Moja solarna postaja

Vse o baterijah, akumulatorjih, napajalnikih, sončnih celicah in drugih generatorjih

Moja solarna postaja

OdgovorNapisal/-a dkulcar » 15 Nov 2016, 01:01

V temi bom na kratko predstavil mojo solarno postajo za polnjenje modelarskih in ostalih akumulatorjev. Ker je potreba po hitrejšem polnjenju lipo akumulatorjev vedno večja in mi moji trenutni usmerniki niso dovolj tokovno zmogljivi, sem se odločil namesto novega usmernika, narediti solarno postajo.

Doma imam odveč 2 solarna panela, vsak moči 250W. Odveč imam tudi 150Ah 12V akumulator. Za solarni polnilec sem že nekaj časa nazaj nabavil kitajski regulator MPPT T 20, kateri sicer ni MPPT ali vseeno bo za začetek in za teste dovolj.

Za celotno postajo sem tuhtal kakšno omarico narediti. Iskal sem poceni elegantno in enostavno varianto. Pogoj je bil, da mora stati na delovni mizi, saj bo služila tudi, kot neke vrste usmernik. Padla je ideja, da uporabim kovinski parapetni kanal saj se v njega lahko preprosto vgrajujejo, kasneje tudi odstranijo/zamenjajo panelne plošče z različnimi funkcijami.

Prvo sem si zadal, kaj približno vse rabim na tej solarni postaji.
• Solarni regulator.
• Direktni izhod iz akumulatorja 12V.
• En izhod prav tako iz akumulatorja, kjer bom imel možnost napetost nastaviti od 12 do 83V 20A.

Zgornje funkcije sem s pomočjo programskega orodja CorelDraw prenesel v vizualno podobo. Popraviti je še potrebno kakšne napise.
Panelne_Plosce.jpg

Ker trenutno nimam volje z izdelavo kompleksnih vezij bom vgradil kar že izdelane module:
• 1x Step-up regulator,
• 2x Prikazovalnik napetost,
• Za vklop/izklop bom uporabil klasična panelna stikala na izhod vezana preko avto relejev.

Step-up (12-83V) konverter ima možnost nastavitve izklopa vhodne napetosti (varovanje akumulatorja). Pri direktnem 12V izhodu pa še razmišljam kako narediti varovanje akumulatorja. Ena možnost je da vgradim kakšno že pripravljeno vezje ali pa peljem izhod skozi Solarni regulator, kateri ima za to prirejen izhod in že vgrajeno zaščito akumulatorja. Baje pa prav tako omogoča pretok 20A.

V SolidWorksu sem še zrisal vse dele in tako dobil končno virtualno podobo končnega izdelka. Priklop akumulatorja in solarnih panelov pride iz zadnje leve strani.
Parapet.PNG

Ker pa je še vse skupaj samo virtualno se še nekatere stvari lahko spremenijo. Temo sem se odločil odpreti predvsem s tem namenom, da malo pokomentirate, podate svoje mnenje, predlog ali izboljšavo.

lp, David!
dkulcar

Kraj: Lendava
Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 15 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 1

Re: Moja solarna postaja

OdgovorNapisal/-a S52UF » 15 Nov 2016, 05:33

Tile releji bi znali biti problematični zaradi nizke preklopne napetosti.
S52UF

Zahvalil se je: 27 krat
Prejel zahvalo: 7 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a dkulcar » 02 Jan 2017, 20:36

Preklapljalo se bo samo 12V napetost. Releje sem že dobil in bom videl kako se bodo obnesli.
Ploščo materiala mi je uspelo zapolniti in tako sem jo lahko poslal na graviranje. Nalepke in ostalih nekaj elementov je že na svojih pozicijah.
Za osnovno panelno ploščo sem uporabil 3 mm max ploščo.
IMG_2976.JPG
dkulcar

OdgovorNapisal/-a dkulcar » 14 Jan 2017, 19:44

Ta majhne trimerčke b i rad zamenjal z nekimi z večjim gumbom, da bi jih lahko namestil v panel. Kakšne uporabiti? Rabil bi takšne z neskončnim vrtenjem.
IMG_2988.JPG
dkulcar

OdgovorNapisal/-a Cloud » 14 Jan 2017, 20:05

Neskončno vrtenje? Išči multiturn potenciometer
Cloud

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 22 krat
Prejel zahvalo: 71 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a MadMax » 14 Jan 2017, 23:11

Multiturn so ponavadi na 10 obratov.
Neskončno vrtenje bi šlo kvečjemu z enkoderjem, pa kupom nepotrebne dodatne navlake...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 313 krat
Prejel zahvalo: 198 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 193

OdgovorNapisal/-a dkulcar » 14 Jan 2017, 23:21

Točno to 10 obratov, to iščem. Bom pogledal.
dkulcar

Vrni se na Viri energije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost