Motor pralnega stroja

Pralni stroji, štedilniki, pomivalni stroji, strojčki in stroji za kuhanje kave, ...

Moderator: S53AL

Motor pralnega stroja

OdgovorNapisal/-a PPG78 » 17 Okt 2018, 19:25

Pri pralnem stroju bi rad zamenjal motor z neoriginalnim, ker nakup originalnega ni ekonomsko upravičen, dimenzijsko zadeve pašejo, pinout na konektorju je nekoliko drugačen a se da rešit, do sem vse lepo ... Ali je kaj na kar bi moral še biti pozoren? Imajo tacho generatorji vsi enak "signal"?

LP, Peter
PPG78

Kraj: Gorenjska
Zahvalil se je: 15 krat
Prejel zahvalo: 71 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 38

Re: Motor pralnega stroja

OdgovorNapisal/-a damjango » 18 Okt 2018, 17:04

Če dimenzijsko paše in se ga da lepo fiksirati, enako, kot originalnega, potem prilagoditev priključkov ni problem. Tacho signal je verjetno isti. Če ga priključiš na osciloskop dobiš sinusni signal z neko napetostjo in frekvenco. Edino poglej, kako je s statorskimi priključki, če imata oba 3 žice za stator, ali samo 2. Glede hitrosti centrifuge pa tudi nebi smel biti problem, če sta motorja od dveh različnih pralnih strojev z različnimi hitrostmi centrifuge. Jaz sem celo, ko sem menjaval elektroniko in sem dobil elektroniko od modela z višjo hitrostjo in tudi deluje, motorju ni nič, ker deluje sedaj z 100 obrati več, kot pa prej z staro elektroniko.

Najprej pa svetujem, da lepo poslikaš motorja, prikljućke in žice na priključkih. In potem ti bo lahko kdo kaj več povedal, kako prilagoditi priključke.
S55DG
damjango

Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 10 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 1

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 19 Okt 2018, 01:42

Kaj je pa s starim narobe ?
Mogoče se ga da poštimat.
SamoBr

Zahvalil se je: 128 krat
Prejel zahvalo: 232 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 44

OdgovorNapisal/-a PPG78 » 21 Okt 2018, 19:39

Stroj je popravljen in dela!
Na starem motorju je crknil rotor (del pri krtačkah), so se kontakti kar odlepili ... Sem premeril priključke oziroma pinout na konektorju ter ga primerjal z drugim motorjem ki sem ga imel doma (iz Beko stroja). Glede na meritve sem obrnil dve žici na obstoječem konektorju, ter ga malo bolj na silo vtaknil na motor. Motor je bil dimenzijsko isti, iste prirobnice za pritrditev, malenkost večja jermenica in pa drug pinout.

Stroj deluje, mogoče je le hitrost centrifuge malo drugačna, predvidevam da zaradi drugačnih podatkov iz tacho signala. Prej je stroj pri centrifugi pognal motor na obrate, preveril ter korigiral končno hitrost, sedaj pa ni nič korigiral obratov ... važno je da dela in da so bili stroški v mejah normale.

Kogar zanima, stroj je Electrolux, star 33 mesecev, garancije pa ima 24 mesecev :( Nov stroj je vreden cca. 330€, za motor pa hočejo 161€ :o (brez dela!) Bi pa rad videl kako serviser sname in natakne nov motor iz plastičnih nosilcev ki so del kadi ... s tem sem se kar pošteno zamudil, saj nisem želel česa polomiti.

LP, Peter
PPG78

OdgovorNapisal/-a xfce » 22 Okt 2018, 17:15

PPG78 pri mojem dobrem 4 leta starem Candy pralnem stroju (4 leta garancije, 350€ nov stroj) je šel ležaj na bobnu. Boben je plastičen in zlepljen skupaj, tako, da ga na moreš razdreti in zamenjati ležaja. Nov boben je 270€ brez dela :) Sem klical serviserja je rekel, da je samo za v smeti, da po 5 letih so pa na spisku že krtačke od motorja :D Kakorkoli, pravijo, da sedaj delalo te pralne stroje s pričakovano življenjsko dobo 7 let, po možnosti, da se po garanciji itak ne splača popravit. Če bi se dalo zamenjati ležaje (35€), pa krtačke bi bilo super. Ampak nalašč naredijo, da se zadevo vrže na odpad in kupi novo.

Kakšna hinavščina a? :) Promovirajo stroj z A+++, da je nujno potrebno zamenjati ker A++ ni dovolj eko, v resnici se pa okolje uničuje z stroji, ki jih je potrebno vrčt po 33 mescih na odpad (večino stvari, se ne da reciklirati). Sicer pralni stroj je nov res poceni, ampak to je resnično nepotrebno obremenjevanje okolja. Pa tudi za nov stroj je potrebno zaslužiti, za kar tudi gredo resursi.

PPG78, čestitke!
Uporabniški avatar
xfce

Kraj: Poljane nad Škofjo loko
Zahvalil se je: 89 krat
Prejel zahvalo: 178 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 35

OdgovorNapisal/-a damjango » 22 Okt 2018, 18:17

PPG78 je napisal/-a:Stroj je popravljen in dela!
Na starem motorju je crknil rotor (del pri krtačkah), so se kontakti kar odlepili ... Sem premeril priključke oziroma pinout na konektorju ter ga primerjal z drugim motorjem ki sem ga imel doma (iz Beko stroja). Glede na meritve sem obrnil dve žici na obstoječem konektorju, ter ga malo bolj na silo vtaknil na motor. Motor je bil dimenzijsko isti, iste prirobnice za pritrditev, malenkost večja jermenica in pa drug pinout.

Stroj deluje, mogoče je le hitrost centrifuge malo drugačna, predvidevam da zaradi drugačnih podatkov iz tacho signala. Prej je stroj pri centrifugi pognal motor na obrate, preveril ter korigiral končno hitrost, sedaj pa ni nič korigiral obratov ... važno je da dela in da so bili stroški v mejah normale.

LP, Peter

Glede na to, da je jermenica malenkost večja, bi se jaz še na tvojem mesto probal poigrati z različnimi jermeni. Na jermenu je oznaka, iz katere se da razbrati dolžino jermena in kupi jermen malenkost večje dolžine. Lahko je pa še eno: če ima motor 3 žice na kolektorju, se pravi počasna in hitra brzina centrifuge. Lahko, da si to zamenjal. Navitje za hitro brzino se vklopi pri centrifugi nad 1000 obrata, počasna se vklopi nekje do 800 obratov na minuto.
S55DG
damjango

Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 10 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 1

OdgovorNapisal/-a PPG78 » 31 Okt 2018, 09:00

Še en update popravila ...
Stroj je dalal ko se je testiral "na suho" (samo z vodo), ko smo prišli do resnega pranja pa so zadeve postale bolj resne ... kakšen program ne opere do konca, ustavi se nekje na sredi programa in kar čaka in čaka da ga je potrebno ugasniti in začeti znova, potem pa spet opere program ali dva kot da ni nič ...
Sem odprl elektroniko in vidim da ima stroj v veji za pogon motorja senzor toka (shunt upor 10m :ohm ). Ali je možno da procesor spremlja porabo in da mu sedaj z drugim motorjem nekaj ni všeč?

LP, Peter
PPG78

OdgovorNapisal/-a VolkD » 31 Okt 2018, 09:17

Povsem mogoče. Za malo zmanjšaj ta upor, mogoče bo pomagalo.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5404 krat
Prejel zahvalo: 3695 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a PPG78 » 31 Okt 2018, 10:45

Jaz bi raje videl da tega podatka sploh ne upošteva :) Ne vem pa koliko pameti so stlačili v STM8 ...
Sem še malo naredil reverse engenering-a in vidim da gre signal iz upora na komparator LM358, je možno da bi ga samo nahecal da je stalno isti podatek iz upora, ali je to preveč? Sedaj sem malo obupal ker ne vidim kam gre izhod iz komparatorja, opreme za snet čip pa nimam ...

LP, Peter
PPG78

Vrni se na Bela tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost