prekinjen kabel

Tu se znajde vse od pralnih strojev, pa do MW agregatov.

prekinjen kabel

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 17 Nov 2020, 00:43

Zanima me kako ugotoviti kje je "precvikan" kabel.

Trenutno imam ta problem na novi fleksarci. Z univerzalnim inštrumentom sem ugotovil da je težava v 220V napajalnemu kablu - ena žila je prekinjena.
Zavedam se, da je največkrat težava v prekinitvi na enem ali drugem koncu zelo malokrat vmes (seveda če ni kje vmes mehanske poškodbe - vem primeru je vse skupaj čisto novo).
Na eni strani ima na kabel zalita oblikovana uvodnica, na drugi pa zalita vtičnico.
Kabel je cca 3m in popolnoma nov in ne pri uvodnici ne pri vtičnici oz po celi dolžini na zunaj ni videti kje bi bil prekinjen.

Ok ja vem priključni kabel ni kaj veliko vreden a če zamenjam samo vtičnico ali na drugi strani pri uvodnici malo odrežem
mi tak kabel lahko služi še desetletja.

Z univerzalnim inštrumentom ne znam, imam še signal injektor ki mi pride prav za iskanje posameznih utp kablov v celem snopu.
A ko to priklopim na ta 2 žilni kabel žal dobim signal tako na prekinjeni kot ne neprekinjeni žili.
Clownfish

Zahvalil se je: 12 krat
Prejel zahvalo: 58 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 14

Re: prekinjen kabel

OdgovorNapisal/-a S53AL » 17 Nov 2020, 01:11

Multimeter deni na "piskač" in meri od začetka priključka do konca. Vmes prepogibaj kabel. Ko začne piskat boš približno vedel kje je prekinjeno.
Uporabniški avatar
S53AL

Kraj: Črnomelj, JN75
Zahvalil se je: 850 krat
Prejel zahvalo: 101 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a VolkD » 17 Nov 2020, 01:55

Clownfish je napisal/-a:Zanima me kako ugotoviti kje je "precvikan" kabel.

Trenutno imam ta problem na novi fleksarci. Z univerzalnim inštrumentom sem ugotovil da je težava v 220V napajalnemu kablu - ena žila je prekinjena.
Kaj pa garancija ?

Clownfish je napisal/-a:Zavedam se, da je največkrat težava v prekinitvi na enem ali drugem koncu zelo malokrat vmes (seveda če ni kje vmes mehanske poškodbe - vem primeru je vse skupaj čisto novo).
Na eni strani ima na kabel zalita oblikovana uvodnica, na drugi pa zalita vtičnico.
Kabel je cca 3m in popolnoma nov in ne pri uvodnici ne pri vtičnici oz po celi dolžini na zunaj ni videti kje bi bil prekinjen.

Ok ja vem priključni kabel ni kaj veliko vreden a če zamenjam samo vtičnico ali na drugi strani pri uvodnici malo odrežem
mi tak kabel lahko služi še desetletja.
Če na enem ali drugem koncu odrežeš 10cm kabla boš mogoče imel srečo. No če sreče ne bo, imaš pa zdaj vzorec kabla. Tudi to se da izkoristiti. Izmeriš (mo) lahko kapacitivnost 10 cm kabla, potem pa še kapacitivnost preostalega dela kabla z enega ali drugega konca. Razmerje ti pove kje.

Sicer se z razmerjem da narediti tudi brez da bi poskusno rezal.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 10306 krat
Prejel zahvalo: 5788 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 210

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 17 Nov 2020, 06:38

V 90% je kabel prekinjen pri brusilniku. Odklopi kabel in potegni za eno in drugo žilo iz kabla. Ena bo sigurno šla z lahkoto ven. Po izkušnjah je najbolj obremenjen kabel tam kjer pride iz brusilnika, ko se že začne čisti kabel ( konec uvodnice). Mogoče kakšen cm naprej.
Uporabniški avatar
eldi2011

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 1241 krat
Prejel zahvalo: 570 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 253

OdgovorNapisal/-a s59ma » 17 Nov 2020, 07:09

Skoraj vedno je to na prehodu med fiksnim (trdim) delom vpetja in gibljivim delom kabla. Najverjetneje pri fleksarici.
Kot so ti že predlagali, s piskačem boš zelo hitro našel mesto prekinitve. Ne rezat "na srečo", raje najdi mesto napake.
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
s59ma

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 118 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 17 Nov 2020, 07:27

Injekcijska igla je tudi uporabno orodje za take teste.
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1668 krat
Prejel zahvalo: 4360 krat
Število neizkoriščenih povabil: 153

OdgovorNapisal/-a xbolha » 17 Nov 2020, 08:07

Šivanka ali pa bucika tudi.
xbolha

Kraj: LJ-GR-Dolenjska
Zahvalil se je: 70 krat
Prejel zahvalo: 35 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a s59ma » 17 Nov 2020, 08:34

Ne rabite nič prebadat (s tem se poškoduje izolacija!). Samo z ostrim prepogibanjem kabla (v vse smeri) se brez težav in zelo hitro locira mesto napake!
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
s59ma

Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 118 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a andrejj » 17 Nov 2020, 09:04

Odpri tam kjer stikalo in z instrument ugotoviš katera je prekinjena.Eno na stikalo in drugo na vtikač in pregibaj kabel.
Uporabniški avatar
andrejj

Kraj: 8232 Šentrupert
Zahvalil se je: 275 krat
Prejel zahvalo: 194 krat
Število neizkoriščenih povabil: 39

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 17 Nov 2020, 09:13

Kot sem napisal na začetku sem seznanjen z tem, da je prekinitev kabla v 95% vedno na delu kjer se kabel ostro prepogiba.
To pomeni tik pred uvodnico ali za vtičnico.

Vendar gre za popolnoma nov kabel kjer ni videti nikjer kakšnega 180 stopinjskega prepogibanja.
Kabel sem prepogibal a piskanje ne deluje. Sklepam, da je kabel kje natrgan mogoče zaradi vlečenja? Čeprav spet na plastičnem ovoju ni videti takih poškodb.

Moram poizkusiti to metodo z kapacitivnostjo čeprav ne vem ali moji inštrumenti doma sploh zmorejo meriit tako majhne kapacitivnosti.

Fleksarca je Parkside in še v garanciji vendar ko sem klical na servis v Prekmurje se mi je zdelo noro, da se to pošilja tja gor pa nazaj pa čakam tedne itn..
hkrati pa sem fleksarco kupil ker jo potrebujem.
Zato sem kabel zamenjal z drugim in sedaj deluje.
Clownfish

OdgovorNapisal/-a VolkD » 17 Nov 2020, 09:19

Clownfish je napisal/-a:Moram poizkusiti to metodo z kapacitivnostjo čeprav ne vem ali moji inštrumenti doma sploh zmorejo meriit tako majhne kapacitivnosti.
Sicer je odvisno od kabla in izolacije v njem, a kapacitivnosti sploh niso tako zelo majhne kot si mislimo. Na tako dolgem kablu gre zagotovo za nekaj 10 in več pF. Povprečni merilniki to zagotovo zmorejo.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Cloud » 17 Nov 2020, 09:26

Clownfish je napisal/-a:Kot sem napisal na začetku sem seznanjen z tem, da je prekinitev kabla v 95% vedno na delu kjer se kabel ostro prepogiba.
To pomeni tik pred uvodnico ali za vtičnico.

Vendar gre za popolnoma nov kabel kjer ni videti nikjer kakšnega 180 stopinjskega prepogibanja.
Kabel sem prepogibal a piskanje ne deluje. Sklepam, da je kabel kje natrgan mogoče zaradi vlečenja? Čeprav spet na plastičnem ovoju ni videti takih poškodb.

Moram poizkusiti to metodo z kapacitivnostjo čeprav ne vem ali moji inštrumenti doma sploh zmorejo meriit tako majhne kapacitivnosti.

Fleksarca je Parkside in še v garanciji vendar ko sem klical na servis v Prekmurje se mi je zdelo noro, da se to pošilja tja gor pa nazaj pa čakam tedne itn..
hkrati pa sem fleksarco kupil ker jo potrebujem.
Zato sem kabel zamenjal z drugim in sedaj deluje.

Ponavadi dobis v enmu tednu novo...
Cloud

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 95 krat
Prejel zahvalo: 250 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a andrejj » 17 Nov 2020, 09:35

Če si že zamenjal in vtikač odstrani izolacijo.Mogoče žica ni na kontakt.To sem enkrat razdrl in našel.
Uporabniški avatar
andrejj

Kraj: 8232 Šentrupert
Zahvalil se je: 275 krat
Prejel zahvalo: 194 krat
Število neizkoriščenih povabil: 39

OdgovorNapisal/-a DusanK » 17 Nov 2020, 10:56

Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Zahvalil se je: 1593 krat
Prejel zahvalo: 2667 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a VolkD » 17 Nov 2020, 11:03

Pa niso vse dobre. Tista druga se mi zdi prav nevarna.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a sebo1976 » 17 Nov 2020, 12:05

To je pa že cela znanost, a ne bi preprosto zamenjal z novim gumenim kablom, kateri bo sigurno boljše kvalitete, pa še malce daljšega daš, ker tisti original je ponavadi precej kratek.
sebo1976

Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 7 krat
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a miro4 » 17 Nov 2020, 13:30

nekateri univerzalni instrumenti imajo tudi merilnik kapacitivnosti z takim se da določit
kje je okvara kabla, pomeriš z ene in druge strani ,
vredu žice primerjaš z prekinjeno , se da kar dobro določit
miro4

Zahvalil se je: 10 krat
Prejel zahvalo: 4 krat
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a Srecko » 17 Nov 2020, 19:19

Od kar imam "A" klešče z NCV testom z njimi z lahkoto najdem tako prekinitev, ki ni vedno na vhodu kabla v aparat. Prvo dam fazo na eno žico in preverim z kleščami potem na drugo in kjer neha piskat je prekinjen. To lahko ponoviš z obeh strani iz vtikača ali z drugega konca kjer kabel gre v aparat. Sem ravno pred parimi dnevi imel primer ko je bil kabel prekinjen nekaj cm za vtikačem. :D

LP Srečko
Samouk
Uporabniški avatar
Srecko

Zahvalil se je: 27 krat
Prejel zahvalo: 15 krat
Uporabnika povabil: yacksy
Število neizkoriščenih povabil: 1

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 20 Nov 2020, 01:04

Srecko je napisal/-a:Od kar imam "A" klešče z NCV testom z njimi z lahkoto najdem tako prekinitev, ki ni vedno na vhodu kabla v aparat. Prvo dam fazo na eno žico in preverim z kleščami potem na drugo in kjer neha piskat je prekinjen. To lahko ponoviš z obeh strani iz vtikača ali z drugega konca kjer kabel gre v aparat. Sem ravno pred parimi dnevi imel primer ko je bil kabel prekinjen nekaj cm za vtikačem. :D

LP Srečko

He he tak odgovor sem čakal :)
Imam en novejši inštrument z tole NCV funkcijo in zadevo sem takoj preizkusil. In na moje presenečenje je bi kabel prekinjen nekje na 1/3 dolžine. Torej ne pri uvodnici ali vtikaču ampak vmes :(
Dobra šola in še bolj koristna informacija glede te NCV funkcije !
Preizkusil sem še ne zidu in tudi tam zazna kje je 220V kabel pod ometom.
Clownfish

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 20 Nov 2020, 06:38

jaz tudi imam klešče od UNI-T ; 80A s to funkcijo , luštne klešče
Moments Before Detonation .............TT
Uporabniški avatar
luccabrassi

Kraj: KOČEVJE
Zahvalil se je: 241 krat
Prejel zahvalo: 238 krat
Število neizkoriščenih povabil: 120

OdgovorNapisal/-a reber » 20 Nov 2020, 09:17

Da se kabel prekine nekje na sredi in brez vidne poškodbe, je res redek pojav. Poškodba je lahko nevidna, če je zunanji plašč kabla iz takega materiala, da se težko poškoduje. Ne glede na trpežnost zunanjega plašča se notranje žile lahko poškodujejo toliko, da kmalu pride do prekinitve.

Pred leti sem imel primer enega 50m dolgega kabla na kolutu, šlo je za 3x2,5mm2 kabel z dvojnim zunanjim plaščem, res debel in trpežen kabel... ampak kljub temu je prišlo do prekinitve ene žile. Seveda sem najprej skrajšal kabel na obeh straneh za 50cm, na strani koluta celo za 1m, ker je tam najpogostejše mesto okvare. Skrajšanje kabla ni pomagalo, prekinitev je ostala. Z natančnim pregledom kabla nisem odkril nobene vidne poškodbe, prepogibanje ni dalo nobenega rezultata. Takrat še nisem imel primerne opreme, tako da sem problem rešil dokaj radikalno.

Na prekinjeno žilo sem najprej priključil 230V preko 4,5KW (3x 1,5KW) grelca, da ne bi brez veze delal kratkega stika, s tem sem omejil tok. Napetost 230V je bila kot kaže prenizka, ni se zgodilo nič, prekinitev je bila zgleda dovolj dobra, da ni zaiskrilo. Kabel sem nato priključil na medfazno napetost, spet preko grelca za omejitev toka. Tudi v tem primeru se ni zgodilo nič, no, najprej se ni zgodilo nič, potem čez nekaj časa pa je v kablu zagorelo, iz kabla so švignile iskre in obločni plamen. No, pa sem našel mesto prekinitve, kabel je bil prekinjen na približno 11m od vtikača, zato sem ta 50m kolut skrajšal še dodatno za teh 11m, problem rešen. Zakaj ni do iskrenja prišlo takoj? očitno je bila prekinitev zadostna, da tok ni stekel takoj, je pa zato po nekaj dolgih sekundah, ko so plazeči tokovi naredili svoje.

Seveda bi danes to reševal z NCV metodo, ampak takrat nobenega primernega testerja nisem imel.

Pred nekaj tedni sem imel tudi sam okvaro na malem kotnem brusilniku, kabel še original, starost cca 20 let, Iskra ERO 800W. Najprej je malo prekinjalo pri uvodnici, potem vedno bolj pogosto, ker kabla nisem menjal takoj, je potem enkrat samo usekalo, očitno je pri prekinitvah dovolj iskrilo in se pregrevalo, da je poškodovalo še izolacijo druge žile, prišlo je do kratkega stika... no, potem sem lahko zamenjal kabel pod nujno. Take fleksarce imam 3, zato sem preventivno zamenjal kable še drugi, ker je bil na enem mestu malce poškodovan, videla se je notranja žila. Tretja na menjavo kabla še čaka.

Hvala Marko (S54MTB) za tistih 200 kablov ;) so namreč odlični, čeprav PVC, tudi za ročno orodje, sem jih pomenjal že veliko ;)
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 102 krat
Prejel zahvalo: 424 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 255

Vrni se na Energetika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost