in boš potreboval še bojler za kolektorje. Recimo kakšen 120 literski s spiralo (in el. grelcem) bi šel pod strop. Večji npr. 300 literski se mi zdijo preveliki glede na to, da bo gor samo cev + varnostni tlačni ventil. Nadalje potrebuješ še ekspanzijsko posodo. Pa ventile s katerimi boš zaprl dovod iz peči in odprl bojler ipd.
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a VolkD » 16 Avg 2017, 07:43

Tudi 120l je težko strpat v tisti prostor, brez škode za mojo kramo.
Ampak bom nekako računal s tem. Moram malo pregledat prostor in si zrisat stvari.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a cero » 16 Avg 2017, 07:45

VolkD je napisal/-a:
zanka je napisal/-a:in dobim po cevi najprej mlačno potem pa vse toplejšo. Po petih minutah je temperatura konstantna.

Za take primere se odlično obnese termostatska pipa, na njej samo nastaviš recimo na 30°C in to ti potem sama regulira, pač bolj kot je voda vroča več mrzle meša zraven. Vidiš jih ponavadi v kakšnih novejših bolnicah, sam pa sem jo kupil pred leti v Lidlu za 40€, tam imajo celo tako politiko da če se ti ne dopade, jo lahko še zmeraj prineseš nazaj.
Izgleda pa takole:
https://www.merkur.si/kopalnica/kopalni ... -gib-cevjo
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 140 krat
Prejel zahvalo: 322 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 34

OdgovorNapisal/-a VolkD » 16 Avg 2017, 07:47

S tem si pa ravno pravočasno prišel, ker obstoječa od armala že dela težave. No nebi jutri kupoval, ampak bo treba.

Bolj me zanima vaše mnenje o kolutu alkaten cevi na strehi.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a zanka » 16 Avg 2017, 08:01

cero je napisal/-a:Za take primere se odlično obnese termostatska pipa, na njej samo nastaviš recimo na 30°C in to ti potem sama regulira, pač bolj kot je voda vroča več mrzle meša zraven.

Sem že videl takšno baterijo, vendar nisem pomislil na to, da bi bila termostatska.
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 16 Avg 2017, 08:07

Termostatska pipa je super zadeva, je pa treba vedeti da jo je treba občasno razdreti in očistiti kamna, sicer postane trda ali pa ne deuje več kot mora. Ko to vzameš v zakup, je to ena najboljših stvari, ki si jih kupil, verjemi.
No, glede samega sistema pa mislim, da brez bojlerja ne bo šlo. Kot si že sam ugotovil je zoprno čakat, v primeru sonca pa je tudi dejstvo, da ga včasih ni in takrat to prav pride zaloga tople vode.
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 232 krat
Prejel zahvalo: 287 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 61

OdgovorNapisal/-a cero » 16 Avg 2017, 08:15

Kolut alkaten cevi na strehi lahko imaš za igranje, za kaj bolj resnega pa nabavi bojler z več grelnimi kačami. Eno pokoristiš za igračo na strehi, eno pa za peč ko ni več dovolj sonca.
V kači z alkaten cevjo je lahko tudi glikol ki ima vrelišče pri okrog 200°C. Nerodna reč je ko ti sredi žgočega poletnega sonca zmanjka elektrike za obtočno črpalko, ali pa in odvzema tople vode par dni. Nekateri sistemi imajo celo tako rešeno, da ponoči pošiljajo razgret glikol v kolektorje ki delujejo kot radiatorji in tako ohlajajo sistem, razgret od sončnega dneva.
http://www.thesietch.org/projects/solarthermalpanel3/
cero

OdgovorNapisal/-a LiPo » 16 Avg 2017, 08:22

Za toplo vode, ti ne bi priporoča alkaten cevi na streho.
Mogoče zadeva dela v vročih dneh, ob oblačnosti je bolj tko tko.
Pa tudi glej na imidž.

Opazil sem, da se sedaj pojavlja oprema ( ploščati sončni kolektorji ) na bolhi
rabljeno, za res majhen denar. Po drugi strani, pa dobiš komplet vakumskih za
nekaj 100 €.

Tehnično pa seveda rabis tudi bojler. Manj kot 200 litrov nima smisla.
oz. če nadaljujem.... zakaj ne bi kupil toplotne crpalke in s tem hladil prostor
obenem pa segreval toplo vodo?

Glede na tvojo lokacijo, bi jaz vzel 200 litrski bojler z ločeno toplotno crpalko in
"ubil dve muhi na en mah". Gretje vode in hlajenje prostora.
Edino, na koncu lahko ugotoviš, da boš imel tople vode preveč... ker se boš navadil
na hlajenje. Se boste pa več tuširali......

