PC baterijica

Vse kar se da vtakniti v PC ohišje ali kakorkoli priključiti zraven

Moderator: Kroko

PC baterijica

OdgovorNapisal/-a S51VC » 22 Nov 2017, 18:36

Ojla.
Imam mali problem. Imam stari DELL-ov PC OptiflexGX270. Pred kakim mesecem mi je izgubil nastavitve biosa, se postavil na leto 2006... OK, baterija je zanič. Kupim novi dve bateriji VARTA CR2032 LITHIUM (eno za rezervo). Čez 14dni, se mi spet resetira. Zanima me, ali te baterijice niso dobre? Se te baterijice polnijo v računalniku? Vem, da sem že več baterij zamenjal in so držale nekaj let. Je že kdo imel tak problem?
Hvala za odgovor.
S51VC
S51VC

Kraj: JN76xp
Zahvalil se je: 73 krat
Prejel zahvalo: 20 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 4

Re: PC baterijica

OdgovorNapisal/-a DusanK » 22 Nov 2017, 20:19

Če je baterija slaba navadno dobiš ob vklopu, ko se testira sistem, opozorilo npr.:"System battery voltage is low".
Si dobil tako obvestilo ali sta se ti samo datum/ura zamaknila?
Slednje ni problem naredit nobenemu virus zajedalcu, vključno s preprostim DOS/CommandPrompt ukazom Date in Time in že imaš drug datum takoj v biosu.
Si izmeril staro baterijo, če je dejansko slaba? Zdaj izmeri še novo. Če je vse ok imaš sw problem.
Te baterije se ne polnijo!
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 642 krat
Prejel zahvalo: 1164 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 199

OdgovorNapisal/-a S51VC » 22 Nov 2017, 21:22

Jutri vse pregledam in sporočim ugotovitve.
Hvala.
S51VC
S51VC

OdgovorNapisal/-a S51VC » 23 Nov 2017, 13:47

DusanK je napisal/-a:Če je baterija slaba navadno dobiš ob vklopu, ko se testira sistem, opozorilo npr.:"System battery voltage is low".

Točno tole sem dobil...Slaba baterija.
Izmeril staro baterijo ima 3,1V, tudi nova ima 3,2V, merjeno v samem ležišču. Mogoče je "opešal" kak kondi, ker mi javi sistemski log, da ni baterije. Ostale nastavitve diskov in periferije se lepo nastavijo, edino v datumu je problem. Si bom pač to nastavljal. Hudič je to, ker imam gor vse amaterske programe in winXP.
Hvala še enkrat.
S51VC
S51VC

OdgovorNapisal/-a s59ma » 23 Nov 2017, 14:03

Če imaš PC on-line na Internetu, lahko poskusiš instalirati Dimension4 software za NTP sinhronizacijo:
http://www.thinkman.com/dimension4/
Če si nastaviš (vsaj) ažuriranje ob štartu, pa še periodično (npr. na 1 uro), si zmagal - kljub nedelujoči bateriji!

Sam imam inštalirano starejšo verzijo, nastavljeno na NTP od Arnes-a. Zelo zadovoljen :D z delovanjem (uporabljal sem ga za točno sinhronizacijo časa pri MS delu z WSJT).
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
s59ma

Zahvalil se je: 20 krat
Prejel zahvalo: 60 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a S51VC » 23 Nov 2017, 18:26

Mogoče bo res to rešitev. Že imam instalirano.
Hvala.
S51VC
S51VC

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 23 Nov 2017, 18:41

Hm...windows ima že dooolgo vgrajen sistem za posodabljanje preko NTP ... Nekaj tukaj ne vem... :_dunno :_think
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 223 krat
Prejel zahvalo: 271 krat
Število neizkoriščenih povabil: 58

OdgovorNapisal/-a VolkD » 23 Nov 2017, 18:56

Protoncek je napisal/-a:Hm...windows ima že dooolgo vgrajen sistem za posodabljanje preko NTP ... Nekaj tukaj ne vem... :_dunno :_think
A imaš ti to vključeno ?
Jaz se lahko sinhroniziram v enem določenem trenutku s klikom. Da bi pa bila sinhronizacija stalna, to pa ne znam narediti.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5234 krat
Prejel zahvalo: 3645 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a DusanK » 23 Nov 2017, 19:13

Nekaj o uri smo že debatirali:
Link1
Link2
...
Uporabniški avatar
DusanK

OdgovorNapisal/-a VolkD » 23 Nov 2017, 19:22

DusanK je napisal/-a:Nekaj o uri smo že debatirali:
Link1
Link2
...

Imam namizni računalnik, ki ne vem zakaj z uro prehiteva. Ne mnogo, nekje 22 do 25 s na dan.
Do sedaj se nisem prav sekiral, ker mi je bilo za sekunde več ali manj vseeno.
No zadnje čase se pa ukvarjam z FT8. Tu pa je točna ura precej pomembna zadeva. Glede na to, da mi računalnik precej prehiteva je sinhronizacija na na nekaj dni preveč poredka. Zaenkrat si pomagam tako, da ko dekodiranje ne gre več, poženem sinhronizacijo peš - za kak dan in pol je v redu.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a DusanK » 23 Nov 2017, 19:31

Mogoče si tole spregledal v prvem linku?
DusanK je napisal/-a:...Boljše je skreirati v Beležnici datoteko, ki vsebuje eno vrstico:
w32tm /resync
jo shraniš npr. kot ura.bat in jo skopiraš v mapo Zagon (Startup) ali ustvariš zgolj kot bližnjico na namizju ali opravilni vrstici, ki jo potem klikneš po želji.
Vedno, ko se bo pc restartal ali vklopil bo ob zagonu (če je ura.bat v uporabniški mapi "Zagon" ali "Startup") sinhroniziral svojo bios-interno uro z internetno. Seveda, mora mreža/internet delovati...
Uporabniški avatar
DusanK

OdgovorNapisal/-a DusanK » 23 Nov 2017, 20:03

S51VC je napisal/-a:...Izmeril staro baterijo ima 3,1V, tudi nova ima 3,2V, merjeno v samem ležišču. Mogoče je "opešal" kak kondi, ker mi javi sistemski log, da ni baterije. ...

Sem malo pogooglal in ima več uporabnikov podobne težave. Baterija ok, javlja pa da je zanič.
Vzrok naj bi bil v nekaterih prenapetostnih zaščitah. Če imaš Dell priklopljen preko recimo razdelilca z zaščito ala Belkin potem priklopi računalnik direktno v zidno vtičnico.
Če to že imaš bo treba iskati vzrok drugje. :)
Dokler ne najdeš ali najdemo vzroka lahko uporabiš sinhronizacijo datuma/časa kot je postu višje.
Uporabniški avatar
DusanK

OdgovorNapisal/-a S51VC » 23 Nov 2017, 20:23

Do zdaj sem imel nastavljeno tako, da mi je ntp1.arnes.si avtomatsko sinhroniziral čas. Zdaj, ko mi je mrknila baterija, se arnes brani, da ne more sinhronizirat od 2006-tega leta. Ne vem, kolik je lahko zamik ure na PC-ju, da arnes pravilno sinhronizira. Instaliral sem ta dimension4. Ta programček izklopi win sinhronizacijo in naredi to po svoje. Pri startu mašine, se sinhronizira, nato ugasne. PC imam priklopljen direktno na omrežje. Res pa je, ko odidem iz shake-a, obrnem stikalo in izklopim omrežje. Mogoče mi bo uspelo. Žal bi mi bilo dober računalnik zavrečt.
Hvala vsem za pomoč.
S51VC
S51VC

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 23 Nov 2017, 22:12

VolkD je napisal/-a:Jaz se lahko sinhroniziram v enem določenem trenutku s klikom. Da bi pa bila sinhronizacija stalna, to pa ne znam narediti.

To je vključeno že privzeto v windowsih. Imaš desetko, če se ne motim: spodaj desno desni klik na uro --> Nastavi datum in uro --> se ti odpro nastavitve, kjer imaš (upam) vključeno opcijo" Samodejno nastavi uro".
Ne morem pa trditi na koliko časa se to sinhronizira (vsak dan? )
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a VolkD » 23 Nov 2017, 23:23

Protoncek je napisal/-a:To je vključeno že privzeto v windowsih. Imaš desetko, če se ne motim: spodaj desno desni klik na uro --> Nastavi datum in uro --> se ti odpro nastavitve, kjer imaš (upam) vključeno opcijo" Samodejno nastavi uro".
Ne morem pa trditi na koliko časa se to sinhronizira (vsak dan? )

Ta računalnik, ki mi nagaja je v delevnici in ga med ostalim uporabljam tudi v radioamaterske namene. Na njem je W7.
Ura se samodejno sinhronizira, a je interval sinhronizacije prevelik. Zato moram to vmes sam večkrat klikniti.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s59ma » 24 Nov 2017, 08:27

VolkD je napisal/-a:Ura se samodejno sinhronizira, a je interval sinhronizacije prevelik. Zato moram to vmes sam večkrat klikniti.

Saj ravno v tem je bil čar Dimension4! Imam nastavljeno prvič ob bootu, nato avtomatsko vsakih 15 minut. Za WSJT je bilo super, nikoli nisem imel problemov s točnim časom!
Pri Win7 mislim, da je default interval 1x tedensko (mogoče se ga da nastaviti na bolj pogosto, a tega nikoli nisem raziskoval). Win 10 skoraj nič ne uporabljam.
s59ma

OdgovorNapisal/-a s59ma » 24 Nov 2017, 08:34

VolkD je napisal/-a:Imam namizni računalnik, ki ne vem zakaj z uro prehiteva. Ne mnogo, nekje 22 do 25 s na dan.

Ker nima točnega oscilatorja v RTC (včasih je za točnost oscilatorja skrbel kvarc kristal 32768Hz).
s59ma

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Nov 2017, 09:49

s59ma je napisal/-a:
VolkD je napisal/-a:Imam namizni računalnik, ki ne vem zakaj z uro prehiteva. Ne mnogo, nekje 22 do 25 s na dan.

Ker nima točnega oscilatorja v RTC (včasih je za točnost oscilatorja skrbel kvarc kristal 32768Hz).
Sem že raziskoval. Ima tak kristal. Sem ga imel na sumu, da ni v redu in ga tudi zamenjal. No pred tem je prehiteval še malo več. Mogoče kako sekundo več.
Ne verjamem, da sta dva kristala slaba.

Verjetno bi se moral ukvarjati s kondenzatorji ob kristalu, a sem obupal.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Nov 2017, 09:50

s59ma je napisal/-a:Saj ravno v tem je bil čar Dimension4! Imam nastavljeno prvič ob bootu, nato avtomatsko vsakih 15 minut. Za WSJT je bilo super, nikoli nisem imel problemov s točnim časom!
FT8 je povsem enako zahteven kot WSJT. Mogoče še bolj, ker so periode štirikrat krajše.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 24 Nov 2017, 10:15

Po temle navodilu sem spremenil tale register:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\W32Time\TimeProviders\NtpClient
sem dal testno na 60, mi posodablja vsako minuto. Torej je interval mogoče spremeniti brez uporabe zunanjih programov...
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a DusanK » 24 Nov 2017, 11:31

Super, hvala za info.
Tudi jaz se, kolikor je le mogoče, izogibam dodatnih extra programčkov in rajši izkoristim možnosti sistema.
Zato sem predlagal za XPje w32tm /resync, ki ga shraniš v neko xxx.bat datotekco, jo daš v startup mapo, ki se izvrši vedno, ko vklopiš PC ali/in daš bližnjico do xxx.bat na namizje in 1x na dan klikneš nanjo.
No, to je zdaj avtomatsko.

Sem preizkusil zgornji vnos na Win10Home in deluje po restartu, samo moraš prej še štartati servis W32time (Windows Time) in način starta prestavit iz Manual v Automatic.

Delue tudi v WinXP, isti naslov registra, s tem, da je W32time servis že privzeto vključen, torej je potrebno samo spremeniti vrednost v registru in restartati sistem.
Uporabniški avatar
DusanK

OdgovorNapisal/-a kobranka » 24 Nov 2017, 21:03

Protoncek je napisal/-a:Hm...windows ima že dooolgo vgrajen sistem za posodabljanje preko NTP ... Nekaj tukaj ne vem... :_dunno :_think

Ja ampak dela samo, ko je ura že sinhronizirana. Kaj ti pomaga, če ti vrže v BIOSu nastavitve na letnico 2006. Polek tega se ti Windows začne protoževati, da ta verzija sistema ni originalna.

Res ne vem kaj ste vi "scovpral", samo meni tista sinhronizacija ni delala.
kobranka

Zahvalil se je: 315 krat
Prejel zahvalo: 70 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 24 Nov 2017, 21:24

Zato sem pa rekel, da nekaj ne vem... očitno je težava, če je datum preveč "razštelan"...
No, sicer je v tem primeru tak programček bolj selotejp na luknjo kot popravilo le-te, ampak če ne gre drugače je vseeno bolje kot nič...
Uporabniški avatar
Protoncek

Vrni se na Hardware

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost