Očala za nočno vožnjo

Vse kar se kakorkoli tiče zdravja. Vsi nasveti in opisi tukaj so informativne narave. Vodstvo foruma in lastnik ne odgovarjajo za kakršno koli škodo ali škodo na zdravju, nastalo zaradi objav v tem forumu.

Očala za nočno vožnjo

OdgovorNapisal/-a andrejj » 24 Feb 2019, 13:42

Uporabniški avatar
andrejj

Kraj: 8232 Šentrupert
Zahvalil se je: 261 krat
Prejel zahvalo: 174 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 35

Re: Očala za nočno vožnjo

OdgovorNapisal/-a miharix » 24 Feb 2019, 14:14

Ne uporabljam, sem se pa spomnil tega testa https://youtu.be/5voBAYAmKGs?t=337 (DE)
V njem pravi, da je res bolj sproščeno a ima pomisleke vidljivosti ljudi oblečenih v modro, saj reducira vidljivost modre (posnetek 7:50-7:58)
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: Kamnik / LJ
Zahvalil se je: 378 krat
Prejel zahvalo: 294 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 60

Bralna očala

OdgovorNapisal/-a javr » 13 Avg 2019, 11:15

vid na blizu se slabša (TV, PC, telefon, EMŠO,...) in bo treba nabaviti očala. Ker ne vidim vedno enako slabo, je bila ideja da grem k trem optikom na (brezplačno) meritev dioptrije in nabavim očala rezultatom ustrezno - povpreček vseh treh, ali pa da črtam najbolj odstopajočega.

Prvi optik opravi meritve; rezultate, prosim:
"So samo za našo uporabo ker ne izdajamo zdravniških izvidov ker nismo registrirani za medicinsko dejavnost."
Ok; plačam. Koliko ?
"Rezultati so samo za našo uporabo ker ne izdajamo zdravniških izvidov ker nismo registrirani za medicinsko dejavnost."
:evil:
Grem k drugemu: ista zgodba.
Tretjega nisem iskal.

Cena očal pri optiku min. 100€ (raje 200€), ker imajo razne filtre za zaščito oči pred škodljivimi svetlobami, stekla proti praskam, že sam najcenejši okvir je nekaj deset €, itd.

Ideja št.2: da pri "kitajcih" kupim okvir, v katerega lahko menjujem leče raznih dioptrij in sem tako sam svoj optik. Na hitro sem pogledal na Aliexpress in tej ideji bi ustrezal tale link: da nabavim 6 očal z dioptrijo od +1 do +3,5 ; 5,46€ za vseh 6.

Če že imam na izbiro kupiti napačna očala za +100€ ali za 6€, bi raje izbral drugo. Ker se prvič srečujem s tem problemom, me zanima kako ga rešujete tisti ki očala za na blizu že imate.
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 114 krat
Prejel zahvalo: 172 krat
Število neizkoriščenih povabil: 37

OdgovorNapisal/-a kobraN » 13 Avg 2019, 11:39

osebno hodim na Madžarsko v optike ali pa največ v to optiko katere link bom priložil-pošljejo ti tudi v sSlovenijo.

Nazadnje ko sem bi -dioptrijska stekla z zaščito 2x 17 evrov z delom-Preveč?
Okvirji različno -od 25 evrov do 150 evrov ampak res kvalitetna.

https://www.google.com/search?q=optika% ... 17702!5i18
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

Kraj: Murska S.
Zahvalil se je: 345 krat
Prejel zahvalo: 181 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 91

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Avg 2019, 11:42

Čakaj malo!
Ti si šel k optiku izmeriti dioptrijo. Meritev si plačal, rezultati so pa samo zanje ?

Jaz jim nebi plačal nič. Zero, nana!!
Preprosto zato, ker nisi od njih dobil nič. Še več, zahteval bi, da vse pridobljene podatke pobrišejo!

No vse ostalo je pa bolj preprosto. Sam imam očala za delo na blizu. Starostni problemi pač, ko očesna leča ne zmore več naprezanja. Verjetno je tudi pri tebi tako. Kljub vsemu bi te vprašal, če so ti kdajkoli ugotovili cilinder. Če niso, potem so leče pač leče - ni neka znanost.
Naslednji parameter, ki je pomemben je medočesna razdalja. To lahko izmeriš sam. Najenostavneje z kljunastim merilom. Kljunasto merilo položiš na ravno površino v višini oči. se približaš na nekaj cm. pomakneš se tako, da je konica kljunastega merila v središču vidnega polja levega očesa. Na desno oko mižiš. potem pa brez da bi se premaknil, pogledaš obratno. Zamižiš na levo in pogledaš z desnim očesom. Vajo ponavljaš toliko časa, da je tudi na desnem očesu, konica v sredini vidnega polja.

Potem greš lepo po svetu iskat poceni očala. Pri nas so cenovnega razreda 10€, v BiH pa jih dobiš že za 3€. S seboj vzameš kljunasto merilo in meriš razdaljo med centrom leč. Pri tem upaš, da je fizični center res tudi center leče.
Vsa taka očala imajo oznako. Večinoma se jih dobi od 1 do 2,5 dioptrije. Po 0,25 gredo naprej.
Izbereš si tista, s katerimi najbolje vidiš na razdalji na kateri boš delal. Potem pa odštej 0,25 dioptrije in to potem kupi.

Če boš na tak način ugotovil, da je tvoja dioptrije nekje do 1.5, bodo tudi napake pri tej metodi dovolj majhne, da jih lahko zanemariš.

Če pa imaš cilinter, potem je pa vse tole malo drugače. Ampak recimo, da ga nimaš.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 9756 krat
Prejel zahvalo: 5441 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 143

OdgovorNapisal/-a xbolha » 13 Avg 2019, 11:42

Greš v prvo lekarno, kjer jih imajo.
Si najdeš ustrezno dioptrijo.
Odkartaš 20€ in....

https://www.moja-lekarna.com/bralna-ocala
xbolha

Kraj: LJ-GR-Dolenjska
Zahvalil se je: 57 krat
Prejel zahvalo: 35 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Avg 2019, 11:43

Z okvirji je pa tako. Pogovarjamo se o delovnih očalih. Ne rabiš manekenskega izgleda, ko delaš. Še posebej ti je žal za super duper okvir, ko enkrat sedeš nanj in se deformira/ polomi,...
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Avg 2019, 11:44

xbolha je napisal/-a:Greš v prvo lekarno, kjer jih imajo.
Si najdeš ustrezno dioptrijo.
Odkartaš 20€ in....
Lidel, hofer, razni sejmi jih imajo tudi ceneje.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a javr » 13 Avg 2019, 12:04

VolkD je napisal/-a: Meritev si plačal, rezultati so pa samo zanje ?
ne; nerodno napisano; meritve so zastonj, rezultate pa obdržijo; niti na listek ti jih ne napišejo; pač nekaj v zvezi s tem da niso registrirani za izdajanje zdravniških izvidov.
Dosti bolj uporabno bi bilo če bi rekli:"Kontrola vida = 25€, ki jih vzamemo v račun če v naslednjega pol leta kupite očala pri nas; opozorilo: rezultati kontrole ne veljajo kot zdravniški izvid."
Izbereš si tista, s katerimi najbolje vidiš na razdalji na kateri boš delal. Potem pa odštej 0,25 dioptrije in to potem kupi.
zakaj odšteti 0,25 ?

Cilinder pa je; na desno oko vidim slabše.

Tista metoda s pomičnim merilom je samo za velikost okvirjev in nima zveze z dioptrijo ?
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Avg 2019, 12:18

javr je napisal/-a:
zakaj odšteti 0,25 ?

Varnostni faktor, da se oči ne naprezajo preveč. Ko ljudje to kontrolirajo običajno vzamejo v roke neko stvar in jo ogledajo. Takrat je razdalja običajno krajša kot je dejanska razdalja na kateri delajo.

javr je napisal/-a: Cilinder pa je; na desno oko vidim slabše.
Potem si boš moral izdelati očala pri optiku. Imam podoben problem. To pa ne pomeni, da ne moreš kombinirati tako narejenih očal pri optiku s takimi cenenimi. Ko potrebuješ nekaj pogledati od zelo blizi in natančno, potem pač na svoja očala dodaš še ena cenena. Torej samo za tisti čas, ko pač delaš na ta način

javr je napisal/-a: Tista metoda s pomičnim merilom je samo za velikost okvirjev in nima zveze z dioptrijo ?
Tako je. Razdalja med očmi in razdalja okvirja (center-center) naj bi se čim bolje ujemala, saj hočejo možgani v nasprotnem to uravnati. Tako potem pride do škiljenja, ki ni prijetno, lahko povzroča celo glavobole.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a javr » 13 Avg 2019, 12:38

moram si nekje prebrati to "cilinder" sploh je. Če samo to da ima vsako oko svojo dioptrijo, potem bi mi res najbolj ustrezala očala v katerih bi lahko sam menjaval leče.
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Avg 2019, 12:42

Ne ni samo to. Cilinder je nepravilnost očesa, ki se jo kompenzira z nepravilno - cilindrično obliko leče. Tudi cilinder ima svojo dioptrijo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a miharix » 13 Avg 2019, 13:01

Mogoče še moja skromna izkušnja...
Očala nosim že od OŠ in letos bil primoran it k drugemu optiku.
Nič nenavadnega, me je pa presenetilo ker si je ta vzela res enoooormnooo časa za meritve (več kot 30min).
Zakaj? Prejšni so bili "samo" optiki, ta pa je po specializaciji "optometrist".

Bil pa sem pri tej:
http://optika-tina.si

Za delo kjer je nevarnost poškodbe očal in je vizir/šild preneroden uporabljam tole https://www.zavas.si/izdelek/111931/zas ... acker.html
(šild imam raje ker manj popači in težje zarosi)
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: Kamnik / LJ
Zahvalil se je: 378 krat
Prejel zahvalo: 294 krat
Število neizkoriščenih povabil: 60

OdgovorNapisal/-a cero » 13 Avg 2019, 13:31

cilinder je odstopanje dioptrije po vodoravni in navpični osi

Kar se očal tiče pa, greš do osebnega zdravnika, ki ti izda napotnico za okulista.
Nato greš do okulista, ki je lahko tudi v lokalni optiki mora pa biti vključern v javno zdravstveno mrežo, ki ti oči pomeri in izda recept za očala.
http://www.zzzs.si/zzzs/internet/zzzs.n ... 7F003579C4

kar se pa očal tiče, obstajajo tudi okvirji brez doplačila, torej popolnoma zastonj:
https://www.zps.si/index.php/osebna-neg ... -je-skrita

jaz sem se moral pri lokalni optiki precej skregat, da so uporabili nove leče kar v starem okvirju, seveda so me prepričevali skoraj pol ure da to ni najboljše, na koncu pa sem moral podpisat še papir da na lastno odgovornost (kao se lahko vijaki zalomijo... :_CR..pa ja itak ).
No prišparal pa sem 80€
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 230 krat
Prejel zahvalo: 460 krat
Število neizkoriščenih povabil: 47

OdgovorNapisal/-a javr » 13 Avg 2019, 13:50

jaz tudi imam očala od OŠ, a za na daleč, za vožnjo in za pred TV/računalnik. To vse ena in ista. Ko sem začel opažati da se mi vid na blizu slabša, sem opažal tudi da očala za na daleč rabim bolj zaradi dobrega občutka kot pa da bi slabo videl - vid na daleč se je izboljšal, kar je z leti menda normalno zaradi nekega ukrivljanja leče.

Meni so se že pri prvem optiku posvetili dosti bolj kot (najbližji) okulist (zdravnik za oči), ki je, v glavnem, samo menjaval stekla na tistih okvirjih za ugotavljanje vida in potem bereš črke in številke, ter kar se da hitro ven iz ambulante ker naslednji pacient že čaka.

Pri drugem, ki ima še več aparatov, pa so slikali tudi očesno ozadje in še neke druge stvari katere si nisem zapomnil. V glavnem - kompleten "tehnični" za oči, od katerega pa nihče nima nič - ne optik ker je meritev zastonj, ne pacient ker ne dobi rezultatov (čeprav bi jih z veseljem plačal). Butasto.

Me je pa drugi, sicer prepozno, na koncu meritev, opozoril, da če vidim "umazano steklo" ko mi menjuje razna stekla v testne okvirje, to dejansko ni umazano steklo, ampak steklo z drugačno dioptrijo. Tako da če bo kdo šel na pregled za oči kjer ti menjujejo razna stekla da potem z njimi bereš črke, in imel občutek da je eno bolj umazano od drugega, naj optika na to opozori da mu pojasni zadeve.
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a Pluton » 13 Avg 2019, 13:55

Nekaj govora o naročanju očal iz tujine je tudi tukaj:

https://slo-tech.com/forum/t724998/0
Uporabniški avatar
Pluton

Kraj: Slov. Konjice
Zahvalil se je: 147 krat
Prejel zahvalo: 56 krat
Uporabnika povabil: drakslar
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a javr » 15 Avg 2019, 23:24

ne najdem "kitajca" ki bi prodajal poceni bralna očala s korakom 0,25 (+1, +1.25, +1.50, +1.75, itd.) . Pozna kdo kakšnega ?
___
Uporabniški avatar
javr

Re: Bralna očala

OdgovorNapisal/-a Carko » 16 Avg 2019, 09:10

javr je napisal/-a:Prvi optik opravi meritve; rezultate, prosim:
"So samo za našo uporabo ker ne izdajamo zdravniških izvidov ker nismo registrirani za medicinsko dejavnost."
Ok; plačam. Koliko ?
"Rezultati so samo za našo uporabo ker ne izdajamo zdravniških izvidov ker nismo registrirani za medicinsko dejavnost."
:evil:
Grem k drugemu: ista zgodba.
Tole tudi mene strašno moti. Po pošti jim bom poslal zahtevo za seznanitev z zbranimi osebnimi podatki (38. člen Ustave RS).
Carko

Zahvalil se je: 166 krat
Prejel zahvalo: 690 krat
Število neizkoriščenih povabil: 164

OdgovorNapisal/-a S53MB » 16 Avg 2019, 17:45

Pa greš do takega ki je registriran za medicinsko dejavnost in dobiš še zraven 40€ za leče na recept. In ja, recept izdajo sami, ne rabiš okoli hodit...
Polmer je za nepopolne krožnice in teoretike
S53MB

Kraj: Novo mesto JN75NS
Zahvalil se je: 59 krat
Prejel zahvalo: 17 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 1

OdgovorNapisal/-a javr » 16 Avg 2019, 18:25

oba sta mi rekla da si za očala na blizu samoplačnik do 63. leta starosti
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a VolkD » 16 Avg 2019, 18:37

javr je napisal/-a:oba sta mi rekla da si za očala na blizu samoplačnik do 63. leta starosti
To drži.
Vem pa kako nekateri sleparijo.
Vzamejo dokument o izmerjeni dioptriji in pošljejo nekoga, ki očal ne (še) potrebuje in je starejši od 63 let.

Čez dve leti, ko bi pa sam potreboval je pa jok.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 16 Avg 2019, 20:42

Optiki res ne smejo izdajati rezultatov, je pač menda tako po zakonu. Kar pa ti ne prepreči, da si ob meritvi zapomniš rezultat - dipotrijo levega in desnega očesa. Če sta različni pač kupiš v hofru/lidlu..... dvoje očal in jih skombiniraš. Če pa imaš cilinder itak nimaš kaj čarat, ti mora optik naredit očala, ker dvomim, da jih boš dobil "kar tako na kile".
Jaz sem šel nedavno k optiku (aleksandra Kamnik) in mi je izmeril na desnem +0,75, na levem pa nulo, samo majhen cilinder. Sem naročil ena očala (150€ :o, ceneje skoraj ne gre ), potem pa v lidlu kupil še ena za 4 evre z dioptirjo +1,0. Vrgel ven levo steklo in je idealno za delavnico - 0.25 razlike ni omembe vredno.
Je pa za=bano imeti tako z=ban vid : z enim očesom vidim monitor dobro na 30 cm daleč, z z drugim pa na 50cm :_banghead No, z leti se potem človek nauči podzavestno gledati samo z enim (desnim na daleč, levim na blizu).

Potrebno je omeniti tudi, da predvsem dosti prevelika dipotrija lahko vodi do še slabšega vida, to ni priporočljivo delati.
Pa še to: pri Aleksandri (in po moje tudi drugod) ti ob pregledu in naročilu (prvih) očal priznajo popust toliko, kolikor bi imel, če bi šel po uradni poti (in čakal do smrti...). Mislim, da je bilo reda 100€, če se prav spomnim.
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 431 krat
Prejel zahvalo: 514 krat
Število neizkoriščenih povabil: 106

OdgovorNapisal/-a Carko » 17 Avg 2019, 12:18

Če tvoje rezultate shranijo/spravijo, imaš ti vso pravico v vpogled vanje. Problem je, da ti (konkretno npr. Aleksandra) njihovega "izvida" sploh pokazati ne želijo. Ko sem tja peljal mamo, so ji izmerili kar nekaj vrednosti dioptrije (za daleč + 2 alternativi za blizu) pa mi je na koncu gospa nerada napisala samo eno vrednost, pa še to brez cilindra (tega sem si zapomnil, ko sem ji pogledal čez ramo).

Sicer pa, pri Kitajcih dobiš za manj kot $10 čisto prave "tanjšane" leče po tvoji meri, vključno s cilindri, antirefleksnim premazom itd., ki jih je možno vgraditi v poljuben okvir

Optiki in proizvajalci očal so glede marž daleč največji nateguni. Ne me j...., da okvir za očala - nekaj gramov plastike ali kovine - stane čez 100 eur, za to ceno pa na drugi strani dobim telefon s HD zaslonom, GPS/GLONASS sprejemnikom, LTE+ modemom, štiri-in-več-jedrnim zmogljivim procesorjem izdelanem v litografiji, precejkrat manjši kot valovna dolžina svetlobe, dvema visokoločljivostnima kamerama, ... Seveda pri Kitajcih enako kvalitetni okvirji stanejo nekaj dolarjev s poštnino vred, nimajo pa gor nalepk priznanih modnih znamk.

Priznam pa, da so optiki odlični prodajalci, in da imajo zadevo res v nulo naštudirano, tako da moraš biti res močna osebnost, da te ne dobijo v svoje kremplje in ti prodajo precenjena očala.

Npr. z receptom bi načeloma lahko dobil čisto spodobna očala brezplačno. Ko rečeš optikom, da ti pokažejo takšna, ki bi jih dobil brezplačno, imajo nalašč samo zelo grda, tako da ti za le "majhno doplačilo" ponudijo takšna, ki so za nekaj razredov lepša. Potem si "njihov" in te olupijo.
Carko

OdgovorNapisal/-a MadMax » 17 Avg 2019, 12:44

Ehja...
Greš pač prek rednega zdravstvenega sistema na tapravi pregled v specialistično okulistično ambulanto. Prvič malo traja, a...
Tam poprosiš še za zenično razdaljo (ki jo sicer ne merijo saj jo izmeri očalar) in imaš v rokah na papirju čisto vse potrebno za naročilo tapravih očal od kitajca za drobiž.
Ne se igrat z očali iz trafik...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 430 krat
Prejel zahvalo: 498 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Carko » 17 Avg 2019, 12:57

Ja, ampak čakalne dobe za pregled za očala so zelo dolge (na UKC piše 600+ dni, drugje manj, ampak še zmeraj je veliko). Bi pričakoval, da če optiki to storitev ponujajo, da boš plačal tistih 25 eur, boš hitro na vrsti in bo to to. Pa ni tako enostavno.

Je pa zanimivo, da ti pri navadnem oftalmološkem pregledu nikakor nočejo izmeriti dioptrije, tudi samo informativno oz. brez recepta. Si predstavljam, da mora biti tehten razlog za to, najverjetneje so si (to bi bilo čisto po balkansko) ljudje zmišljevali simptome za hitrejši pregled, v resnici so pa hoteli samo izmerjeno dioptrijo.
Carko

OdgovorNapisal/-a zanka » 17 Avg 2019, 13:42

Pri optični koherenčni tomografiji se mimogrede izmeri tudi dioptrija na dve decimalki natančno. Če ti to tudi povedo, pa ne vem.
Uporabniški avatar
zanka

Zahvalil se je: 116 krat
Prejel zahvalo: 268 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 53

OdgovorNapisal/-a milan62 » 17 Avg 2019, 17:12

Carko je napisal/-a:Priznam pa, da so optiki odlični prodajalci, in da imajo zadevo res v nulo naštudirano, tako da moraš biti res močna osebnost, da te ne dobijo v svoje kremplje in ti prodajo precenjena očala.

Npr. z receptom bi načeloma lahko dobil čisto spodobna očala brezplačno. Ko rečeš optikom, da ti pokažejo takšna, ki bi jih dobil brezplačno, imajo nalašč samo zelo grda, tako da ti za le "majhno doplačilo" ponudijo takšna, ki so za nekaj razredov lepša. Potem si "njihov" in te olupijo.

Strinjam se s tabo, vendar obstaja vsaj ena izjema ( vse SLO res ne poznam, lahko pa z gotovostjo trdim za Gorenjsko) in to je optika OKE na Golniku.
Vsi moji znanci, katerim sem svetoval obisk tega optika, niso nikoli več pomislili na kakšnega drugega optika.
Ne govorim na pamet, z očali živim preko 40 let in v družini sta še dva člana, ki sta prav tako vezana na očala.

LP
milan62

Kraj: Kranj
Zahvalil se je: 99 krat
Prejel zahvalo: 109 krat
Uporabnika povabil: diehart

OdgovorNapisal/-a igo » 17 Avg 2019, 19:54

Osnovni problem uradne poti je v tem, da so tudi meritve uradne. Pri ne preveč ugodnih rezultatih je dosti lažje dobiti očala, kakor se jih uradno znebiti, saj je v medicini splošno pričakovano, da se številke vedno spreminjajo samo v smeri slabšega vida (razen v obdobju, ko se iz kratkovidnosti prehaja v starostno daljnovidnost).

Pred leti sem šel na informativno brezplačno meritev dioptrije v eno izmed lokalnih optik.
Glavo sem naslonil na ukrivljeno naslonjalo, ki je onemogočalo premike, široko odprl oči, naprava pa je v nekaj sekundah izmerila obe dioptriji, cilindra, razmik med zenicama, ... vsaj 6 parametrov za vsako oko.

Tudi jaz nisem dobil rezultatov, sem pa na hitro videl natisnjen listek s številkami in neke kratice s pomeni, nakar mi je okulistka omenila v čem je problem (cilinder). Sem mislil, da je dioptrija, ampaj je rekla, da je na obeh očesih < 0,1 . Sem še vprašal, kaj sploh je cilinder, iz razlage sam ugotovil, da mora imeti elipsoid pod nekim kotom vendarle okrogel presek, kar je potrdila in mi povedala še oba kota. Tako sem lahko povezal videne številke s pomeni.

Rahlo nerodno je le, da so ravno vaje za odpravo cilindra najbolj zahtevne (treba je "slediti" navidezni točki, ki se odbija od roba vidnega polja, ob čemer je vsaka sprememba barve okolice moteča, pri enobarvni okolici se je pa težko orientirati), zato jih zelo poredko izvajam. Če ima kdo "čelado" za igranje videoigric, bi bilo pa enostavno, saj bi samo zagnal ohranjevalnik zaslona, pri katerem se krogec odbija od robov zaslona.

Ker imam arkadi zelo daleč dol (pri gledanju naravnost zavzemata skoraj 20% vidnega polja po višini), z očmi gledam samo levo-desno, za gledanje gor-dol pa premikam glavo. Če bi z očmi enakovredno gledal v vse smeri, bi se pa tkiva že po definiciji temu prilagodila in dobila obliko krogle, ki edina omogoča prosto vrtenje očesa po votlini po obeh oseh. Takoj za tem bi se prilagodile še mišice, ki napenjajo lečo.
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
igo

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 175 krat
Prejel zahvalo: 385 krat
Uporabnika povabil: DusanK

OdgovorNapisal/-a javr » 17 Avg 2019, 20:07

milan62 je napisal/-a:optika OKE na Golniku.
ima napisano "Razširjen pregled vida: 30€".
Ali to pomeni da dobiš rezultate vsega kar izmeri ?
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a Carko » 17 Avg 2019, 21:40

Vsi moji znanci, katerim sem svetoval obisk tega optika, niso nikoli več pomislili na kakšnega drugega optika.
Pa je to dobro ali slabo?

Ker iz zelo visoke perspektive to - meni kot skeptiku - izgleda, kot da so tile še boljši prodajalci in svoje kremplje zasejejo še globlje vate. :| :_dunno
Carko

OdgovorNapisal/-a milan62 » 17 Avg 2019, 22:19

@Carko
Dobro ali slabo?
Če za dvakrat nižjo ceno dobim trikrat boljšo uslugo kot v optiki v centru Kranja, potem je to zame dobro.

@javr
na tvoje vprašanje ne vem odgovora, ker sam nisem nikoli izrazil želje, da bi videl podrobne rezultate.
Boš moral vprašati po telefonu.
Sin lastnika optike je po izobrazbi optometrist in ob zadnjem pregledu vida pri njem ( trajanje pregleda ca 30 minut)
se spomnim, da sem mu postavil precej vprašanj v zvezi z mojim vidom in v zvezi z meritvami.
Spomnim se, da si je res vzel čas za vse odgovore in mi zadeve razložil laiku razumljivo.

LP
milan62

Kraj: Kranj
Zahvalil se je: 99 krat
Prejel zahvalo: 109 krat
Uporabnika povabil: diehart

OdgovorNapisal/-a andrejj » 31 Jan 2020, 09:19

danes prvič zjutraj vozil z očala za nočno vožnjo.V redu je.Kupil sem https://www.amazon.de/Sonnenbrillen-Son ... CP0PAULZGC
Uporabniški avatar
andrejj

OdgovorNapisal/-a VolkD » 31 Jan 2020, 10:25

Če sem prav razumel, se to natakne na obstoječa očala ?
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a andrejj » 31 Jan 2020, 10:46

Ja,se natakne na očala.
Uporabniški avatar
andrejj

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 31 Jan 2020, 12:07

imam rahlo dioptrijo ampak velik ''cilinder'' zato težko kombiniram razna očala ( sem pa kupil zelo dober polirazacijski nastavek klip za očala v clarusu za 16€ ) .

Za vožnjo imam 100% dioptrijo , ne morem pa teh očal nosit npr po dobro osvetljenih prostorih ker pričnejo boleti oči prav v jamicah :D ker je slika tako ostra.

Jaz bi raje imel zaradi vožnje ponoči in odsevov nasproti vozečih vozil polrazacijske senčnike in to samo na odseku zgornjega dela vetrobranskega stekla ( zaradi srn in ostalih zveri :D )

https://www.amazon.com/LILIONGTH-Goggle ... -7155138?_

https://www.amazon.com/Sun-Protection-V ... e=15737221

vem da so nekaj podobnega imeli tudi v top shopu ali neki drugi taki trgovini samo ne najdem

PS:zelo dobra je ambulanta v Novem Mestu v bolnici in v Novem Mestu pa tudi https://www.preskar.si/
Moments Before Detonation .............TT
Uporabniški avatar
luccabrassi

Kraj: KOČEVJE
Zahvalil se je: 216 krat
Prejel zahvalo: 220 krat
Število neizkoriščenih povabil: 111

OdgovorNapisal/-a jakar » 05 Mar 2020, 19:54

jakar

Zahvalil se je: 5 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Število neizkoriščenih povabil: 3

OdgovorNapisal/-a javr » 14 Jul 2020, 12:18

(jul. '20)
pred kratkim sem nekje videl reklamo za očala, kjer lahko nastavljaš fokus za vsako oko posebej, pa je ne najdem več. Je še kdo opazil kaj takšnega in kje ?
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a andrejj » 14 Jul 2020, 13:06

To so imeli v trgovini Top Shop.Bil sem tam in sem probal.Nič ni boljši ker nima širina med očmi.
Uporabniški avatar
andrejj

OdgovorNapisal/-a javr » 14 Jul 2020, 20:19

___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Jul 2020, 20:24

Dvomim, da je tole kaj boljše kot očala, ki jih lahko dobiš za par € vsepovsod. Lučke so pa povsem nepotrebna šminka.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a javr » 14 Jul 2020, 21:58

kaže, da so to samo povečevalna stekla ki se nataknejo na navadna očala. V reklami, ki jo iščem, pa sem videl očala kjer si lahko sam nastavil, zdaj ne vem več točno, ali fokus, ali dioptrijo (ali je to eno in isto ?) , za vsako oko posebej. Meni bi to prav prišlo ker na desno oko vidim slabše kot na levo (cilinder se temu menda reče).
Včeraj sem, za moje razmere, kar dolgo (skoraj pol ure) zaradi vezave neke elektro omare nosil poceni bralna očala +1.0 za 2€ ali tu nekje. Sicer je bila "lepa slika", a mi je potem še cel dan oči nekako napenjalo; če ne bom našel reklame, ki jo iščem, bom šel na pošto po +0,5 za 9€ . Drugje dioptrije +0,5 nisem našel.
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Jul 2020, 23:57

Oh ja, ne tako na vrat na nos.
- čisto vsak od nas ima eno oko s katerim vidi bolje in drugo s katerim vidi slabše. Običajno je oko s katerim vidimo bolje tudi vodeče oko. Nanj torej pogledamo kako stvar, pri tem pa z drugim očesom zamižimo (O vodečem očesu lahko še malo kasneje).

- Dioptrija 0,5 je tako majhna, da bi zaradi tega ne smel imeti problemov pri vidu.

- Verjetno je problem prilagajanje goriščne razdalje tvoje naravne leče v očesu. Temu ponavadi rečemo starostna slabovidnost ali presbiopija, ki se lahko pojavi že pri 40-ih, pri 60-ih letih pa je že skoraj obvezen pojav.

- cilinder je pojem, ki pravzaprav pove, da je oko narejeno tako, da leča ni simetrična ampak še dodatno cilindrično zaobljena. Če imaš tovrstno težavo, potem bodo kakršna koli očala, ki ne naredijo cilindrične korekcije, bolj v napoto kot pa v korist. Cilinder je lahko pri vsakem očesu drugačen, tako glede na kot pod katerim je, kot tudi glede na dioptrijo cilindra. Če imaš to cilindrično deformacijo je škoda vsakega € za očala s police v splošnih trgovinah.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a alividmar » 15 Jul 2020, 06:08

Verjetno si mislil TE ?.

Sam bi šel (poklical) svojega zdravnika, mu opisal težave in povprašal po napotnici za okulista.
Uporabniški avatar
alividmar

Kraj: Postojna
Zahvalil se je: 53 krat
Prejel zahvalo: 168 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a javr » 15 Jul 2020, 07:02

ja, najbrž da bo res to, hvala.
K okulistu grem vsakih nekaj let, kjer ugotovi dioptrijo ter da imam cilinder, in napiše recept za druga očala, ali pa mi pove da so obstoječa še vredu.
Lani sem bil pri dveh optikih na zastonj pregledu, kjer ti pregledajo in premerijo dosti več kot pri okulistu, a imajo neko bedasto pravilo da ti rezultatov, tudi proti plačilu, ne smejo dati ker niso registrirani za zdravstveno dejavnost, na podlagi pregleda pa ti ponudijo očala katerih cene se začnejo pri 200 €. Zato bom zaenkrat še eksperimentiral z očali ranga 2 - 20€.

P.S.: glasujem za podforum "Zdravje".
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a javr » 20 Jul 2020, 08:57

javr je napisal/-a: Drugje dioptrije +0,5 nisem našel.
ne vem kako se mi ni posrečilo prej najti tega - v glavnem, če bo še kdo iskal - na ebay.com je tega kot smeti. To seveda najdem potem ko jih kupim na pošti za 9€. No ja, itak bom kupil še ene, s prozornim okvirjem. Tile črni so moteče debeli.
Je pa občutna razlika med +1.0 in +0.5 ko pogledaš na kam bolj daleč: s +1.0 je že na 2,5 metra vse megleno, s +0.5 pa se na 2,5 metra vidi še dovolj dobro da ni treba očal dajati dol.

P.S.: če bo kdo našel ponudnika, ki pri +0.25 nima napisano "out of stock", se priporočam.
Priponke
20200720_085229.jpg
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a VolkD » 20 Jul 2020, 09:04

Hvala ti za tole, sploh nisem pomislil na e-bay.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Kroko » 21 Jul 2020, 15:26

http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 690 krat
Prejel zahvalo: 1704 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 21 Jul 2020, 16:58

Kaj pri očalih za branje ni pomembna razdalja med zenicami ?
Uporabniški avatar
eldi2011

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 1198 krat
Prejel zahvalo: 541 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 240

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Jul 2020, 19:03

eldi2011 je napisal/-a:Kaj pri očalih za branje ni pomembna razdalja med zenicami ?
Ja, je pomembna. Po daljšem gledanju z neprimernimi se ti lahko zgodi glavobol, omotica, dezorientiranost,...

Men pa vseeno zanima, če se da pri kitajcih naročiti tudi taka z določeno razdaljo med zenicami in tudi taka s cilindrom. Podatke imam.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a javr » 22 Jul 2020, 19:15

VolkD je napisal/-a:Men pa vseeno zanima, če se da pri kitajcih naročiti tudi taka z določeno razdaljo med zenicami in tudi taka s cilindrom. Podatke imam.
glej viewtopic.php?f=137&t=13872&p=223489#p189544
___
Uporabniški avatar
javr

Naslednja

Vrni se na Zdravje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov