Težave z laserskim tiskalnikom Xerox WC 3215

Vse kar se da vtakniti v PC ohišje ali kakorkoli priključiti zraven

Moderator: Kroko

Težave z laserskim tiskalnikom Xerox WC 3215

OdgovorNapisal/-a matejmm » 14 Sep 2020, 11:47

Pozdravljeni,

že nekaj let mi lepo služi moj tiskalnik (oz. multifunkcijska naprava) Xerox WorkCentre 3215. Od njega se ne bi želel posloviti predvsem iz dveh razlogov:
- ker sem v času korone nabavil 2 nova original tonerja zanj
- ker mi lepo služi za izdelavo vezij po postopku toner transfer

Najprej so se na izpisih začele pojavljati packe pri strani (označeno z rdeče) a sem to pripisoval že kar staremu tonerju in sem upal, da se bo zadeva z zamenjavo tonerja uredila. Žal se ni! Malo pred menjavo tonerja so se začele pojavljati še težave s sencami, kar se ni uredilo tudi po vstavljanju čisto novega original tonerja. Tiskalnik ima ločen toner in boben - bobna še nisem menjal saj po številu izpisov za to ni še čas, pa tudi težav ni bilo. Včeraj sem pogledal sam boben, ga nekoliko narahlo očistil s krpo, a nisem opazil kakšnih pack.

Saj bi naročil nov boben, a se bojim, da tudi to ne bo odpravilo vseh težav. Je kakšna možnost, da kako uničim tudi novi boben če je težava kje drugje na tiskalniku? Je zadeva sploh popravljiva v lastni režiji?

Poskusni odtis, kjer se vidita obe težavi (ponavljajoče packe pri strani, ki so se pojavljala že prej, in ponovljeni odtisi)
20200914_000701.jpg

Hvala za nasvete in lp,
Matej
matejmm

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 83 krat
Prejel zahvalo: 24 krat
Uporabnika povabil: borisz
Število neizkoriščenih povabil: 2

Re: Težave z laserskim tiskalnikom Xerox WC 3215

OdgovorNapisal/-a s56rga » 14 Sep 2020, 11:55

Po vsej verjetnosti boš moral zamenjati folijo na valju "fuserja".
Za HPje sem jih kupoval po smešno nizki ceni v primerjavi z komplet enoto.
Video, še posebej okoli 6:30 minute
Uporabniški avatar
s56rga

Kraj: Koper JN65UM
Zahvalil se je: 89 krat
Prejel zahvalo: 213 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 227

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 14 Sep 2020, 11:56

Po mojem je problem v bobnu ali pa v nožu za odstranjevanje odvečnega tonerja. Lahko sta tudi v istem ohišju.
Si preveril posodo za "odvečni" toner da ni prepolna?
Peter123

Kraj: 1117 Lj.
Zahvalil se je: 28 krat
Prejel zahvalo: 188 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 38

OdgovorNapisal/-a Carko » 14 Sep 2020, 12:52

Izmeri razdaljo med označenimi packami in jih primerjaj z obsegom bobna, valja v fuserju in prenosnega valja. Potem boš točno videl, kje je problem.
Carko

Zahvalil se je: 166 krat
Prejel zahvalo: 687 krat
Število neizkoriščenih povabil: 163

OdgovorNapisal/-a DusanK » 14 Sep 2020, 14:09

Kot je povedal @Carko, izmeri razdaljo med dvema odtisoma. Npr., če je cca. 7,85 cm potem te heca en valj premera/debeline 2,5cm, ki se ne očisti in dela odtise naprej.
Lahko je ta valj boben, ki je za toner enoto ali zadaj v fiksirni enoti (fuser unit). Ta zna biti takoj po tiskanju kar vroča, zato malo počakaj, da se ohladi in pokukaj, če se na njej vidi odtis.
Še video, samo ti imaš toner ločen od bobna (drum cartridge).
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 1435 krat
Prejel zahvalo: 2422 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a JernejL » 14 Sep 2020, 14:47

DusanK je napisal/-a:Kot je povedal @Carko, izmeri razdaljo med dvema odtisoma. Npr., če je cca. 7,85 cm potem te heca en valj premera/debeline 2,5cm, ki se ne očisti in dela odtise naprej.
Lahko je ta valj boben, ki je za toner enoto ali zadaj v fiksirni enoti (fuser unit). Ta zna biti takoj po tiskanju kar vroča, zato malo počakaj, da se ohladi in pokukaj, če se na njej vidi odtis.
Še video, samo ti imaš toner ločen od bobna (drum cartridge).

Tako se to preverja - običajno se dobi v dokumentu z navodili tabela, kjer so razmiki med ponovitvami / sencami / "ghosti", in kateri del tiskalnika to povzroči (tako je recimo imel moj lexmark v service manual).

Ponekod pa se pod "paper path" opisu najdejo tudi opisi premerov valjev, kjer lahko tabelo potem izračunaš sam.
Uporabniški avatar
JernejL

Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 19 krat
Prejel zahvalo: 40 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a matejmm » 14 Sep 2020, 21:09

Pozdravljeni,

najlepša hvala vsem skupaj za odlične namige, kako zagrizti v zadevo.

Prebral sem nasvete in glede na razpoložljive vire (od naštetega sem imel doma le nekaj dobre volje, križni izvijač in kljunasto merilo) se mi je zdela še najbolj smiselna ideja s preverjanjem posode za odvečni toner.

Odstranil sem boben in ga začel razdirati, saj sem sklepal, da se v bobnu skriva tudi posoda za odvečni toner. Približno sem vedel kaj pričakovati a količina prahu me je vseeno malo presenetila... v detajle raje ne bi šel :oops: . No, uspešno mi je uspelo izprazniti odvečni toner, očistiti in nazaj sestaviti boben, ki je pri tem modelu tiskalnika ločen od tonerja in naj bi zdržal 10.000 kopij (moj jih nima še niti 3000). Po vstavitvi očiščenega bobna se je odtis precej izboljšal. Sence se pojavljajo precej manj in občasno mi uspe kakšen čisto spodoben odtis.

xerox2.jpg

Na žalost pa so ostale ponavjajoče packe ob strani (na prvi sliki označene z rdečo). Glede na vaše nasvete sem izmeril debelino valja v bobnu in sem nameril debelino 24,0mm. Glede na to, da je razmak med packami ob strani 75,4mm bi to lahko kazalo na težave ravno s tem valjem. Jaz sicer na valju nisem opazil nobene čudne zadeve, ki bi lahko to povzročala. Izmeril sem tudi razdalje med sencami (ki sem jih s praznjenjem odpadnega tonerja skoraj odpravil) in sem nameril 77,6mm.

Skratka vse skupaj mi je malce čudno.
matejmm

OdgovorNapisal/-a Cvetko » 14 Sep 2020, 21:19

matejmm je napisal/-a:Približno sem vedel kaj pričakovati a količina prahu me je vseeno malo presenetila... v detajle raje ne bi šel :oops: .
Razumem, si naredil tako kot jaz - detajle sem prepustil boljši polovici.
Cvetko

Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 150 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 17

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Sep 2020, 21:21

matejmm je napisal/-a:Sence se pojavljajo precej manj in občasno mi uspe kakšen čisto spodoben odtis.
Čudno ali ne, odtis je dovolj dober, da se da narediti uporabno tiskano vezje.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 9734 krat
Prejel zahvalo: 5432 krat
Število neizkoriščenih povabil: 141

OdgovorNapisal/-a matejmm » 14 Sep 2020, 21:31

VolkD je napisal/-a: Čudno ali ne, odtis je dovolj dober, da se da narediti uporabno tiskano vezje.

Ja, res je, sedaj je odtis spet tako dober, da bi se dalo izdelati uporabno vezje.
Sicer moram odtis pomakniti na desno stran papirja, a to navadno ni težava.
Vseeno bi si želel odpraviti tudi tiste črtice ob robu, saj tiskalnik uporabljamo še za kaj drugega kot za vezja. :D
Kot kaže bo potrebno investirati dodatnih 60 EUR za nov boben, čeprav naj bi bil šele na 1/3 svoje predvidene življenjske poti.
matejmm

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Sep 2020, 21:57

Poskusi ga najprej samo očistiti. Z alkoholom. Ne izopropanolom.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 9734 krat
Prejel zahvalo: 5432 krat
Število neizkoriščenih povabil: 141

OdgovorNapisal/-a DusanK » 14 Sep 2020, 22:53

Poglej, če je v System Setup meniju pod Maintenance kje Clean Drum in ga izvedi, večkrat lahko.
Ne vem kakšne barve bodo testni izpisi, na WorkCentru 5325 so črni.
Če po npr. treh poizkusih ne bo nič boljše potem z mehko (microfiber) krpo nežno očisti boben. Občutljiv je na svetlobo zato to izvajaj bolj v temnem delu prostora.
Čimmanj se ga tudi dotikaj s prsti. Najboljše, da imaš tiste kirurške tanke gumijaste rokavice. Boben počasi obračaš povsem na konceh, na zobniku.
Vsaj pri večini je tako.
Če izpis ne bo boljši potem poglej še kako je s fiksirnim bobnom (na zadnji strani). Tam ga poizkusi podobno obračati in istočasno očistiti ostankov tonerja. Pa počakaj, da se ohladi, da si ne opečeš prste.

Glede alkohola... Hm, tukaj, sicer za Xerox WorkCentre Xe80, se ga izogibajo in ga očistiš zgolj z rolico papirja.
Spet drugje npr. pri Brotherju pa ni problem isopropyl alcohol:
"(91% strength alcohol is preferred, but 70 75% strength alcohol is also acceptable)"
Jaz sem vedno to čistil samo z mehko mikro tkanino.
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 1435 krat
Prejel zahvalo: 2422 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 255

Vrni se na Hardware

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost