Filtri za CRT osciloskope

Pokažimo naše instrumente. Sem sodijo tudi načrti , ki so mnogokrat nepogrešljivi pri popravilu starih instrumentov

Filtri za CRT osciloskope

OdgovorNapisal/-a s56av » 30 Dec 2022, 21:03

Stari osciloskopi so običajno imeli pred CRT ekranom moder, zelen ali rumen/oranžen filter, ki poveča kontrast med žarkom in ozadjem.

Ta plastika se z leti uporabe in čiščenja spraska in so jo glede na uporabljeno plastiko proizvajalci najbrž smatrali kot potrošni material. Za Tektronixe se jo recimo še vedno najde na Ebayu kot nove nadomestne dele s svojimi P/N.

Zanima me če je kdo že menjeval te filtre in ve kje se dobi taka plastika (verjetno pleksi?), debeline nekje 0,8 - 1mm v modri ali zeleni barvi?

PS.: Zanima me bolj kot zanimivost: Je kdo od vas, ki ste dlje uporabljali CRT osciloskope mogoče opazil razliko med barvami filtrov? Recimo utrujenost oči, koncentracija itd.?
Priponke
tek.JPG
tek2.JPG
Uporabniški avatar
s56av

Zahvalil se je: 21 krat
Prejel zahvalo: 39 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 6

Re: Filtri za CRT osciloskope

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Dec 2022, 21:17

Če ti povem po pravici,... osciloskop je včasih bil tri plače. Pa še dobilo se ga ni. Tektronix je bil pa sploh nekaj nedosegljivega.
Skratka, če si ga imel, si bil srečen. Za fitre ti je bilo prav malo mar. Za utrujene oči prav tako.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 17083 krat
Prejel zahvalo: 9423 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Filtri za CRT osciloskope

OdgovorNapisal/-a EL84 » 12 Jan 2023, 17:00

V moji službi, pred 50 leti, smo imeli 3 različne Tektronixe, vendar nobeden ni imel dodatno še kakšnega filtra. Ostrina slike je bila dobra in nismo imeli nobene potrebe po dodatnih filtrih. Doma je bil pa Hameg pravi zaklad in več kot odličen. Meni sta ga čez mejo pripeljali dve stari Avstrijki. Čeprav je ena znala slovensko, sta na meji govorili v takem nemškem dialektu, da je miličnik obupal in rekel cariniku: pusti babe, naj gresta naprej. Tako sem ga dobil brez carine.
EL84

Kraj: Škofja Loka
Zahvalil se je: 74 krat
Prejel zahvalo: 91 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 9

Vrni se na Instrumenti

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost