ZIME-exstremno mrzle,tople, snežene.....

Zanimive prigode, šale in podobne stvari, ki nas razveseljujejo.

Moderator: Proteus

ZIME-exstremno mrzle,tople, snežene.....

OdgovorNapisal/-a S59GS » 25 Jan 2020, 07:51

Globalno segrevanje bi po teh podatkih sodeč se začelo vsaj leta :

ZIMA 1122/1123: Zima je bila tako topla, da ni niti enkrat snežilo

ZIMA 1185/1186: Najtoplejša zima v Evropi. Že v januarju so cvetela drevesa, v februarju so bila že jabolka velikosti lešnika, v začetku avgusta pa je bila trgatev.
ZIMA 1227/1228: Zelo topla zima in pomlad. V tistem letu so že konec julija imeli trgatev.

ZIMA 1235/1236: Zelo topla zima. V februarju so cvetela drevesa in ovce so se pasle na prostem.

ZIMA 1248/1249: Skrajno topla zima brez mraza in snega do konca marca; potem pa je bilo zelo mrzlo do sredine maja.

ZIMA 1289/1290: Druga najtoplejša zima v Evropi. Že za Božič so cvetela drevesa in rože, 14. januarja pa so bile že zrele jagode.

ZIMA 1327/1328: Zelo topla zima. V januarju so cvetela drevesa, 25. julija pa se je začela trgatev

če podatki držijo ( znani podatki )

http://forum.zevs.si/index.php?topic=2365.0

Prej kot kaže pa res izredne hude zime

ZIMA 442/443: Huda zima v zahodni Evropi, sneg je ležal 6 mesecev.

ZIMA 763/764: Zelo huda zima po vsej Evropi, Črno morje je zamrznilo.

ZIMA 822/823: Nenavadno huda zima. Že 22. septembra je pritisnil zimski mraz. Mraz in sneg sta neprekinjeno trajala do 12. aprila. En mesec so bile vse Evropske reke zaledenele.

ZIMA 993/994: Zima z hudim mrazom do sredine aprila, nato pa je sledilo ekstremno sušno poletje v katerem so presahnili številni potoki.

ZIMA 1076/1077: Izjemno huda zima, ki je po vsej Evropi trajala od konca oktobra do 15. aprila. Reke so bile od 26. novembra do sredine marca zaledenele.
DEMOKRACIJA BO PLAČALA, KER BO SKUŠALA VSEM USTREČI.

.....

SOKRAT (470–399 pr. n.št.)
S59GS

Kraj: JN75
Zahvalil se je: 28 krat
Prejel zahvalo: 185 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 18

Re: ZIME-exstremno mrzle,tople, snežene.....

OdgovorNapisal/-a tilz0R » 25 Jan 2020, 09:18

Je bilo kar mrzlo, -20 za začetek, ponoči dol do -26. V ponedeljek, 5 dni nazaj.
Priponke
89F0D10A-B722-420F-B304-4B1CDB2C10AD.jpeg
Knowledge sharing is people' caring., T. MAJERLE
Uporabniški avatar
tilz0R

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 229 krat
Prejel zahvalo: 477 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Jan 2020, 09:40

Po vseh teh podatkih sodeč je letos precej povprečna zima. Naj tako ostane.
Zima, ki je v teh krajih naredila veliko škode je bila 2010, torej 10 let nazaj. V Brkine so zdravnika vozili s traktorjem in še to tako, da je traktor sam sebe vlekel z jeklenico navzgor. Narava se je tu odela v leden oklep.
Jaz sem šel na Sedovnik "popravljat" vozljišče. Pa ni bilo drugega kot ugasniti napajalnik in ga prižgat nazaj. Hodil sem po najmanj 5cm debelem ledu, ki ga je bilo vse povsod. Šopi trave so bili videti kot tabure stolčki. Žal nisem imel s seboj nič s čemer bi to dokumentiral.
Spomladi smo menjavali antene, ker so bile od ledu povsem uničene.
Sedovnik je na cca 560m/asl.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 8522 krat
Prejel zahvalo: 4935 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 254

OdgovorNapisal/-a andrejj » 25 Jan 2020, 12:26

3.5.1952 na sliki so morali napraviti predor do ročne črpalke za vodo.
Priponke
IMG_20200125_111915.jpg
Zadnjič spremenil andrejj, dne 25 Jan 2020, 12:33, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
andrejj

Kraj: 8232 Šentrupert
Zahvalil se je: 230 krat
Prejel zahvalo: 143 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 29

OdgovorNapisal/-a Iztok » 25 Jan 2020, 12:30

VolkD je napisal/-a:Po vseh teh podatkih sodeč je letos precej povprečna zima. Naj tako ostane ...

... do aprila, potem pa topleje ... :D
ʇɥıs ıs ʇɥǝ ןɐsʇ ʇıɯǝ ı qnʎ ɐ ʞǝʎqoɐɹp ou ǝqɐʎ
Uporabniški avatar
Iztok

Kraj: LJ
Zahvalil se je: 578 krat
Prejel zahvalo: 473 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 93

OdgovorNapisal/-a Kroko » 30 Jan 2020, 11:25

S59GS je napisal/-a:Globalno segrevanje bi po teh podatkih sodeč se začelo vsaj leta :...

Pa verjameš tem podatkom?
Ker manjka na primer leto 1815/1816, pa tudi zelo kruta dekada 1430 ni omenjena.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 677 krat
Prejel zahvalo: 1636 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Jan 2020, 12:04

Težko je primerjati nekaj kar nisi videl. Če si pa videl je izjemno težko, če ne celo neodgovorno trditi, da to kar si videl velja globalno.
Lahko pa opišem mojo izkušnjo:
Ne spominjam se natančno koliko sem bil star, sem pa hodil že v šolo. Mislim, a nisem siguren, da v prvi razred. Imel sem torej 7 let in glede na leto rojstva je to meda bila zima 1962 oziroma 1963. Dopuščam zamik enega leta.
Seveda sem si zapomnil, saj ni bilo treba iti v šolo!
Pa še nekaj drugega je ostalo v spominu. Mleko!
Živel sem v kraju, ki je nekako združeval poti v tri vasi. Do tu je vozil en lokalni voz - vprega z enim konjem, od tu dalje pa je vozil večji voz z vprego dveh konjev.
Mleko se je zbiralo iz vseh okoliških vasi (Dilce, Hrenovice in Studenec) in se ga je vozilo v Hruševje. Mnogokrat sem se tudi sam peljal s tem vozom do avtobusne postaje Bolk.

To, da ni bilo treba v šolo, je bilo sicer ... (kakor komu) a se ni nihče ravno sekiral. Ampak oddaja mleka je bila pa nekaj drugega. Preko noči je namreč zapadlo malo manj kot meter snega in še je padal. Pa ne naletaval, ampak padal. V spominu so mi snežinke, tiste velike, ki zelo počasi padajo, a jih ni nikoli konca.
Pa so se takratni možje dali skupaj in so se snega lotili z lopatami. Drugega takrat ni bilo. Do kosila so že omagali, snega je bilo že več kot meter in pol. Govorilo se je, da bo prišel plug. Mislim, da je bil to takrat bolj izgovor, da so lahko spustili lopate z rok. Mleko je ostalo doma.
Preko noči je narava dala še kake 40cm snega, njena prijateljica burja, pa ga je nanosila še dvakrat toliko.
Ob hiši smo do drv, kokoši, zajcev in krav naredili tunel. To je bilo meni nepozabno doživetje. V stene tunela sem ril svoje majhne rove, a so me kmalu ustavili. Tudi ta sneg je bilo namreč treba spraviti iz rova, kar ni bilo lahko, saj je bila snežna odeja preko 2 m visoka.
Tudi ta dan ni bilo šole. Mleko je ostalo doma.
Potem sem menda postal tečen, ker je bilo dolgčas. Jaz se tega ne spomnim. Sem pa za žejo pil mleko. Tretji dan brez šole in z mlekom.
Četrti dan je prišla vest, da pluga ne bo, ker se je kamijon pokvaril. Z lopatami smo se prebili do soseda. Je kar dober občutek, če nisi sam. Sosedov najstarejši otrok Rado je bil leto mlajši od mene. Ni bil ravno moja družba, ampak v sili še hudič muhe žre.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Re: ZIME-exstremno mrzle, tople, snežene.....

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Jan 2020, 12:28

Peti dan smo bili na podstrešju in smo se lovili po senu. Po navadi nas mulcev niso pustili, da svinjamo seno. Ampak odrasli so šli čistit streho, ker so se bali, da ne bo zdržala. Očitno so raje videli, da smo bili na senu, kot da komu pade sneg s strehe. Nehalo je snežiti, samo še burja je nagajala in nosila sneg na cesto. Cesta še vedno ni bila sčiščena v celi dolžini. Le od hiše do hiše smo lahko šli. Otroci smo še vedno ostali doma. Mleko tudi. Fuj.

Šesti dan je bila sobota. Možje s cele vasi so se zbrali in šli z lopatami mimo hiše proti Goričam čistiti cesto. Mnogo jih je bilo. Nekaj bo že. Pa ni bilo, sneg je zmagal, zmanjkalo jim je nekaj 100m. Moja nona je vsem kuhala čaj. Tudi meni - samo, da ni bilo mleko. Možje so pa negodovali, češ, da bi jim iz Gorič lahko z lopatami prišli nasproti.

V nedeljo so prišli vojaki. S tankom. Pa ni bil tank, samohodka je bila in nanjo so montirali ogromen plug. Je bilo sila čudno videti tako na široko spluženo cesto. Zvečer so prišli pobrat mleko. Je bila kontrola, če je kakšno mleko pokvarjeno. Nikomur se ni nič pokvarilo ker je bilo preveč mraz.

S ponedeljkom smo šli v šolo. Ravno prav, da smo v šoli dobili Dedka Mraza. Takrat sem prvič jedel pomarančo. Nepozabno.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a S53AL » 30 Jan 2020, 13:23

Citat od enega, ki beleži podatke.

Kolaps vortexa se prestavlja in prestavlja. Dislokacija bo vplivala na Ameriko, ki bo furala ciklone proti Atlantiku. Zimski poraz se bo končal z max 4cm snežno odejo. Sem mislu da tako slabo kot 1989, 1990, ne more bit. Pa je lahko še slabše.
Uporabniški avatar
S53AL

Kraj: Črnomelj, JN75
Zahvalil se je: 749 krat
Prejel zahvalo: 91 krat
Število neizkoriščenih povabil: 17

OdgovorNapisal/-a S59GS » 11 Feb 2020, 06:49

črnomelj +15 °C in vlažnost samo 59 % , najmanj v SLo trenutno / tudi nekaj ur pred tem
DEMOKRACIJA BO PLAČALA, KER BO SKUŠALA VSEM USTREČI.

.....

SOKRAT (470–399 pr. n.št.)
S59GS

Kraj: JN75
Zahvalil se je: 28 krat
Prejel zahvalo: 185 krat
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a marko » 11 Feb 2020, 07:55

A ni tako, da je bilo do sedaj 5 ledenih dob na zemlji?
Zakaj potem ne bi bile zime mrzle, tople, ledene itd, tako kot piše v članku. Ljudje smo na zemlji 0.00001 milisekunde in mislimo, da se vse zaradi nas dogaja.
Narava bo ubrala svojo pot in se ne bo ozirala na nas. Letos bo topla, drugo leto bo mrzla pa bo nula :)
Če ti v življenju ne gre in si nesrečen, se spomni na lastnike Renaultov.
marko

Zahvalil se je: 133 krat
Prejel zahvalo: 152 krat
Število neizkoriščenih povabil: 81

Vrni se na Veselje mora biti

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost