Lahko laptop uniči napajalnik?

Vse kar se da vtakniti v PC ohišje ali kakorkoli priključiti zraven

Moderator: Kroko

Lahko laptop uniči napajalnik?

OdgovorNapisal/-a Anomis2202 » 23 Mar 2017, 15:31

Pozdravljeni,

imam zelo čudno vpašanje. Pred letom dni sem zamenjala napajalnik za HP Elitebook - 90W. Po nakupu novega originalnega adapterja sem slednjega imela že 2x na popravilu. Za tem sem kupila še en adapter preko e-bay-a. Pred nekaj dnevi mi je tudi ta nehal normalno delati. Na servisu so mi pregledali stike priključka na matično ploščo in niso nič odkrili. Zanima me samo ali je kakšna mini varjanta, da mi računalnik s kakšnim stikom uniči napajalnik ali samo nimam sreče s polnilci.

LP
Anomis2202

Zahvalil se je: 8 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 0

Re: Lahko laptop uniči napajalnik?

OdgovorNapisal/-a VolkD » 23 Mar 2017, 15:44

Pri preobremenitvi, bi se moral napajalnik izključiti oziroma, naj bi vztrajal pri nekem maximalnem toku. Navedeno nebi smelo povzročiti samouničenja.
Imaš torej slabo srečo. Ali pa mogoče tudi ne. Precej takih napajalcev se da popraviti.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 4080 krat
Prejel zahvalo: 3097 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a igo » 23 Mar 2017, 19:23

Napajalniki za prenosnike imajo precej utesnjeno drobovje, zato se vhodni 450V kondenzator rad pregreva.
Če je napajalnik obešen za kabel in prosto visi v zraku, je v njemu par stopinj manj kot če je le položen na mizo, kar se pozna pri daljši življenjski dobi.

Če pa z računalnikom delaš na postelji in se napajalnik poti nekje med gubami odeje, se ubogi kondenzator v njemu malodane skuha in močno predčasno konča svoje poslanstvo.
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
igo

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 130 krat
Prejel zahvalo: 222 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 21

OdgovorNapisal/-a Anomis2202 » 23 Mar 2017, 20:25

Saj je tudi meni čudno, da bi lahko bila krivda v računalniku. Očitno imam res nesrečo. Glede življenjske dobe napajalnika pa mislim, da bi morala biti tudi ob občasnih pregrevanjih življenjska doba višja od 1/2 leta. Mislim da hp ne bo moja naslednja izbira računalnika. :P
Hvala potrebovala sem potrditev in mnenje ;)
Anomis2202

Zahvalil se je: 8 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Uporabnika povabil: BraneZ

OdgovorNapisal/-a VolkD » 23 Mar 2017, 20:55

Anomis2202 je napisal/-a:Glede življenjske dobe napajalnika pa mislim, da bi morala biti tudi ob občasnih pregrevanjih življenjska doba višja od 1/2 leta.
igo, s tole tvojo diagnozo si me še najbolj spominjal na dr. Housa. Sem se res nasmejal tvoji pronicljivosti.

Anomis2202 je napisal/-a:Mislim da hp ne bo moja naslednja izbira računalnika. :P
Hvala potrebovala sem potrditev in mnenje ;)
No tako enostavno pa spet ni. Ti sicer misliš, da je kriv hp. Jasno v tej bitki lahko zmagaš in se od hp-ja posloviš za vedno. Ampak v bitki s fiziko, to bitko namreč bojuješ, boš pa prav gotovo izgubila.

Mogoče bi pomagalo, če bi kdaj polila Coca Colo po tipkovnici. Spoznanje bi sicer bilo boleče, a bi gotovo zaleglo in pripeljalo do spoznanja, da računalnik ni amfibija, pa vesoljsko vozilo tudi ne.

Da ne bo izpadlo, da si vsega sama kriva. Nisi! Gotovo ne! Proizvajalci delajo take napajalnike, da crknejo, če se preveč segrejejo. Namerno jih delajo. Eni jim potem pri crkovanju pomagajo, drugi pa ne.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a ecobra » 23 Mar 2017, 21:12

Da malo povem svoje izkušnje. Imam HP jev prenosnik že od davnega leta 2008 in še vedno prvi napajalnik poslušno sodeluje, res, da je bateriji padla kapaciteta in avtonomija je nekje na 1/2 ure. Se pa napajalnik zelo poti kadar imaš vklopljen prenosnik in prazno baterijo, katero mora sočasno polniti.
Se mi je pri čisto novem Lenovu zgodilo, da je padla avtonomija iz 3h na 45 minut, ampak za to je bil kriv Windows, (cvtress), ker je obremenil procesor na 100% tako, da je kar puhtela toplota iz prenosnika. Sedaj pa pomisli, da imaš tak primer (obremenjen sistem - proc na 100%, da se opečeš na njemu) in ob enem polniš izpraznjeno baterijo, ni vrag, da ves poten napajalnik izpusti dušo pa naj bo to HP ali kateri drugi proizvajalec.
l.p.
ecobra

Kraj: Radeče
Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 34 krat
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a igo » 23 Mar 2017, 22:06

:D
Takole izgleda notranjost HP-jevega 90W napajalnika (ne glej odrezanega kabla, ker sem najprej mislil, da je za izgubljanje napetosti kriv močno nalomljen izhodni kabel :_dunno ).

Tisti nesrečni kondenzator je rjav valj fi 16mm x 30 mm. Pokonci sem ga postavil, da sem lahko s spodnje strani prebral oznake na njemu. Drugače leži tesno med obema dušilkama (veliki rumeni zadevi) in zgoraj ga na mestu drži še "za en žvečilni gumi" silikona (že odstranjen).

Potem je vse skupaj vstavljeno v tisti črn ovoj, nato vstavljeno med rumen in srebrn ovoj, na koncu pa še stlačeno v škatlico brez rež za zračenje. Dobro, da to sploh dela :roll: , saj se oznaka 105°C na kondenzatorju nenadoma ne zdi več tako nedosegljiva.

Fizika je zelo romantična veda in lepo opisuje prehajanje toplote od vira skozi ovire v okolico. Med kupom virov toplote tam notri je celo tisti kondenzator ... "predmetno" (če bi bil oseba, bi bil osebno ;) ).

Prav nobenih občutkov krivde ne potrebuješ, le naslednjemu napajalniku nameni več svežega zraka za hlajenje (naj bo vsaj na gladki trdi podlagi ali celo s kablom pod njim poskrbi, da bo čim bolj v zraku). Tale na sliki je tudi iz 2008 in je crknil pred kratkim.
Priponke
20170323_212830.jpg
HP napajalnik 90 W
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
igo

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 130 krat
Prejel zahvalo: 222 krat
Število neizkoriščenih povabil: 21

OdgovorNapisal/-a Dejanc » 24 Mar 2017, 10:32

VolkD je napisal/-a:Pri preobremenitvi, bi se moral napajalnik izključiti oziroma, naj bi vztrajal pri nekem maximalnem toku. Navedeno nebi smelo povzročiti samouničenja.
Imaš torej slabo srečo. Ali pa mogoče tudi ne. Precej takih napajalcev se da popraviti.

Potrdim trditev Volka. Ne obstaja logika, da bi laptop uničil napajalnik.
Dejanc

Kraj: Zgornja Dobrava pri Kropi
Zahvalil se je: 13 krat
Prejel zahvalo: 9 krat

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 24 Mar 2017, 11:25

No, nekako je in ni res. Laptop lahko uniči napajalnik, in sicer tako, da od njega dlje časa zahteva maksimalno, le-ta pa tega ne zmore, ker ni narejen zato (slab design, slaba izbira komponent...). tako je nehote prenosnik krivec (sicer posredni). Direktni krivec pa je ali človek, ki je izbral napajalnik za dotični model ali pa človek, ki ga je (očitno slabo) dimenzioniral. Seveda so te stvari namerno narejene tako, da predčasno umrejo, a ne tako hitro - vzdržati bi morale vsaj garancijsko dobo. "Prave firme" to naredijo tako, da zadeva umre 14 dni do mesec po izteku garancije :_seeingstars

Volkd je napisal/-a:Mogoče bi pomagalo, če bi kdaj polila Coca Colo po tipkovnici. Spoznanje bi sicer bilo boleče, a bi gotovo zaleglo in pripeljalo do spoznanja, da računalnik ni amfibija, pa vesoljsko vozilo tudi ne.

No, kar nekaj je modelov, ki bi te pri tej trditvi postavili na laž. Prenosniki z vodotesno tipkovnico niso več redkost. PRIMER
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 189 krat
Prejel zahvalo: 208 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 44

OdgovorNapisal/-a satelitko » 24 Mar 2017, 11:29

Ti kar verjemi...
Se precej ukvarjam z raznoraznimi "igračami" zvenečih znamk, ki nosijo oznake IP67, pa 68 in tako naprej.
Vse lepo in prav, ampak še v vodi jih ne bi kopal, če bi bile moje, kamoli v coca coli...
Saj kratkotrajno so vse oh in sploh super duper, ko pa nekje nekaj dalj časa kaplja nanje ali celo na pol plavajo... Voda najde pot.
satelitko

Kraj: Radovljica
Zahvalil se je: 27 krat
Prejel zahvalo: 39 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 22

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Mar 2017, 14:14

Protoncek je napisal/-a:No, kar nekaj je modelov, ki bi te pri tej trditvi postavili na laž. Prenosniki z vodotesno tipkovnico niso več redkost. PRIMER
Ti mi kar prinesi enega takega, bom jaz polival.
Vodostesna tipkovnica je eno, povsem drugo je pa tipkovnica, ki ji Coca Cola ne more škodovati. Ni tipkovnice, ki bi bila vesela Coca Cole, ali pa drugih hudo sladkih pijač. Zlepljene tipke ponavadi ne delajo, če pa že, se pa tipka odlepi šele po dveh sekundah.
Na za tiste, ki tipke iščejo z lovskimi psi, je dovolj hitro :mrgreen:
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Kroko » 28 Mar 2017, 11:46

Jih pa umiješ
[youtube]LDmCmmvIA8A[/ youtube]

https://www.youtube.com/watch?v=LDmCmmv ... r_embedded

Predvajanje videoposnetka na drugih spletnih straneh je onemogočil lastnik videoposnetka,...
http://www.planet-cnc.comKroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 597 krat
Prejel zahvalo: 1161 krat
Število neizkoriščenih povabil: 212

Vrni se na Hardware

Kdo je na strani

Po forumu brska: AhrefsBot [Bot] in 1 gost