Za čipe ne vem, za tranzistorje bi tudi težko rekel, da so kaj naredili, kar bi bilo vredno imena ponaredek, sploh ne tak, ki bi bil boljši od originala. So pa naredili svetovno zmedo s tranzistirji, saj so bile nekatere njihove oznake enake že obstoječim oznakam, silicijev kristal pa tako zelo drugačen, da je bil celo tip tranzistorja namesto PNP NPN in obratno.DusanK je napisal/-a:... proizvajalci vključno z EI iz Niša ali RIZ iz Zagreba ponarejevalci čipov ali tranzistorjev.
Pri recimo 2N3055 je zgodba še drugačna.
V Sežani v Iskri so v tistih časih delali ojačevalne naprave. To so bile konkretne škatle za ozvočenja po dvoranah, šolah, halah,... v končni stopnji so bili 2N3055. Politika je bila taka, da je v te naprave bilo treba trpat elemente domače proizvodnje. To je sicer prav, če,... nebi škatle hodile nazaj, ker so množično crkovale.
V servisu so seveda hitro pogruntali koliko je ura in so v ojačevalnike vgrajevali 2N3055 firme RCA. Mnogo se je govorilo o ponaredkih Ei 2N3055. Potem smo izvedeli, da Ei sploh ne izdeluje teh tranzistorjev, ampak le uvaža silicijeve rezine z že narejenimi tranzistorji in jih pakira pakira in bondira v TO-3 ohišja. Torej se ne gre za ponaredke. In začelo se je govoriti o tem, da RCA prodaja Ei Nišu škart robo. To je povzročilo, da so se Ei 2N3055 precej podražili, saj je Ei začel kupovat rezine od Motorole.
Kljub Motoroli in podražitvi, pa so Ei tranzistorji še naprej crkovali.
Zanimivo je to, da so nekateri delali odlično in se škatle nikoli niso vrnile v popravilo, drugi pa so se vrnili v popravilo po največ pol leta.
Šele precej let kasneje sem izvedel kaj je bil razlog. V Nišu so bili po domače povedano packi. O nadtlaku v prostorih niso nikoli slišali. O zaščitnih antistatičnih oblekah tudi ne. Delavci so bili oblečeni v to kar so pač imeli. Čistilka je stvari rešila z mokro krpo in to je to.
Tranzistorji so crkovali zaradi dodatkov imenovanih umazanija iz okolja.