PIC

Tu bo govora o vseh mogočih mikrokontrolerjih ne glede na tip ali zgradbo

Moderator: tilz0R

PIC

OdgovorNapisal/-a VolkD » 29 Dec 2015, 16:03

Dobil sem nekaj več PIC-ev na zavrženih vezjih. Zdaj me je pa to začelo zanimat. Ampak s tem tipom mikrokontrolerja se nisem še nikoli nič ukvarjal.
Če rečem nič, potem seveda malo lažem.
- poskrbel sem, da so bili PIC-i za frekvencmeter sprogramirani. To je pa v glavnem vse.

Zdaj bi pa rad z najmanj muke začel uporabljati te znamke. V glavnem so serije PIC18 in PIC24.
Ker je o picih na netu toliko, da se v informacijah dobesedno utopiš, vas prosim, če me tega obvarujete in mi servirate to kar za začetek potrebujem.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5259 krat
Prejel zahvalo: 3655 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: PIC

OdgovorNapisal/-a IgorK » 29 Dec 2015, 16:40

MPLAB-X IDE, C kompajlerje XC8 in XC16, vse je zastonj.
Malo pobrskaš po navodilih, potem pa kar začneš.
Na začetku si pomagaj s templati (New project->Samples->Microchip embedded) in Code configuratorjem. Življenje bo lažje.
IgorK

Kraj: Rače
Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 83 krat
Uporabnika povabil: s56rir
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a VolkD » 29 Dec 2015, 18:36

Zdaj imam na računalniku Mplab ide 8.92 a mi zadeva ne zazna PICKIT 3.
V device manager mi PICKIT 3 sicer spozna kot HID, a to izgleda ni dovolj, da bi se zadeva povezala z MPLAB IDE
Priponke
2015-12-29 17_36_28-MPLAB IDE v8.92.png
2015-12-29 17_36_28-MPLAB IDE v8.92.png (7.07 KiB) Videno 1649 krat
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Saso » 29 Dec 2015, 20:16

Ena knjuga za začetek če kaj pomaga.

Je pa že precej stara in vsebuje ASM. Jaz sem pred mnogimi leti začel z njo ali njej podobno.
Se pa bi verjetno našla še kakšna novejša če bi koga zanimala.
Priponke
Knjiga PIC mikrokontrolerji.pdf
(2.68 MiB) Prenešeno 56 krat
Saso

Kraj: Trbovlje
Zahvalil se je: 69 krat
Prejel zahvalo: 106 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 24

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 29 Dec 2015, 22:31

Imaš win8, 8.1 ali 10? Potem poskusi napredni ponovni zagon-> disable driver signature in ponovno vtakni pickit notri. Včasih pomaga, med drugim recimo za CNC USB controller...
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 223 krat
Prejel zahvalo: 271 krat
Število neizkoriščenih povabil: 58

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Dec 2015, 00:33

Protoncek je napisal/-a:Imaš win8, 8.1 ali 10? Potem poskusi napredni ponovni zagon-> disable driver signature in ponovno vtakni pickit notri. Včasih pomaga, med drugim recimo za CNC USB controller...
Ne Win 7 je.
Konkretno ta problem sem rešil Pickit 3 je bil nov in ga je bilo potrebno ustrezno skonfigurirati - hvala matjazkariz.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 30 Dec 2015, 00:37

:_banghead

A ti dam en pladenj ARM-ov ?
Težava sveta je, da so inteligentni ljudje polni dvomov, medtem ko so neumni polni samozavesti. (Charles Bukowski)
s54mtb

Zahvalil se je: 1069 krat
Prejel zahvalo: 2604 krat
Število neizkoriščenih povabil: 62

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Dec 2015, 00:40

No to sem nekako zinštaliral in usposobil. Ampak prevajalnik za serijo pic18 ne bo dovolj. Moral sem instalirati še prevajalnik za serijo PIC24 in dsPIC30. Precej lovljenja je bilo s tem. Ostalo je le še privajanje na okolje - vse novo - vse čudno.
Okolje izgleda precej asketsko. A le na prvi pogled. Izpostavi se, da se lahko kar hitro izgubiš v nastavitvah in potem je seveda joj,...
Pri vsem tem mi je pomagal matjazkariz, hvala.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Dec 2015, 00:41

s54mtb je napisal/-a::_banghead

A ti dam en pladenj ARM-ov ?
:D
Ne bo dovolj - rabim startup instrukcije. Torej rad bi oboje - bom potreboval.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Dec 2015, 00:42

No takole je PICkIT 3 dal prve znake življenja.
Priponke
IMG_2234 (Medium).JPG
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Dec 2015, 00:50

Potem sva se z Matjažem lotila programa samega. Eno ploščo z izmeta sva na hitro zlorabila in priključila na programator.
IMG_2235 (Medium).JPG

Ugotavljanje kam gre kateri pin je bilo kar zamudno. No končno je program preko programatorja ustrezno prepoznal mikrokontroler.
Nato pa seveda sledi še // LED dela - ne dela // programček.
IMG_2238o.JPG

IMG_2236o.JPG
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a gumby » 30 Dec 2015, 17:05

Moram preverit, če je pekel zmrznil... :shock:
my brain hurts
Uporabniški avatar
gumby

Kraj: Lendava
Zahvalil se je: 94 krat
Prejel zahvalo: 458 krat
Število neizkoriščenih povabil: 50

OdgovorNapisal/-a cimabella » 31 Dec 2015, 08:58

Itak, potrjeno že pred desetletji, ampak še vedno aktualno:

Vprašanje na izpitu (verjetno ne na FDV) je bilo: "Ali je pekel eksotermen (oddaja toploto) ali endotermen (absorbira toploto)?"

Večina študentov je napisala svoje predpostavke na osnovi Bojlovega zakona (plini se hladijo, ko se širijo in se segrevajo, ko se
stiskajo) ali katero drugo varianto...

Eden izmed študentov pa je napisal sledeče:

"Najprej moramo vedeti, kakšna je hitrost, v katerem duše prihajajo in odhajajo iz pekla. Smatram, da lahko takoj predpostavimo, da ko duša enkrat pride v pekel, ne gre več ven. Torej se število duš povečuje.

Da bi dobili predstavo o tem, koliko duš je v peklu, poglejmo nekatere različne vere, ki danes obstajajo po svetu. Večina teh verstev trdi, da kdor ni pripadnik te vere, gre po smrti v pekel. Zaključimo lahko torej, da bodo vse duše končale v peklu. Če temu dodamo še odnos med nataliteto in mortaliteto, lahko pričakujemo, da število duš eksponentno raste.

Poglejmo torej odnos spremembe velikosti pekla, saj je po Bojlovem zakonu za vzdrževanje istega pritiska in toplote potrebna proporcialna rast velikosti s številom prispelih duš.

To nam ponuja torej dve možnosti:

Teorija 1)
Če se velikost pekla povečuje prepočasi od potrebnega, glede na duše, ki prihajajo v pekel, bosta pritisk in toplota v peklu tako narasla, da bo pekel eksplodiral.

Teorija 2)
Če se pekel širi hitreje od potrebnega, da bi zadržal vse duše, bosta toplota in pritisk tako upadla, da bo pekel zmrznil.

Katera od obeh možnosti je torej prava?

Če vzamemo v obzir izjavo, ki jo je izrekla Milica iz četrtega letnika in se glasi: 'Prej bo pekel zmrznil, kot bom jaz s tabo spala!' in z ozirom na to, da je sinoči spala z mano, mora biti prava teorija številka 2, zatorej je pekel zagotovo eksotermen in bo zmrznil.

Zaključek je, da če je pekel zamrznjen, ne sprejema več duš in so preostala samo še nebesa, kar je dokaz, da Bog obstaja, kar objasnjuje tudi, zakaj je Milica včeraj kričala: 'O moj Bog! ......O moj Bog.....'
Včasih človeku bolje služi sreča kot pamet.
cimabella

Kraj: Gorenjska
Zahvalil se je: 53 krat
Prejel zahvalo: 428 krat
Uporabnika povabil: Nace
Število neizkoriščenih povabil: 80

OdgovorNapisal/-a DusanK » 31 Dec 2015, 10:06

:_bow
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 647 krat
Prejel zahvalo: 1173 krat
Število neizkoriščenih povabil: 201

OdgovorNapisal/-a cimabella » 31 Dec 2015, 10:31

Alo, to je ful star vic in ni na mojem zelniku zrasel, tako da se odzahvalite :)
Včasih človeku bolje služi sreča kot pamet.
cimabella

Kraj: Gorenjska
Zahvalil se je: 53 krat
Prejel zahvalo: 428 krat
Uporabnika povabil: Nace
Število neizkoriščenih povabil: 80

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 31 Dec 2015, 11:09

Sploh ni pomembno. Zame je nov in mi je polepšal jutro zadnjega letošnjega dne. :_clap
Tudi, ko ujameš ribo v reki se veseliš, pa te niti ne zanima kdo jo je vrgel notri. :D

PS: Mogoče bi odprli novo temo, npr. anekdote in ostale zabavne prigode....
Uporabniški avatar
eldi2011

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 757 krat
Prejel zahvalo: 297 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 127

OdgovorNapisal/-a VolkD » 31 Dec 2015, 11:52

Ojoj, kaj je ratalo s tega,....

Torej jaz sem bil ( sem še) goreč nasprotnik PIC mikrokontrolerjev. Zdaj pa sem se tega lotil. Zato se je gumby zbal za stanje pekla. Imamo torej izjemno čudno situacijo, ki jo verjetno lahko rešim samo jaz.
Tu na mizi imam neko vezje na katerem je PIC24FJ64,.... Vezje je narejeno industrijsko in nimam pojma čemu je namenjeno. To vezje sem zlorabil. Odspajkal sem nek opto element in namesto njega dodal svetlečo diodo. Vpisal v zadevo kodo in zadeva blinka - pekel se pa ohlaja.

V izogib temu, obljubim, da bom tole zdaj takoj ugasnil in da tega ne bom več uporabljal v tem letu.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a MadMax » 31 Dec 2015, 11:54

Lepo od tebe.
Nikakor si namreč ne želim, da pekel zmrzne.
Če me po EOL ne bodo "poslali" tja, ne vem kaj bom.
Rad imam dobro družbo, pa še zmrznjene sorte sem...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 325 krat
Prejel zahvalo: 304 krat

OdgovorNapisal/-a lado » 31 Dec 2015, 12:54

Zdaj pa še samo en napajalnik z 723 pa bo pekel totalno zmrznil.....hi

lp
lado
Uporabniški avatar
lado

Kraj: Trbovlje
Zahvalil se je: 84 krat
Prejel zahvalo: 47 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a PrimozL » 31 Dec 2015, 13:06

s54mtb je napisal/-a:A ti dam en pladenj ARM-ov ?

Še jaz jih bom nekaj prispeval. Saj tudi jaz v teh dneh pišem eno res kratko zadevo na ATmega8 (ki sem ga začel uporabljat pred 12 ali 13 leti), ampak da bi se pa učil starih zadev namesto novih...
PrimozL

Kraj: Okolica Vipave
Zahvalil se je: 36 krat
Prejel zahvalo: 56 krat
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a VolkD » 31 Dec 2015, 13:27

PrimozL je napisal/-a:Še jaz jih bom nekaj prispeval.

Saj jih ne rabim!

To kar res rabim je sledeče:
- ploščica, ki nima miljavžent stvari gor. Torej taka asketska z resetom in recimo še z USB- jem in nič več, ker bi me ostala šara samo motila (Šarm je recimo primer kako človeku daš vse samo zato, da nima nič).
- okolje in prevajalnik, ki bo celo deloval in se mi čez par mesecev ne bo usul (nekoč nazaj sem dobil Keil demo paket, ki je bil tempirana mina. Ker je bil tempiran absolutno in ker takrat nisem imel časa, sem ga zagnal prvič, ko je mino že razneslo. Skratka rok mu je potekel še pred prvo uporabo - to je glavni razlog, da sem ARM zasovražil!! - res si s tem delajo slabo uslugo)
- Potrebujem cca 2 so 3 ure vašega časa za startup. Torej za recimo Blinky ali še raje za UART RX-TX.

Kdo od vas, ki se bojite za usodo pekla, se javi za to ?
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a DomenV » 31 Dec 2015, 15:37

Saj obstajajo tudi druga razvojna orodja poleg Keil-a. Poglej si malo Atmele z ARM procesorji. Za vsega ~50€+DDV dobiš zelo dober programator/debugger za praktično vsakega Atmela KLIK, IDE je zastonj. Razvojne plošče brez šare in za smešno ceno pa se prav tako dobi KLIK.
lp, D
Uporabniški avatar
DomenV

Kraj: Medvode
Prejel zahvalo: 45 krat
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 31 Dec 2015, 15:53

Eh, dej dej... Zdaj pa že čarovnice loviš. Keil je brezplačen za serijo STM32F0. Ploščico narediš sam, je lahko enostranska. Gor daš USB konektor (ki ti omogoča upload - bootloader je tovarniško vgrajen na USB), ali pa še dva pina za povezavo na debug za čas razvoja (ki je mimogrede na vsaki discovery plati, najcenejša je 5 EUR). Za serijski port ne rabiš dragega FTDI, ampak si kar sam narediš direkt aplikacijo na USB. Cena 20 pinca (TSSOP20) je manj kot kvarc za katerikoli PIC ali AVR.... Našemu Maju sem v pol ure vse razložil in je programiral žmiganje lučk v enem popoldnevu. Tako da res ne vidim problemov, ki jih opisuješ. Jaz imam tudi slabe izkušnje z glomaznim visual studijem za programiranje AVR, pa jih zato še nisem nehal uporabljat. Tudi CVAVR ima kar nekaj žužkov, pa se mi zaradi tega niso zamerili AVRji. Na osnovi izdelka s PIC smo celo proizvodno linijo postavili v San Francisku, pa so bila orodja takrat hudo špartanska.... Če ti Keil ni všeč, pa vzemi IAR ali pa atollic. Lahko uporabiš tudi gcc za ARM in za GUI uporabiš npr. codeblocks. Možnosti je neskončno, samo voljo je treba imet in ne pavšalno vse vprek pluvat, pa če ima vsaka prekinitev svojo banko rtegistrov ali pa ne. Itak 99,99999999% programerjev (ki so menda totalni butlji, ker uporabljajo C), tega sploh ne opazi.
Težava sveta je, da so inteligentni ljudje polni dvomov, medtem ko so neumni polni samozavesti. (Charles Bukowski)
s54mtb

Zahvalil se je: 1069 krat
Prejel zahvalo: 2604 krat
Število neizkoriščenih povabil: 62

OdgovorNapisal/-a igo » 31 Dec 2015, 17:13

Ja potem pa zamrznimo pekel.

Za uvod ena stara reklama z Mojega radia (ni moj, samo tako se mu reče):
Volk: "Kam pa kam, Rdeča kapica?"
RK: "K Volku! V Bar PIC-erijo Volk, ... ulica, Plešivec."

PIC je zelo nezahteven glede zunanjih elementov. Tukaj je primer enostavne ploščice in gor pašejo vsi PIC-i iste serije in z enakim številom nogic. Za drugo serijo narediš drugo ploščico po enakem principu.

Bootloader je enak za neko serijo (16, 18, 24, 30) in ga je treba prvič naložiti s programatorjem. Na spletu se jih najde precej.
Če ne uporabljaš bootloaderja, je treba dodati še par malenkosti in RB6 ter RB7 do preostanka vezja ločiti z 1k do 4k7 uporoma (preko RB6 in RB7 se ICSP programira) s PICKIT-om.
2x16 LCD ne bo delal preko več kot 4k7 uporov do Data pinov, preko 1k uporov pa ni nujno, da bo PICKIT tokovno zmogel programirati, saj bo tok odtekal tudi skozi zaščitne diode LCD-ja. Jaz dajem 2k7 in je doslej še vse delalo. Potem normalno programiraš preko ICSP in vezje je takrat lahko ugasnjeno.
Zaradi tiste schottky diodice do Vdd (5V von der Schaltung) dodam še eno diodico med 7805 in gnd za dvig napetosti na 5,3V. Na izhodu 7805 se torej skozi eno diodico napaja PIC, skozi drugo pa preostanek vezja. Tako vsi elementi dobijo svojih 5V.

Torej dva 2k7 upora za RB6 in RB7, en 10k upor do MCLR, 4 schottky diode (lahko tudi navadne 0,7V) in 5V regulator, kristal in zraven dva 20 ali 27pF keramična kondija, 5-pin letvica za programiranje. To je lahko samostojna tiskanina, ki se jo kot čip natakne na ostale plošče.

Pazi samo na RA4 pin, ki je samo open drain ali ADC vhod. Ostalo je vse push-pull, vsak pin pa ima še neko svojo prednostno funkcijo (ADC, SCL/SDA, INTerrupt, ...).
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
igo

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 145 krat
Prejel zahvalo: 267 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 25

OdgovorNapisal/-a PrimozL » 02 Jan 2016, 11:01

VolkD je napisal/-a:To kar res rabim je sledeče:
- ploščica, ki nima miljavžent stvari gor. Torej taka asketska z resetom in recimo še z USB- jem in nič več, ker bi me ostala šara samo motila (Šarm je recimo primer kako človeku daš vse samo zato, da nima nič).
- okolje in prevajalnik, ki bo celo deloval in se mi čez par mesecev ne bo usul (nekoč nazaj sem dobil Keil demo paket, ki je bil tempirana mina. Ker je bil tempiran absolutno in ker takrat nisem imel časa, sem ga zagnal prvič, ko je mino že razneslo. Skratka rok mu je potekel še pred prvo uporabo - to je glavni razlog, da sem ARM zasovražil!! - res si s tem delajo slabo uslugo)
- Potrebujem cca 2 so 3 ure vašega časa za startup. Torej za recimo Blinky ali še raje za UART RX-TX.

Kdo od vas, ki se bojite za usodo pekla, se javi za to ?

Ker imaš solidno zalogo LPC21x8, ti predlagam, da začneš z Matjaževim vezjem. Strinjam se, da z razvojnimi ploščicami dobiš zraven še en kup navlake. Na tem vezju pa je samo USB, preko katerega uC programiraš ali komuniciraš preko UART v svojem programu. Ostali signali pa so speljani na letvice. To vezje uporabim tudi, če je treba nekaj na hitro zložit skupaj. Prevajalnik je kar GCC oziroma WinARM. S tem prevajalnikom ne uporabljam nobenega fensi-šmensi okolja, ampak pišem kodo preprosto v Notepad++, prevajanje pa poženem v ukazni vrstici.
Brez težav dobiš pri meni startni program, ki bo imel delujoč RS232, periodičen timer in seveda nekaj v stilu "Blinky".

Za Cortex M3 ali M0 pa bi ti priporočil CooCox prevajalnik ali pa zopet GCC za ARM.

Če se prav spomnim, ima demo Keil omejitev na 32KB skupaj za kodo in RAM. Če ne pišeš programa, ki zahteva veliko RAMa, bo teh 32K zadostovalo za kar nekaj osnovnih aplikacij.
PrimozL

Kraj: Okolica Vipave
Prejel zahvalo: 56 krat
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a tilz0R » 02 Jan 2016, 11:55

PrimozL je napisal/-a:Za Cortex M3 ali M0 pa bi ti priporočil CooCox prevajalnik ali pa zopet GCC za ARM.

V obeh primerih imaš identični prevajalnik.

Praktično vsak brezplačen IDE za ARM uporablja GCC prevajalnik. Enako je tukaj. CooCox je le "wrapper" za GCC kot tudi naslednji:
- Code::Blocks
- Coocox
- emIDE
- OpenSTM
- EM::Blocks

Potem je pa tudi Atollic TrueStudio in njemu podobni, ki ponujajo advanced IDE z istim compilerjem za kile denarja.

PrimozL je napisal/-a:Če se prav spomnim, ima demo Keil omejitev na 32KB skupaj za kodo in RAM. Če ne pišeš programa, ki zahteva veliko RAMa, bo teh 32K zadostovalo za kar nekaj osnovnih aplikacij.

To je res, mislim da je omejitev na flash samo (RO - Read Only data), ne bom pa tega trdil.
Če imaš STM32F0 ali STM32L0 je pa itak licenca polna.

Vendar tukaj ni GCC prevajalnika.

In zelo podpiram s54mtb pri njegovih objavah v tej temi. Popolna realnost. 4-cikli za inštrukcijo IJEEEE. ;)
Knowledge sharing is people' caring., T. MAJERLE
Uporabniški avatar
tilz0R

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 190 krat
Prejel zahvalo: 362 krat
Uporabnika povabil: s56rga

OdgovorNapisal/-a Obelix » 02 Jan 2016, 12:16

PrimozL je napisal/-a:...Ker imaš solidno zalogo LPC21x8, ti predlagam, da začneš z Matjaževim vezjem...

Ima mogoče kdo tiskanino za omenjeno vezje ?
Obelix

Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 70 krat
Število neizkoriščenih povabil: 72

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Jan 2016, 12:20

V peklu bodo trpeli! Mraz bo kot na severnem tečaju ! :_rolling

s54mtb, tilz0R, pa še nekaj vas je, ki obožujete arme,... ste elita, ki delate za pekel!
In uporabil vas bom. Pekel treba rešiti!

Takole je. Ukvarjam se z enim mojim projektom (bo še govora o tem) za katerega bi rad, da teče na AVR-jih, PIC-ih in ARM-ih.
Zato je zdaj moje zanimanje za PIC-e. V naslednjem koraku bom pa poskrbel, da se pekel primerno odtaja.

Kdo mi bo pomagal ?
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Feb 2016, 13:16

http://circuitcellar.com/cc-blog/microc ... 6-billion/

Upam, da nisem pri tem bil kaj jaz kriv :_think
Mi zna pa tole učenje še prav priti :_dunno
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a forest70 » 03 Feb 2016, 13:55

Ja saj, kar je dobrega, je treba uničiti. :_banghead :_banghead
If you pay in bananas, you got monkeys.
Uporabniški avatar
forest70

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 315 krat
Prejel zahvalo: 336 krat
Število neizkoriščenih povabil: 114

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Feb 2016, 14:02

forest70 je napisal/-a:Ja saj, kar je dobrega, je treba uničiti. :_banghead :_banghead
Ni rečeno - za razliko od atmel studio, se mi zdi MPLAB dobro narejen.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a marcc » 13 Feb 2016, 18:50

VolkD,
upam da ne boš jezen, če si temo malo sposodim.
Naštudiral sem CCP modul, uporabljal bom PWM. Vse sem naštudiral, kako vse zračunam in tako dalje. Pojavi se mi en problem.
Ne vem točno na katerem pinu je izhod PWM. V datasheetu piše da je PortC in E. Ok, sam kateri pin. Nato sem šel pogledat Pins diagrams, nisem nikjer našel CCP ali kje PWM.
Tudi v tabeli ne piše. Točen pin rabim da nastavim izhod.

http://www.farnell.com/datasheets/1701036.pdf

Imam 100 pinskega.
marcc

Zahvalil se je: 104 krat
Prejel zahvalo: 42 krat
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a Toni » 13 Feb 2016, 19:23

Ta PIC ima ogromno možnosti multipleksiranja notranje periferije na I/O pinih. Nisem se preveč poglabljal v datasheet, ampak skoraj zagotovo boš odgovore našel v "I/O Ports" delu. CCP modul je treba prek registrov, ki držijo kontrolo nad multipleksiranjem povezati s pinom, na katerem želiš PWM izhod.
Uporabniški avatar
Toni

Kraj: MS <-> Vrhnika
Zahvalil se je: 40 krat
Prejel zahvalo: 38 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a matjazkariz » 13 Feb 2016, 19:34

Poglej si "11.15 PPS-Lite".
matjazkariz

Zahvalil se je: 24 krat
Prejel zahvalo: 46 krat
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a aljazek » 12 Mar 2016, 13:03

http://learn.mikroe.com/ebooks/piccprogramming/

Eknjiga, ki se mi zdi zelo primerna za začetnike, ki bi si želeli začeti programirati mikrokrmilnike in ne vedo kje začeti.
aljazek

Kraj: Žalec/Celje/Maribor
Zahvalil se je: 4 krat
Prejel zahvalo: 1 krat
Uporabnika povabil: airwolf
Število neizkoriščenih povabil: 0

Vrni se na Hardware

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost