Nakup rabljene delovne postaje

Vse kar se da vtakniti v PC ohišje ali kakorkoli priključiti zraven

Moderator: Kroko

Nakup rabljene delovne postaje

OdgovorNapisal/-a S55RU » 23 Jan 2023, 22:52

Počasi se moj prastari PC poslavja od življenja. Ni sicer še šel v nebesa (ali pekel) toda čedalje več čudnih stvari se dogaja.
Posodabljat se ga ne splača, intel i5 prve generacije, stara plošča, 4 GB rama,... je vse nekompatibilno. Še ohišje je bolj ubogo. Edina stvar, ki bi bila pogojno uporabna, je SSD disk.
Da ne govorimo o win 7, ki so res čedalje manj podprti s strani novih verzij programov.

Tako da je padel plan do konca marca 2023 zamenjati računalnik v kompletu. Budget 1000 evrov (lahko ga dvignem, ni pa želja).
Želje torej so:
Namizni PC (laptop odpade)
Zmožnost poganjanja vsaj 2 FHD 24" monitorjev (lahko se pridruži 3 monitor ali pa enega zamenja 2k/4k monitor)
Večnamenska uporaba (pisarna, risanje vezij/ programiranje, 3d oblikovanje osnovno, multimedija) brez iger
Tower ohišje brez RGB ledic ali prozornih površin (ohišje bo pod mizo).
Tišina je zaželena, ni pa nujna (bonus).
Operacijski sistem bo Win10 pro (ni treba, da je v ponudbi)

Gledam malo ponudbo in nič pametnega novega ne najdem v tem budgetu. Ali so kakšni grdi gamerski računalniki ali pa podhranjeni pisarniški kompleti (vsaj 16 GB rama bi si le želel).
Sem pa videl polno rabljenih delovnih postaj tipa HP Z440/Z420 in tudi Dellovih v tem budgetu. Lastnosti so videti impresivne, toda zanima me kakšne so pasti. Xenon procesorji, posebni RAM-i, Qadro grafične. Polno namenskih stvari, ki se lahko zalomi, če gre kaj narobe.
Ima kdo izkušnje z nakupi namenskih rabljenih delovnih postaj? Ter kje kupiti? BBT, PoceniPC, Recositech,...?
Ter kaj je nekako best buy za dolgoročni nakup.
Druga opcija je nakup računalnika po komponentah,ampak sem že malo iz prakse glede tega in se bojim, da bom nabral nekompatibilne/slabo kompatibilne stvari.
Uporabniški avatar
S55RU

Kraj: Posočje
Zahvalil se je: 148 krat
Prejel zahvalo: 80 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 10

Re: Nakup rabljene delovne postaje

OdgovorNapisal/-a mucek » 24 Jan 2023, 08:55

Načeloma PoceniPC, BBT in podobni (mi smo kupovali pri teh dveh) prodajajo samo fiksno highend opremo (nič nestandardno zloženega), ki pa ima emšo primeren ceni (bolj ali manj). Izkušnje imamo dobre.

Kaj rabiš, je pa vprašanje; konkretno v našem primeru laufamo veliko Altium in Solidworks in se je nakup podredil temu, da se je gledalo, s katerimi grafičnimi karticami znata najbolje delati omenjena programa. Preveri pa glasnost delovne postaje: načeloma so to kar močne zverine in temu primerno je narejeno tudi hlajenje.

LP, g
... lahko pa se tudi motim ...
Uporabniški avatar
mucek

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 88 krat
Prejel zahvalo: 960 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 186

OdgovorNapisal/-a s56rga » 24 Jan 2023, 10:01

Zadnjih 20 let kupujem izključno rabljene računalnike. Vir je že mucek navedel.
Pred dvema letoma sem si nabavil za lastno uporabo HP Z440 z 32GB RAM-a, NVIDIA Quadro K4200, in E5-1650v3 3.50GHz procesorjem. Sistemski disk je pa SSD 500GB.
Cena je bila takrat nekaj več kot 700€. Računalnik deluje BP. Pred novim letom sem nanj naložil W11. Odzivnosti v primerjavi z W10 je sicer opazna, a me ne moti.
Pri normalnem pisarniškem delu, programiranju, administraciji se ventilatorja ne sliši, resoursi so pa na minimumu. No, ko ga zaposliš s čim težjim seveda zapoje.
Monitorje sem si privoščil nove, 3x 32" AOC (2560x1440) na 2x DP in 1 DVI port.
Mašino bom najverjetneje uporabljal še vsaj 5 let, v kolikor ne bo kakih drastičnih sprememb v IT svetu.
Uporabniški avatar
s56rga

Kraj: Koper JN65UM
Zahvalil se je: 109 krat
Prejel zahvalo: 316 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a GJ » 24 Jan 2023, 10:09

Če si jezen, si žrtev!
GJ

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 219 krat
Prejel zahvalo: 138 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 29

OdgovorNapisal/-a S55RU » 24 Jan 2023, 21:53

Tudi sam se nagibam k opcijam, ki jih je naštel mucek. Vidim pa, da je poceniPC nekoliko cenejši od BBT, ampak ima na zalogi generacijo starejšo robo.
Recimo, sem gledal podobno izbiro kot jo je kupil s56rga, ampak cena je tudi 2 leti kasneje podobna. Ne vem, koliko let je takšna roba stara?
Glede grafičnih kartic, kaj preferirajo Altium (in Kicad, če bom prešel nanj) in Fusion 360?
Glede tišine, ni takšen problem. Računalnik je v svoji sobi in ne moti nobenega med spanjem. Edino med gledanjem youtuba/filma ne bi rad, da ventilatorji preglasijo zvok. Če pa ob računski obremenitviji zapojejo, pa naj. Me ne moti.
Monitorji zaenkrat ostajajo isti, bodo pa zamenjani čez leto, dve. Sigurno pa ne bodo 3x 32", nimam prostora zanje.

Recimo, da sem malo bolj usmerjen:
https://www.bbt.si/delovna-postaja-hp-z440.2 - dobro, tukaj manjka SSD (možnost dokupa), pa RAM-a je "le" 16 GB.
https://www.bbt.si/delovna-postaja-hp-z4-g4.9#tab_2
https://pocenipc.com/delovne-postaje/hp-workstation-z440-tower-13263-57 - ta je kar moj favorit zaenkrat, edino grafika
https://www.recositech.com/delovna-postaja-dell-precision-3620-intel-xeon-e3-1245-v5-3-5ghz-32-gb-ddr4-240-gb-ssd-nvidia-quadro-m2000-4-gb-win-10/ - ta mi tudi ne izgleda slab, le grafika. Edino noben od mojih znancev ni imel izkušenj z recositech-om.

Ter kako je sedaj z diski? Nekako bi rabil vsaj 1 TB shrambe. Se kupuje 1 TB SSD ali je še vedno aktualno SSD za sistem+HDD za shrambo? Kajti opažam rahlo majhne diske v teh rabljenih delovnih postajah? Dobro, v firmah se shranjuje na server, pri meni to ne pride v poštev.

GJ: komponentko je spet novost zame. Moram še malo pregledati njihovo ponudbo, da bom razumel v čem je štos njihove ideje. Prodaja skoraj sestavljenih kompletov (v stilu še RAM vstaviš sam) ali je nekaj takega kot funtech, samo da imajo tudi rabljene komponente.

Sodelavec mi je sicer omenil še funtech in sestavo novega računalnika na AMD Ryzen osnovi. Ampak, to je treba še malo vreči v excel številke. In upati na dobro kompatibilnost.
Uporabniški avatar
S55RU

Kraj: Posočje
Zahvalil se je: 148 krat
Prejel zahvalo: 80 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a zanka » 24 Jan 2023, 22:23

Tole je res zmešnjava. Z440 (3. povezava) je predhodnik Z4 G4 (2. povezava), ampak ima novejšo grafično kartico od omenjenega Z4 G4.

Ta Z440 na 3. povezavi je dober, samo kaj ko je cena za 5 let star sistem za moje pojme za vsaj kakšnih 150 evrov previsoka, kar je tudi na mestu, saj je sistem https://www.ebay.com/itm/125660492773 (z malo slabšo grafično kartico M2000) 400 evrov.
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: SI-8000
Zahvalil se je: 130 krat
Prejel zahvalo: 447 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 88

OdgovorNapisal/-a S53SG » 24 Jan 2023, 23:10

https://www.so-doo.si/racunalniki/racun ... dm-2wv58ec
Dodaš še nov nvme. Pa ti ostane za boljše monitor(je).
S53SG

Zahvalil se je: 32 krat
Prejel zahvalo: 42 krat
Uporabnika povabil: powr
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a kobranka » 25 Jan 2023, 12:20

Jaz imam doma od Lenova Thinkstation s30. D serija pride z ploščo z dvema procesorjema. Pri nakupu je bila želja nekaj več rama in menjava grafične za neko iz igračarske scene. Pa ne zato ker bi igral, ker sem se tega izgleda naveličal, ampak zaradi kakšnih programskih traparij. Zaenkrat še vse dela od programja. Morem pa še dodati, da je to pri hiši najtišja škatla, kar sem jih do sedaj imel. Sem se zbal, da bo hrupen kot hudič, ker ima majhne ventilatorje vgrajene na nekakšen U plastični profil, ki je vpet na podnožje za RAMe, da jim pomaga pri kroženju zraka. Zaenkrat ne vidim potrebe po drugem rabljenem.

Z več zasloni nisem še poskusil. Lahko, da bi se tu poznalo malo na podhranjenosti.

Še se najde tu in tam kakšen kos: https://itdom.si/product/lenovo-thinkst ... p-ponudba/
Zadnjič spremenil kobranka, dne 25 Jan 2023, 12:29, skupaj popravljeno 2 krat.
kobranka

Zahvalil se je: 660 krat
Prejel zahvalo: 243 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Jan 2023, 12:24

kobranka je napisal/-a:Z več zasloni nisem še poskusil. Lahko, da bi se tu poznalo malo na podhranjenosti.
Verjemi, da se nebi.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 17083 krat
Prejel zahvalo: 9423 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Vrni se na Hardware

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost