Najprej je zelo pomembna moka. Najbolje je da je stara od dva do tri tedne, ker ima takrat največjo pecilnost. Staro mrtvo moko lahko seješ desetkrat, pa ne bo kakšnega rezultata. Dobim jo z mlina na Rečici ob Savinji. Dobre moke so tudi iz večjih mlinov Katić, Pomurska moka, Korošec, pa gotovo lokalni mlini.
Recept po mojstru Krejanu iz Trzina : Na težo moke 80% vode, 2 % soli, 2% kvasa, olje 2 do 4 velike Žlice (lahko več, ali pa nič) lahko tudi kakšno drugo maščobo (maslo).
V posodo stehtam moko, včasih sem jo sejal, zdaj ne več ker ni razlike, naredim krater v katerega nadrobim kvas, okrog pa sol. Nalijem toplo vodo v sredino in na roke z veliko kuhalnico zmešam. Včasih je treba dodati še malo več vode, kar je odvisno od moke. Testo mora biti zelo mehko, elastično ne pa tekoče (občutek).
Po gnetenju pustim vshajati pol ure do tri četrt. Na hitro pregnetem (uporabit je treba moko, ker se sicer lepi), pa dam v pehar še za četrt do pol ure.
V tem trenutku vklopim pečico na 250°C spodnji grelec+ ventilatorski grelec.
Hlebec stresem na peki papir položen na mrežici. Ker naredim iz 1,5 kg moke podložim s spodnje strani papirja "klobaso" iz alu folije, da mi hlebec ne steče čez rob.
Po desetih minutah se hlebec lepo dvigne, znižam temperaturo na 190°C in pečem še 45 min.
Navadili smo se, da se kruh speče zvečer uporabljati pa se začne naslednje jutro.
Tri četrtinke gredo v zmrzovanje. Odtajajo se vedno na sobni temperaturi (zvečer vzameš iz skrinje).
Svež kruh hranimo v boksu (lesena deska z RF pokrovom) v lanennem prtičku.
Tole počnem že več kot deset let.
IMG_20200320_210125.jpg
IMG_20200114_065539 (1).jpg
IMG_20200320_214736.jpg
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.