Buck-Boost regulator

Tu bomo komentirali, popravljali, dodajali, "preizkušali" načrte in ideje. Ne gre za ogromne projekte, temveč ideje na hitro narisane na kos papija ( fotka) ali pa kako drugače. Torej stvari, ki se nekomu porodijo kot ideja spotoma, drugemu pa rešijo problem.

Buck-Boost regulator

OdgovorNapisal/-a M4tjaz » 28 Dec 2015, 15:50

Pozdravljeni,

v avtu bi rad dobil stabilno napetost 12V, za aktuatorje in nato še 5V za potrebe Raspberry Pi, kar z baterije od avta z Buck/Boost regulatorjem z čipom LTC3780 [URL: http://www.farnell.com/datasheets/1712268.pdf ]. Na internetu sem našel informacije, da je tovrstni čip primeren za nalogo, ki sem si jo zadal in v datasheetu, ki je dosegljiv na zgornjem URL naslovu je na prvi strani pod naslovom "High Efficiency Buck-Boost Converter" narisana shema, ki jo nameravam izdelati v Altium Designerju, ampak zaradi premalo izkušenj naletim na problem pri izbiri elementov. Namreč nevem, kakšne N-kanalne MOSFET tranzistorje izbrat za A,B,C ter D v shemi, problem pa mi dela tudi izbira vrednosti vseh Schottky diod, zatorej bi mi vsako mnenje o tem projektu prišlo prav.
Vnaprej najlepša hvala za odgovor.
M4tjaz

Zahvalil se je: 8 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 0

Re: Buck-Boost regulator

OdgovorNapisal/-a matjazkariz » 28 Dec 2015, 16:09

Na zadnji strani datasheeta imaš "Typical application" shemo s podanimi referenčnimi diodami in tranzistorji.

Ali prav želiš narediti svoj design napajalnika? Mogoče je bolje uporabiti že nekaj obstoječega; namenske avtomobilske napajalnike za mini PCje...
https://www.google.si/search?q=car+mini ... 00&bih=921
matjazkariz

Zahvalil se je: 24 krat
Prejel zahvalo: 46 krat
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a marko » 28 Dec 2015, 17:30

Se strinjam z Matjažem. Avtomobilski napajalnik je cel hudič.

Zakaj pravzaprav sploh želiš buck/boost napajanje? Boost ti pride v poštev, če bi imel npr. vhodnih 5V in bi želel ven dobiti 12V. Kar ti potrebuješ je zaščito + 5V regulator.

Za zaščito vhoda uporabi RBO40 (http://si.farnell.com/stmicroelectronic ... dp/1611383), za tem 100 uF 25V kondenzator + dušilko 100 uH + 100 uF 25V kondenzator, potem pa normalen 5V regulator in je.
Če ti v življenju ne gre in si nesrečen, se spomni na lastnike Renaultov.
marko

Zahvalil se je: 117 krat
Prejel zahvalo: 138 krat
Število neizkoriščenih povabil: 74

OdgovorNapisal/-a M4tjaz » 29 Dec 2015, 02:01

matjazkariz je napisal/-a:Na zadnji strani datasheeta imaš "Typical application" shemo s podanimi referenčnimi diodami in tranzistorji.

Ali prav želiš narediti svoj design napajalnika? Mogoče je bolje uporabiti že nekaj obstoječega; namenske avtomobilske napajalnike za mini PCje...
https://www.google.si/search?q=car+mini ... 00&bih=921

Hvala za odgovor. Svoj design napajalnika želim narediti, ker delam že vezje za krmiljenje aktuatorjev ter A/D pretvornik in sem razmišljal namesto, da bi kupil že obstoječega, kar integriral še svojega na isto vezje.

marko je napisal/-a:Se strinjam z Matjažem. Avtomobilski napajalnik je cel hudič.

Zakaj pravzaprav sploh želiš buck/boost napajanje? Boost ti pride v poštev, če bi imel npr. vhodnih 5V in bi želel ven dobiti 12V. Kar ti potrebuješ je zaščito + 5V regulator.

Za zaščito vhoda uporabi RBO40 (http://si.farnell.com/stmicroelectronic ... dp/1611383), za tem 100 uF 25V kondenzator + dušilko 100 uH + 100 uF 25V kondenzator, potem pa normalen 5V regulator in je.

Nekje sem zasledil, da napetost baterije pri vžigu avtomobila pade na 8V, v tem primeru bi mi prav prišel Boost…
Ampak, če to ne drži je tvoja rešitev vsekakor boljša, ter cenovno bolj ugodna. Kar pa me moti je 5V regulator, saj sem velikokrat zasledil, da tile regulatorji (npr. 7805) imajo izkoristek cca 50% in zaradi tega ima velike toplotne izgube, obstaja mogoče kakšna alternativa, da bi pretvoril to napetost na 5V brez uporabe tovrstnega regulatorja ? bi bil tale pretvornik mogoče pravi za to nalogo [URL: http://www.farnell.com/datasheets/1874590.pdf ] ?
M4tjaz

OdgovorNapisal/-a marko » 29 Dec 2015, 10:22

Z 8V ti še vedno lahko napajaš regulator, da ti da stabilnih 5V. Po ISO standardu sicer mora delovati vezje v avtomobilu tudi pri 6V za nekaj časa, ampak mislim, da za osebno rabo to ne bo problem.
Koliko toka pa pričakuješ, da ga boš porabil? Do 400mA lahko brez težav reguliraš. Če imaš več, pa najbolje, da vzameš enega od kitajskih switcherjev. So praktično zastonj in delujejo OK. Npr. (prvi zadetek) http://www.ebay.com/itm/LM2596S-ADJ-DC- ... xydUJTMqQv
Ne pozabit na zaščito na vhodu (RBO040).
marko

OdgovorNapisal/-a matjazkariz » 30 Dec 2015, 01:40

Kontinuirano napajanje elektronike v vseh primerih je v vozilih težavna naloga. Če želiš to doseči, moraš zasnovati napajalnik, ki je sposoben napajati tudi iz 3V. Povsem realno je, da se napetost ob startu zaganjača sesede na to vrednost. Sicer za zelo kratek čas, do dokler zaganjač ne obrne, potem pa zraste na okrog 6V in se nato med zaganjanjem postopoma zviša. Pred leti se spomnim, da sem imel s tem težave. Takrat sem razmišljal o uporabi http://www.ti.com/product/tpic74100-q1 ampak je bil projekt prej ukinjen. Če boš dobil robustno rešitev, pa le sporoči.
matjazkariz

OdgovorNapisal/-a M4tjaz » 30 Dec 2015, 02:28

marko je napisal/-a:Z 8V ti še vedno lahko napajaš regulator, da ti da stabilnih 5V. Po ISO standardu sicer mora delovati vezje v avtomobilu tudi pri 6V za nekaj časa, ampak mislim, da za osebno rabo to ne bo problem.
Koliko toka pa pričakuješ, da ga boš porabil? Do 400mA lahko brez težav reguliraš. Če imaš več, pa najbolje, da vzameš enega od kitajskih switcherjev. So praktično zastonj in delujejo OK. Npr. (prvi zadetek) http://www.ebay.com/itm/LM2596S-ADJ-DC- ... xydUJTMqQv
Ne pozabit na zaščito na vhodu (RBO040).