LPG
Uporabniški avatar
LiPo

Kraj: LJUBLJANA
Zahvalil se je: 22 krat
Prejel zahvalo: 87 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 17

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 16 Avg 2017, 08:23

V dalmaciji več kje vidiš alkaten cevi speljane po strehi. Očitno sistem deluje. Optično sicer ni najlepše, izkoristek tudi ne takšen kot pri kolektorjih ampak, kjer je dovolj sonca, bi stvar morala delovati. Videl sem tudi, da na ta način ogrevajo bazene.
Kaj če bi za test samo priklopil alkatenko nameščeno na streho na toplo vodo brez bojlerja? Bi dobil občutek, koliko tople vode lahko proizvede. Potem pa še dogradiš bojler.
Drugače pa je termostatska pipa zakon, za tuš obvezna.
MarkoM

Kraj: Pohorje (Maribor)
Zahvalil se je: 82 krat
Prejel zahvalo: 149 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a SimonS » 16 Avg 2017, 09:52

Kaj pa to: Niso več tako grozno dragi
Priponke
kolektor[1].jpg
SimonS

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 226 krat
Prejel zahvalo: 281 krat
Uporabnika povabil: mucek
Število neizkoriščenih povabil: 30

OdgovorNapisal/-a reber » 16 Avg 2017, 12:56

Darko, brez zbiralnika, torej bojlerja, ne bo šlo. Zadnji čas, da preideš na sončno ogrevanje sanitarne vode vsaj za poletno obdobje, prihranek bo vsaj 200€ letno. Ker si vsestranski, tako kot večina starih mačkov tukaj na forumu, boš sistem naredil sam, si boš pač vzel čas. Prostor je problem, sploh če ga moraš vzeti sam sebi, ampak boš že, ni izbire, ker denarnica bo hvaležna. Mimogrede, ker se boš verjetno usmeril predvsem na solarno ogrevanje vode za poletni čas imaš lahko bojler nekje zunaj, ga še dodatno izoliraš pa je zadeva rešena. Bojlerje si narediš sam, uporabiš odslužene 80 litrske bojlerje iz odpada recimo... jih boš že nekam požokal na kakšno podstrešje.

Če imaš zunaj prostor, potem ti predlagam montažo sončnih kolektorjev, tudi rabljeni so dobri, saj jih lahko obnoviš, tudi če imajo slab izkoristek, za poletno obdobje od pomladi do jeseni bodo dobro opravljali svoje delo.
Če te zanima, imam dva kolektorja še nova vsak po 2m2, stara pa vsaj 15 let, nikoli še montirano, bi dal za 100€/kos, še pripeljem jih lahko v ponedeljek mimogrede, če se odločiš. Priklop je bakrena 18mm cev, če je sistem nizkotlačni natakneš gor cev in objemko, še visokotemperaturno gumijasto armirano cev ti šenkam zraven, jo je vsaj 2x 8m če ne več. Če so problem finance, ni problema, lahko plačaš tudi kasneje (ker se pač poznamo), ko bi že nekaj prihranil, pri meni kolektorjih stojijo že ene 3 leta, prejšnji lastnik jih je imel v garaži vsaj 12 let.

Bojler sem imel en 300 litrski, pa sem ga že dal enemu sosedu, kolegu, ampak dvomim, da ga bo sploh rabil, trenutno ga ima na konsignaciji, če ga bo uporabil, ga bo plačal, do takrat pač stoji pri njem... ampak ta bo prevelik zate če nimaš prostora, čeprav bi bila to super izbira in kombinacija. Jaz sem kolektorje kupil in sem ugotovil, da jih verjetno ne bom montiral, prišlo je do ene spremembe.

Ker pri vas ne zmrzuje ali pa je to izredno redko, ne rabiš antifriza v kolektorjih in zato bi bile tudi črne alkaten cevi dobra izbira, le v oblačnih dneh bi bil slabši izkoristek kot s kolektorji.

Jaz bom verjetno preuredil sistem na električno solarno, kljub višji ceni in slabšemu izkoristku, ampak je napeljava bolj preprosta, cenejša, regulacija prav tako cenejša, navsezadnje pa pri segretem bojlerju gretje lahko izklopim, elektriko pa porabim za kaj drugega.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 28 krat
Prejel zahvalo: 192 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 193

OdgovorNapisal/-a VolkD » 16 Avg 2017, 14:48

Nekaj stvari je drugače, kot si ti misliš...
°Pri nas kar konkretno zmrzuje, najnižje temperature, ki se pa običajno drže samo kake tri dni, gredo vse do -15°C.
°V ponedeljek, pridem domov šele pod večer. Tudi premakniti ne morem nič, ker sem vezan na druge.

Se ti pa za ponudbo zahvaljujem, bova s sinom o njej dobro predebatirala in se odločila. Sam itak ne morem nič, ker ne smem več kot pol m od tal.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a jlbohinc » 16 Avg 2017, 16:02

2 kolektorja in 300l bojler je super izbira. Nimam prav veliko sonca v nasih koncih, pa je voda poleti vedno topla, od maja pa do recimo oktobra.

Sistem dela super, voda je vedno segreta na 50 stopinj in enostavno pozabis da je treba pec zakurit za toplo vodo. No to vcasih tudi kolnem ko kak dan ni sonca in stopim pod tus :_cussingwhite
jlbohinc

Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 26 krat
Uporabnika povabil: valter
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a reber » 16 Avg 2017, 16:34

Aja, saj res, nisi dovolj blizu morja, da ne bi zmrzovalo, Kras je lahko res zelo mrzel, nič manj kot gorenjski konec. Zaradi mraza bi moral napeljavo prilagoditi tako, da je olajšano izpuščanje vode ali pa sistem napolniti z antifrizom...

Če se odločiš, ni problema, z ženo greva v ponedeljek zjutraj proti morju za 2 ali 3 dni, če bi ti pripeljal, bi v tem primeru rad pustil prikolico pri tebi do časa vrnitve, tako da prevzem itak ne bi bil problematičen ;)

No, medtem bom kolektorje poslikal, notranji del s cevkami je obdan s črno pobarvano alu pločevino, barva pa se je zaradi starosti na nekaterih manjših površinah malce razpokala in nekje po nekaj milimetrov tudi odluščila (najbrž je bil aluminij slabo razmaščen, oziroma je brez primerja). Če bi želel 100% črnino, bi moral kolektor odpreti, malo očistiti razpokano barvo in črnino popraviti kar s črnim sprayem. Kolektorji so zanetani z gesipa neti, šipa je kaljena, verjetno 6mm, ohišje je varjeno aluminij in pobarvano, so kar težki, en sam človek ga zaradi velikosti ne nese. Nekaj časa sem imel na strehi doma narejene kolektorje, vse je bilo pobarvano s črnim sprayem brez primerja in je držalo. Pri menjavi strehe sem jih odstranil in prodal, nove večje pa obdržal, sedaj ugotavljam, da bodo najbrž višek.

Električno solarno ogrevanje ni efektivno, vendar ima v mojem primeru druge prednosti. Namen imam narediti električni pretočni grelec za ogrevanje kotla, na kotlu je bojler. Električni pretočni grelec bi bil kot backup grelnik v primeru okvare oljnega gorilnika, lahko tudi za primer okvare kotla (izpust vode), ker bi z ventili sistem naredil tako, da bi lahko ustvaril direkten krogotok grelec radiatorji brez kotla. Ko je enkrat grelec montiran, mi je potem lažje greti električno kot pa z vodo, ker tudi izmenjevalnika nimam vgrajenega... torej, nekako sem izračunal, da bi mi to bolj ustrezalo kot kolektorji, pa še elektriko bi lahko koristil... sistem ni predmet te debate, sem le omenil zakaj imam kolektorje viška, če jih dam stran, vsaj ne bom več razmišljal kako naj naredim solarno ogrevanje vode. Bi jih že ponudil sosedu, pa mi stalno joka da je brez denarja, hkrati pa joka da čez poletje porabi ne vem koliko elektrike za gretje vode... namesto da bi naredil solarno ogrevanje, je nekako na istem, za ogrevanje vode čez poletje namesto sonca uporablja elektriko. Upravičenost investicije je v primeru samogradnje čisto drugačna kot če daš delat projekt na ključ, hkrati pa je investicija bistveno nižja.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 28 krat
Prejel zahvalo: 192 krat
Število neizkoriščenih povabil: 193

OdgovorNapisal/-a javr » 16 Avg 2017, 19:32

zakaj mi Mozilla FF tole temo odpira neskončno dolgo, v statusnem oknu levo spodaj pa piše "Waiting for www.kolenc-skofljica.si... ?
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 60 krat
Prejel zahvalo: 98 krat
Število neizkoriščenih povabil: 22

OdgovorNapisal/-a mirkatmir » 16 Avg 2017, 19:47

v Chrom-u enako!
lp, Miran (Miro S51SK)
Uporabniški avatar
mirkatmir

Kraj: Ribnica - JN75IR
Zahvalil se je: 134 krat
Prejel zahvalo: 165 krat

OdgovorNapisal/-a javr » 16 Avg 2017, 20:13

Zelo nerad, bi slišal, da rezervoar, ker potem bo iz prostora, kjer je rezervoar za nafto in peč morala večina moje krame
Priponke
20170816_205605.jpg
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a zanka » 16 Avg 2017, 20:17

Ker je SimonS s tam dal neko sliko.
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a VolkD » 16 Avg 2017, 22:14

@javr: Jaz se na te sheme ne spoznam prav dosti. Ampak a misliš, da bi na ta način segreval vodo v peči ?
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s59ma » 16 Avg 2017, 23:04

Darko, mislim, da je Rebrova ponudba super. Jaz na tvojem mestu ne bi čakal...

Kakih 6 let nazaj smo dali na streho 3 "ploščate" kolektorje (skupaj 6,69m2), ki grejejo 300l bojler (lega ni idealna - obrnjeni so 45 stopinj proti zahodu).
Odkar smo jih zmontirali, s toplo vodo nimamo več težav: teče, ko odpremo pipo.... :D

Moj pogled na sistem:
- izkoristek me ne zanima, dokler sonce greje zastonj,
- veliko, veliko bolj mi je pomembna življenjska doba sistema (po mojem mnenju so tu "ploščati" kolektorji v prednosti pred vakuumskimi),
- kolektorji so tik nad streho (zaradi čim manjšega upora vetru),
- vse mora biti "trotel ziher" (antifriz, bogato dimenzionirana ekspanzijska posoda) - tudi v primeru izpada elektrike za obtočno črpalko,
- v poletnem času skrbimo za "odmetavanje" viškov toplote, spomladi/jeseni pa hitro izkoristimo vsako sonce,
- "mrtva" sezona (med kurjenjem in ogrevanjem vode s soncem) je zelo kratka. Električnih grelcev v bojlerju še do zdaj nisem priklopil!
- pozimi se grejemo z drvmi (finančna primerjava z oljem: neverjetna! http://www2.arnes.si/~mlicen3/html/cene_energentov.html ),
- v obeh kopalnicah so termostatske glave (nastaviš temperaturo in pozabiš).

Čim prej stran od kurilnega olja (in še dalj od "EKO" utekočinjenega naftnega plina, ker je ta še dražji)!
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
s59ma

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 20 krat
Prejel zahvalo: 60 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a VolkD » 16 Avg 2017, 23:19

reber je napisal/-a:Če se odločiš, ni problema, z ženo greva v ponedeljek zjutraj proti morju za 2 ali 3 dni, če bi ti pripeljal, bi v tem primeru rad pustil prikolico pri tebi do časa vrnitve, tako da prevzem itak ne bi bil problematičen ;)
Velja.
V ponedeljek dopoldan me ne bo doma, vrnem se šele pozno popoldan.
Bo pa sin doma, tako, da s tem ne bo težav. Več na ZS.

Jaz teh instalacij nisem nikoli delal in za te stvari nisem strokovnjak. Torej vas bom prosil, da mi razložite vse podrobnosti. Kako stvari sestaviti skupaj.
Jaz sam ne morem na streho, torej bom moral za to nekoga dobiti. Zato moram pa še toliko bolj vedeti kaj in kako hočem imeti narejeno.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a javr » 17 Avg 2017, 05:30

kolektor je lahko tudi na tleh zraven hiše ali na fasadi; ni treba da je na strehi.
Tudi jaz se ne spoznam na strojne sheme, tu in tam kakšen element. Omenjeno je da je prostora malo in da obstoječega bojlerja ni oziroma je montiran v peč, zato je narisan predlog, da se alkatenka priklopi kar vzporedno na obstoječi sistem ogrevanja. Ob predpostavki, da imaš radiatorje poleti zaprte, bi voda krožila skozi peč in s tem ogrevala bojler v peči. Najbrž, ker ne vem kako je peč z vgrajenim bojlerjem narejena.
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a cero » 17 Avg 2017, 06:03

Največji problemi s kolektorji so takrat, ko bi radi imeli ljudje toplo vodo tudi pozimi pri oblačnem vremenu, seveda potem temu ustrezno predimenzionirajo sistem, problemi pa nato nastopijo poleti, ker je treba višek toplote nekam odvesti (nekaj se dela tudi v smeri zatemnjevanja s tekočimi kristali), če je sistem poddimenzioniran problemov ni.
razmisli da imaš kolektorje tako postavljene da imaš do njih urejen lahek dostop, zelo priročno je da so na tleh ali kaj podobnega, v primeru nevarnosti pregretja jih lahko pokriješ in tako preprečiš najhujše.
V vsakem primeru rabiš še bojler, kot sem že napisal takega z dvema grelnima spiralama, ena spirala za peč ena za kolektorje.
Rabiš tudi obtočni črpalki, ki bosta porivali vodo skozi grelce v bojlerju.
Vse to poganja en namenski krmilnik ki preko temperaturnih sond na določenih mestih vklaplja in izklaplja črpalki.
Sistem s kolektorji mora biti napolnjen z glikolom.
cero

OdgovorNapisal/-a VolkD » 17 Avg 2017, 07:45

Hiša je postavljena tako, da če imam kolektorje na tleh, potem morajo biti na dvorišču. To raje nebi, saj je dvorišče majhno. Če sta na njem dva avtomobila se ne da obrniti in treba z dvorišča rikvercat. Druga možna varianta je ploščad nad skednjem. To bi moral resno vzet v obzir.
Mogoče bi stvar lahko naredil tako, da jih dam celo na vrtiljak.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a zanka » 17 Avg 2017, 08:25

Mi imamo 5 let (2) nova, vzporedno s streho, in zato obrnjena na zahod, pred tem smo imeli 20 let 4 z nosilci obrnjene na jugo-zahod in sedaj je kljub manjšemu številu in slabši obrnjenosti daljša sezona.

Torej, če imaš streho na jugo-zahod ali zahod, jih položiš gor.
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a carli » 17 Avg 2017, 08:32

VolkD je napisal/-a:Mogoče bi stvar lahko naredil tako, da jih dam celo na vrtiljak.

Ajme kakšno postrojenje je to, ga bom enkrat šklocnil v Dornavi.
carli

Zahvalil se je: 74 krat
Prejel zahvalo: 60 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a VolkD » 17 Avg 2017, 08:36

Sem že preverjal smeri neba. Streha je proti zahodu. Pravzaprav celo malo bolj proti severu. Tako, da ni ravno dobra smer.
Glede na to kako je obrnjena hiša, tudi dvorišče ni v redu, saj bi morali biti pravokotno na hišo in bi bili v napoto.
Verjetno bodo končali na ravni plošči nad skednjem. Tu jih lahko poljubno obrnem. Poleti celo proti severu, če bo prevroče.

Se pa tu bojim sunkov burje. Mogoče bi bilo prav, da jih potisnem vse do svisli, da ne bo tako pihalo vanje.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Mihko » 17 Avg 2017, 09:07

Kot študent sem pomagal pri instalaciji ploščatih kolektorjev. Vsega skupaj kakih 10 sistemov. Doma sem si naredil sistem z dvema ploščatima IMP kolektorjema, ki sem jih dobil od soseda polomljene in razbite od vetra stare nekje 15-20 let. Bojler je 80l. Ker imamo streho vzhod-zahod, sem kolektorje montiral na jug, kot senčnik na balkonu. V hiši smo tri odrasle osebe (kmetija!) in dnevno je vode dovolj - ni pa zaloge za oblačne dni.
Izkoristek sistema lahko povečaš že s pametno instalacijo. Cevi naj bodo čim krajše, črpalka na povratnem (hladnem) vodu in pa hitrostno vodena ali čim manjša. Konkretno pri nas imamo cev alumplast, ker kolektorji redko presežejo 80°C (pozor: alumplastov je 1000 vrst - treba je vzeti tistega za 90°C). Je najceneje, pa tudi po potrebi jo lahko zamenjamo. Cev naj ne bo prevelika: npr. 15mm baker ali 16mm alumplast. Izdelaš si še diferenčni termostat in to je to.
Pomanjkljivost mojega sistema (z obzirom da je diy rabljena varianta) je da moramo vodo ven spuščat ker sicer takoj zamrzne. Potreboval bi bojler z dvema spiralama. Zasilna rešitev bi bila tudi nov kontroler (diferenčni termostat), ki bi pri npr. 3°C pognal črpalko in nazaj ogrel kolektor. Sedaj imamo v kolektorjih kotlovsko vodo in ne potrebujem niti ekspanzije.
Lahko narišem shemo, kako imam narejeno, če boš potreboval oz. se ti zdi koristno (napiši mi ZS, da bom na mail dobil in ne bom pozabil).
LP
Mihko

Zahvalil se je: 11 krat
Prejel zahvalo: 4 krat
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a zanka » 17 Avg 2017, 09:40

Čemu dve spirali? Če imaš boljer že vgrajen v peč, potem potrebuješ samo eno in ventile s katerimi določiš, s kod bo prihajala topla voda, ali s peči ali z bojlerja za sončno.

Seveda je v bojlerju pametno imeti dve spirali, v kolikor se bi kdo odločil še za toplotno črpalko.
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a VolkD » 17 Avg 2017, 10:28

zanka je napisal/-a:Čemu dve spirali? Če imaš boljer že vgrajen v peč,...
Nimam pojma kaj je v peči. Tudi če je kakšen boiler, ne more bit velik, ker je vse skupaj majhno.
rielo.png

Slika je z interneta, a je moja nadvse podobna. Tudi ekspanzijska posoda je enaka.

Kaj je bolje, dati boljler bližje kolektorjem ali bližje sedanji peči ?
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a zanka » 17 Avg 2017, 10:33

Prešej priklope, ta na sliki ima pod in nad dimnikom dva priklopa za ogrevanje. In tam gor pri kapi tudi vidim enega.

Na kratko, če ima samo dva priklopa, potem moraš imeti nekje še boljer. Če ima 4 ali 5 priklopov potem imaš bojer vgrajen. Ker praviš, da ti v 5 minutah segeje vodo, ta vgrajen boljer ni večji od 50 litrov. Lahko tudi potipaš cevi.
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a xbolha » 17 Avg 2017, 12:10

Toplotna črpalka za sanitarno vodo v delavnico. Prostor bi ti malce ohladilo.
1600€ + delo, ali je ekonomsko upravičeno pa presodi sam.
xbolha

Kraj: LJ-GR-Dolenjska
Zahvalil se je: 35 krat
Prejel zahvalo: 23 krat
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a bluel » 17 Avg 2017, 12:19

cero je napisal/-a:
VolkD je napisal/-a:
zanka je napisal/-a:in dobim po cevi najprej mlačno potem pa vse toplejšo. Po petih minutah je temperatura konstantna.

Za take primere se odlično obnese termostatska pipa, na njej samo nastaviš recimo na 30°C in to ti potem sama regulira, pač bolj kot je voda vroča več mrzle meša zraven. Vidiš jih ponavadi v kakšnih novejših bolnicah, sam pa sem jo kupil pred leti v Lidlu za 40€, tam imajo celo tako politiko da če se ti ne dopade, jo lahko še zmeraj prineseš nazaj.
Izgleda pa takole:
https://www.merkur.si/kopalnica/kopalni ... -gib-cevjo

Pri taki pipi bi opozoril samo na problem odpiranja in zapiranja z namiljenimi rokami.
Se dobijo tudi boljse variante, lahko malenkost drazje.
bluel

Kraj: Kreplje JN65WR
Zahvalil se je: 15 krat
Prejel zahvalo: 11 krat
Uporabnika povabil: sYsop
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a VolkD » 17 Avg 2017, 19:32

xbolha je napisal/-a:Toplotna črpalka za sanitarno vodo v delavnico. Prostor bi ti malce ohladilo.
1600 € :_seeingstars
Moral bi se odreči naslednjega Friedrichshafna. Najmanj.
Jaz sem upal, da bom s cca 400€, ok mogoče s 500€ in svojim delom izboljšal energetsko bilanco tako, da se mi to vrne v dveh letih.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a javr » 17 Avg 2017, 19:58

Toplotna črpalka za sanitarno vodo v delavnico
tale toplotna črpalka zgleda da je ročnega dela, neznanega proizvajalca (montirana je v pred kratkim kupljeni hiši, TČ je imel že predprejšnji lastnik, prejšnji pa ne vedo o tej zadevi nič); "ventilator" (ne vem kako se mu prav reče) je v kleti, kompresor je v kurilnici, bojler pa v delavnici; torej vsaka komponenta v svojem prostoru.
Vodo segreje na 55°C, a sem nastavitev znižal na 52°C, ker je kompresor na otip precej vroč. Če se bom kdaj lotil kakšne predelave, bom najprej poskusil ločiti vstopni (topel) in izstopni (hladen) zrak, ker mislim da bo tako izkoristek večji; sedaj je tu nekakšen kratek stik.

P.S.: slike sem objavil že v neki drugi temi, a kot link na za mene nerazumljivo osovražen shrani_si in jih seveda ni pokazalo, zato tukaj še enkrat kot priponke; če kdo pozna alternativo za shrani_si (da ti po naloženi sliki ponudi URL slike, Kodo za forum,
Koda za forum s predogledom in HTML koda s predogledom), naj pove kje to najdem.
P.S. 2: ima kdo navodila za EPSA 2200 ?
Priponke
clipboardstrojno.jpg
clipboardelektro.jpg
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a MadMax » 17 Avg 2017, 20:06

VolkD je napisal/-a:
xbolha je napisal/-a:Toplotna črpalka za sanitarno vodo v delavnico. Prostor bi ti malce ohladilo.
1600 € :_seeingstars
Moral bi se odreči naslednjega Friedrichshafna. Najmanj.
Jaz sem upal, da bom s cca 400€, ok mogoče s 500€ in svojim delom izboljšal energetsko bilanco tako, da se mi to vrne v dveh letih.

Če najdeš kak primeren boljer na bolhi (npr http://www.bolha.com/gradnja/ogrevanje- ... 2633764&kw ) dodaš kaj takega http://www.bolha.com/gradnja/ogrevanje- ... 1501418019 (kar še primerno zdilaš) pa je.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 329 krat
Prejel zahvalo: 329 krat

OdgovorNapisal/-a kose19 » 18 Avg 2017, 09:50

4 članska družina od tega 2 pubertetnika ki stočita kar precej vode. 120 literski bojler in 2 ploščata kolektorja. Za deževne dni pa električni grelec. Vode zmeraj dovolj. 15 let brez problema. Plačal pa za ceno 1 novega kolektorja.
Koliko te pride taka investicija ti pa vsak strojni instalater strese iz rokava. Jaz bi raje zamudil 2 dneva sejma ( tako ali drugače jih je polno-razen če z obiskom letega ne zaslužiš več kot te stane trenuten sistem) kot pa 6 mesecev tople vode.
Odločitev čemu se moraš za to odpovedati je pa tvoja stvar.

Sicer je pa voda že vrela ne le topla.
kose19

Zahvalil se je: 7 krat
Prejel zahvalo: 28 krat

OdgovorNapisal/-a arksi » 18 Avg 2017, 10:17

kose19 je napisal/-a:....... 120 literski bojler in 2 ploščata kolektorja........

Kateri bojler uporabljaš in katere kolektorje si uporabil (link)?

kose19 je napisal/-a:........ Plačal pa za ceno 1 novega kolektorja......

A to si mislil plačilo montaže instalacije?
arksi

Kraj: Dolenjska
Zahvalil se je: 577 krat
Prejel zahvalo: 85 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a kose19 » 18 Avg 2017, 12:16

Bojler je ležeči. Kolektorja pa od kolega še nova katera sta mu 15 let čakala na montažo, ki je nikoli ni bilo. Linkov pač zato nemorem podat.
Delo pa 5 ur za kolegialno ceno.
kose19

Zahvalil se je: 7 krat
Prejel zahvalo: 28 krat

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 18 Avg 2017, 13:09

Tu ni kaj "presoditi"... toplotna črpalka samo za toplo vodo se večinoma ne splača. Za primer: ogrevanje+vodo imam na kurilca. Poleti, ko je samo za vodo gre cca. 30 litrov mesečno, torej če računam 6 mesecev je to 180 litrov. Če to primerjam z nabavo toplotne se mi v najboljšem primeru izplača v 10 letih, raje še kasneje - v tem času je pa velika verjetnost odpovedi kompresorja, ki to amortizacijo še podaljša v neskončnost...
Cena toplotne za sanitarno vodo je enostavno prevelika glede na prihranek. Druga pesem je toplotna za ogrevanje. Ampak tu mora biti pa celoten sistem narejen tako, kot treba...
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 232 krat
Prejel zahvalo: 287 krat
Število neizkoriščenih povabil: 61

OdgovorNapisal/-a xbolha » 21 Avg 2017, 07:01

Meni se skoraj izide.

Za ogrevanje sanitarne vode smo v poletni sezoni pokurili najmanj 300l kurilnega olja.

Toplotna ni postavljena v kurilnico ampak v kletne prostore (ok to bi lahko rešili z vodenim zrakom). Katere dodatno shladi tam nekje za 2-3 stopinje. Iz zraka pa odvzame tudi malce vlage.

Sicer smo razmišljali tudi o split sistemu (bojler + stenska enota), ki bi jo postavili na vrh hodnika, ampak bi bil učinek hlajenja premajhen. Pa instalacija bi bila dražja in bi za seboj potegnila gradbena dela.

Če ti stranski produkti toplotne črpalke ne pomenijo nič (hladnejši zrak, odvzem vlage) investicija res ni ekonomsko upravičena.

No nekaj je pa tudi udobje. Ker bomo prešli na kurjenje z drvmi nam poleti ne bo potrebno kuriti in s tem segrevati dimnika, ki je speljan po sredini hiše.
xbolha

Kraj: LJ-GR-Dolenjska
Zahvalil se je: 35 krat
Prejel zahvalo: 23 krat
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a zanka » 24 Avg 2017, 19:35

Kaj termostat naredi v funkciji zaščita pred zmrzovanjem? Požene črpalko in troši energijo zalogovnika? A ni bolje imeti antifriza ali kar izprazniti sistem?
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Avg 2017, 19:43

Kolektorji so doma (hvala reber). Hvala tudi za pomoč, da smo jih premaknili na ploščad, kjer bodo tudi instalirani.

Zdaj moram narediti nosilce. Me pa malo muči kakšen nagib naj naredim. Poleti bo namreč tople vode zagotovo preveč. Bi pa rad dobro delovanje imel že spomladi in seveda jeseni. Torej nikakor ne smem dati kolektorjev pod pravi kot glede na zdajšnje sonce.

Ker nisem davno "vesoljske" sorte mi ti izračuni delajo malo težav, zato prosim za pomoč.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a MadMax » 24 Avg 2017, 19:50

Potem jih daj pokonci na kakih 60° ali celo proti 70, pa proti jugu (če imaš večkrat jutranjo meglo pa od juga rahlo proti zahodu).
Če imaš v bližini kakega normalnega vodovodarja ki ne skriva znanja kot kača noge in ima kaj kilometrov v kolektorjih, ga povprašaj po iskustveni formuli. Pri kolektorjih zna biti tak rezultat poznavalca lokacije boljši kot prek gole matematike.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 329 krat
Prejel zahvalo: 329 krat

OdgovorNapisal/-a javr » 24 Avg 2017, 20:45

Torej nikakor ne smem dati kolektorjev pod pravi kot glede na zdajšnje sonce
na suncalc.org vpišeš kraj, datum in uro in ti na levi prikaže razne podatke. Na ekranu zgoraj je pas z uro od 0:00 do 23:00, tik pod tem pasom pa rumen krog. Če ta krog z miško pomikaš sem-tja, se na levi sproti izpisujejo-popravljajo podatki.
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Avg 2017, 21:56

MadMax je napisal/-a:Potem jih daj pokonci na kakih 60° ali celo proti 70, pa proti jugu (če imaš večkrat jutranjo meglo pa od juga rahlo proti zahodu).
Če imaš v bližini kakega normalnega vodovodarja ki ne skriva znanja kot kača noge in ima kaj kilometrov v kolektorjih, ga povprašaj po iskustveni formuli. Pri kolektorjih zna biti tak rezultat poznavalca lokacije boljši kot prek gole matematike.

No megle pri nas praviloma ni. Se pojavi kakšen dan, a še to bolj proti reki reki. Tu je le za vzorec.
Bom z določitvijo smeri neba zagotovo več grešil kot pa zaradi neupoštevanja megle.

Žal pa ne poznam nikogar z izkušnjami na področju kolektorjev.

S ključavničarjem ( ne vem zakaj se jim tako reče, vse dela, samo ključev ne) sva že nekaj gledala. Naredil bom okvir 2,2mx 2m. Predlagal sem, da se naredi neko regulacijo nagiba, pa se ni strinjal. Pravi, da je to fino, a se v praksi obnese tako, da tega potem nihče ne regulira. Torej je škoda truda.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Avg 2017, 22:10

javr je napisal/-a:
Torej nikakor ne smem dati kolektorjev pod pravi kot glede na zdajšnje sonce
na suncalc.org vpišeš kraj, datum in uro in ti na levi prikaže razne podatke. Na ekranu zgoraj je pas z uro od 0:00 do 23:00, tik pod tem pasom pa rumen krog. Če ta krog z miško pomikaš sem-tja, se na levi sproti izpisujejo-popravljajo podatki.
Te strani ne razumem v celoti.
Tu sem torej doma. Zanimivo je, da je sonce na jugu ob 13-ih ?
Malo moram razmisliti o smeri kolektorjev. Proti večeru mi namreč kolektorje zakriva sosednje poslopje. Poleti sicer ne, pomladi in jeseni pa že.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Naslednja

Vrni se na Pametne hiše

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost