Električni pretočni grelnik vode

Pralni stroji, štedilniki, pomivalni stroji, strojčki in stroji za kuhanje kave, ...

Električni pretočni grelnik vode

OdgovorNapisal/-a pogornik » 01 Feb 2024, 08:48

Zanima me priklop električnega grelnika vode iz azijskega trga. In sicer priklop faze in nule. Barve so rumeno- zelena je ozemlitev, potem sta pa še črna in rdeča barva. Navodil pa drugih ni kot na skici na kateri so drugačne barve vodnikov. Skica prikazuje barve grelnika:
rumeno/zeleno =ozemljitev
modra= N ničelni vodnik
rjava= L fazni vodnik
V bistvu ni modre barve.
Domnevam da je črna barva L vodnik, rdeča pa N. Imam prav ali sem v zmoti?
Hvala.SlikaSlika

Poslano z mojega SM-S908B z uporabo Tapatalk
pogornik

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 0

Re: Električni pretočni grelnik vode

OdgovorNapisal/-a Dorijan » 01 Feb 2024, 10:51

- Glede L in N je verjetno vseeno, če je izmenična napetost. Pa itak ne bo dolgo problem, ker ti bo varovalko ven vrglo ali žice v steni stopilo.

Glede varnosti take zadeve bom večinoma preskočil, (sklepam, da se zavedaš vseh razlogov zakaj se tega verjetno ne dobi pri nas) in bom omenil samo spodnje 4 točke
- Definitivno ne vežeš ozemljitve preko varovalke.
- Potrebuješ vsaj KZS ali FID (30mA), da zmanjšaš verjetnost, da koga to ubije (elektrika+voda = super kombinacija)
- Ni ga načina polaganja vodnikov, kjer je dovoljen presek za 40A manjši od 6mm2
- Nimaš "normalnega" (1x35A ali 3x25A) gospodinjskega priključka v Sloveniji, kjer ti to vezano na eno fazo ne vrže pancerke ali ostalih varovalk do tam ven.
Dorijan

Zahvalil se je: 5 krat
Prejel zahvalo: 294 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 57

OdgovorNapisal/-a pogornik » 01 Feb 2024, 11:23

Glede moči dovoda in ostalega itak vem. Bo zaščita ja, verjetno KZS, žice preseka 4mm. V uporabi bo samo za roke umit, se pravi za max 35 stopinj celzija. Bom nastavil regulator na 32 stopinj in se ne bo nič prestavljalo. Mislim da za to nebi smelo biti težav da bi ven metalo.

pogornik

OdgovorNapisal/-a reber » 01 Feb 2024, 11:30

Za tole moč je to pri nas neuporabno za doma, ker je notri enofazni grelec. Išči grelnik s 3 faznim grelcem notri, pa bo šlo. Če imaš priključek z vsaj 3x50A glavnimi varovalkami, potem bo šlo...
Kaj je rdeča in kaj črna je načeloma vseeno, ker ni važno ali je v notranjosti grelnika termostat na fazi ali ničli, dela v vsakem primeru, je pa zagotovo bolj ziher in pravilno, če je termostat na fazi. Odpreš in pogledaš interno vezavo.
Za američane bo tole namenjeno: http://thecircuitdetective.com/bkgrd.php

Takle grelnik je uporaben bolj v Ameriki, kjer pogosto hiše nimajo 3 faz ampak eno fazo z napetostjo 120in 240V. Hiša ima svoj trafo na štangi zunaj v obliki kante, sekundar ima dve navitji po 120V zaporedno...
Več: https://www.generatorsforhomeuse.us/electrical-wiring/ ali http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hb ... sehld.html

Za roke umivat iščeš pipo Delimano ali podobno, kar sem jih imel priložnost videti in priključiti so bile 3300W, videl sem tudi 3500W eno drugo znamko, kolega ima eno viška, mogoče jo je pripravljen prodati poceni, lahko vprašam. In ja, Delimano kar v redu dela, za roke umivat je OK, če voda teče počasi je lahko že kar vroča, sicer pa mlačna, topla, ... in preverjeno se kabel 3x1,5mm2 ne greje na 3300W, odklopnik B16A.

.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 217 krat
Prejel zahvalo: 722 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a pogornik » 01 Feb 2024, 11:52

Priključek varovalk je 3x60A.
Ne bom sedaj menjal ker imam vse pripravljeno. Tudi močne dovodne žice 4mm2. Bom pa res omejil na 32 stopinj maximalno. Pa tudi pretok vode je slab, samo 1.3 bare, tako mislim da ni panike.

pogornik

OdgovorNapisal/-a reber » 01 Feb 2024, 12:05

Aha, če imaš 3x60A (verjetno 3x63A) je OK, zagotovo. Tudi 4mm2 bo za umivanje več kot dovolj, za dolgotrajno 40A pa bi bilo premalo.
Inštalacijski odklopnik dimenzioniraj tako, da ščitiš vodnik 4mm2, torej manj kot 40A, da bo v primeru, če bi prišlo do daljše porabe, izklopilo grelnik.

Pretok se ne meri z bari ampak z litri na sekundo. Res je, da pri tlaku 1,3bar bo pretok manjši kot če bi imel 6 bar.

Poslano z mojega PC z uporabo tipkovnice
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 217 krat
Prejel zahvalo: 722 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a pogornik » 01 Feb 2024, 12:48

Ja, 3x 63A so varovalke.
Za komplet štuk je fid stikalo, mislim da 40A 30mA. Je najbolje da za grelec dam posebej eno KZS 32A mimo FID-a? Ali predlagaš kakega drugega?

pogornik

OdgovorNapisal/-a mucek » 01 Feb 2024, 16:31

Omejitev na x stopinj je verjetno brezveze ker dvomim, da je noter neka "pwm" regulacija, pac pa verjetno grelec ali dela ali ne dela. Pri teh tokovih res pazi, ko bos delal spoje, da bo vse po regelcih (tulke, zategnjeno, kvalitetne spojke).

Lp, G
... lahko pa se tudi motim ...
Uporabniški avatar
mucek

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 100 krat
Prejel zahvalo: 1102 krat
Število neizkoriščenih povabil: 214

OdgovorNapisal/-a pogornik » 02 Feb 2024, 08:13

Ja, se bom držal teh pravil da bo vse ok. Hvala vsem za mnenje in pomoč. Lp f.

pogornik

OdgovorNapisal/-a kobranka » 09 Feb 2024, 18:37

mucek je napisal/-a:Omejitev na x stopinj je verjetno brezveze ker dvomim, da je noter neka "pwm" regulacija, pac pa verjetno grelec ali dela ali ne dela. Pri teh tokovih res pazi, ko bos delal spoje, da bo vse po regelcih (tulke, zategnjeno, kvalitetne spojke).

Lp, G

To zna biti problem že kakšen 3 fazni asihronc od 7,5kW pa je 3 fazni. Samo en spoj nebo narejeno kot je treba pa se bo začelo greti. Se prav čudim, da mi v teh letih in poleti ni zagorel hlev. Najbolj od vsega me jezi dejstvo, da je to delal izšolan električar za njim pa popravljal amater (beri kar jaz). On je imel vso orodje in material ampak enega tulca pa ni znal prav zmontirat. Ja jaz ga tudi nisem imel idealne mere pa tudi ustreznega orodja ne, sem ga pa skrajšal, ker se mi je tako edino dobro in pravilno izšlo. Sakramensk ali sem te jaz držal na kratko sčasom?
kobranka

Zahvalil se je: 710 krat
Prejel zahvalo: 288 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 57

OdgovorNapisal/-a Saso » 09 Feb 2024, 19:13

Ojoj, za roke umit.
https://www.ceneje.si/Izdelek/19467226/pohistvo/kuhinje/kuhinjske-armature/delimano-grelna-pipa-102367595
jaz imam v garaži in letni kuhinji podobno, pa ni sam za roke umit, je še za kaj drugega tudi.
Saso

Kraj: Trbovlje
Zahvalil se je: 154 krat
Prejel zahvalo: 237 krat
Število neizkoriščenih povabil: 50

Vrni se na Bela tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: lekso in 1 gost