Pričakujem, da bi lahko v skrajnih primerih porabil 1.8A toka, zatorej moram uporabiti Buck regulator. Ta kitajski switcher bi bila super rešitev, res škoda, ker ga ne bi mogel nikakor za tak denar sam izdelati v Altiumu in integrirati na vezje tako, da bom najbrž problem rešit prav z to zaščito in switcherjem, ki si ga predlagal. Najlepša hvala za vso pomoč!.

matjazkariz je napisal/-a:Kontinuirano napajanje elektronike v vseh primerih je v vozilih težavna naloga. Če želiš to doseči, moraš zasnovati napajalnik, ki je sposoben napajati tudi iz 3V. Povsem realno je, da se napetost ob startu zaganjača sesede na to vrednost. Sicer za zelo kratek čas, do dokler zaganjač ne obrne, potem pa zraste na okrog 6V in se nato med zaganjanjem postopoma zviša. Pred leti se spomnim, da sem imel s tem težave. Takrat sem razmišljal o uporabi http://www.ti.com/product/tpic74100-q1 ampak je bil projekt prej ukinjen. Če boš dobil robustno rešitev, pa le sporoči.

Hvala za odgovor, če najdem kakšno drugo rešitev bom vsekakor objavil v tej temi.
M4tjaz

OdgovorNapisal/-a marko » 30 Dec 2015, 06:37

Res je, tudi pri 3V je trena poskrbeti za delovanje. Ampak to so res teoreticni pogoji, sam se nisem videl avta, ki bi mu padla napetost na 3V in bi na koncu se vzgal. Tu govorimo o dokaj izpraznjenem akumulatorju in pa zelo nizkih temperaturah. Ce to res ni motorna elektronika, ni problem ce se izklopi med tem. Jaz sem opazil tezavo pri zaganjanju ker imam en senzor, ki rabi min 10V da deluje, sicer vrne x vrednost in me zato potem heca, ker pod to vrednost pa velikokrat gre. Zato sem dejansko uporabil enega od kitajskih buck/boost regulatorjev s katerim reguliram na 11V, potem pa LDO na 5V in se en LDO na 3V. Senzor napajam z boostanimi 11V, vse ostalo pa preko LDO.

1.8A je kar veliko. Kaj pa bos imel priklopljeno gor? Rpi pokuri par 100 mA.
marko

OdgovorNapisal/-a IgorK » 30 Dec 2015, 13:34

Če hočeš zadevo vgradit v avto in rabiš zanesljivost, potem se izogibaj teh 1$ regulatorjev.
IgorK

Kraj: Rače
Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 95 krat
Uporabnika povabil: s56rir
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a matjazkariz » 30 Dec 2015, 15:19

marko je napisal/-a:... se nisem videl avta, ki bi mu padla napetost na 3V in bi na koncu se vzgal. Tu govorimo o dokaj izpraznjenem akumulatorju in pa zelo nizkih temperaturah. Ce to res ni motorna elektronika, ni problem ce se izklopi med tem. Jaz sem opazil tezavo pri zaganjanju ker imam en senzor, ki rabi min 10V da deluje, sicer vrne x vrednost in me zato potem heca, ker pod to vrednost pa velikokrat gre.

Če je potrebno dimenzionirat za vse primere je slab akumulator/mraz del te enačbe. V mojem primeru sicer ni bilo mraz, in akumulator je bil dovolj dober, ampak je bilo tako, da sem lahko napajal elektroniko le iz motorja. Padec napetosti na kablih od akumulatorja do motorja je bil tak, da se je ob zaganjanju 12V sesedlo na 3V.
Tu je en dokument, ki opisuje na kaj vse je treba biti pozoren pri avtoelektroniki:
http://www.ti.com/lit/an/snva681a/snva681a.pdf
matjazkariz

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 30 Dec 2015, 16:19

Jaz sem tak problem rešil z supercap 5F 5,4V. 12€ sicer ni malo, ampak glede na enostavnost izvedbe je to v redu rešitev.
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 251 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a marko » 30 Dec 2015, 18:04

Kako si pa rešil, da ko napravo odklopiš, ni še dolgo prižgana?
marko

OdgovorNapisal/-a marko » 30 Dec 2015, 18:10

IgorK je napisal/-a:Če hočeš zadevo vgradit v avto in rabiš zanesljivost, potem se izogibaj teh 1$ regulatorjev.

Mi na misel ne pride, da bi na slepo dal v avto nekaj nepreverjenega, ampak te module sem res dobro stestiral in delujejo. Če bi šel nekoč v produkcijo z nekim takim modulom, bi najbrž zamenjal kondenzatorje.
marko

OdgovorNapisal/-a M4tjaz » 30 Dec 2015, 18:42

Res je, sam Raspberry Pi pokuri zelo malo, vendar nanj nameravam imeti priključen Wifi_USB_dongle Edimax, A/D pretvornik, Frekvečno_napetostni pretvornik in bi zaradi tega naredil bolj zmogljiv napajalnik, vsaj 1A, ker 1.8A kot sem zgoraj napisal je res malo dosti, čeprav sem ta podatek dobil na strani od Raspberry Pi na tabeli vidni na spodnji sliki.
Priponke
raspberry_pi_power_supply.JPG
Raspberry Pi poraba
M4tjaz

OdgovorNapisal/-a krko » 03 Jan 2016, 22:18

Mene tudi nekaj zanima glede buck-boost converterja in sicer glede MAX 16834.

V podatkovnem listu je pod Figure 3 narisana tipična shema buck-boost converterja s tem čipom.

Čudno mi je, da je druga stran R10 in C8, ravno tako pri R9 in C6 vezani na Vin, kar mi nekako ni logično, po moje bi morali biti vezani na GND.
Ravno tako je Vin peljana preko L1 in D1 direktno na LED, in potem preko n-FET na R10 in C8. Deluje mi, da se tako en da dobiti dovolj velike napetosti na LED, da bi pravilno delovale.

C6 je na pinu CLV, za katerega pa v opisu pinov piše, da ga je treba preko kondenzatorja (0,1-1 uF) povezati na LV, kar sklepam da bi bila Low Voltage oz GND.

Še podatkovni list.

https://datasheets.maximintegrated.com/ ... X16834.pdf stran 13

Kakšno je vaše mnenje?
Je že kdo kaj delal s tem čipom?
krko

Kraj: Cerknica/Postojna
Zahvalil se je: 69 krat
Prejel zahvalo: 90 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a Cloud » 08 Jan 2016, 22:17

Za en projekt imam namen uporabiti TPS61170 in TPS62170 pa me zanima če jih je kdo že uporabljal in kako se obnesejo :)
Cloud

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 46 krat
Prejel zahvalo: 170 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 15 Jan 2016, 15:08

Cloud je napisal/-a:Za en projekt imam namen uporabiti TPS61170 in TPS62170 pa me zanima če jih je kdo že uporabljal in kako se obnesejo :)
Občasno moram popravit eno zadevo, ki ima TPS61170 noter.
Crkne en upor za meritev toka. Menjam in to je to. Škatla dela dobro, le ta upor so po moje slabo dimenzionirali. Naslednjič bom dal noter klasiko namesto SMD.
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 251 krat
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a Cloud » 15 Jan 2016, 23:18

SamoBr je napisal/-a:
Cloud je napisal/-a:Za en projekt imam namen uporabiti TPS61170 in TPS62170 pa me zanima če jih je kdo že uporabljal in kako se obnesejo :)
Občasno moram popravit eno zadevo, ki ima TPS61170 noter.
Crkne en upor za meritev toka. Menjam in to je to. Škatla dela dobro, le ta upor so po moje slabo dimenzionirali. Naslednjič bom dal noter klasiko namesto SMD.

Čakam na plate, da jih dobim pa bomo videli. Tako ali tako je uporabljen samo za anodo za VFD, kar pomeni dobrih 20V in nekaj mA tako da verjetno z upori ne bo problema.
Cloud

OdgovorNapisal/-a Cloud » 24 Feb 2016, 00:17

Kateri buck-boost regulator priporočate, za polnjenje LiPo (eno celične) iz 5V in nato, da dvigne nazaj napetost iz 3.7V na 5V. Porabniki pa bodo atmega, nokia 5110 LCD in SIM800. Če ima pa še komunikacijo po USB za večji tok pa toliko bolje.
Cloud

OdgovorNapisal/-a radix » 24 Feb 2016, 05:06

Cloud je napisal/-a: Porabniki pa bodo atmega, nokia 5110 LCD in SIM800.

Bolje bi bilo vse to napajati direkt iz baterije. Edino PCD8544 bi mogoče lahko imel LDO, če ne deluje na 4,2 V.
radix

Zahvalil se je: 210 krat
Prejel zahvalo: 326 krat
Število neizkoriščenih povabil: 23

OdgovorNapisal/-a Jakey » 25 Feb 2016, 22:59

Dosti neumna rešitev, pa vendar: če neboš vlekel nekih blaznih tokov, ti je že navaden 7805 + majhen kondenzator več kot dovolj za lepih 5V.
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

Zahvalil se je: 163 krat
Prejel zahvalo: 125 krat
Uporabnika povabil: Proteus

OdgovorNapisal/-a Cloud » 25 Feb 2016, 23:33

radix je napisal/-a:
Cloud je napisal/-a: Porabniki pa bodo atmega, nokia 5110 LCD in SIM800.

Bolje bi bilo vse to napajati direkt iz baterije. Edino PCD8544 bi mogoče lahko imel LDO, če ne deluje na 4,2 V.

Verjetno bi bilo za to najbolje uporabiti kar eno ali pa dve 4148. Edino potem bi bilo treba narediti vezje malo drugače, da bi se dalo izmeriti napetost baterije.

Jakey je napisal/-a:Dosti neumna rešitev, pa vendar: če neboš vlekel nekih blaznih tokov, ti je že navaden 7805 + majhen kondenzator več kot dovolj za lepih 5V.

Sam mi ni problem dobiti 5V in 6V+ problem mi je dobiti naenkrat charger za Li+ in boost, ki bi to napetost dvignil nazaj na 5V.
Cloud

OdgovorNapisal/-a Jakey » 25 Feb 2016, 23:58

Cloud je napisal/-a:
Jakey je napisal/-a:Dosti neumna rešitev, pa vendar: če neboš vlekel nekih blaznih tokov, ti je že navaden 7805 + majhen kondenzator več kot dovolj za lepih 5V.

Sam mi ni problem dobiti 5V in 6V+ problem mi je dobiti naenkrat charger za Li+ in boost, ki bi to napetost dvignil nazaj na 5V.

Pa če še uporabiš tisti modul, kis ga meni prodal? Booster 0.9-5 na 5+USB?
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

OdgovorNapisal/-a Cloud » 26 Feb 2016, 00:03

Poizkušam se ogniti uporabi modulom, ker sem zelo omejen s prostorom
Cloud

OdgovorNapisal/-a gumby » 16 Mar 2016, 12:39

Za par 100mA lahko daš LM27313 (SOT23-5 pakiranje). Uporabil sem ga že na par vezjih in dela čisto OK.
my brain hurts
Uporabniški avatar
gumby

Kraj: Lendava
Zahvalil se je: 102 krat
Prejel zahvalo: 564 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 61

OdgovorNapisal/-a Jakey » 05 Apr 2016, 03:57

Cloud je napisal/-a:Poizkušam se ogniti uporabi modulom, ker sem zelo omejen s prostorom

Pa se zavedaš, da je tisto vezje veliko 34*16mm, LiPo polnilec pa še manjši? Če odstraniš še USB konektor, pridobiš cca. 10mm v dolžino in pa nekaj v višino. Tu se mi zdi, da boš težje prišel z manjšim skozi.
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

OdgovorNapisal/-a Cloud » 05 Apr 2016, 07:44

S tem, če uporabim diskretne komponente tudi pridobim na fleksibilnosti. Zato sem tudi iskal boost in buck converter v enem ohisju. Na koncu sem uporabil TPS konverterje v QFN ohišjih, vendar sem na koncu opazil da so malo overkill, ker je kar nekaj placa ostalo na plati. Vendar kolikor jaz vem je fino imeti kar nekaj ground plana okoli switch converterjev.
Cloud

Vrni se na Načrti

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost