Zaščita za delavniški kotiček

Tu se znajde vse od pralnih strojev, pa do MW agregatov.

Zaščita za delavniški kotiček

OdgovorNapisal/-a jure94 » 13 Okt 2020, 22:50

V sobi si urejam del, kjer bom lahko kaj ustvarjal. Za ta namen bom montiral parapetni kanal, da bo dovolj vtičnic (pa jih bo na koncu seveda premalo) oz. bo hitro prilagodljivo.
Vtičnice v parapetnem kanalu bi vezal na svoje varovalke in dodal še kakšno dodatno zaščito, za vsak slučaj, ker kdaj tudi kaj delam na omrežni napetosti (sem previden ampak bi vseeno rad nekaj imel; bom bolje spal :D).
Pa če kaj ven vrže imam vse pri roki. Ker se ukvarjam z bolj nizkonapetostnimi stvarmi se na to ne spoznam toliko in bi prosil za kakšen komentar.

Na te vtičnice bodo priklopljeni recimo spajkalnik, napajalnik, osciloskop, DC/DC napajalniki in podobne stvari.

Vse bo vezano iz ene vtičnice, ki je na 16 A varovalki. Druge možnosti nimam. Celotna hiša pa je na 300 mA FIDu, če to kaj pove. Za ozemljitev na žalost ne vem, kako dobro je izvedena.
Razmišljal sem, da bi dodal 30 mA FID (16 A) za njem pa bi vezal 10 A oz. 13 A varovalko (mogoče jih bo več, da ne bodo vse vtičnice šle na eno).
Poleg tega bi dodal še prenapetostno zaščito (prenapetostni odvodnik). Kakšnega potrebujem? Vidim, da so različni tipi in za različno kA. Predvidevam, da to pride najprej. Torej prenapetostni odvodnik -> FID -> varovalke.

FID: https://www.elektrotrgovina.si/omrezno- ... 2p-6-ka-ac
varovalka: https://www.elektrotrgovina.si/instalac ... -13-a-6-ka

Imam tudi ločilni transformator, ki bi ga po potrebi priklopil na vtičnico. V tem primeru mi FID ne pomaga kaj dosti, ampak to je že druga stvar.
Ali bi bilo smiselno tudi na izhodu tega transformatorja dati kaj (recimo še en 30 mA FID)? Trenutno ima samo varovalke (na vhodu in izhodu).

Kje se splača to kupovati? Potreboval bi še nekaj metrov kabla (10 - 20 m) in mogoče še kakšno malenkost.
Uporabniški avatar
jure94

Kraj: Jesenice/Ljubljana
Zahvalil se je: 37 krat
Prejel zahvalo: 68 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 8

Re: Zaščita za delavniški kotiček

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 14 Okt 2020, 07:55

Fit se mi zdi dobra investicija. 30mA je sicer zelo občutljiv ampak ne ti ne boš imel veliko porabnikov.

Če imaš v omarici 16A (C) varovalko potem lahko daš celoten parapet na 16A (B) varovalko. Je hitrejša in v teoriji bi jo moralo izklopiti hitreje.

Predlagam ti, da si v parapet namontiraš še stikalo s katerim boš vklapljal nekaj (2-3) vtičnic na katere boš priklopil naprave, ki jih izdeluješ/popravljaš. S tem se ogneš nadležnemu vštekavanju in izštevanju napajanja. Stikalo naj bo 2 polno za L in N odklopit. Dobrodošla je tudi svetlobna signalizacija ali je stvar pod napetostjo. Tu je opcija tudi dodatne varovalke. Pri čemer priporočam cevno varovalko, ki jo lahko enostavno zamenjaš glede na porabo aparata.

Zanimivo je imeti tudi vsaj A emter če ne prav merilnik moči za napravo, ki jo testiraš??? Nekaj podobnega: https://www.amazon.in/Geekcreit-Monitor ... B0784QJZHJ
Peter123

Kraj: 1117 Lj.
Zahvalil se je: 28 krat
Prejel zahvalo: 191 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 39

OdgovorNapisal/-a jure94 » 14 Okt 2020, 08:47

Glede tipa 16 A varovalke v omarici moram preverit. Načeloma jo lahko še vedno zamenjam za počasnejšo. Seveda bom najprej preveril, ali je še kaj drugega gor obešeno.Verjetno so vse vtičnice v sobi na tej varovalki, torej bi imel zraven še PC in 3D printer in kakšno malenkost. Ampak mslim, da ne bi smelo biti problema.

Dobra ideja tole s stikalom, bom dodal za par vtičnic.
Po merilniku moči pa zaenkrat nimam potrebe, mogoče ga pa kdaj namestim (dobra lastnost kanala, da ga lahko hitro spremenim).
Uporabniški avatar
jure94

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Okt 2020, 09:29

Omenil si ločilni transformator. Vtičnice, ki gredo preko ločilnega transformatorja naj bodo drugačne barve.
Sploh ti predlagam, naj bodo vtičnice v katere se priključuje stvari, ki so na popravilu, na robu mize in ne na zidu. To je pomenbo zato, ker se moraš v nasprotnem stegniti preko naprave do zidu. Če je naprava večja je to lahko precej nerodno.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 9870 krat
Prejel zahvalo: 5502 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 156

OdgovorNapisal/-a jure94 » 14 Okt 2020, 10:14

Ločilni transformator bo zunanji, priklopljen po potrebi na vtičnico.
Se pravi bo to ena škatla z vtikačem na eni in vtičnico na drugi strani. Dodatno bo na izhodu še stikalo in varovalka. Ali je smiselno na izhod dajati še FID?

Ali je smiselno dajati še nekaj takega (za parapetni kanal): https://www.elektrotrgovina.si/prenapet ... p-razred-b
V omarici za hišo mislim, da ni nič podobnega (samo FID in varovalke).
Uporabniški avatar
jure94

OdgovorNapisal/-a Iztok » 14 Okt 2020, 10:41

Jaz ti predlagam še eno vtičnico s probno lampo - to je klasična vtičnica, ki ima fazo pripeljano preko vsaj 150W ali kar 500W klasično žarnico.
Ob servisiranju 240v strojčkov in naprav pride zelo prav ... ;)
ʇɥıs ıs ʇɥǝ ןɐsʇ ʇıɯǝ ı qnʎ ɐ ʞǝʎqoɐɹp ou ǝqɐʎ
Uporabniški avatar
Iztok

Kraj: LJ
Zahvalil se je: 662 krat
Prejel zahvalo: 536 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 106

OdgovorNapisal/-a Dorijan » 14 Okt 2020, 10:48

Tako imam jaz narejene mize v delavnici, plus link kje sem kaj kupil oz ekvivalent.
Parapet imam nek no-name iz OBIja, ki sem ga kupil pred par leti, in v to kar TEMove podometne vtičnice(sem bil še študent ko sem to nabavljal in je občutna razlika v ceni), vtičnice so samo na levi in desni(da kabli ne visijo po sredini dol)

1 - Luč - http://luksometar.eu/ ~30€
DL2376 LED PANEL 30*120 45W NW KOM. - debelina 8mm
2 - Pre/Pod-napetostna zaščita z zakasnitvijo vklopa. Ker imamo doma 3 faze, mi potencialno lahko nekdo prevrta Nulo, ki gre v delavnico in mi Nulta žica preko kaloriferja lahko spleza na tisto fazo. Posledično lahko pride 400V na spajkalnik / osciloskop
kupil sem jo pa na ebayu, ker je bolj za vsak slučaj.
Primer - https://www.ebay.com/itm/Reliable-Perfo ... Sw1u5fgAEW
3 - Avtomatska varovalka - B10A , realno lahko tudi kako uro 16A gre preko 10A avtomatske varovalke brez da jo sproži

4 - RJ45 vtičnica TEM za internet
5 - USB vtičnica TEM, sem mislil potegniti kabel iz računalnika, ampak jo bom zamenjal z drugim modelom EM67 ker ima vgrajen napajalnik 2x2.4A (mislim da cca. 20€) (https://www.elektronabava.si/vgradni-us ... 6-in-em67/)
https://www.eywa.si/elektromaterial/sti ... a-1-1-12pc
6 - merilnik napetosti/porabe/frekvence (+TEM Blenda dvojne širine) - kupil na banggood, nekaj v tem smislu, uporabno za večje porabnike
https://www.banggood.com/Geekcreit-3-in ... rehouse=CN
7 - eStop gumb (+ TEM Blenda dvojne širine), ki odklopi kontaktor v elektro omarici, na katerega so vse 3 mize zvezane
https://www.banggood.com/N-or-O-N-or-C- ... rehouse=CN

Glede prenapetostne zaščite imaš 3 razrede. (na parapetu / pri napravi potrebuješ razred zaščite III)
Nekaj kot TEM VM80.

Osebno imam 4 zaščite z vložki razred II, ki jih moram še zmontirati v omarico(preden mi kaj skuri), tako da nimam ne te ne zaščite v parapetih.
Celotno delavnico imam pa ozemljeno in preko 30mA 3-faznega FID stikala. (razen tistih linij/vtičnic ki pridejo iz UPSa)

Sicer morem še nekaj zvezati, in dati pokrove čez.
Po tem bom pa verjetno pri-vijačil pokrov, ker kombinacija tega parapeta in nadometnih doz ima za posledico, da če potegneš direktno za kabel, včasih povlečeš pokrov z sabo.

Sem hotel še RD6012 napajalnik vgraditi noter, ampak originalni napajalnik iz 230V na 60V je bil prevelik, da ga skrijem v parapet, tako da ta del moram še razmisliti kako bo.
https://www.banggood.com/RIDEN-RD6012-R ... mds=search

to je pa nekako to. Kot sem si naredil/razmišlal.
Priponke
20201014_095222.jpg
Dorijan

Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 137 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 26

OdgovorNapisal/-a jure94 » 14 Okt 2020, 11:07

Hvala za tole, sem dobil še par uporabnih idej.
Uporabniški avatar
jure94

OdgovorNapisal/-a Dorijan » 14 Okt 2020, 15:46

jure94 je napisal/-a:Hvala za tole, sem dobil še par uporabnih idej.
Ni za kaj. Če se boš kaj potikal po primorskih koncih se pa oglasi. Bom razkazal celo delavnico in kako sem se določenih stvari lotil.
Dorijan

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Okt 2020, 15:48

Dorijan je napisal/-a:Bom razkazal celo delavnico in kako sem se določenih stvari lotil.
Se lahko tudi sam povabim ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Dorijan » 14 Okt 2020, 17:10

VolkD je napisal/-a:
Dorijan je napisal/-a:Bom razkazal celo delavnico in kako sem se določenih stvari lotil.
Se lahko tudi sam povabim ?
Seveda
Dorijan

OdgovorNapisal/-a jure94 » 14 Okt 2020, 23:19

Ne vem, če bom lahko v kratkem (trenutne razmere), ampak hvala za povabilo.

V omarico bi natlačil tole in v takem vrstnem redu (upam, da je pravilno):
- prenapetostni odvodnik: https://www.elektrotrgovina.si/ac-prena ... us-1p-n-pe
- pre/pod napetostna zaščita: https://www.elektrotrgovina.si/pre-ali- ... 1s-res-30s
- fid: https://www.elektrotrgovina.si/omrezno- ... 2p-6-ka-ac
- varovalka (2 ali 3): https://www.elektrotrgovina.si/instalac ... -13-a-6-ka

Nekam vmes bi pa vrinil še kontaktor, da lahko vse skupaj izklopim iz gumba na parapetnem kanalu. Kam ga je najbolj primerno vriniti (jaz bi ga dal takoj za prenapetostnim odvodnikom)? Recimo kaj takega:
https://www.elektrotrgovina.si/kontakto ... 1-ac7a-25a

Linki so samo za primere, mogoče ne bom kupil točno tega, odvisno kje bom kupoval in kaj bodo imeli.
Uporabniški avatar
jure94

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Okt 2020, 00:00

VolkD je napisal/-a:Sploh ti predlagam, naj bodo vtičnice v katere se priključuje stvari, ki so na popravilu, na robu mize in ne na zidu. To je pomenbo zato, ker se moraš v nasprotnem stegniti preko naprave do zidu. Če je naprava večja je to lahko precej nerodno.
Tole mislim, da si spregledal.
Jaz sem to v delavnici spregledal, pa sem kot nekaj kar je "must have" dogradil kasneje.
Karkoli gre po zlu, lahko zadevo preprosto potegneš iz vtičnice. Ko se nekaj smodi, ne verjamem, da se boš preko tega kar se smodi z roko stegoval preko tega, da bi ugasnil.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a jure94 » 15 Okt 2020, 09:35

Nisem spregledal, je bilo že v štartu tako predvideno.
Večina jih bo ob strani (leva in desna), dve bom pa dal na sredino.
Uporabniški avatar
jure94

OdgovorNapisal/-a S55RU » 15 Okt 2020, 19:09

Dorijan, izgleda zelo profesionalno. Edino vprašanje je ali imaš dovolj vtičnic? Kajti ne zgleda jih ravno veliko? Jaz sicer nimam parapetnega kanala, temveč podometne Tem vtičnice (doze za več vtičnic), pa mi zmanjkuje že prostih vtičnic. Še posebej nad mizo (pod mizo ne grejo tako v promet).
Mi je pa žal za tiste ozke (brez ozemljitve) vtičnice, ki niso koristne za nič drugega kot za polnilec telefona. Stran vržen denar, raje šuko vtičnice.

Glede izvleka kabla, ko gre kaj narobe z napravo? Raje izklop na stikalo kot pa vlečenje kabla, je hitrejše. Sam vedno dam preizkušanec na podaljšek s stikalom. Če gre kaj narobe, le pritisk na stikalo (moje vtičnice nimajo stikala za izklop).
Uporabniški avatar
S55RU

Kraj: Posočje
Zahvalil se je: 95 krat
Prejel zahvalo: 34 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a Dorijan » 18 Okt 2020, 19:17

S55RU je napisal/-a:Dorijan, izgleda zelo profesionalno.
Hvala, je projekt, ki se vleče že od 2013 in je bil vmes dovolj časa, za razmišljati, kako spraviti skupaj.

S55RU je napisal/-a:Edino vprašanje je ali imaš dovolj vtičnic? Kajti ne zgleda jih ravno veliko? Jaz sicer nimam parapetnega kanala, temveč podometne Tem vtičnice (doze za več vtičnic), pa mi zmanjkuje že prostih vtičnic. Še posebej nad mizo (pod mizo ne grejo tako v promet).
Nimam :). bo šel še eden 3+1 komplet gor, Sva z bratom kable potegnila tisti vikend, preden je bilo potrebno iti na obvezno delo od doma. Jaz 3 prenosnike(Privat, službeni in od stranke) + monitor, on 2 prenosnika + monitor + 4 namenske mašine + monitorji.
Skratka ni bilo niti 3dni zvezano ko jih je bila tretjina premalo.

S55RU je napisal/-a:Mi je pa žal za tiste ozke (brez ozemljitve) vtičnice, ki niso koristne za nič drugega kot za polnilec telefona. Stran vržen denar, raje šuko vtičnice.
Niso tako napačne, polnilcev za telefon ne bo več ker bom šel na 2x 2.4A 1M od TEMa, ampak je pa še marsikaj drugega(polnilec od drončka, konferenčni sistem, RPi napajalnik, razni Mikrotiki in Lora točke itd.)
Predvsem zato ker se dobijo že pred-sestavljene TEMove 7mestne doze z 3x šuko +1x blenda, ki jo pač zamenjaš po potrebi

S55RU je napisal/-a:Glede izvleka kabla, ko gre kaj narobe z napravo? Raje izklop na stikalo kot pa vlečenje kabla, je hitrejše. Sam vedno dam preizkušanec na podaljšek s stikalom. Če gre kaj narobe, le pritisk na stikalo (moje vtičnice nimajo stikala za izklop).
Imam Big-Red-Button, imam podnapetostno zašito in so varovalke. Tukaj izvlek kabla nisem mislil v ugentni situaciji, ampak ko bi rad samo sklopil npr. polnilec od prenosnika.
Dorijan

Vrni se na Energetika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost