TEHNISKI MUZEJ SLOVENIJE - res ne moremo boljše postavit?

Vse kar nas zanima na dopustih, potovanjih in drugih priložnostih

Moderator: Proteus

TEHNISKI MUZEJ SLOVENIJE - res ne moremo boljše postavit?

OdgovorNapisal/-a LiPo » 08 Feb 2019, 14:01

Danes, na kulturni praznik, sem obiskal TMS v Bistri.

Na koncu lahko rečem, da je bil vtis tako, malce nenavaden in sem razočaran na sistemom...

Zbirke so brez nekega sistema postavljene skupaj.

Zbirka avtomobilov in motorjev, vključno z Titovimi avtomobili je logično urejena. Veliko podatkov...
Ostale zbirke pa nimajo sistema, predstavitve so zelo zastarele.
Mislim, da bi bilo treba malce več energije vlozit v organizacijo.
Razumljivo, da v tako starih stavbah ne more biti vse perfektno.
Vsaj sistem ogleda bi lahko bil jasno definiran.
Pa v stavbah je bolj mrzlo, kot zunaj.
Uporabniški avatar
LiPo

Kraj: LJUBLJANA
Zahvalil se je: 22 krat
Prejel zahvalo: 97 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 19

Re: TEHNISKI MUZEJ SLOVENIJE - res ne moremo boljše postavit

OdgovorNapisal/-a VolkD » 08 Feb 2019, 15:13

O tej ustanovi sem nehal zgubljati besede že leta 1990. Ugotovil sem namreč, da je eden od dveh računalnikov Z23, ki sem jih uspel rešiti (drugi je končal na Vegovi) namesto v nekem prostoru, kjer bi ga ljudje lahko videli, končal pod nadstreščkom, skoraj na prostem. Tu je "vedril" skoraj 11 let. Končno je našel prostor na cesti dveh cesarjev (odpad).
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 6291 krat
Prejel zahvalo: 4049 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 08 Feb 2019, 17:08

VolkD je napisal/-a:O tej ustanovi sem nehal zgubljati besede že leta 1990. Ugotovil sem namreč, da je eden od dveh računalnikov Z23, ki sem jih uspel rešiti (drugi je končal na Vegovi) namesto v nekem prostoru, kjer bi ga ljudje lahko videli, končal pod nadstreščkom, skoraj na prostem. Tu je "vedril" skoraj 11 let. Končno je našel prostor na cesti dveh cesarjev (odpad).

En depo tega je v vojaškem muzeju.
Making raw materials do something useful since 1969.
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1253 krat
Prejel zahvalo: 3073 krat
Število neizkoriščenih povabil: 153

OdgovorNapisal/-a Pobes » 09 Feb 2019, 07:40

To je vedno problem v Sloveniji, nekaj se naredi in potem mislijo da se bo to kar samo od sebe širilo, obnavljalo in promoviralo. Se grem stavit da je tam kup zaposlenih, ki samo plačo obračajo že vsa ta leta.

Če bi bili aktivni se da marsikaj rešit pred reciklažo in malo obnovit, ter razstavit. Glede na to da je tehnični muzej, ni nujno da mora bit to stara stvar, ker ni to muzej zgodovine. Danes imas robote, cnc-je, mobilno tehnologijo, itd

Nisem bil tam že 10 let najbrš, vendar predvidevam da se ni nič spremenilo.
Pobes

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 53 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 29

OdgovorNapisal/-a Carko » 09 Feb 2019, 11:08

Kar neko nakladanje. Se ne strinjam in sprejmem tvojo stavo.

Sem pogledal njihovo letno poročilo (zadnje objavljeno - 2016) in se mi niti približno ne zdi, da stojijo križem rok.

20 strokovnih delavcev (8 restavratorjev-konservatorjev) je izvedlo 1500 vodenj in delavnic, 1500 konserviranj, 100 restavriranj, ...

Večina ljudi si niti približno ne predstavlja, koliko časa vzame restavriranje predmetov. 1000 ur in več za en predmet ni nič običanjega.

Predlagaš, da se stare in zgodovinsko pomembne predmete pusti v propad in na razstavo rajši postavi iPhone?
Carko

Zahvalil se je: 121 krat
Prejel zahvalo: 424 krat
Število neizkoriščenih povabil: 110

OdgovorNapisal/-a LiPo » 09 Feb 2019, 15:14

Carko je napisal/-a:Kar neko nakladanje. Se ne strinjam in sprejmem tvojo stavo.

Sem pogledal njihovo letno poročilo (zadnje objavljeno - 2016) in se mi niti približno ne zdi, da stojijo križem rok.

20 strokovnih delavcev (8 restavratorjev-konservatorjev) je izvedlo 1500 vodenj in delavnic, 1500 konserviranj, 100 restavriranj, ...

Večina ljudi si niti približno ne predstavlja, koliko časa vzame restavriranje predmetov. 1000 ur in več za en predmet ni nič običanjega.

Predlagaš, da se stare in zgodovinsko pomembne predmete pusti v propad in na razstavo rajši postavi iPhone?

Ja, eno je poročilo. Drugo je stanje muzeja! KDAJ SI BIL NAZADNJE TAM?

Recimo, jaz bi vsakemu exponatu nalepil/dodal QR kodo/RFIDTAG /www link in s tem poenostavil sistem podatkov o exponatu.
Seveda bi qr kode lahko uporabil za določanje lokacije. Itd....

Glede na videno, se mi zdi, da exponati niso bili obnovljeni. Ampak samo postavljeni. Vsaj večina.

Menim, da bi z modernim pristopom z zelo malo denarja prišli do vrhunskega rezultata.

LpG
Uporabniški avatar
LiPo

Kraj: LJUBLJANA
Zahvalil se je: 22 krat
Prejel zahvalo: 97 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a kristjank » 09 Feb 2019, 17:37

Morda lahko še jaz nekaj napišem v zvezi s tem.
S šolo smo obiskali v zadnjem mesecu Prirodoslovni muzej, in se mi zdi, da imajo vsi slovenski muzeji isti problem.
Prva stvar, na katero naletiš, so kustosi. Skoraj vedno dobimo kot kustosinje zdolgočasene študentke, ki po skripti zdrdrajo podatke, vmes pa malo pokažejo po eksponatih. Časa za vprašanja ni. Če bi si v Narodni galeriji rad na razstavi Ivane Kobilce ogledal vse slike, ki so v sobi, te varuhinje razstave nagodrnjajo, da se vrni k svoji skupini. Podobno se spomnim tudi obiska TMS v osnovni šoli. Tako v bistvu z raznimi šolskimi ogledi muzeji in galerije stagnirajo ravno dovolj, da jim ni vredno ničesar spremeniti. Da ne omenjam, da sem od svojega 1. razreda do 2. letnika gimnazije videl stalno razstavo Prirodoslovnega muzeja vsaj 6-krat.
Na omenjenem ogledu Prirodoslovnega muzeja je bila na koncu glavna atrakcija (Originalen in v nedotaknjenem stanju!!!) iMac G3, ki je nosil vlogo interaktivne table pri neki vitrini. Mislim, da to pove dovolj o tako zanimivosti razstav, kot tudi o njihovi tehnični izvedbi.
Tehniški muzej je v bistvu še najbolj spodoben, ko druge pogledaš.
V resnici nikoli ne odrastemo, samo naučimo se, kako se obnašati v javnosti.
Uporabniški avatar
kristjank

Kraj: Jesenice
Zahvalil se je: 56 krat
Prejel zahvalo: 49 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 7

Vrni se na Potovanje, Trgovina, Geocaching, Kulinarika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost