Kukavica Radia Slovenija

Zanimive prigode, šale in podobne stvari, ki nas razveseljujejo.

Moderator: Proteus

Kukavica Radia Slovenija

OdgovorNapisal/-a radix » 24 Mar 2020, 01:18

Zakaj se pri kukavici na Radiu Slovenija sliši predodmev? Pred prvim kukujem je prisotnih par zelo tihih kopij, ki postajajo glasnejše, čim bližje je "pravi" kuku.
Posnetek je pripet. Pred uporabo odstrani končnico ".txt", ker forum ne dovoljuje končnice .aac.
Priponke
kuku.aac.txt
Odstrani ".txt" s konca!
(141 KiB) Prenešeno 27 krat
radix

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 222 krat
Prejel zahvalo: 345 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 24

Re: Kukavica Radia Slovenija

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Mar 2020, 01:21

Efekt krožnega traku.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 8522 krat
Prejel zahvalo: 4935 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 254

OdgovorNapisal/-a reber » 24 Mar 2020, 01:42

Jaz na tem posnetku nisem slišal nič, nobenega predodmeva, zgleda sem rahlo naglušen... no, saj sem res, pa še "piska mi v ušesih", potem dam "musko bolj na glas" ...

Efekt krožnega traku? misliš magnetofonski trak? A se sosednje plasti rahlo nalezejo magnetnega zapisa?

Sedaj v digitalni dobi najbrž vrtijo digitalne posnetke, ko so digitalizirali, a niso nič "počistili". Se pa spomnim pred leti, res je bil predodmev pri tej kukavici.

Glede ure, napoved točnega časa, danes v digitalnem prenosu to ni več to, vse je z zakasnitvijo. Na DAB+ sprejemnikih je ura in datum, naj bi bila sinhronizirana iz multipleksa, le koliko je točna, je kaj zamika tudi tu?
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 68 krat
Prejel zahvalo: 337 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a radix » 24 Mar 2020, 02:03

Ja, treba je dati precej na glas. Tudi telefon ni ravno idealen snemalnik glede šuma, ampak ta posnetek sem že imel od prej.

Pri magnetofonskem traku naj bi obstajala (majhna) možnost tega, da se zvok "odtisne" skozi... https://en.wikipedia.org/wiki/Print-through Ampak tudi jaz imam dvome o tem, da niso nič počistili ali pa enostavno naredili novega posnetka.
Na začetku so imeli oscilator (sedaj je razstavljen v avli Radia Slovenija), ne razumem, zakaj bi zdaj uporabljali star magnetofonski posnetek (oz. še huje, posnetek posnetka). Programska oprema za izdelavo glasbe je današnje čase precej napredna ...
radix

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Mar 2020, 09:38

radix je napisal/-a:... ne razumem, zakaj bi zdaj uporabljali star magnetofonski posnetek (oz. še huje, posnetek posnetka)...

Tudi meni to ni jasno. Edina pametna razlaga, ki se jo spomnim je mogoče ta, da tisti predeho spada zraven. Kot nek zaščitni znak.

Se pa tega spominjam še kot otrok. Ko sem po radiju slišal predeho in sem rekel - aha kukavca bo.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a lado » 24 Mar 2020, 18:21

radix je napisal/-a:

Na začetku so imeli oscilator (sedaj je razstavljen v avli Radia Slovenija),..

Mogoče kdo ve kaj več o tem oscilatorju?
Uporabniški avatar
lado

Kraj: Trbovlje
Zahvalil se je: 153 krat
Prejel zahvalo: 135 krat
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a Kroko » 24 Mar 2020, 18:30

V tem primeru je eho del zvoka in ne bilo prav, da se očisti.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Zahvalil se je: 677 krat
Prejel zahvalo: 1636 krat

OdgovorNapisal/-a s56rga » 24 Mar 2020, 21:56

Posnetek najbrž ni bil pravilno procesiran pri digitalizaciji.

Če se prav spominjam, v Koprskem studio Nismo imeli kukavice na oscilatorju. Smo pa imeli točen čas z digitalno uro, kater ja zadnjih 5 sekund piskala. Za prenos v eter si zadnjih 10 sekud dvignil potenciometer na mešalni mizi.
Bo Ivor vedel povedati kaj več o tem.
Smo pa kukavico imeli posneto na taki kaseti z brezkončnim trakom. Tudi nekatere reklame in razni intermezzi so se predvajali preko take kasete. Med posameznimii reklamami in "jngli" je bil posnet subton, kater je trak ustavil in počakal na naslednji zagon s tipko.
Včasih, se je res na kaki kaseti zgodilo, da si v ozadju slišal še kaj drugega od prejšnjih posnetkov, a to v zelo malo primerih in še to skorj neslišno.

Še zanimivost iz let Jugoslavije…..
Vsi klici poslušalcev vpogovoru z radijskimi voditelji so bili najprej posneti na tako brezkončno kaseto in po 7 sekundah predvajani v eter. Glasba je bila primešana pa v realnem času. S takim sistemom je imel tehnik dovolj časa, da je prekinil sovražni govor ali karkoli kar se ni spodobilo za tiste čase. Tu-Tu-Tu-Tu, oprositite linija je padla.
Uporabniški avatar
s56rga

Kraj: Koper JN65UM
Zahvalil se je: 87 krat
Prejel zahvalo: 198 krat
Število neizkoriščenih povabil: 213

OdgovorNapisal/-a Kroko » 25 Mar 2020, 02:04

Pri glasbi, snemani na trak, je to pogost pojav. Na primer, pri ker nekaj Beatles pesmi, se to lepo sliši. Danes, ko se trakove ne uporabljajo več, se da ta efekt drago kupiti. Digitalnega seveda.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Zahvalil se je: 677 krat
Prejel zahvalo: 1636 krat

OdgovorNapisal/-a radix » 25 Mar 2020, 03:41

Nekako ne verjamem, da je to zaradi magnetofonskih trakov. Tista dva zadetka iskanja, ki sem ju pogledal trdita, da to ni tak problem, posebej pri debelejši profesionalnih trakovih. Jaz pa ta predodmev slišim vsaj trikrat. Se je res signal odtisnil skozi 3 sloje? Mogoče bi moral malo poizkusiti igranje s korelacijo, da vidim, če so to samo moji lastni prisluhi, ali pa so res več kot tri ponovitve. In najti kak posnetek boljše kvalitete (mogoče s SDR donglom?).

Najprej sem tudi dvomil, da bi se na kolutu lahko zvok skopiral v tako majhnih časovnih razmikih, ampak baje gredo profesionalni trakovi tudi do 762 mm/s, kar pomeni, da to je mogoče.
Če je to bilo posneto na kaseti, kot je tale: https://en.wikipedia.org/wiki/Fidelipac (Techmoanov video o podobni stvari: https://www.youtube.com/watch?v=-m9WfAJMMa8), je odokativno (skalirano s slike na Wikipedii) en obrat 5.2 inča, torej bi pri 7.5 inčih na sekundo to bilo 0.7 s, kar nekako ustreza.

Bolj zanimiv se mi zdi slučaj presluha zvoka na mešalni mizi. Kakor berem, faderji ne grejo nujno do neskončnega dušenja, pa tudi, če je moral človek to ročno premikati, je velika možnost, da ga ni spustil čisto do konca. Proti tej teoriji sicer spet govori hitrost ponavljanja, ki jo slišim na posnetku.

Kroko je napisal/-a:V tem primeru je eho del zvoka in ne bilo prav, da se očisti.
Jaz pa nisem tako siguren glede tega. Zgodovinsko je bil zvok generiran z oscilatorjem in ni imel odmevov zaradi traku. Prepuščanje v takratni mešalni mizi je še vedno mogoče. Ampak, če se vrnemo na odtis skozi trak, bi jaz naredil primerjavo z današnjo tehnologijo in zastavil etično vprašanje. Ali bi čiščenje še vedno bilo narobe, če bi zvok digitalizirali šele 20-30 let nazaj s slabo zvočno kartico, ga stisnili s kakšnim groznim kodekom na nizkem bitrateu in ga z groznimi kompresijskimi artefakti pustili naslednjim rodovom?
Mogoče bi pa morali spet imeti kukavico, ki se ji svetijo oči? To je tudi del zgodovine, ki je slišati precej zanimivo. https://radioprvi.rtvslo.si/2018/10/2-6/
radix

OdgovorNapisal/-a radix » 25 Mar 2020, 05:31

Nekaj je ratalo, verjetno je šum vseeno prevelik. Razen glavnega vrha si upam trditi vsaj še za dva odmeva, potem je pa razmerje signal-šum premajhno.
kukukorl.png
radix

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Mar 2020, 10:28

radix je napisal/-a:Zgodovinsko je bil zvok generiran z oscilatorjem in ni imel odmevov zaradi traku. Prepuščanje v takratni mešalni mizi je še vedno mogoče. Ampak, če se vrnemo na odtis skozi trak, bi jaz naredil primerjavo z današnjo tehnologijo in zastavil etično vprašanje. Ali bi čiščenje še vedno bilo narobe, če bi zvok digitalizirali šele 20-30 let nazaj s slabo zvočno kartico, ga stisnili s kakšnim groznim kodekom na nizkem bitrateu in ga z groznimi kompresijskimi artefakti pustili naslednjim rodovom?
Mogoče bi pa morali spet imeti kukavico, ki se ji svetijo oči? To je tudi del zgodovine, ki je slišati precej zanimivo.

Bom poskušal odgovoriti, čeprav povdarjam, da je to le moje mnenje.

°Ptič z elektroniko in očmi, ki svetijo je mogoče resničen, mogoče pa je to le zgodba za današnje dni. Kdo ve?

°Kukavica z odmevom pa je nekaj drugega. To kukavico smo z odmevom slišali vsi, ki smo radio poslušali. Skratka cela Evropa, pa še kam dlje je segel njen glas.

Se mi pa zdi vsaj dvakrat malo verjetno to, da bi takega umetnega ptiča vozili sem ter tja in njegov glas ob svetlobi žarnic spuščali v eter. Pravzaprav, je še manj verjetno, da bi imeli več takih ptičev, ker se je ta zvok potreboval na različnih koncih in krajih. No tudi če je bilo več takih ptičev se postavi vprašanje kateri je bil original.

Precej bolj verjetno je, da so tega ptiča nasneli na krožni trak. Ta trak je bil v tistih časih, ko je bilo treba paziti kaj gre v eter in kaj ne, izjemno popularen, zato je bilo teh naprav veliko. Na ta način so si zagotovili kukavico povsod kjer so jo potrebovali.

Dojemanje zvoka kukavice med ljudni pa je bilo vedno s tem pred ecko zvokom. Bil je prepoznavni znak in to vključno s predecho efektom.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Mar 2020, 10:29

Razen generatorja kukavice so kasneje naredili še generator gonga, pa dvojnega gonga, pa trojnega,... Se pa ti generatorji niso prijeli v radijskih hišah. Razlog je bila prevelika dinamika zvoka. Se tudi jaz še spominjam tega:
Ob udarcu na gong bo ura...
Tehniki na Belem križu so se tega bali kot hudič križa. Ko in če, je prebilo v končnih dveh elektonkah je prebilo ob tem gongu. Kasneje so umetno zmanjšali dinamiko, ni pomagalo prav veliko. Ko so vsi zmanjšali moč oddajnikov (to je velik strošek) pa so preboji nehali.
Generatorji gonga v raznih oblikah so preživeli le še v setih ozvočenj, ki jih je proizvajala Sežanska Iskra. Gong je bil le opcija in to draga.
Se je pa razvedelo, da so v ojačevalnikih, ki so imeli gong v kompletu, RCA tranzistorji. V ostalih naj bi bili Ei. Ne vem, če je bilo to res, vem pa, da so serviserji teh ojačevalnikov na terenu vedno zamenjali Ei tranzistorje z RCA. Bolje tako, kot pa da bi morali hoditi še enkrat.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Alex » 25 Mar 2020, 11:31

Ah te ljubke živali.
Lahko, da se motim. Ampak pred ohoho časa sem zasledil video na to temo. Če se prav spomnim je bila prva, prava,
izvorna, originalna kukavica mehanska. Sestavljena je bila iz meha (harmonika) in piščali. Motorček s prenosom
je pa ta meh v intevalih stiskal in raztegoval. Če imamo eno piščal in enkrat vanjo pihnemo drugič pa zrak skozi piščal potegnemo
nazaj, dobimo dva tona. In to bi naj, menda, bila ta izvorna prva kukavica. Kako so jo pa potem naprej "klonirali", pa ne vem.
lp@
Alex

Kraj: Slovenska Bistrica
Zahvalil se je: 138 krat
Prejel zahvalo: 36 krat
Število neizkoriščenih povabil: 3

OdgovorNapisal/-a sundancer » 25 Mar 2020, 11:57

Tule je tudi posnetek kukavice: https://4d.rtvslo.si/arhiv/zgodbe-90-60/174555516

Radijskakukavica.mp3: Audio file with ID3 version 2.4.0MPEG ADTS, layer III, v1, 128 kbps, 48 kHz, Stereo
Dyslexic man walks into a bra.
Uporabniški avatar
sundancer

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 212 krat
Prejel zahvalo: 315 krat
Število neizkoriščenih povabil: 42

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Mar 2020, 12:32

Ja, tudi tu se sliši pred eho.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a alividmar » 25 Mar 2020, 15:18

Slika oscilatorja Kukavice. VIR

Mario Osana, oče slovenskega radia
Že leta 1922 se je v Evropi pojavil radio kot javni servis širitve kulture, novic, zabave in ljudske prosvete. V Sloveniji je začetek radia tesno povezan z imenom tržaškega Slovenca Marija Osane, inženirja in profesorja, ki je prve poizkuse izvedel kot uslužbenec Pošte že marca 1925. Iz direkcije Pošte v Ljubljani je oddajal z oddajnikom, ki ga je sam izdelal.

»Kukavica«, ki so jo slišali prek detektorja kratkohlačniki z obrobja Ljubljane, je bila kot znak slovenske radijske postaje nekaj posebnega v Evropi, med poslušalci je vzbudila veliko pozornosti. Za proizvajanje znaka »kuku« je tedaj skrbela elektromehanska naprava, ki je bila za tiste čase kar precej komplicirana. Inž. Mario Osana se je domislil, da bi morali obiskovalci radia »kukavico« tudi v resnici videti, zato je naročil sodelavcu inž. Jenku, naj od lovca in ljubljanskega preparatorja Herforda priskrbi pravo nagačeno kukavico. To se je zgodilo in tako kukavico sta nato namestila med šipe v studiu in jo opremila s steklenimi očmi, ki so se zasvetile med kukanjem. Posrečeni »kuku« je ostal značilni znak najprej Radia Ljubljana, potem Radia Slovenija. Pravo radijsko kukavico je po zamisli inž. Marija Osane izdelal leta 1928 France Kramar.

VIR DNEVNIK
Priponke
RTV-kukavica.png
kukavica.jpg
Nagačena
Uporabniški avatar
alividmar

Kraj: Postojna
Zahvalil se je: 46 krat
Prejel zahvalo: 151 krat
Število neizkoriščenih povabil: 18