LED na 120V

Vse v zvezi z vašimi samogradnjami, popravili, idejami,....

Moderator: S53AL

Re: LED na 120V

OdgovorNapisal/-a VolkD » 08 Jul 2018, 21:55

Protoncek je napisal/-a:kar ti poskušam dopovedati celo temo (pa ne samo jaz), bom nehal "težit".
Mislim, da si ti precej tega spregledal - ena stvar je v naslovu!

Druga stvar pa - prvič slišim za LED fluo, a so to LED v cevi s plinom ?

Led žarnica bo pri 120 V utripala ali pa ne bo gorela.
To je vse kar sem v tej temi povedal in to že v svojem prvem postu.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 4887 krat
Prejel zahvalo: 3504 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 08 Jul 2018, 22:22

Mislim, da veš, kaj je led fluo. Ravno tako je beseda napačna kot tvoja "led žarnica", ker v njej nič ne žari. Pravilneje bi bila led sijalka. Led fluo se pač reče ker zamenjuje klasično fluo cev, tako kot ledica zamenjuje klasično žarnico. Pogovorne besede pač. Ni treba bit picajzlast.

Še en primer:
http://www.elektrotrgovina.si/led-fluorescentne-cevi
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 216 krat
Prejel zahvalo: 253 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 53

OdgovorNapisal/-a radix » 08 Jul 2018, 22:37

Evo, sprobal sem še z Osram 9 W in variakom. Kolcati se ji začne pri približno 80 V, pri 90 sveti, a utripa s 100 Hz, ker se ji vhodni elko preveč izprazni. Utripanje s 100 Hz popolnoma izgine pri okrog 175 V. Žarnica je specificirana za obratovanje od 220-240 V. Slik osciloskopa se mi ni dalo delati. Amplituda utripanja pri pravilnem delovanju je zelo podobna amplitudi utripanja klasične žarnice, le da je frekvenca v kHz.

Sicer je VolkD večkrat spremenil zgodbo:
  • Najprej so nekatere žarnice utripale, nekatere niso.
    VolkD je napisal/-a:Človek utripanja na 100Hz ne opazi, a to ne pomeni, da ga ni. Je pa dokazano, da slabo vpliva na počutje. Menda povzroča celo glavobole in preutrujenost.
    Nekatere LED ne utripajo, nekatere pa utripajo tudi pri 230V. Tiste, ki svetijo na 120V zagotovo bolj utripajo, kot pri 230V.
  • Nato so vse utripale s 100 Hz.
    VolkD je napisal/-a:V LED žarnicah je frekvenca utripanja vedno 100Hz. Pri prenizki napetosti pa je izmenična komponenta večja, glede na celotno energijo, ko gre LED.
  • Nadaljevanje utripanja s 100 Hz—žarnice s stikalnim napajalnikom ne obstajajo.
    VolkD je napisal/-a:
    radix je napisal/-a:To pa ni res. Tiste, ki imajo stikalni napajalnik, imajo ponavadi tudi dovolj velik vhodni elko, da svetijo konstantno.
    Kar pokaži mi take.
    Največkrat je kondenzator dioda, par uporov, včasih celo Z dioda.
  • Potem so se kar od nekje pojavile take s stikalnim napajalnikom, a so imele premajhen vhodni elko.
    VolkD je napisal/-a:Tudi pri DC/DC pretvorniku je lahko problem elektrolit na vhodni strani. Predvsem je problematičen, ker je narejen za visoko napetost, pri čemer naj bi kapaciteta bila čim večja; omejen pa si s prostorom.
Nadaljevanje poznamo.

Spomnimo se še na njegove prigode s kitajsko "Iskra" sijalko: viewtopic.php?f=7&t=11048. Ta po sebinih besedah ne utripa.

Če še odgovorim na vprašanje z začetka teme:
Cvetko je napisal/-a:Kaj se zgodi, če LED sijalko priključim na 120V generator. Izmeničen seveda.
Cvetko je napisal/-a:Se opravičujem, moral bi že prej povedati.
Sijalko LED za 230V. Tako, ki ni za dimanje.
Ne vemo. Odvisno je od modela sijalke. Najbolje, da preizkusiš. Lahko pa predlagam alternativo: nabava žarnice za 120 V z aliexpressa. Z malo sreče bo imela stikalni napajalnik in ne bo utripala...
radix

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 188 krat
Prejel zahvalo: 256 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a VolkD » 08 Jul 2018, 23:21

radix je napisal/-a:Evo, sprobal sem še z Osram 9 W in variakom. Kolcati se ji začne pri približno 80 V, pri 90 sveti, a utripa s 100 Hz, ker se ji vhodni elko preveč izprazni. Utripanje s 100 Hz popolnoma izgine pri okrog 175 V. Žarnica je specificirana za obratovanje od 220-240 V. Slik osciloskopa se mi ni dalo delati. Amplituda utripanja pri pravilnem delovanju je zelo podobna amplitudi utripanja klasične žarnice, le da je frekvenca v kHz.

Hvala za test.
Meritev potrjuje to kar sem povedal - Led žarnica /sijalka (če že hočete) bo pri prenizki napetosti utripala.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 08 Jul 2018, 23:36

radix je napisal/-a:ESicer je VolkD večkrat spremenil zgodbo:
  • [1] Najprej so nekatere žarnice utripale, nekatere niso.
    VolkD je napisal/-a:Človek utripanja na 100Hz ne opazi, a to ne pomeni, da ga ni. Je pa dokazano, da slabo vpliva na počutje. Menda povzroča celo glavobole in preutrujenost.
    Nekatere LED ne utripajo, nekatere pa utripajo tudi pri 230V. Tiste, ki svetijo na 120V zagotovo bolj utripajo, kot pri 230V.
  • [2]Nato so vse utripale s 100 Hz.
    VolkD je napisal/-a:V LED žarnicah je frekvenca utripanja vedno 100Hz. Pri prenizki napetosti pa je izmenična komponenta večja, glede na celotno energijo, ko gre LED.
  • [3]Nadaljevanje utripanja s 100 Hz—žarnice s stikalnim napajalnikom ne obstajajo.
    VolkD je napisal/-a:
    radix je napisal/-a:To pa ni res. Tiste, ki imajo stikalni napajalnik, imajo ponavadi tudi dovolj velik vhodni elko, da svetijo konstantno.
    Kar pokaži mi take.
    Največkrat je kondenzator dioda, par uporov, včasih celo Z dioda.
  • [4]Potem so se kar od nekje pojavile take s stikalnim napajalnikom, a so imele premajhen vhodni elko.
    VolkD je napisal/-a:Tudi pri DC/DC pretvorniku je lahko problem elektrolit na vhodni strani. Predvsem je problematičen, ker je narejen za visoko napetost, pri čemer naj bi kapaciteta bila čim večja; omejen pa si s prostorom.

radix, malo preglej še enkrat - ne gre se za to, da bi spreminjal zgodbo. Vse trditve namreč držijo in brez problema koekzistirajo.

°1 Pri nazivni napetosti sva z seba ugotovila, da nekatera LED svetila v obliki žarnice utripajo, druga pa ne.

°2 Oziroma bolj natančno, vse utripajo, le da je razlika v utripanju enormna. Nekatere so povsem neprimerne, druge pa primerljive z takimi, ki jih DC napajamo (tudi to sva merila).

°3 Večina razdrtih svetilk ni imela dc/dc pretvornika. V novejšem času je verjetno obratno in ga večina ima, a sem pred par dnevi kupil tako, ki ga nima :( Tudi če ga ima to ne pomaga prav mnogo, saj v veliko primerih ni ustrezen - vseeno utripa.

°4 Ko sem stvari razdiral sem pri takih napajalnikih našel v večini elektrolit 2,2uF. Take utripajo. Pri elektrolitih 8,2uF je utripanje komajda zaznati. Pri zmanjšani napetosti utripajo vse. Tiste z 2,2uF bolj, kot sicer.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Cvetko » 08 Jul 2018, 23:58

Sploh si nisem predstavljal, da bo moje vprašanje povzročilo toliko debate.

Nas tudi ne briga kaj dosti ali bo utripalo ali ne. Imamo generator, ki ga lahko preko jermenov priključimo na preprosto mlinsko kolo. Narejen je za 110V, a če ga dobro poženeš da tudi 150V. frekvenca je takrat ... ne briga me kakšna je :) Generator je narejen za 1.1 kW . Imamo tudi transformator 110 : 220. Je pa premajhen, samo 150VA. Do sedaj je gnal eno 100W žarnico, a se je kar konkretno pregreval. Padla je ideja, da bi LED sijalke priključili mimo transformatorja.
Kolikor vidim, ne moremo nič uničiti. Gremo v štacuno in kupimo nekaj različnih. Tista, ki ne bo delala direkt na generator gre preko transformatorja.
Ste pa s tistim fluo naredili štalo, ki je dolgo časa nisem dojel. Mislil sem namreč, da označujete svetila glede na to kako delujejo in ne glede na obliko. Še posebej bi mi to bilo logično v taki debati, ki se tiče delovanja. Mogoče je beseda žarnica pri določanju oblike še nekako sprejemljiva. Fluo pa nikakor ne, saj obstajajo v veliko različnih oblikah. Zato je beseda fluo v moji glavi rezervirana izključno za način delovanja.

Se moram zahvaliti radix za meritve.
Tudi seba je delal meritve, slutiti je da celo mnogo meritev. Pričakoval bi kakšno tabelarično preglednico.

To kar me pa posebej moti je, da je postal nekakšen nacionalni šport lovljenje VolkD za vsako besedo posebej. Saj ne, da bi imel vedno prav, to tako in tako nima nihče, a mislim, da je v skupini (DusanK, Gumby, s54mtb, kroko, ... ) , ki celi skupnosti daje največ.
V celi temi je veliko nedoslednosti tudi z drugih strani. Od napačne rabe besed, pa ... ne mislim s tega narediti še ene teme.

Vsem še enkrat hvala.
Cvetko

Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 54 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 09 Jul 2018, 09:35

Cvetko, sem prebrskal po moji zalogi in našel ledico, ki ima specifikacijo 85 do 265V (kitajska, na sliki). Če utripa, res ne vem, ampak če je res, kar piše bi bile take idealne za tvoj primer.
Priponke
20180709_093221.jpg
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 216 krat
Prejel zahvalo: 253 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 53

OdgovorNapisal/-a carli » 09 Jul 2018, 09:46

V bistvu bi morale svetit vse žarnice ki imajo malo led diod. Kakšne spot 3-4 krat led 1W in podobno. Korn s 60+ ledikami v nizu pa seveda ne.
carli

Zahvalil se je: 68 krat
Prejel zahvalo: 48 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 10 Jul 2018, 02:27

To zadnje ne drži. Ni nujno, da so vse led v žarnici vezane zaporedno. Tam kjer je več diod so ponavadi tri serijske verige, ki so potem vezane vzporedno.
Pri nas v skladišču uporabljamo take LED žarnice. Prednost pred ostalimi je v tem, da ko pregori ena, dve verigi še vedno svetijo. Ne ostaneš v popolni temi. V industriji je to dosti pomembno.
SamoBr

Zahvalil se je: 123 krat
Prejel zahvalo: 222 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 41

Prejšnja

Vrni se na Pametne hiše

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost