Varovalka za 12V akumulator

Vse o baterijah, akumulatorjih, napajalnikih, sončnih celicah in drugih generatorjih

Varovalka za 12V akumulator

OdgovorNapisal/-a Matthai » 23 Jan 2018, 10:53

Doma imam en rabljen 12V akumulator iz starega UPS-a, ki ga uporabljam v primeru, da zmanjka elektrike - gor priklopim do 5 LED luči.

Zaenkrat sem zadevo priklopil kar s krokodilčki, zdaj pa bi rad naredil malo bolj varno in enostavno (da lahko uporabijo tudi otroci, oziroma stikajo okrog brez nevarnosti, da jih strese). Kupil sem tele konektorčke: https://goo.gl/EAsGBN in mislim, da bi bilo dobro, da dam še kakšno varovalko.

Zdaj nameravam narediti ohišje (recimo iz lesa), kjer bodo ti konektorji, glavno stikalo in varovalka. Luči bodo na kablih, in jih boš lahko enostavno vštekal v te konektorje. Zraven bodo kabli različnih dolžin, ki se jih bo dalo enostavno uporabiti za podaljšek (npr. če je luč v bolj oddaljenem prostoru).

No, vprašanje je, kakšno varovalko uporabit (mislil sem kar avtomobilsko) ter seveda predvsem kje dobiti ustrezno ohišje za to varovalko. Stikalo sem mislil uporabiti kar takole: https://goo.gl/S2jykX
Matthai

Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 21 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 21

Re: Varovalka za 12V akumulator

OdgovorNapisal/-a VolkD » 23 Jan 2018, 11:11

Matthai je napisal/-a:Zaenkrat sem zadevo priklopil kar s krokodilčki, zdaj pa bi rad naredil malo bolj varno in enostavno (da lahko uporabijo tudi otroci, oziroma stikajo okrog brez nevarnosti, da jih strese). Kupil sem tele konektorčke: https://goo.gl/EAsGBN in mislim, da bi bilo dobro, da dam še kakšno varovalko.
Če se gre za 12V akumulator jih gotovo ne bo streslo, :_think razen, če bodo hoteli lizat žice .

Varovalno si pa le omisli in naredi, da bo prav. Resna nevarnost je namreč povsem drugje, kot tresenje. Tak akumulator lahko da zelo velike tokove, če je kratkostičen. Posledično se žice lahko segrejejo do taljenja. Pri otrocih so torej možne hude opekline, pri hiši pa požar.
Vsekakor glasujem za konkretno izvedeno varovalko, ohišje je pa seveda tudi dobrodošlo.

Pri uporabi akumulatorja iz avta je treba biti dodatno pozoren na tekočine.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7403 krat
Prejel zahvalo: 4503 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 23 Jan 2018, 11:13

Les ni najbolj primeren razen če boš imel kaj bol posebnega in "samougasljivega".
Poglej si tole:
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... x&_sacat=0
Varovalke bi morale biti definirane za delovno napetost 12Vdc. Tako da predlagam varovalke za avtomobile.
Konektorje in stikala, ki si jih našel so OK do toka nekaj A. Preklop DC ali AC je nekaj čisto drugačnega, so pa 230V stikalo tudi popolnoma uporabna za DC tok samo za nižji tok.
Peter123

Kraj: 1117 Lj.
Zahvalil se je: 21 krat
Prejel zahvalo: 131 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 27

OdgovorNapisal/-a Matthai » 23 Jan 2018, 14:37

Hvala za info. Načeloma so to 15W LED svetilke, tako da tukaj ne tečejo neki močni tokovi. Vprašanje - glede na to, da ima tista škatlica za varovalke 4 mesta - je smiselno, da uporabim za vsako lučko svojo varovalko? Glede na to, da so tokovi razmeroma nizki, verjetno ne...

Za stikalo bom vzel nek 12V/20A switch iz AliExpressa.

Za ohišje vsega skupaj bi se pa potem verjetno bolj splačalo vzeti kaj izpod 3D tiskalnika oz. kakšno plastično ohišje? Ker idealno bi bilo, da je nekaj, kar je razmeroma trdno sestavljeno, da ne razpade ko malo močneje pritisneš...
Matthai

OdgovorNapisal/-a Matthai » 23 Jan 2018, 14:40

VolkD je napisal/-a:Tak akumulator lahko da zelo velike tokove, če je kratkostičen. Posledično se žice lahko segrejejo do taljenja.

Ja, točno to sem mislil.
Matthai

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 23 Jan 2018, 14:42

Imajo tudi razdelilce z večimi "gnezdi", prvi zadetki so za 4.
Peter123

Kraj: 1117 Lj.
Zahvalil se je: 21 krat
Prejel zahvalo: 131 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 27

OdgovorNapisal/-a S55RU » 23 Jan 2018, 21:50

Varovalke absolutno, baterije so hudič. Malo naredi še miselnost, saj je le 12V, malo nepazljivosti in je problem. Vsekakor prepreči možnost kratkostičenja baterije, še posebej če so otroci majhni.
Uporabniški avatar
S55RU

Kraj: Posočje
Zahvalil se je: 65 krat
Prejel zahvalo: 25 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 4

Vrni se na Viri energije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost