VolkD je napisal/-a:@Kroko: Kje je tu izhod (naj bi bil logičen nivo) ?
Predvidevam, da na nogi 3 od optosklopnika.
Glej še en čas, pa boš razumel.Jakey je napisal/-a:Darko, nisem siguren če razumem pa tvojo shemo, katera je sicer enaka, ampak ima zamenjano diodo in tranzistor na optokoplerju.
Lepo. Do tu vsi razumemo.Jakey je napisal/-a:Ko pritisneš tipko ON, steče tok skozi stikalo in LED6 in naprej skozi diodo v optokoplerju proti masi. S tem ko teče tok skozi diodo, le-ta oddaja svetlobo in vklopi fototranzistor, kateri začne prevajati namesto ON stikala. Ob pritisku OFF stikala se kratkostiči diodo v fototranzistorju (da le ta ugasne), tako tudi fototranzistor preneha prevajat.
VolkD je napisal/-a:Rešitev je tu, a zadeva vezje skomplicira. Število elementov se poveča.
VolkD je napisal/-a:Od tu dalje se pa zadeva začne komplicirat. Če namreč vzamemo signal (ON/OFF) na nožici 3 od optosklopnika, potem je nivo tega signala, ko LED ne sveti vprašljiv. Nekako ne zmore doseči kriterija za logično 0.
Lojz je napisal/-a:V kakšnem stanju je izhod pri prvi priključitvi napajanja? LED1 sicer zasveti/sveti, za LED v OP1 pa nisem siguren, da se prižge. Ali pa ne razumem delovanja.
Večinoma se res uporablja za galvansko ločevanje, a se lahko uporablja še za marsikaj, tako, da tu si v zmoti.Lojz je napisal/-a:Pa še nekaj: vedno sem bil prepričan, da se optosklopnik/optocoupler uporablja za galvansko ločevanje.
Glej odgovor lojzu. Pa sploh ni problem takrat, ko je na izhodu 1 ( Torej 3 ali vrč V). problem je, ko na ozhodu potrebujemo 0 ( Torej recimo manj kot 2V).Jakey je napisal/-a:Pri tebi je na izhodu vedno Vcc -> 1k -> LED -> Output, pri Krokotu pa Vcc -> 1k -> Emitor tranzistorja (ki pa je izklopljen!). Koliko je potem tu razlike na izhodu med tvojo in njegovo shemo?
VolkD je napisal/-a:Glej odgovor lojzu. Pa sploh ni problem takrat, ko je na izhodu 1 ( Torej 3 ali vrč V). problem je, ko na ozhodu potrebujemo 0 ( Torej recimo manj kot 2V).
Seveda bom.VolkD je napisal/-a:@ivor, a boš naredil simulacijo ?
VolkD je napisal/-a:Glej kolektor tranzistorja!
VolkD je napisal/-a:Glede na sliko je izhod zanesljivo nad 3V. Padec napetosti na diodi optosklopnika je pri SFH617 1,25V tipično, oziroma je zanesljivo manjši ali enak 1,65V. V najslabšem primeru bom torej imel 3,35V napetosti na izhodu.
VolkD je napisal/-a:Je pa res, da nismo nič govorili o tem kakšne barve je LeD1. Je namreč velika razlika med modro/belo in rumeno/zeleno/rdečo. V tem vezju bi bilo bolje uporabiti modro ali belo.
Lojz je napisal/-a:3,35V na izhodu bo, če bo tipka T2 pritisnjena, ko pa ni več sklenjena, pa bo na izhodu za cca. 0,65V manj (padec na diodi optosklopnika). Torej okoli 2,7V.
Lojz je napisal/-a:VolkD je napisal/-a:Je pa res, da nismo nič govorili o tem kakšne barve je LeD1. Je namreč velika razlika med modro/belo in rumeno/zeleno/rdečo. V tem vezju bi bilo bolje uporabiti modro ali belo.
To pa vsekakor drži.
VolkD je napisal/-a:Najprej se moram opravičiti vsem, ki sem jih malo zavedel.
VolkD je napisal/-a:Na to upornost se torej ne gre zanašati, treba je vezje uporabiti tako, da ne bo vplivala na delovanje (vezje je open collector).
VolkD je napisal/-a:Saj rešitev je trivialno enostavna 10k upor s kolektorja na +5V.
Lojz je napisal/-a:.... Kot že rečeno, mi tudi ni všeč, da se pri vklopu pojavi logična 1 na izhodu.
VolkD je napisal/-a:Pravzaprav ni bistveno kaj je komu všeč in kaj ne, pomembna je uporabnost.
VolkD je napisal/-a:Tudi število elementov pri današnjih cenah uporov ne igra neke vloge.
VolkD je napisal/-a:V mojem vezju je dovolj da z nožice 2 proti masi dodamo en kondenzator in bo zadeva ob prižigu na off. Imam torej vezje, kjer si z dodatkom enega kondenzatorja lahko izberem ali bo zadeva ob vklopu na ON ali na Off.
Ja ta je pa huda. Zdaj pa temu početju daješ za povrh še pozitivno konotacijo.Lojz je napisal/-a:VolkD je napisal/-a:Pravzaprav ni bistveno kaj je komu všeč in kaj ne, pomembna je uporabnost.
Vse več produktov je narejenih tako, da so uporabniku všeč in ni toliko pomembna uporabnost. Krivi pa smo seveda uporabniki, ker to kupujemo.
Se boš moral kar odločiti ali boš zastopal videnje tehnične stroke ali pa videnje komerciale. Pa pazi, da ne zqaideš z izdelkom iz polja funkcionalnosti.Lojz je napisal/-a:VolkD je napisal/-a:Tudi število elementov pri današnjih cenah uporov ne igra neke vloge.
Seveda to drži samo za unikatne/maloserijske izdelke. Zakaj pa potem vsi stremi(mo)jo k optimizaciji izdelka?
Spet mešaš hruške in jabolka. Jaz sem na račun dodatnega elementa dobil novo funkcionalnost. Drugače pa ne bit preveč vase zaverovan, saj sem povedal. Evo bom še enkrat:Lojz je napisal/-a:VolkD je napisal/-a:V mojem vezju je dovolj da z nožice 2 proti masi dodamo en kondenzator in bo zadeva ob prižigu na off. Imam torej vezje, kjer si z dodatkom enega kondenzatorja lahko izberem ali bo zadeva ob vklopu na ON ali na Off.
Pohvalno, da si tudi to, kar mi ni bilo všeč dopolnil. Vendar spet na račun dodatnega elementa.
VolkD je napisal/-a:Pravzaprav ni bistveno kaj je komu všeč in kaj ne, pomembna je uporabnost.
No, saj je že iz naslova jasno. Ko ne želimo klasičnega on/off stikala lahko tole rešimo s tipko.MadMax je napisal/-a:In kje točno bi to čarovnijo realno bilo smiselno uporabit?
VolkD je napisal/-a:Ko ne želimo klasičnega on/off stikala lahko tole rešimo s tipko.
MadMax je napisal/-a:Ker 2 tipki in kup elementov pač ni smiselna rešitev, pri tako "lebdečih" rezultatih pa sploh.
Če želiš enostavno, narediš s samodržnim relejem. Vsaj vsak komot hitro popravi brez načrta.
MadMax je napisal/-a:... Ampak vsakomur svoje, če je le veselje.
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost