Pametna hiša

Vse v zvezi z vašimi samogradnjami, popravili, idejami,....

Moderator: S53AL

Pametna hiša

OdgovorNapisal/-a frenkv » 11 Apr 2015, 17:36

Moje praktične -izkušnje - poklicne in pri naši hiši.. glede "pameti" so.. da je potrebno it od temeljev naprej :
predvsem si razčistiti, kaj sploh hočemo:

A. prihranek pri stroških energije
- odvisno od "masivnosti" hiše konstantno ogrevanje/hlajenje, v primeru "lahke hiše " - lesene se lahko regulira temperaturo glede na
dan/noč, prisotnost/odsotnost; ločeno kopalnice..
- krmiljenje prezračevanje glede na dejansko potrebo..
A1- samo regulacijo temperature/vlage/količina svežega zraka po prostorih
A2- skupaj z strojnico /kotlovnico

B. udobje bivanja ( kvalitetno svetlobo, prednastavitve scen v dnevnih prostorih, samodejno delovanje senčil predvsem poleti )
C. varnost ( alarm )
D. luksuz - da vse dela " samo"
E. ali.. da si samo hočemo uresničevanje svojih otroških sanj/imeti igračo za stare otroke z lepim ekranom na dotik.. :)

ko se razčisti.. se napiše " projektna naloga".. šele potem se začne z ostalim..
frenkv

Zahvalil se je: 9 krat
Prejel zahvalo: 8 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 1

Re: Pametna hiša

OdgovorNapisal/-a mujo » 13 Apr 2015, 09:08

Najprej bi bilo potrebno razčistiti zakaj je hiša pametna. To kar si ti opisal je avtomatizirana hiša.
mujo

Kraj: MB
Zahvalil se je: 1 krat
Prejel zahvalo: 145 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 17

OdgovorNapisal/-a frenkv » 16 Apr 2015, 16:47

hja..
pisal sem o osnovi.. to je projektna naloga.. k kateri večino
"pozabi" še pri pomemebnejših stvareh kot je "pametna" hiša..
večina začne gruntat resnem projektiranju hiše.. razporeditvi. .funkcijah.. ko so stene že pozidane..
takrat so posebno "pametne" lepše polovice.. :)

zakaj in za katere funkcije pa nekdo hoče imeti avtomatiko.. in katere dele želi "pametne"
je že druga stvar..
stvar "pameti " pa je predvsem tistega, ki si zasnuje algoritem delovanja..
primer..
pametno je to, da se senčila poleti spustijo na " zasenčenje" ko gremo od doma..
se istočasno vklopi alarm.. vklopi klima, ki sicer ni prijetna.. da piha.. ko smo doma..
izklopi prezračevanje
in..
ko pridemo.. se senčila nastavijo na zmanjšano senčenje, alarm deaktivira..
prezračevanje nastavi za 10 min na max.. potem pa na dejansko potrebo ( CO2 senzor v bivalnih prostorih )
in..
se senčila zvečer zaprejo.. ko se stemni ( senzor ) in zjutraj prav tako dvignejo.. v dnevnih prostorih..
in. .
se senčila dvignejo ko veter preseže hitrost x00 km/h..
itd.. itd..

to je že nekaj.. :)

da se svetloba ponoči, ko gremo na wc preko senzorjeb samodejno vklopi na hodnikih.. na min.. prav tako v kopalnicah..
a.. nič ne pomaga, če nimamo svetil, ki svetijo v tla ali vsaj indirektna svetila
večina da "platfonjere" na strop.. za 10 eur.. in bi potem imelo "pametne instalacije"..
ki povečinoma postanejo samo vklapljanje svetil preko tipk.. namesto stikal.. :(

sem dal čez kar nekaj takih projektov.. večina izvajalcev zna samo regulirati temperaturo prostorov po prostorih in svetila... nekaj celo senčila.. alarm..
da pa bi naredilo "integracijo " vsega z načini " odsotnosti".. "prisotnosti".. urniki..
regulacijo temperaturo na dejansko potrebo ( podnevi, ponoči.. seveda pri hišah z "lahko konstrukcijo" - lesene ) in spravilo skupaj še kompletno strojnico
( peč, rekuperator, regulacijo temperature dviga za talno, stensko, stropno ogrevanje/hlajenje ,
dovlaževanje zraka pozimi in sušenje poleti.. dogrevanje vpihovanega zraka pri prezračevanju na temperaturo prostorora -3-5 stopinj.., krmiljenje sončnih kolektorjev, cirkulacije vode.. po urnikih..
glede na uporabo kopalnic ... ) pa je večinoma fatamorgana..
skratka.. tega je veliko..
a se ponavadi konča pri (ne) znanju energetike in strojnih instalacij s strani tistega, ki dela avtomatiko..
potem je to res samo "neumna" avtomatika.. ne pa pametna hiša .. :)

predvsem pa..
da bo nekaj hiša res lahko pametna, se mora misliti že pri projektiranju osnovnih instalacij..
projekt svetil mora biti narejen pred projektom elektro instalacij.. kjer se predvidi odprtine v stropu.. stenah.. armaturah..
projekt svetil pa ne more biti narejen, če ni narejenega PZI projekta arhitekture..
vključno in predvsem z pozicijami miz, postelj, sedežnih garnitur.. itd..
večina investitorjev se temu smeje.. na začetku..
na koncu pa.. se jih še več " praska po tilniku"..

tako da.. pametna instalacija je lahko predvsem in tudi šele takrat, ko se na vse misli pravočasno.. in ne prepozno..
razen če kdo uživa plačevat dodatna dela vsem mogočim izvajalcem.. kar imajo večinoma zelo radi.. ko je treba kaj razbijat.. prestavljat..
frenkv

OdgovorNapisal/-a Proteus » 16 Apr 2015, 17:56

Po lanskem žledu mi je najbolj všeč butasta hiša in to tako butasta, da niti ne ve, da ji je zmanjkalo elektrike.
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 229 krat
Prejel zahvalo: 427 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 74

OdgovorNapisal/-a borisz » 16 Apr 2015, 18:17

Frenk, to so pobožne želje.
Najti arhitekta, ki bo tako naredil, pa je praktično nemogoče.
Alen Mladinov naj bi bil super duper oh in sploh arhitekt za pasivne hiše.
Baraba je pozabila narediti talni sifon v strojnici. Posledica je bila, d aje bilo potrebno štemati 40cm temeljne plošče, in 70cm izolacije pod hišo. Butelj je postavil mizo pred steno, kljub temu, da je na hiši panoramsko okno s tako lepim razgledom, da je namesto televizije. Idiot je načrtoval premajhno strojnico. Ko je že bilo zbeljeno in položena keramika, je bilo potrebno podreti in na novo pozidati steno.
Baje je to normalno pri arhitektih. (Kje je oni smeško, ki kozla?)
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 599 krat
Prejel zahvalo: 638 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 122

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 16 Apr 2015, 18:26

frenkv je napisal/-a:.. vklopi klima, ki sicer ni prijetna.. da piha.. ko smo doma..

hm... Je tale del "pametna " ali "razsipna"? Klima ni ravno majhen porabnik. In če je pravilno montirana, potem ne piha kaj dosti in te ne moti, tudi če si doma. OK, če imaš dobro izolacijo in senčenje, ne bo veliko delala. Ko prideš domov, dvigneš senčenje in si ti notri, kar pomeni pospešeno gretje prostora, torej bi morala takrat klima tudi delati, še bolj gotovo kot takrat, ko te ni doma.
Arhitekti... Arhitekti so tisti, ki nekaj narišejo, pa nimajo pojma, če je to sploh mogoče izvesti. Arhitekti ne gledajo na vsesestranskost, na praktičnost in podobno. Samo da lepo izgleda in da paše v prostor.
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 212 krat
Prejel zahvalo: 247 krat
Število neizkoriščenih povabil: 52

OdgovorNapisal/-a IgorK » 16 Apr 2015, 18:57

Če daš načrt hiše risat arhitektu in se sam ne spoznaš, potem je to garantirano recept za katastrofo.
IgorK

Kraj: Rače
Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 78 krat
Uporabnika povabil: s56rir
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a Proteus » 16 Apr 2015, 19:09

borisz je napisal/-a:Baraba je pozabila narediti talni sifon v strojnici. Posledica je bila, d aje bilo potrebno štemati 40cm temeljne plošče, in 70cm izolacije pod hišo.

Tole je predvsem posledica tega, da lastnik ne ve kaj bi rad. Ko je znanec delal hišo, mi je prenesel v pregled tehnično dokumentacijo.Takole preko prsta, nastalo je za kakšnih 5 listov pripomb, ki jih je moral projektant odpraviti.

Prva je bila: hiša je napačno orientirana.
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a borisz » 16 Apr 2015, 19:10

Lastnik je vedel kaj bi rad in je to naročil.
Lastnik je tudi večino stvari skiciral.
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a Proteus » 16 Apr 2015, 19:15

borisz je napisal/-a:Lastnik je vedel kaj bi rad in je to naročil.
Lastnik je tudi večino stvari skiciral.

Nemški pregovor pravi: "Vertrauen ist gut, Kontrolle ist besser".

Nisem še videl enega samega načrta, ki nebi imel napak. Kontrola dokumentacije je izjemno pomembna stvar, ki jo večina KREPKO podcenjuje. Potem pa to drago plačuje.
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a frenkv » 16 Apr 2015, 19:20

Protoncek je napisal/-a:
frenkv je napisal/-a:.. vklopi klima, ki sicer ni prijetna.. da piha.. ko smo doma..

hm... Je tale del "pametna " ali "razsipna"? Klima ni ravno majhen porabnik. In če je pravilno montirana, potem ne piha kaj dosti in te ne moti, tudi če si doma. OK, če imaš dobro izolacijo in senčenje, ne bo veliko delala. Ko prideš domov, dvigneš senčenje in si ti notri, kar pomeni pospešeno gretje prostora, torej bi morala takrat klima tudi delati, še bolj gotovo kot takrat, ko te ni doma.
Arhitekti... Arhitekti so tisti, ki nekaj narišejo, pa nimajo pojma, če je to sploh mogoče izvesti. Arhitekti ne gledajo na vsesestranskost, na praktičnost in podobno. Samo da lepo izgleda in da paše v prostor.

Arhitektu lahko po mojih izkušnjah lahko risat samo idejno zasnovoin razporeditev.. če je res dober.. ostalo pa dobiš statika, strojnika in elektro projektanta ki jim direktno plačaš
Sicer arhitekt za svoje " umetništvo" in uradno " odgovornost" pobere 80% denarja, za "drobiž" pa da naredit omenjene sklope.
To velja za 90% primerov.
ne bi opisoval zgodb, ki sem jih imel z njimi.. vključno pri naši hišci

Če bi nadaljeval pri projektantih za svetila, ki jih ponavadi v isti osebi tudi prodajajo.. potem bi bila šele smešnica.. :)
Naprej pa ne bom pametoval in se prepiral na temo "razsipnosti",.. in podobnih zgodb. Če investitor, ki želi imeti določeno komoditeto nekaj želi ..
se mu sicer svetuje, pove svoje mnenje.. a.. če je njegova želja ostaja taka.. je ponavadi sveta.. sicer lahko kmalu nimaš več plače.. :)

glede klim. ...
poleti ni toliko problem temperatur.. pri nas je bilo tudi pri zunanjih temperaturah 35 stopinj v najhujši vročini max 22 stopnj,.. če je pri tem imela kaj " pametna instalacija".. in mi nismo delali bedarij .. za zniževanje včasih neznosne vlage pa je klima edini način.. in.. ko ta začne razvlaževat.. brez pihanja ne gre.. in najbolje je, da to naredi takrat ko te ni..
:)

teorija pravi, da je cona "ugodja" ki je kombinirana iz temperature in relativne vlažnosti ZELO odvisna od relativne vlage..
če je le ta poleti recimo pod 60% potem je temperatura tudi nad 27 stopinjami lahko prijetna/znosna.. ker se pot telesa še normalno suši..
in je zato občutek v prostoru lahko še prijeten..
če pa je relativna vlaga 80% in več.. potem pa ne lahko nevzdržna temperatura za večino lahko tudi že 24 stopinj

obratno velja za zimsko obdobje, ko je v normalno prezračevanih hišah ( preko oken ali prezračevanja ) izredno suho..
in brez dovlaževanja za kolikor toliko zdravo okolje
ne gre.. in spet smo pri "pameti".. in spet lahko začnemo "debatirat" o "razsipnosti"..
a.. astmatiki.. za njih je suh zrak zelo velik problem.. pa ne samo za njih..

če pa bi začel govorit še o kakšnem stropnem hlajenju.. ki je za večino tabu ( in vzrok raznoraznih pametovanj tistih ki nimajo pojma )
.. v povezavi z "pametno instalacijo".. potem bi imeli še kaj za debatirat ( točka kondenzacije, vlaga, odprta okna,.. )

itd..
frenkv

OdgovorNapisal/-a frenkv » 16 Apr 2015, 19:44

borisz je napisal/-a:Frenk, to so pobožne želje.
Najti arhitekta, ki bo tako naredil, pa je praktično nemogoče.
Alen Mladinov naj bi bil super duper oh in sploh arhitekt za pasivne hiše.
Baraba je pozabila narediti talni sifon v strojnici. Posledica je bila, d aje bilo potrebno štemati 40cm temeljne plošče, in 70cm izolacije pod hišo. Butelj je postavil mizo pred steno, kljub temu, da je na hiši panoramsko okno s tako lepim razgledom, da je namesto televizije. Idiot je načrtoval premajhno strojnico. Ko je že bilo zbeljeno in položena keramika, je bilo potrebno podreti in na novo pozidati steno.
Baje je to normalno pri arhitektih. (Kje je oni smeško, ki kozla?)

Boris.. Alen je po mojih informacijah celo eden izmed boljših.. a.. da si uvoznik in prodajalec materiala, instruktor za samograditelje..
potem pa še arhitekt.. v eni osebi.. potem se ti pač dogajajo take zgodbe.. ki se jim reče "nepozornost"..
sicer jaz tudi nimam talnega sifona v kopalnici.. :) namenoma.. imamo tuš z talno kanaleto.. brez dvignjenih kabin.,..

če sem se v življenju kaj naučil je to to.. da če
- če sam ne veš, kaj bi rad.. potem ti arhitekt nariše " po njegovem okusu".. včasih smo jim tudi rekli " z mojimi jajci maha po koprivah".. ali " razmetava z mojim denarjem "..
praviloma narišejo tako.. da se potem izkaže.. da je nepraktično..
- edino zdravilo za to je.. SPET .. PROJEKTNA NALOGA.. INVESTITORJA ; sam sem na 10 straneh napisal VSE, kar sem hotel od hiše.. ( od števila sob, okvirne razporeditve, sistemov ogrevanja, hlajenja, pozicije instalacijskega jaška, energijskega razreda.. ) boljša polovica je sproti brala..in " korigirala " smer.. to pa sem naredil ko sem bil 3x na obisku naselja demonstracijskih hiš pred Dunajem; "Blau lagune" .. kjer sva si razčistila kakšno hišo/prostore hočeva imet.. tega pač ne delaš 10x.. ( eni pravijo, da lahko slovenc naredi hišo brez napak v četrtem poskusu.. :):):) )
- sam sem potem hišo zrisal v 3D.. da so se otroci "sprehajali po njej" - da nam je bilo vnaprej jasno.. kaj bomo dobili.. smo na koncu falili od načrta za 0,5 cm.. od načrta do lesene skeletne hiše.. z ilovnatimi ometi.. itd..

- najboljši arhitekti so tisti, ki so dolgo časa risali "interjerje" in imajo PRAKTIČNI občutek za praktičnost.. kar pomeni.. da narišejo praktično razporeditev.. da je kuhinja narisana tako, da jo lahko kupiš celo v kaki trgovini ( mere ) ne da mora biti vse izdelano "po meri"
- taki arhitekti rišejo hiši "od znotraj nazven".. medtem ko rišejo slabi arhitekti najprej zunanjo školjko, potem pa vanjo poskušajo vrisat razporeditev; sam sem po večih ponudbah, ki so me posedle.. dolgem iskanju prišel do dobre arhitekte.. ki nam je narisala samo "idejno zasnovo" tlorisov in fasade.. in.. jo je imela zrisano v dveh dneh.. taka je tudi ostala..
- sicer pa.. če sam ne prekontroliraš.. nikoli ne moreš bit gotov.. kdo ti je kaj zaj.. in to velja od arhitekta, ostalih projektantov.. pa do zadnjega izvajalca..
sploh če si nagnjen k "stiskanju", nimaš pri tem mere.. ljudje potem z nezadovoljstvom delajo.. in dobiš kar si plačal :(
frenkv

OdgovorNapisal/-a frenkv » 16 Apr 2015, 20:12

Plava Laguna
http://www.blauelagune.at/a/aussteller
https://www.facebook.com/DieBlaueLagune
( prodajalci imajo svojo hišo.. kjer je prisotno prodajno osebje.. tako da je preko celega dneva odprto..
preko 60 hiš.. če se prav spomnem.. vseh oblik in velikosti.. )

pred kratkim je svojo postavil tudi Lumar, Marles je tam že leta...
večina je sicer lesenih.. a ker je bistvo ogleda artitektura .. predvsem notranja.. je vseeno..
lahko se slika.. prosto sprehaja po hišah..
sicer so pred leti " balkanci" kradli.. tako da je bilo nekaj "čudnih " pogledov..
in napisov na vratih.. a je to po moje že " pase"..
frenkv

OdgovorNapisal/-a borisz » 16 Apr 2015, 20:15

frenkv je napisal/-a:
borisz je napisal/-a:Boris.. Alen je po mojih informacijah celo eden izmed boljših....

Vsak pač ima svoje mnenje. Če bi jaz tako delal tako v elektroniki, kot on pri hišah, bi bil že zdavnaj brez službe, družina pa lačna.
Moje mnenje, je, da moraš vzeti najcenejšega arhitekta, da da podpis, saj moraš tako ali tako za vse poskrbeti sam.
Dokler nisem spoznal Alena sem mislil, da se pek spozna na peko, elektronik na elektroniko, arhitekt pa na arhitekturo.
Sedaj vem, da to pri arhitektih ne velja.
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a borisz » 16 Apr 2015, 20:17

Alen je bil več kot dvakrat dražji kot ostali.
Tudi pri Gradcu pri Ikei so vzorčne hiše...
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a Ler » 17 Apr 2015, 13:49

V praksi opažam, da je danes največji problem pri sami gradnji, ko investitorji kar prevzamejo vlogo projektanta in že izdelan projekt med gradnjo spreminja ter na tak način začne podirat zastavljen koncept. Hujši so še tisti, ki vzamejo tipski projekt potem pa začnejo spreminjat prostore in opremo. Imam par prijateljev, ki so postopal na podoben način pa so na koncu zašuštrali celotno gradnjo. Mislim pa da si slovenci prevč vzamemo gradnjo srcu, na koncu smo pa sužnji hiši z raznimi megalomanskimi krediti.
Ler

Kraj: Novo mesto
Prejel zahvalo: 0 krat
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a Proteus » 17 Apr 2015, 14:00

borisz je napisal/-a:Alen je bil več kot dvakrat dražji kot ostali.

Visoka cena ne zagotavlja avtomatsko tudi kvalitete.
Še posebej pri arhitektih z visoko ceno kupuješ bolj ali manj samo prestiž.
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a xbolha » 17 Apr 2015, 15:51

Ler je napisal/-a:V praksi opažam, da je danes največji problem pri sami gradnji, ko investitorji kar prevzamejo vlogo projektanta in že izdelan projekt med gradnjo spreminja ter na tak način začne podirat zastavljen koncept. Hujši so še tisti, ki vzamejo tipski projekt potem pa začnejo spreminjat prostore in opremo. Imam par prijateljev, ki so postopal na podoben način pa so na koncu zašuštrali celotno gradnjo. Mislim pa da si slovenci prevč vzamemo gradnjo srcu, na koncu smo pa sužnji hiši z raznimi megalomanskimi krediti.

Drži zgoraj napisano, če investitor že v štartu ne ve kaj bi rad.
Če delaš hišo moraš projektantu dobro predstaviti svoje želje. Pa teren mora videt. Če dograjuješ in pa renoviraš staro hiško potem pa je to še bolj pomembno.

Ko projektant nikakor ne more razumeti želja investitorja ''pridobiš'' archicad se ga naučiš za silo in arhitektu (projektantu) vizuelno predstaviš kaj hočeš.
In potem te gleda kot ''tele'' v nova vrata....no kot, da si ga pomnožil z 0. Pa saj je samo malce boljši idejni načrt.....sedaj pa iz tega izhajaj in popravi tisto kar ni dobro.
No na koncu vpraša če bi lahko dobil datoteko, da bo hitreje.....

Seveda te mora vse skupaj malce zanimat..... pa tudi kaj je treba prebrat...NEUFERT
Vem, večina investitorjev nima časa za take neumnosti......in jih tudi ne zanima.
xbolha

Kraj: LJ-GR-Dolenjska
Zahvalil se je: 34 krat
Prejel zahvalo: 22 krat
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 17 Apr 2015, 18:59

Mislim, da večina "investitorjev" sploh dela brez arhitekta. Kupiš tipski načrt in gasa. ljudje nimajo denarja ( ne vsi), da bi ga zapravojali za nepotrebne arhitekte. Nekateri želijo samo streho nad glavo, čim ceneje, že tako bodo plačevali do smrti...
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 212 krat
Prejel zahvalo: 247 krat
Število neizkoriščenih povabil: 52

Vrni se na Pametne hiše

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost