Poraba energije zamrzovalne skrinje

Pralni stroji, štedilniki, pomivalni stroji, strojčki in stroji za kuhanje kave, ...

Poraba energije zamrzovalne skrinje

OdgovorNapisal/-a EL84 » 29 Avg 2022, 20:06

Ker se obeta velika podražitev elektrike, sem se odločil, da bom izmeril porabo 20 let stare 180 litrske LTH zamrzovalne skrinje. Meritev je pokazala, da ta mesečno porabi 60kWh. Ker se mi to zdi preveč, sem nabavil novo 230 litrsko zamrzovalno skrinjo Beko, jo postavil na isto mesto in ponovil meritev. Njena poraba je 15 kWh mesečno. Mesečno je tako razlika 45kWh, letno to znese 540kWh in če je cena 0,15 eura/kWh, to znese letno 81 eur. S tem prihrankom bo nova skrinja pri današnjih cenah plačana v 4 letih, glede na napovedane podražitve, pa še preje.
EL84

Kraj: Škofja Loka
Zahvalil se je: 72 krat
Prejel zahvalo: 81 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 8

Re: Poraba energije zamrzovalne skrinje

OdgovorNapisal/-a Jakey » 29 Avg 2022, 20:16

S čim si pa meril?
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 254 krat
Prejel zahvalo: 319 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a EL84 » 29 Avg 2022, 20:40

Meril sem s Single Phase Modular Energy Meter TVO-F1M2 firme Tracon Electric. Imam pa tudi še Energy check 3000 firme Voltcraft, ki je narejen kot kombinacija vtikača in vtičnice, zraven pa je še meritev moči in energije.
EL84

OdgovorNapisal/-a MadMax » 29 Avg 2022, 21:13

Ti si še dober, stara še niti ni bila hudo potrošna.
Pri meni je bila poraba stare 2x toliko kot tvoje.
Nova pa čist enmičken več kot tvoja nova.
Ampak to je zgodba izpred dobrih 15 let.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 658 krat
Prejel zahvalo: 777 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a arksi » 30 Avg 2022, 06:23

EL84 je napisal/-a:Ker se obeta velika podražitev elektrike, sem se odločil, da bom izmeril porabo 20 let stare 180 litrske LTH zamrzovalne skrinje. Meritev je pokazala, da ta mesečno porabi 60kWh. Ker se mi to zdi preveč, sem nabavil novo 230 litrsko zamrzovalno skrinjo Beko, jo postavil na isto mesto in ponovil meritev. Njena poraba je 15 kWh mesečno. Mesečno je tako razlika 45kWh, letno to znese 540kWh in če je cena 0,15 eura/kWh, to znese letno 81 eur. S tem prihrankom bo nova skrinja pri današnjih cenah plačana v 4 letih, glede na napovedane podražitve, pa še preje.

Za koliko pa se obeta podržitev elektrike?
A so sedaj tanovejše skrinje narejene toliko bolje, da porabijo toliko manj?
Tudi jaz imam Beko (po pol leta crknila in sem dobil drugo) malo večjo in ima deklarirano letno porabo 349kWh.
arksi

Kraj: Dolenjska
Zahvalil se je: 1639 krat
Prejel zahvalo: 158 krat
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a Waldo » 30 Avg 2022, 06:50

Verjetno v glavnem izolacija. Ko gledam nove hladilnike (stari počasi izpušča dušo), so stene mnogo debelejše kot pred 15 leti. Poraba je sicer manjša, a je koristnega prostora mnogo manj (pri istih zunanjih merah).
Waldo

Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 33 krat
Prejel zahvalo: 57 krat
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a EL84 » 30 Avg 2022, 07:32

Pri vseh novih aparatih se bolj pazi na porabo, zato je izolacija debelejša in so zato zunanje dimenzije primerno večje. Kako bo glede trajnosti, bomo še videli. Osnovna garancija traja 2 leti, poleg te pa dobiš še dodatna 3 leta, če izdelek registriraš.
Povprečna cena elektrike je danes približno 0,15 eur/kWh ali 150 eur/MWh. Glede na to, da so nabavne cene danes parkrat višje, tudi cene za nas ne bodo več dolgo enake današnjim.
EL84

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 30 Avg 2022, 07:34

Sam sem meril porabo pri skrinji, ki je stara preko 40 let.
Primerjal sem s skrinjo starosti cca 20let.
Starejša je porabila bistveno manj energije (po spominu mislim, da je bila razlika ranga 50%).

Vendar potem prideš do detajlov:
-v starejši je verjetno še vedno okolju sporen plin
-starejša je postavljena v kleti (temperatura 5-12C). Novejša je v kuhinji.
-starejša ima večji volumen.
Peter123

Kraj: 1117 Lj.
Prejel zahvalo: 253 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 51

OdgovorNapisal/-a mucek » 30 Avg 2022, 07:36

Če ni problema s prostorom in imaš kake gradbene ostanke, ni noben bavbav skrinjo še malo obleči s stirodurjem - vsaj jaz sem tako naredil v vrtni uti, čeprav ne vem zakaj, saj itak laufa na fotovoltaiko ;) Ampak je treba šparat, pa naj stane, kolikor hoče! ;)

LP, g
... lahko pa se tudi motim ...
Uporabniški avatar
mucek

Zahvalil se je: 88 krat
Prejel zahvalo: 900 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 174

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Avg 2022, 07:40

Meni je mojster, ki se ukvarja z klimami in hladilnimi napravami rekel, da ko se skrinja "polula" pomeni to 1€/na mesec, za vsako kapljico.
Seveda mu nisem verjel, dokler te palice nisem čutil sam.

Zdaj mi počasi izdihuje že ne vem kolika skrinja, se pa doma pogovarjamo o tem ali skrinjo sploh (še) potrebujemo. Moj dobavitelj domačega mesa, ne zmore več. Oba sta že v letih, sinovi imajo pa svoje probleme. Da bi imel celo ogromno skrinjo samo za zelenjavo se pa nekako ne izide.
Naslednji nakup na tem področju bo verjetno velik hladilnik s povečanim zamrzovalnim delom.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 16230 krat
Prejel zahvalo: 9204 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Avg 2022, 07:45

Peter123 je napisal/-a:Sam sem meril porabo pri skrinji, ki je stara preko 40 let.
Primerjal sem s skrinjo starosti cca 20let.
Starejša je porabila bistveno manj energije (po spominu mislim, da je bila razlika ranga 50%).
Ni tako enostavno.
Ko enkrat gre izolacija, skrinja dela na polno ves čas. Tudi meritve so mnogokrat bolj tako-tako. Vsako odpiranje/zapiranje prinese otoplitve, ki jih je treba nadoknaditi. Pri tem ni vseeno koliko je v skrinji zraka.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Avg 2022, 07:49

mucek je napisal/-a:Če ni problema s prostorom in imaš kake gradbene ostanke, ni noben bavbav skrinjo še malo obleči s stirodurjem - vsaj jaz sem tako naredil v vrtni uti...
Velikokrat ni problem v tem, da bi toplotna energija prodirala v skrinjo, bolj je problem kako toploto odvajamo z radiatorja za skrinjo. Tega ne smeš dati skupaj s skrinjo v stirodur.

Kdor zna in se mu da :!: prevrtat zid in postaviti ohlajevalni radiator zunaj.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 30 Avg 2022, 07:58

Pozabil omeniti, da sem obe skrinji meril z istim merilnikom in časovno obdobje 1 teden. Da sem povprečil odpiranja, je pa res, da se zamrzovalna v kuhinji večkrat odpre.
Peter123

Kraj: 1117 Lj.
Prejel zahvalo: 253 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 51

OdgovorNapisal/-a EL84 » 03 Sep 2022, 10:48

Moja nova 230 l Beko je v 14 dneh pokurila 7 kWh. Stara 180l LTH pa na istem mestu v kleti na dan 2 kWh.
EL84

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Sep 2022, 11:04

Torej je nova 4x manj požrešna.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a cero » 03 Sep 2022, 19:05

Nove (20 let in manj) so narejene z bolj poroznih materjalov, zato izgubljajo plin vsako leto kakšen odstotek in s tem se jim tudi viša poraba.
Proizvajalci se pač ščitijo, da bi menjali hladilnike bolj pogosto.

Podobno izgubljajo plin v klimah tudi avtomobili, ampak tam se ga da dopolnit precej enostavno.
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 310 krat
Prejel zahvalo: 656 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 66

OdgovorNapisal/-a EL84 » 18 Sep 2022, 18:19

Po enem mesecu merjenja porabe ugotavljam, da je nova skrinja res zelo varčna, ker je v 30 dneh porabila samo 14 kWh, kar je 1/4 porabe stare skrinje. V štirih letih bo s prihrankom za elektriko po današnjih cenah elektrike pokrita nabavna cena nove skrinje. Za okvare me preveč ne skrbi, ker je garancijska doba 5 let in upam, da prvi dan po izteku le te, ne bo odpovedala.
EL84

OdgovorNapisal/-a VolkD » 18 Sep 2022, 18:28

VolkD je napisal/-a:Torej je nova 4x manj požrešna.
:_dunno
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a reber » 18 Sep 2022, 20:56

VolkD je napisal/-a:
mucek je napisal/-a:Če ni problema s prostorom in imaš kake gradbene ostanke, ni noben bavbav skrinjo še malo obleči s stirodurjem - vsaj jaz sem tako naredil v vrtni uti...
Velikokrat ni problem v tem, da bi toplotna energija prodirala v skrinjo, bolj je problem kako toploto odvajamo z radiatorja za skrinjo. Tega ne smeš dati skupaj s skrinjo v stirodur.

Kdor zna in se mu da :!: prevrtat zid in postaviti ohlajevalni radiator zunaj.

Kaj pa če je kondenzator (ohlajevalni radiator) skrit v steni skrinje oziroma zamrzovalne omare, hladilnika?
Zagotovo bi bil izkoristek še večji, če bi bil kondenzator posebej, tako kot pri klimah ("split" sistem). Dobra metoda bi bila tudi z vodnim hlajenjem, lahko bi bil kondenzator skrit, zraven dodan še vodni izmenjevalnik... ki bi ga lahko uporabil ali pa tudi ne.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber
❸❸❸

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 173 krat
Prejel zahvalo: 584 krat

OdgovorNapisal/-a zanka » 18 Sep 2022, 21:08

reber je napisal/-a:Zagotovo bi bil izkoristek še večji, če bi bil kondenzator posebej, tako kot pri klimah ("split" sistem). Dobra metoda bi bila tudi z vodnim hlajenjem, lahko bi bil kondenzator skrit, zraven dodan še vodni izmenjevalnik... ki bi ga lahko uporabil ali pa tudi ne.

Potem bi bila cena manj privlačna. Kajti ljudje lažje nekaj plačujejo (višjo porabo) na dolgi rok, kot da vidijo npr. 1.3x višjo ceno že takoj na začetku.
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: SI-8000
Zahvalil se je: 130 krat
Prejel zahvalo: 442 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 87

OdgovorNapisal/-a reber » 18 Sep 2022, 23:55

Res je, samo da je izdelek "poceni" in že je favorit pri izbiri, ekonomičnost obratovanja nima veze, lažje je nekaj preplačat na obroke kot nekaj ceneje kupiti na en obrok :_banghead :_CR :? :_seeingstars

VolkD je napisal/-a:Kdor zna in se mu da :!: prevrtat zid in postaviti ohlajevalni radiator zunaj.

Kdor zna ... bo naredil tudi vodni izmenjevalnik ali prestavil kondenzaotr nekam ven na hladno, vendar ne bo dovolj samo prevrtat zid, bo treba nekoliko več, je pa izvedljivo.

Izdelki so zasnovani tako, da so preprosti, poceni za izdelavo in so zato privlačni kupcem. Vsaka nadgradnja, ki bi utegnila zmanjšati porabo na dolgi rok, je kupcem nezanimiva, še vedno se preveč gleda na kratki rok, samo da je poceni... ko crkne, kupimo novo, se ne splača popravljat.

Mimogrede, sicer ni hladilna skrinja, ampak hladilnik... prijatelj ga ima postavljenega tako rekoč zunaj, na pol zunaj... res ga je pol zunaj, v steno je naredil luknjo, jo lepo dimenzijsko obdelal da se prilega zunanjim meram +2cm, porinil hladilnik v odprtino in ga preprosto zapurpenal v luknjo. Ker hladilnik ni ravno nov, ima še zunanji kondenzator, ki se lepo hladi zunaj. Pozimi hladilnik večinoma sploh ne deluje, ni potrebe, ker je fiksno vgrajen v zid in dobro zatesnjen, ni čutiti nobenega prepiha, nobenega hladu notri v kuhinji in ker je zunaj mraz, hladilnik deluje na naravne temperature, včasih je tudi preveč hladen, nismo merili ampak pivo je bilo že preveč hladno.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber
❸❸❸

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 173 krat
Prejel zahvalo: 584 krat

OdgovorNapisal/-a MadMax » 19 Sep 2022, 03:43

Kdor zna, zna tudi da imajo zadeve predpisano temperaturno območje delovanja.
Pri toplotnih črpalkah, kar je tudi hladilnik, to ni brez razloga.
MadMax

OdgovorNapisal/-a javr » 19 Sep 2022, 05:29

reber je napisal/-a: hladilnik deluje na naravne temperature, včasih je tudi preveč hladen, nismo merili ampak pivo je bilo že preveč hladno.
tole se mi zdi čudno oz. ne razumem delovanja: imamo hladilnik Zanussi, v kuhinji v 1.nadstropju, včasih je normalno hladil na stopnji 3-4, zdaj že na 6 premalo, a opažam da je poleti v hladilniku 10-12C (občutno preveč, se hrana kvari, ga bo treba zamenjati), a pozimi, ko je v kuhinji ne več kot kakšnih 21-22C, pa hladi na 6-8C. Logično bi bilo da potem poleti stalno deluje ker ne more ohladiti na 6-8C, ampak ne - prav tako se vklaplja-izklaplja. Kako je potem tole zgrajeno oziroma kje je montiran termostat da "vidi" da je vse OK; stanje v hladilniku, kjer so živila, pa je, vsaj poleti, vse prej kot OK ?
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 216 krat
Prejel zahvalo: 293 krat
Število neizkoriščenih povabil: 61

OdgovorNapisal/-a zanka » 19 Sep 2022, 10:51

Nekje sem slišal (v gostilni), da določene toplotne črpalke, kar hladilnik tudi je, hladijo le do neke temperature, v smislu, ne zmore hišna stenska klimatska naprava ohladiti prostora na npr. 12 °C in manj.
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: SI-8000
Zahvalil se je: 130 krat
Prejel zahvalo: 442 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 87

OdgovorNapisal/-a MadMax » 19 Sep 2022, 18:14

Stric Carnot je postavil fizikalno omejitev.
Druga omejitev je proizvajalčeva (regulacija/termostat).
MadMax

OdgovorNapisal/-a GJ » 19 Sep 2022, 23:06

zanka je napisal/-a:Nekje sem slišal (v gostilni), da določene toplotne črpalke, kar hladilnik tudi je, hladijo le do neke temperature, v smislu, ne zmore hišna stenska klimatska naprava ohladiti prostora na npr. 12 °C in manj.

Kajkopak!
Ta temperatura je pogojena s temperaturo vrelišča plina pri danem tlaku, ki se uparja v uparjevalniku. Teoretično gledano je to najnižja možna temperatura pri 100% izkoristku kompresorskega hladilika.

LP GJ
Če si jezen, si žrtev!
GJ

Zahvalil se je: 213 krat
Prejel zahvalo: 132 krat
Število neizkoriščenih povabil: 28

OdgovorNapisal/-a javr » 20 Sep 2022, 05:23

ni mi logično da lahko hladilnik, ko je v kuhinji hladneje, ohladi na nekje +6°C (v hladilniku imam namenski bimetalni termometer za hladilnike in zamrzovalnike), poleti pa ne na manj kot +10C. V tem primeru bi moral kompresor stalno delovati, a se prav tako vklaplja-izklaplja kot da ni nič narobe. Kot da je tipalo na nekem mestu kjer je hlad stalen, a se ta hlad poleti slabše prenaša v notranjost hladilnika kot pozimi. Gre za Zanussi. Najenostavneje je kupiti novega in to bom pred poletjem moral narediti ker se hrana poleti v hladilniku kvari, bi pa tudi želel razumeti zakaj je prišlo do opisanega problema.
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a Cloud » 20 Sep 2022, 23:13

javr je napisal/-a:ni mi logično da lahko hladilnik, ko je v kuhinji hladneje, ohladi na nekje +6°C (v hladilniku imam namenski bimetalni termometer za hladilnike in zamrzovalnike), poleti pa ne na manj kot +10C. V tem primeru bi moral kompresor stalno delovati, a se prav tako vklaplja-izklaplja kot da ni nič narobe. Kot da je tipalo na nekem mestu kjer je hlad stalen, a se ta hlad poleti slabše prenaša v notranjost hladilnika kot pozimi. Gre za Zanussi. Najenostavneje je kupiti novega in to bom pred poletjem moral narediti ker se hrana poleti v hladilniku kvari, bi pa tudi želel razumeti zakaj je prišlo do opisanega problema.

Termanlna zaščita na kompresorju?
Cloud

Zahvalil se je: 153 krat
Prejel zahvalo: 366 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 22

OdgovorNapisal/-a MadMax » 21 Sep 2022, 04:09

Termostat ne meri temp. zraka v hladilniku ampak temp. uparjalnika in izklopi pri npr. - 22, ponovno pa vklopi šele pri +4 ko je led sigurno staljen.
Poleg tega so določeni termostati bolj podložni okvaram (tudi razštelanjem).
Si pa štromar lahko naredi svoje krmilje, za stabilnejšo temp. v hladilniku, ter s tem zmanjša vpliv starega termostata in poslabšane izolacije.
MadMax

OdgovorNapisal/-a javr » 21 Sep 2022, 05:17

MadMax je napisal/-a:Termostat ne meri temp. zraka v hladilniku
se mi je zdelo da bo nekaj takega ker ni bilo logično da poleti deluje intervalno tako, pozimi pa drugače
ampak temp. uparjalnika in izklopi pri npr. - 22, ponovno pa vklopi šele pri +4 ko je led sigurno staljen.
tega pa ne razumem: torej pravilno delovanje (mehanskega) termostata v hladilniku je: vklop pri +4°C, izklop pri -22°C ?
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a MadMax » 21 Sep 2022, 14:20

Številke so informativne za lažjo predstavo, se tudi razlikujejo med termostati (zato ni kar vsak dober za katerikoli hladilnik).
Tistih - 22 je pa prek gumba nastavljivih recimo - 28÷-16, posredno z upoštevanjem izgub izolacije in sobne temp. nastavljaš "uporabnikovo" željeno temp. recimo 4÷14 stopinj.
Ponovni vklop pa mora biti pri + iz prej navedenega razloga.
MadMax

Vrni se na Bela tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost