aluminijasto ohišje

Vse kar se da vtakniti v PC ohišje ali kakorkoli priključiti zraven

Moderator: Kroko

Kvalitetno ohišje za računalnik

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Feb 2021, 10:30

Če nisi ravno nek fen na nora ohišja, potem je to zagotovo zadeva, ki ti je ni treba kupiti. Starih, a dobrih ohišij je povsod dovolj.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 11235 krat
Prejel zahvalo: 6334 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 84

Re: Sestavite mi namizni računalnik.

OdgovorNapisal/-a Carko » 21 Feb 2021, 12:22

VolkD je napisal/-a:Če nisi ravno nek fen na nora ohišja, potem je to zagotovo zadeva, ki ti je ni treba kupiti. Starih, a dobrih ohišij je povsod dovolj.
To pa ni res.

Sem bil enakega mnenja, dokler nisem enkrat kupil dobrega ohišja.

Od takrat bi raje na kakšni drugi komponenti prišparal, kot na ohišju. Verjamem, da si je težko predstavljati, ko še nisi videl dobrega ohišja, ampak so res hudo boljši v vsem - tišji, boljše hlajenje, boljša zaščita pred prahom, boljša organizacija kablovja (čisto poskrito), lažji dostop do komponent ...

Pa razlika med drek in vrhunskim ohišjem je recimo 50 eur.

Edina škoda je, da dobrih ohišij nihče ne prodaja rabljenih - le zakaj bi jih?

yacksy je napisal/-a:Rabljeni sestavljeni računalniki oz. delovne postaje so definitivno zanimiva opacija. Poglej si še ponudbo na https://www.bbt.si/ .

...

Če kupiš sestavljeno škatlo, se ti z napajalnikom in ohišjem ni potrebno pretirano obremenjevat.
Te opcije se zadnje čase precej poslužujem in jo zelo priporočam, če ni mentalne ovire za nakup rabljenih zadev.

Če ni želje po nekih nadgradnjah (dodatne) kartice, so res odlična izbira računalniki v mikro ohišjih (ali pa varjanta s 16 GB RAM). Sploh tile EliteDeski so super - na videz sicer izgledajo enako kot "ProDesk" serija, a videz vara, ker so tukaj vgrajene kvalitetnejše komponente (različica z večjim ohišjem ima npr. 80+ Platinum napajalnik), ima več možnosti managementa (HW remote), testirani so pol MIL-SPEC standardu (npr. 26x ga vržejo iz višine mize na vse strani in preživi), ...
Carko

Zahvalil se je: 192 krat
Prejel zahvalo: 843 krat
Število neizkoriščenih povabil: 194

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Feb 2021, 13:54

Carko je napisal/-a:
VolkD je napisal/-a:Če nisi ravno nek fen na nora ohišja, potem je to zagotovo zadeva, ki ti je ni treba kupiti. Starih, a dobrih ohišij je povsod dovolj.
To pa ni res.

Sem bil enakega mnenja, dokler nisem enkrat kupil dobrega ohišja.
:_think Koliko ohišij na enem mestu si pa največ videl do sedaj ?
Ko jih bo toliko, da je že misel sama, da bi jih štel, norost, potem,...
V gori ohišij (moram enkrat poslikat), gotovo najdeš brez problema boljšega kot ga imaš sam,... Seveda moraš v zakup vzeti kakšno prasko.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Feb 2021, 16:06

MadMax je napisal/-a:Je šlo čez moje roke in kak meter stran svoje dni v sestavo gotovo več novih računalnikov kot ima tisti kup ohišij, tako da ne pišem glih na pamet.

Ja pa ravno na pamet pišeš. 30 let sem se preživljal s sestavljanjem in prodajo računalnikov.
MadMax je napisal/-a:Skratka, če nekdo v tem ne vidi smisla v nekaj dražjem ohišju to še ne gre kar posploševat na vse uporabnike...
Kaj je komu koliko vredno je pa itak odločitev posameznika.

Ne vidim smisla v tem, da mora biti ohišje drago in kupljeno, ko pa dobro vem, kaj vse se stran meče. In kup ni moj, mi je pa dostopen. Tako sem iz tega kupa recimo zvlekel ohišje, ki je v celoti iz aluminija.
Nekateri kupujejo vsako leto nov računalnik in dober mora biti, če ni drag gotovo ni dober; Ko petičnežu zložijo v tako kišto svega in svačega, se ceno lahko dvigne samo še z ohišjem,... Stara kišta pa roma na odpad. In ta stari je mnogokrat boljši od tega kar nas ima večina danes na mizi.
To česar tam ne morem dobiti so pa prav gotovo diski. V silnem strahu, da bo kdo izvedel katere ljubice vse so na fotkah, ljudje počnejo absurdne stvari. Videl sem že diske prevrtane z Φ svedrom. In v istem kompletu je bil DVD v katerem je bil plošček z backupom predvidevam, da tega diska. :_banghead :_banghead

No trenutno imam dva taka aluminijasta, ampak ,... ne bom več jemal, ker vidim, da nima smisla. Tudi ta dva gresta nazaj.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kobraN » 21 Feb 2021, 16:56

Darko, z veseljem odkupim kako ohišje samo da bom dobil nekoga da mi potem sestavi računalnik, sem pa pripravljen kupiti tudi kakega že zmontiranega.
Brane.
-----------------------------------
Zmajojedec
Uporabniški avatar
kobraN

Kraj: Murska S.
Zahvalil se je: 497 krat
Prejel zahvalo: 224 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 113

OdgovorNapisal/-a Carko » 21 Feb 2021, 23:07

VolkD je napisal/-a::_think Koliko ohišij na enem mestu si pa največ videl do sedaj ?
V gori ohišij (moram enkrat poslikat), gotovo najdeš brez problema boljšega kot ga imaš sam,... Seveda moraš v zakup vzeti kakšno prasko.
To je približno tako kot da bi rekel, da v par velikih škatlah starih telefonov zagotovo najdeš boljšega, kot je tvoj.
Carko

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Feb 2021, 23:26

Carko je napisal/-a:
VolkD je napisal/-a::_think Koliko ohišij na enem mestu si pa največ videl do sedaj ?
To je približno tako kot da bi rekel, da v par velikih škatlah starih telefonov zagotovo najdeš boljšega, kot je tvoj.
Carko, očitno nimaš predstave,... da ti bo lažje, potem v tvojem stavku zamenjaj par škatel z recimo 5 kontejnerji.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Carko » 21 Feb 2021, 23:35

Vseeno je, lahko je cela gora starih telefonov, pa ne bo noben boljši od tvojega novega.
Carko

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Feb 2021, 00:29

Carko je napisal/-a:Vseeno je, lahko je cela gora starih telefonov, pa ne bo noben boljši od tvojega novega.
No to je pa precej relativna stvar. Jaz imam namreč drugačno izkušnjo. Ko sem jaz bedak kupil nov P40 je bil ta precej slabši kot moj stari P10!
Še več, bil je tako slab, da sem ga prodal in šel na starejši model P30.

To da je ohišje novo, še ni garancija, da je boljše. Mnogokrat so na novejših stvareh narejene izboljšave, ki pa stanje izboljšajo proizvajalcu, kupec je pa lahko celo v minusu.
Razen tega imaš različne linije proizvodov za različno zahtevne ljudi. Pojav, da ljudje, ki so zelo zahtevni, zavržejo zadevo, ki je daleč nad pričakovanji manj in malo zahtevnih ljudi ni prav nič posebnega. Iz tega naslova živijo vsi, ki prodajajo obnovljene računalnike.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Carko » 22 Feb 2021, 01:54

Predlagam, da tole razdeliš v novo temo o ohišjih, pa ti tam razložim.
Carko

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Feb 2021, 03:09

Carko je napisal/-a:Predlagam, da tole razdeliš v novo temo o ohišjih, pa ti tam razložim.
Velja, kar razdeli,...
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Re: Kvalitetno ohišje za računalnik

OdgovorNapisal/-a Carko » 22 Feb 2021, 12:23

Ohišje za osebni računalnik ima več nalog:
1. da drži komponente skupaj
2. da zaščiti komponente (pred prahom ipd)
3. da hladi komponente
4. da izolira neprijetne zvoke
5. (opcijsko) da nudi dodatne informacije in priključke

Točko 1 izpolnjujejo vsa ohišja, tudi tista najcenejša. Za večino uporabnikov se definicija ohišja tukaj konča.

Točka 2 je že bolj komplicirana; proti mehanskim vplivom standardna ohišja že ščitijo, proti prahu pa ne.
Dobra ohišja imajo odlično organizacijo kablov - s čimer se kabli skoraj popolnoma odmaknejo od poti zraka skozi ohišje in s tem zmanjša zapraševanje - poleg tega so tu še enostavno odstranljivi filtri za prah, ki jih enostavno posesaš. Organizacijo kablov imajo dobro urejeno strežniki (nobenih ekstra kablov) in delovne postaje, a je pri slednjih problem, ker so kabli narejeni točno na mero in v takem primeru pogosto ne omogočajo zamenjave komponent. Prašnih filtrov nisem videl pri nobenem strežniku ali delovni postaji.

Pri točki 3 je potrebno zagotoviti dober pretok zraka skozi ohišje mimo vseh komponent, ki zahtevajo hlajenje. Cenena ohišja to počno tako, da vlečejo zrak noter "nekje", ven pa gre "nekje drugje". Strežniki ta del počno odlično, ker naredijo vihar čez celotno ohišje, vendar na račun naslednje točke (zvoka). Delovne postaje imajo ta del rešen dobro - zrak usmerjajo s plastičnimi vstavki - vendar je kapaciteta hlajenja omejena na komponente (z nekaj malenkostne rezerve), ki so vgrajene v računalnik, kar pa je precej nižje, kot zmorejo "pocuzati" sestavljeni računalniki s komponentami višjega zmogljivostnega razreda.

En mali detajl, s katerim hitro vidiš, ali je ohišje še "stare šole", je, če ima ločen "zrakokrog" za napajalnik. Že dolgo časa imajo napajalniki odjem zraka spodaj (ali zgoraj) in izhod zadaj, tako da je lahko ventilator pozicioniran tako, da zrak jemlje iz prostora in ga segrevanega izpiha nazaj v prostor, brez da bi šlo skozi ohišje. Nobenega razloga ni, da bi segret zrak iz ohišja peljal še čez napajalnik.

Pri točki 4 pogrne večina ohišij. Pri strežnikih je glasnost nepomembna. Pri delovnih postajah je bolje, a poslovnim strankam glasnost ni tako zelo pomembna, da bi za to posebej plačevali, tako da v to vložijo minimalno, da zadeva ni moteča v pisarni.

Dobra ohišja so tule povsem na drugem nivoju. Samo ena stranica mojega ohišja zaradi zvočne izolacije tehta toliko, kot celotno ceneno ohišje. Vanj lahko daš več ventilatorjev velikosti 140 mm, ki se vrtijo precej počasneje in so posledično lahko popolnoma neslišni. Je en nepopisljiv občutek, ko nekomu pokažeš novo sestavljeni računalnik, pritisneš na gumb in ... se ne zgodi nič. Čez nekaj sekund se pa pojavi slika.

Ampak to so samo osnovne funkcionalnosti, pri katerih je že ogromna razlika. Dobro sodobno ohišje ima pa še kup "bombončkov":
- modularno zasnovo (prilagodiš notranjost, odstraniš dele, ki jih ne rabiš)
- krmilnik za ventilatorje
- blažilniki vibracij za diske
- ...

Tudi kvaliteta izdelave je občutno drugačna. Klasična ohišja - tudi tista od brand name-ov - so cenovno optimizirana, tam se vsak centimeter kabla "viška" pozna. Če pač kupiš nekaj eksplicitno, da bo DOBRO, se vsako šparanje opazi in se tega ne tolerira.

Upam si staviti, da vrhunskih ohišij ne dobiš na odpadu. Tudi tam, kjer se računalniki menjajo kot gate: a) ne bodo v štartu uporabili takšnih ohišij, b) bo takšno ohišje šlo v pritljažnik nekoga in ne na odpad.

Vprašanje ostaja, ali se splača dati več za ohišje, ko lahko kupiš cenejšega ali nekje dobiš nekega morda malo nadpovprečnega?

Po mojem ja. Za recimo 60 eur razlike dobiš ohišje, ki za en red velikosti boljše. Nudi precej boljšo izkušnjo pri uporabi - tišina, bolj učinkovito hlajenje, manj težav zaradi nabiranja prahu, bolj enostavno priključevanje, nenazadnje tudi estetsko je precej bolj dovršeno. Tudi trajalo bo zelo dolgo, tako da na dolgi rok sploh ni nujno, da bo kaj dražje. Moje trenutno ohišje je staro 8 let in sem notranjost že 2x zamenjal. Če bi imel ceneno ohišje, bi obakrat kupil novega, tako da bi za to v tem času dejansko plačal več.
Carko

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 22 Feb 2021, 13:32

Poglej tudi za rabljena ohišja, ali mogoče rabljen računalnik in vsebina na reciklacijo.
Peter123

Kraj: 1117 Lj.
Zahvalil se je: 30 krat
Prejel zahvalo: 201 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 41

aluminijasto ohišje

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 22 Feb 2021, 18:51

aluminijasta ohišja :

TEŽA : TO NI aluminiji in duraluminiji so kot material mehki zato trdoto nadoknadijo s debelino kjer pa izgubijo potem prednost teže . Je pa aluminij zelo tog medtem ko je železni pleh elastičen.

TOPLOTNA PREVODNOST : TO NI ( izjema so industrijski pasivni računalniki ki so hermetično zaprti zaradi prahu ) v igri je KONVEKCIJA in ne KONDUKCIJA V računalnikih je veliko ventilatorjev ki premečejo velike kubike zraka not in ven za
namen hlajenja . Ta hudi pa imajo tko ali tako vodno hlajenje

RECIKLAŽA : TO NI pač premalo ohišij narejenih

CENA: TO NI aluminij je veliko dražji od železa

RAZPOREDITEV NOTRANJOSTI : TO NI v obeh primerih je lahko enaka

DESIGN : TO JE pač aluminij ,da ob dotiku topel občutek lahko se preoblikuje na različne načine lahko se matira , eloksira , krtači . Večina dizajnerskih je alu ( kot tudi pri avtomobilih )
https://hexus.net/tech/news/chassis/135 ... e-mac-pro/
https://www.overclockers.co.uk/lian-li- ... 36-ll.html

GLASNOST : TO JE TO kot sem že omenil , aluminijasta pločevina je debelejša od železne , hkrati pa je aluminij bolj tog . Če si predstavljaš veliko stransko stranico kot membrano bo ta slabše vibrirala kot železna .
Pri večjem pretoku zraka je lahko alu ohišje tišje . Sicer če s kovancem potrkaš po škatli bo imela železna višji ton.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

PS: Kaj sem pa JAZ naredil, da sem ti dolžan kavo ? Jaz svoje plačam vedno takoj . Nazadnje kar sem kontaktiral sem ti poslal škatlo elektrolitskih kondenzatorjev :_think se mi zdi marca lani eno na zahod in eno na vzhod :mrgreen:
Moments Before Detonation .............TT
Uporabniški avatar
luccabrassi

Kraj: KOČEVJE
Zahvalil se je: 249 krat
Prejel zahvalo: 260 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 131

OdgovorNapisal/-a Proteus » 22 Feb 2021, 19:19

Z leti se je tudi pri meni nabralo kar nekaj računalniških ohišij.
Potem pa sem dobil staro delovno postajo od HP-ja.
V trenutku so se vsa ostala znašla na odpadu.
Ne trdim, da je HP ohišje idealno, je pa svetlobna leta daleč od tistega kar dobiš za nekaj 10€.
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 301 krat
Prejel zahvalo: 628 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 114

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 22 Feb 2021, 19:47

Tudi dell je na podobnem nivoju.
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1807 krat
Prejel zahvalo: 4786 krat
Število neizkoriščenih povabil: 238

Re: aluminijasto ohišje

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 24 Feb 2021, 09:41

zelo zanimive so stare škatle od ''silicon graphic - SGI '' pred časom je ena šla v odpis (verjetno je bila pred tem kje v skladišču :_think ) pa sem si jo dobro ogledal , žal nisem naredil slik

https://www.google.com/search?q=silicon ... _rg0P2D3iM
Moments Before Detonation .............TT
Uporabniški avatar
luccabrassi

Kraj: KOČEVJE
Zahvalil se je: 249 krat
Prejel zahvalo: 260 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 131

Vrni se na Hardware

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost