Trda voda

Vse kar nas zanima na dopustih, potovanjih in drugih priložnostih

Moderator: Proteus

Trda voda

OdgovorNapisal/-a andrejj » 29 Maj 2025, 06:47

Je kdo uporablja filter za vodo.Ne vem če res deluje elektronski filter?Saj voda ni magnetna.Kemično pa mogoče deluje.Prodajajo toliko vrste tako da ne vem.
Uporabniški avatar
andrejj
 
Prispevkov: 1882
Pridružen: 18 Jan 2015, 22:05
Kraj: 8232 Šentrupert
Zahvalil se je: 390 krat
Prejel zahvalo: 294 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 59

Re: Trda voda

OdgovorNapisal/-a reber » 29 Maj 2025, 08:12

Molekula vode je polarna, verjetno zato magnet nanjo delno le vpliva, komaj zaznavno.
Z magneti vode ne mehčamo, naj bi magnetno polje vplivalo na struktiro trdih snovi v vodi, da se manj oprijemljejo inštalacij, to pa je menda tudi vse. Ne razbija, ne izničuje, ne odstranjuje, ne mehča, ... samo vpliva. Koliko je to dokazano je jasno (skoraj nič), ko iščemo strokovne članke in najdemo predvsem komercialne opise ponudnikov teh naprav, magnetov in po drugi strani ponudnikov filtrov, ki trdijo nasprotno. Vsak svojo malho hvali, seveda zato, da prepriča naivne stranke in proda izdelke. Strokovne podlage ni preprosto najti. Dodatno, magnetni vpliv naj bi bil kratkotrajen, kar pomeni da ne moreš tretirati vode na zalogo, v stoječi vodi se stanje povrne.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber
 
Prispevkov: 2232
Pridružen: 17 Mar 2015, 21:30
Kraj: Bled
Zahvalil se je: 260 krat
Prejel zahvalo: 850 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Trda voda

OdgovorNapisal/-a mucek » 29 Maj 2025, 09:02

Imam na dovodu v bajto ionski izmenjevalec. To je tudi IMHO edini pravilni pristop, če je problem z vodnim kamnom.
Deluje tako, da kalcijeve in magnezijeve ione zamenjuje z natrijevimi (ki se ne izločajo). Takemu izmenjevalcu nastaviš tudi na izhodu, kako meša vodo, tako da na izhod ne dobivaš povsem mehke vode (brez kalcijevih in magnezijevih ionov), ampak zgolj mehkejšo. (v mojem primeru sem imel prej dH okrog 15, zdaj 5). Vsak mesec porabi en žakelj (25 kg) soli (NaCl) za regeneracijo smole, najceneje jo dobim kar preko Bartoga (takisto za mehčanje vode uporabljajo avtopralnice :) )

Še bolj "proper" metoda, kjer dejansko dobiš ven vodo povsem brez mineralov, je reverzna osmoza. Enostavno povedano, tako fina membrana, da prepušča le molekule vode. To imamo v firmi - najprej sem priklopil za akvarij, zdaj pa to vodo uporabljamo še za kavomat, čaj, vlažilec zraka. Slabost RO je, da je vsaj 50% vode odpadne - steče v odtok.

LP, g
... lahko pa se tudi motim ...
Uporabniški avatar
mucek
 
Prispevkov: 3014
Pridružen: 18 Jan 2015, 21:20
Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 107 krat
Prejel zahvalo: 1255 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 244

Re: Trda voda

OdgovorNapisal/-a cero » 29 Maj 2025, 11:19

Pomivalni stroji imajo tudi ionski izmenjevalc za mehčanje vode, predvsem zato da se vodni kamen ne izloča po kozarcih in ostajajo bele lise.
Tista tabletirana sol od Bartoga se komot lahko uporabi tudi za regeneradijo izmenjevalcev v pomivalnih strojih.
cero
 
Prispevkov: 2993
Pridružen: 18 Jan 2015, 22:39
Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 377 krat
Prejel zahvalo: 815 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 82

Re: Trda voda

OdgovorNapisal/-a mucek » 29 Maj 2025, 13:33

Jap, itak! :) Je 25 kg 12 EUR ... :)
... lahko pa se tudi motim ...
Uporabniški avatar
mucek
 
Prispevkov: 3014
Pridružen: 18 Jan 2015, 21:20
Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 107 krat
Prejel zahvalo: 1255 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 244

Re: Trda voda

OdgovorNapisal/-a EL84 » 29 Maj 2025, 14:51

Kaj je potem bolj prav, da piješ vodo z minerali, ali da vse odstraniš in potem kupiš minerale v tabletah? Glede pomivanja v stroju pa vsaj pri uporabi kapsul Finish ultimate Plus, ni nobenih pripomb.
Zadnjič spremenil EL84, dne 29 Maj 2025, 15:04, skupaj popravljeno 1 krat.
EL84
 
Prispevkov: 700
Pridružen: 17 Feb 2015, 17:52
Kraj: Škofja Loka
Zahvalil se je: 116 krat
Prejel zahvalo: 159 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 15

Re: Trda voda

OdgovorNapisal/-a mucek » 29 Maj 2025, 15:02

Ne pijes nikoli ekstremno mehke (RO) vode .... Tudi pri mehcanju.
... lahko pa se tudi motim ...
Uporabniški avatar
mucek
 
Prispevkov: 3014
Pridružen: 18 Jan 2015, 21:20
Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 107 krat
Prejel zahvalo: 1255 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 244

Re: Trda voda

OdgovorNapisal/-a cero » 29 Maj 2025, 18:10

Čista voda (samo h2o) je precej korozivna zadeva, raztaplja kovine in je v bistvu strup za telo. Ker vleče elektrolite iz telesa nase, praktično tako pospešuje osmozo v celicah da popokajo.
https://youtu.be/FElDa62zwwE?t=348

Kar se mehčanja vode tiče, če je voda trda, detergenti (milo,kapsule...) pač ne delujejo in to lahko komot testiraš na morju, kjer se v slani vodi milo sploh ne peni.
Drug problem pa so ostanki vodnega kamna, ki ostajajo na kozarcih po končanem pranju posode, to se rešuje z mehčanjem vode (dodajanje soli v posodo) in tekočinami s površinsko aktvinimi snovmi, ki razbijajo površinsko napestost vode, tako da ta lepo odteče in ne pušča kapljic na površinah kjer bi potencialno ostal vodni kamen.
cero
 
Prispevkov: 2993
Pridružen: 18 Jan 2015, 22:39
Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 377 krat
Prejel zahvalo: 815 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 82


Vrni se na Potovanje, Trgovina, Geocaching, Kulinarika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov