Regulacija / nadzor ogrevanja

Vse v zvezi z vašimi samogradnjami, popravili, idejami,....

Moderator: S53AL

Regulacija / nadzor ogrevanja

OdgovorNapisal/-a jlbohinc » 06 Nov 2016, 21:40

Zdravo,

imam centralno kurjavo na drva, gor pa 3 črpalke (2 za radiatorje - ogrevam 2 hiši), eno pa za bojler.
Zanima me, ali obstaja kaka zadeva, kjer bi lahko preko spleta upravljal ogrevanje, torej nastavljal termostat in spremljal temperaturo centralne in bojlerja?

Trenutno imam zadevo narejeno s FHEM programsko opremo, na Orange Pi, ter Arduino s Firmata softwerom. Sicer stvar izpolnjuje moje potrebe kar se nadzora tiče, se pa ustavi pri zanesljivosti.
Občasno mi arduino izgubja povezavo in rešim le s rebootom cele elektronike - kar pa pomeni, da lahko napako opazim šele čez nekaj ur. Sicer se zaradi napake v programu arduinota vklopijo vsi releji, kadar ni povezave s FHEM-om, kar je ene vrste zaščita, da se centralna ne pregreje. Vendar to hkrati pomeni, da se lahko radiatorji in bojler prehitro shladijo.

Zanima me, ali obstaja kak sistem, ki mi omogoča kaj podobnega, do nekje 100€. Kolikor sem preiskal, obstaja ogromno pametnih termostatov za radiatorje, ki se povezujejo na neko centralno enoto, kamor se povezujejo tudi npr. senzorji na oknih/vratih, ter vtičnice, ki se vklapljajo, ko pade temperatura v prostoru, kjer je pameten termostat. Ampak to vse temelji na tem, da je voda že segreta (daljinsko ogrevanje).

Torej iščem programljiv termostat s povezavo v splet. Ali pa kak PLC, s katerimi imam nekaj malega izkušenj s programiranjem Siemensov (Tia Portal).
Predlogi zaželjeni.
jlbohinc

Zahvalil se je: 5 krat
Prejel zahvalo: 25 krat
Uporabnika povabil: valter
Število neizkoriščenih povabil: 5

Re: Regulacija / nadzor ogrevanja

OdgovorNapisal/-a zanka » 06 Nov 2016, 22:15

Kako povezavo izgublja arduino?
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 93 krat
Prejel zahvalo: 154 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 29

OdgovorNapisal/-a jlbohinc » 06 Nov 2016, 22:22

Na Orange Pi je povezan preko USB kabla, torej preko serijskega porta. Arduino je UNO. Restartat ga direkt preko softwera ne morem (ima sicer firmata noter funkcijo restart), zato mi SW watchdogtimer ne nuca nič.
jlbohinc

OdgovorNapisal/-a igo » 07 Nov 2016, 00:14

Imaš source program od Arduinota?
Prilepi ga sem in ga bomo popravili.
Pa podrobno opiši, kaj vse je narobe.
Lahko tudi dodamo/odvzamemo/spremenimo kakšno funkcijo.
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
igo

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 145 krat
Prejel zahvalo: 265 krat
Število neizkoriščenih povabil: 25

OdgovorNapisal/-a jlbohinc » 07 Nov 2016, 00:17

Na arduinotu je Firmata, source je na githubu.
jlbohinc

OdgovorNapisal/-a TilenS » 07 Nov 2016, 02:20

Vzami PLC, poveži, sprogramiraj, daj krmilnik v RUN ter pozabi na zadevo.

Sploh kadar je v igri ogrevanje ter podobne zadeve osebno ne bi niti slučajno uporabil kakšne ardurino zadeve.

Ker sem kar nekaj let redno delal z Cybro krmilniki bi ti priporočal te. So pa nekje 2,5x dražji od tvojega budgeta ampak mislim, da glede na to kaj omogoča niti ni drag. Programiranje je zelo enostavno ter velika večina SW potrebnega za avtomatizacijo je na razpolago za free.
TilenS

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 42 krat
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a jlbohinc » 07 Nov 2016, 13:01

Verjamem da so super, vendar mi je rahlo drago.
Kaksne temp. senzorje pa lahko priklopim gor? Trenutno imam ds18b20.
jlbohinc

OdgovorNapisal/-a TilenS » 23 Nov 2016, 01:31

Direktno na PLC DS18B20 sicer ne gre, je pa na kar nekaj razširitev na voljo za ta krmilnik, ki to omogočajo.

Odvisno koliko senzorjev bi rabil. Najcenejša razširitev mislim da je SW-W3-TIR, gor lahko priklopiš dva DS18B20, IR sprejemno diodo ter 4 GPIO kanale.

Če rabiš nadzorovat veliko temperatur (večja kotlovnica recimo) potem bi bilo mogoče bolje kakšen AiR-12 modul (12 uporovnih vhodov). Na njega lahko priklopiš do 12 PT100,PT1000,
Ni100/1000 sond (dobiš poceni na ebay).

Kar se tiče pa spleta. Za povezavo v splet rabiš Raspberry Pi, mislim da za nekje 30€ (govorim na pamet) dobiš že prednaloženo SD kartico z vsem potrebim SW-jem. Dokaj hitro lahko urediš vmesnik in že nadzoruješ celotno hišo preko spleta. Zelo uporabna je tudi Andorid aplikacija, tudi zelo enostavna za uporabo.

Sicer si tudi sam že kar lep čas urejam avtomatizacijo, se mi je pa malo ustavilo pri LG toplotni črpalki, ker ne dobim njihovega komunikacijskega protokola, da bi lahko upravljal z zadevo. V priponki je krmilnik o katerem govorim.
Priponke
DSC_0346 (Large).JPG
TilenS

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 42 krat
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a jlbohinc » 24 Avg 2017, 17:29

Skoraj leto kasneje, pa sem še kar tam kjer sem bil. Nekaj sem komunikacijo popravil, ker pa bom dodajal zalogovnike, bi rad kupil krmilnik, ki bo to poganjal. Povezljivost v splet je zaželjena (imam brezžične termostate, ki so povezani preko wifija na omrežje, seveda s ustreznim gatewayem), lahko pa tudi drugače uredim, če ni direkt povezano na net.

Potem je zaželjen tudi HMI za spremljanje temperatur in podobno...
Temperaturnih senzorjev bi bilo pa nekje 8, pa raje kakšen več. Najraje bi uporabil DS18B20, ker jih imam doma, drugače pa lahko realiziram tudi s Pt1000.
Cena sitnica... čim ceneje.
jlbohinc

OdgovorNapisal/-a jlbohinc » 26 Avg 2017, 10:17

Najprej sem hotel izbrati Siemens S7-200, pa sem se premislil, ker je prevec komplicirano spravit temp. senzorje. Kolega je sicer omenil da se da priklopit arduino prek Rs485 in na njega DS18b20.

Vglavnem, sedaj planiram kupit Pokeys 57E, povezan na rpi z zaslonom. Bo vredu ali pogledam se kaj drugega?
jlbohinc

Vrni se na Pametne hiše

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost