AMD platforma

Vse kar se da vtakniti v PC ohišje ali kakorkoli priključiti zraven

Moderator: Kroko

AMD platforma

OdgovorNapisal/-a kobranka » 19 Jan 2018, 08:35

Zdravo.

Zanima me, kako ste kaj zadovoljni z današnjimi AMDjevimi procesorji? Jih proizvajalci še vedno serjejo s priloženimi preslabotnimi hladilniki?

Naj napišem svoje skromne izkušnje z to vrsto procesorji. Prvi računalnik, ki se je nekako dalo za silo uporabljati je bil z Athlon XP. Po pravici povedano se mi zdi, da je bil nov trikrat preplačan, glede na uporabniško izkušnjo. Skozi čas sem prišel do naslednjih ugotovitev. Procesor sam je bil precej izpostavljen saj ni imel čeženj zaščitnega pleha kot današnji. Sicer je imel zaradi tega mogoče boljšo toplotno prevodnost, vendat so ga proizvajalci usrali z priloženim preslabim hladilnim telesom. To so potem reševali z hitro vrtečimi in hrupnimi ventilatorji. V vročih dneh je to znalo predstavljat tudi probleme z pregrevanji, ker procesor ni znal regulirati frekvence ob pregrevanju.
Ja matične tistega časa so tudi bile en obup. Prej kot je mašina sploh zagnala si se moral naučiti uporabljat stikala oz. jumperje na plošči, da si nastavil ustrezno frekvenco. Na matičnih za Intlove procesorje nekak teh problemov nisem našel zato sem nekako zvest kar tej firmi.

Kolikor mi je tudi znano ne tako zelo dolgo tega so zelo problematični še zmeraj bili prenosniki z AMDjevimi procesorji saj so v prevelikem številu in prehitro umirali najpogosteje ravno zaradi pregrevanj.
kobranka

Zahvalil se je: 509 krat
Prejel zahvalo: 122 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 24

Re: AMD platforma

OdgovorNapisal/-a Pluton » 19 Jan 2018, 10:08

Na desktopu je imel AMD večinoma boljši p/p od Intela, in sem se odločil vedno zanj, razen pri Celeronu 300A, ki je šel na vsaj 450 MHz. Treba je bilo imeti le spodobno matično ploščo in hladilnik. Zadnjih 10 let hladilniki niso več problem. Komurkoli sestavljam škatlo, izberem vsaj takšnega:

https://geizhals.eu/cooler-master-hyper ... uk&hloc=eu

Dodam še 80 mm ventilator na sedmih voltih, ki piha na VRM tranzistorje in odstranim vse blende, oziroma tiste za matično ploščo ne vgradim. Takšni računalniki so praktično neslišni in ker se v njih nič ne pregreva delujejo vsaj desetletje, ko jih lastniki zamenjajo zaradi zahtevnosti moderne programske opreme.

Pri prenosnikih je seveda kljub višji ceni treba izbrati Intel.

https://en.wikipedia.org/wiki/Voltage_regulator_module
Uporabniški avatar
Pluton

Kraj: Slov. Konjice
Zahvalil se je: 132 krat
Prejel zahvalo: 56 krat
Uporabnika povabil: drakslar
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a Cloud » 19 Jan 2018, 10:39

Prvo pravilo stock coolerjev je, da se ne uporablja stock coolerjev. Gor vrzes Noctua ali pa BeQuiet in imas mir ;)
Cloud

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 67 krat
Prejel zahvalo: 210 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 15

OdgovorNapisal/-a kobranka » 19 Jan 2018, 11:01

Tale cena/zmogljivost je seveda za sam procesor. Kakšena je dobra matična in hladilnik za ugodno ceno je pa že druga zgodba. Se mi zdi, da Intel z malo slabšo in posledično cenejšo matično ploščo ter privzetim hladilnikom pride cenovno in zmogljivo potem v kompleti isto skozenj ali pa v izjemnih primerih ceneje.

Bi rabil prav praktičen primer, da bi nakoncu res videl, da je AMD cenejši, z boljšimi zmogljivostmi in praktično neslišen proti Intelu. Samostojen procesor lahko samo gledaš dokler ni nameščen na nečem, ki ga poganja.

Glede hrupnosti. Privzeti hladilnik od Intela me načeloma ne moti, vedno so me motili privzeti od AMDja in v letih 2004 je bilo bolj težko najti tih in učinkovit hladilnik. Zato sprašujem kako je za današnje razmere z privzetimi hladilniki pri AMD ne tistimi za nadgradnjo.
kobranka

OdgovorNapisal/-a Pluton » 19 Jan 2018, 13:18

Priloženega hladilnika pameten samograditelj nikoli ne uporabi in si tudi za Intel rezervira 40 eur za tako velik hladilnik, da še ravno gre v izbrano ohišje. Za ta denar pridobi nekaj let brezhibnega delovanja. Na Geizhals.eu so vnešene vse mere.

Glede razmerja cena/zmogljivost se pri računalniku nižjega ranga strinjam. Za Intel CPU so matične okoli 50 eur cenejše, za AMD se pa na matični ne varčuje in vzamemo Gigabyte ali Asus.
Ker SLI ne potrebujemo, bo tista za 80 do 100 eur zadostovala. Ko je razlika v ceni procesorjev višja od 100 eur, se tehtnica prevesi v prid AMD. Izjema so morda le igričarji, ker so video igre nekoliko bolje optimizirane za Intel. Mnogo pomembnejša pri igrah je grafična kartica in seveda soliden napajalnik.

V primeru, ko računalnik potrebujemo za resno delo in se naš software zna izvajati večnitno, že dolgo dobimo z AMD-jem več jeder za nižjo ceno. Tudi linux OS se na njem dobro počuti. V njem se da vključiti še nekaj dodatnih optimizacij, da se uporablja vse prednosti K10 razreda procesorjev (Phenomi in fx).

Marsikdo ne ve, da AMD podpira ECC že na desktop procesorjih. Googlovi raziskovalci so izmerili pogostost enobitnih napak v praksi in ta je okoli 1
bit flip na GB RAM-a na mesec. Se pravi, pri 32 GB pomnilnika pride v njem vsak dan do povprečno ene napake in ECC nam to odpravi (palčka ima več čipov in 72 bitov širine namesto običajnih 64, ustrezna logika je v procesorjih že prisotna) za ceno 10 % višjega izdatka pri pomnilniku. Sam imam v NAS-u in namizniku ECC RAM. V NAS-u je Phenom II, v namiznem pa fx-8350, oba sta z Bolhe, RAM z E-bay-a. Treba je bilo le skrbno izbrati ustrezno matično ploščo, drugače bi ECC samo omenilo pri zagonu, uporabljalo se ga pa v resnici ne bi.
Uporabniški avatar
Pluton

OdgovorNapisal/-a kobranka » 19 Jan 2018, 14:39

In predlogi za take matične pa so...?

Pa, če sem še bolj pikolovski Asusa kar črtamo s seznama, ker ta firma se mi je z matičnimi ploščami zamerila v več pogledih, vzamem jo zgolj v največji sili. Tako, da je izbor še ožji.
kobranka

OdgovorNapisal/-a Highlag » 19 Jan 2018, 16:36

Sam imam AMD od athlona naprej. Ne vem sicer kaj delate z računalniki, da hladilnik, ki pride poleg procesorja ni dovolj, a meni je vedno deloval po specifikacijah. Konec koncev proizvajalec menda zna izračunat ustrezen hladilnik? Nikjer ne piše da mora imeti procesor temperaturo 30o namesto 70oC. Trenutno ravno gledam Ryzena :D

Pri athlonu sem ga celo sral nekaj s hladilnikom in procesor okrušil, pa je zadeva še vedno delovala :_bow.
http://31.15.144.68/
Highlag

Zahvalil se je: 1 krat
Prejel zahvalo: 99 krat
Uporabnika povabil: borisz
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a Pluton » 19 Jan 2018, 16:41

V namiznem računalniku imam matično ploščo Asus M5A97 EVO R2.0 rev 1.01, 4 palčke Samsungovega 4 GB DDR3 - 1333 ECC Unbuffered M391B5273BH1-CH9 pomnilnika in AMD FX-8350 procesor. CPU hladilnik je nek tower s 120 mm ventilatorjem, ki se v mirovanju vrti s 750 obrati, ko poženem Prime95 se vrtljaji povečajo na 1500 in temeratura procesorja na 50 stopinj. Na njem tečeta Lubuntu in za igre Windows 7 že tretje leto brez težav.

V NAS-u imam enako matično ploščo, rahlo navitega Phenoma II 555 BE in Kingstonov ECC Unbuffered valueRAM, se mi zdi. Hladilnik je še malo večji, kot v namizniku.

Za Asusove težave sem bral, na tej plošči jih ni. Nikoli ne vzamem prve revizije ničesar, vse mora biti v prodaji vsaj kakšno leto, da prej polovijo vse hrošče. Bi vzel Gigabytovo ploščo, pa naj ne bi podpirala ECC.
Uporabniški avatar
Pluton

OdgovorNapisal/-a Pluton » 19 Jan 2018, 16:56

Z nakupom Ryzena bi sam še malo počakal, da odpravijo vsaj ranljivost Spectre.

https://en.wikipedia.org/wiki/Spectre_( ... nerability)

AMD XP procesorje sem tudi sam rahlo krušil, ko sem menjaval hladilnike, pa niso odpovedovali. Na prijateljevem Phenomu II 555 sem lani naredil delid (odstranitev kovinskega pokrova), ker mu je temperatura skakala do 90 stopinj kljub dobremu hladilniku (računalnik sem mu sestavil leta 2011) in sem tudi razgalil silicij. Okrušil ga nisem. :-) Zdaj gre pri največji obremenitvi temperatura nekje do 45 stopinj. Menjal je še grafično kartico in računalnik spet deluje bp.

https://www.ekwb.com/blog/what-is-delidding/
Uporabniški avatar
Pluton

OdgovorNapisal/-a kobranka » 19 Jan 2018, 20:41

Iz tega potem sledi, da karma pri meni ni prav nastavljena za AMDjeve produkte. Ker je Asusova plošča prenehala delovati sem jo zamenjal za Gigabytko. Saj nekaj časa je delalo kar vredu potem spet ni več. Nazadnje sem želel na računalnik z Athlon XP na sveže namestiti Visto home basic pa me sistem sploh ni poslušal. Med inštalacijo se je kar obesil. Pa menjaval RAM palčke, pa preklapljal kable od diskov in optičnih enot pa celo menjal same IDE kable, napajalnik tako, da sem prav obupal nad to starino.
kobranka

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 21 Jan 2018, 21:34

Highlag je napisal/-a:Sam imam AMD od athlona naprej. Ne vem sicer kaj delate z računalniki, da hladilnik, ki pride poleg procesorja ni dovolj, a meni je vedno deloval po specifikacijah. .

Prvenstven razlog menjave (vsaj pri meni) sploh ni temperatura ampak glasnost. Stock hladilnik je pri polni obremenitvi procesorja kar glasen. No, seveda, odvisno od ohišja - če je ventilator v napajalniku glasen kot sesalec, potem tega na CPU-ju sploh ne boš slišal :_rolling
Jaz imam v mojih škatlah take ventilatorje, da jih slišiš šele, ko prisloniš uho čisto na ohišje. Prva stvar, ki je ne maram je hrup ventilatorjev. Stock prav tako ni dober, če misliš CPU overclockati, pa če 24/7 nabijaš igrice...

Nikjer ne piše da mora imeti procesor temperaturo 30o namesto 70oC.

Seveda ne piše. Ampak zdrava pamet in izkušnje pa pravijo, da se z višanjem temperature krajša življenjska doba elektronskih komponent.

Konec koncev proizvajalec menda zna izračunat ustrezen hladilnik?

Zna, a zaradi zmanjševanja stroškov zagotovo ne bo dal zraven noctue, ampak najmanj, kar je možno, da še deluje - na meji, seveda. Če ti CPU umre zaradi pregrevanja ti bo itak rekel, da je bil preveč prašen, napačno montiran, slabo ohišje... :tappingfoot

Aja...ne samo AMD, tudi Intel zraven daje (pre)majhne hladilnike.
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 398 krat
Prejel zahvalo: 496 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 103

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 22 Jan 2018, 03:40

AMD se od vedno preveč greje. Dokler je bil močnejš od INTL a je še bilo. Potem so se izmislili, da je njihova mikro koda bolj efikasna in so podajali navidezno frekvenco procov, v resnici je bila nižja.
Kako je zdej nočem vedet, ker nalašč bežim od njega.
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 251 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 22 Jan 2018, 17:21

Ni res. Vmes je bila ena serija, ki se je grela občutno manj od Intela. Se ne spomnim več, katera je bila, sem pa imel tak procesor leta nazaj.

Glede "preveč greje" še to: imam starejši PC, noter je AMD Phenom II X6 1100T, ki ima porabo tam okoli 120W max. Lani sem kupoval novo mamoplato in CPU, sem si rekel: naj bo Intel, da ne bo taka pečica. Ja, seveda: Intel i7 6800K 6-jedrnik ima porabo okoli 140W.

Kje je potem tvoja trditev, da se AMD bolj greje?
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Jan 2018, 19:08

:_think primerjaš hruške in kompot.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 9275 krat
Prejel zahvalo: 5269 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 111

OdgovorNapisal/-a Cloud » 22 Jan 2018, 19:12

Kolikor vem, naj bi bil problem pri AMD-ju zadostno odvajanje toplote. Posebno za Threadriper, ker je IHS dokaj velik in tudi die imaš precej narazen večino heatsinkov pa ima dokaj majhno kontaktno površino z IHS-jem.
Cloud

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 67 krat
Prejel zahvalo: 210 krat
Uporabnika povabil: BraneZ

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 22 Jan 2018, 19:20

ok, naj ti bo: AMD FX8350, katerega največkrat primerjajo z omenjenim i7 ima porabo 120W, torej celo manj od Intela.

Saj ne rečem, večinoma AMD res kuri več od Intela. Prav tako so bili (sicer redki) časi, ko je bil AMD boljši od Intela. So bili pa AMDji vedno cenejši od Intela, dostikrat krepko cenejši. Večinoma si večjo porabo zlahka "kompenziral" z nižjo ceno. Namreč, velik hladilnik ni bil nikoli tako drag kot je bila razlika v ceni. Primer omenjenih dveh: 138€ proti 412€ (vir: mimovrste).

(drugače pa...tudi hruške so del kompota...)
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a Pluton » 22 Jan 2018, 19:33

Starejše socket A matične plošče (za Athlona XP), so znale hinavsko zmrzovati in se restartati. Po (neuspešni) testni menjavi komponent je pomagala le menjava vseh elektrolitov (z low ESR elektroliti).

Grejejo se vsi hitri procesorji. Če ima procesor deklariran sumljivo nizek TDP, potem niža frekvenco jeder ob sočasni uporabi, pri višjih temperaturah pa sploh.

Trenutno nalagam majhen in drag Lenovo s procesorjem Intel I7 7700T. Njegov TDP je 35 W, enonitne aplikacije tečejo fenomenalno, multithreading mu gre zaradi nizkega TDP-ja precej slabše od rok. Naložil sem Lubuntu. Ko v Virtualbox-u zaženem katerikoli Windows, računalnik zmrzne. Izkaže se, da imajo ti procesorji hrošča, ki povzroča tovrstne nevšečnosti. Rešitev je izklop hyperthredinga in funkcij, ki pohitrijo virtualke v UEFI (BIOS-u) in ponovna inštalacija virtualk iz nule. Lastnik me je čudno gledal, ko sem mu povedal za tega hrošča v njegovem dobrih 1000 eur vrednem novem računalniku. Nauk te zgodbe: Na koncu se bodo AMD procesorji izkazali še bolje, kot je kazalo. Še posebej ob upoštevanju padca performanc ob patchanju Meltdown hrošča in zdrahe ob odkritju Minix operacijskega sistema v Intel procesorjih, namenjenega neopaznemu oddaljenemu nadzoru.

https://slo-tech.com/novice/t714755#crta

https://slo-tech.com/novice/t710871
Uporabniški avatar
Pluton

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Jan 2018, 19:50

Protoncek je napisal/-a:(drugače pa...tudi hruške so del kompota...)
Seveda, ampak so skuhane, tako kot AMD.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 9275 krat
Prejel zahvalo: 5269 krat
Število neizkoriščenih povabil: 111

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 22 Jan 2018, 21:46

VolkD je napisal/-a:Seveda, ampak so skuhane, tako kot AMD.
...in Intel. Kje je potem razlika? (aja...v ceni, preko 300% :_silent )
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a Premlez » 22 Jan 2018, 22:31

Sam sem imel AMD FX-8320 (ki sem ga prodal v petek zaradi nadgradnje): Moram reči, da sem ga overclockal na 4,2GHz z Sliverstone Tundra TD-03 LITE. Na 4.2 sem ga overclockal, ker sem ugotovil, da pri tej frekvenci deluje najbolje. Pri 30 minutnem testu se mi je segrel max. do 58C, ventilatorji so bili nastavljeni na silent (na sliki zgoraj se vidijo obrati ventilatorja). Hladilnik je imel nameščen samo en 120mm NZXT Case Fan. Na stock frekvenci in na stock hladilniku se ne pregreva, ampak so RPM-ji preko 4000 :-P .
Jaz mislim, da je AMD nazaj s svojimi procesorji in z grafikami.
Priponke
4.20 temparatura.JPG
4.20 cpuz.JPG
Spider is the only web developer who loves finding bugs.
Uporabniški avatar
Premlez

Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 19 krat
Prejel zahvalo: 7 krat
Uporabnika povabil: Obelix
Število neizkoriščenih povabil: 1

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 23 Jan 2018, 03:36

AMD je vedno ponujal računalnike za manj denarja. Če je bilo enako muzike je pa druga stvar.
Daleč nazaj je bilo muzike dosti več. Potem so pa zaspali in so dolgo spali. AMD zagovornikov je malo. Mislim, da je živ samo zato, da ima Intel konkurenco, ker drugače bi imel s tem probleme.
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 251 krat
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a cero » 23 Jan 2018, 08:54

Jaz sem lani zamenjal intela za AMD ryzen 5 1600 in sem zelo zadovoljen.
Imam ga na plati s čipovjem B350 in zraven še 2x 8Gb rama in geforce 1060.
Navit je s 3.2Ghz na 3.8Ghz, z navadnim box hladilnikom, in deluje že skoraj eno leto tako brez problemov(na njemu rudarim in obratuje 24/7).
Na benchmarkih pokosi vse intele v istem cenovnem rangu, nasplošno imajo ti ryzen-i veliko boljše razmerje cena kvaliteta od intela.
Še največji problem pri večini AMDjev je to, da nimajo vgrajenega grafičnega procesorja, ampak moraš dokupit grafično kartico, če hočeš mašino sploh zalaufat.
Priponke
Brez naslova.png
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 225 krat
Prejel zahvalo: 442 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 45

OdgovorNapisal/-a kobranka » 26 Jan 2018, 13:33

OK. Zgoraj navedena plošča ima AMD970 vezni nabor in se najde še v kakšni. Kako se v praksi sploh odraža brez ECC funkcije ali pa z njo? Kje pride to do izraza pri vsakdanji uporabi izključujoč rudarjenje, služba, server?

Zmeraj sem dajal na matično navadne RAMe pa, če je vse štimalo je delalo normalno potem, ko sem polovil vse hrošče z zmrzovanjem sistema.
kobranka

OdgovorNapisal/-a kobranka » 29 Jan 2018, 17:28

Pluton je napisal/-a:
Marsikdo ne ve, da AMD podpira ECC že na desktop procesorjih. Googlovi raziskovalci so izmerili pogostost enobitnih napak v praksi in ta je okoli 1
bit flip na GB RAM-a na mesec. Se pravi, pri 32 GB pomnilnika pride v njem vsak dan do povprečno ene napake in ECC nam to odpravi (palčka ima več čipov in 72 bitov širine namesto običajnih 64, ustrezna logika je v procesorjih že prisotna) za ceno 10 % višjega izdatka pri pomnilniku.

OK. Bom drugače uprašal. Ali v praksi zaradi tega lahko pri Windowsih prihaja do BSOD in ECC RAM to odpravi? Če to nima veze je meni potem prav vseeno ali dam navadne ali pa ECC.
kobranka

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 29 Jan 2018, 18:00

kobranka je napisal/-a:Marsikdo ne ve, da AMD podpira ECC že na desktop procesorjih..

Hm... čisto možno, ampak moj AMD definitivno ne podpira ECC ramov. Preizkušeno. Lahko, da je prestar...
OK. Bom drugače uprašal. Ali v praksi zaradi tega lahko pri Windowsih prihaja do BSOD in ECC RAM to odpravi?

Močno dvomim. Sicer bi na veliko prihajalo do BSOD-jev. Ti bolj prihajajo zaradi nekompatibilnih - slabih komponent.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a Highlag » 29 Jan 2018, 21:22

ECC je mišljen bolj za varovanje pred kozmičnim sevanjem. Torej naključnim "spontanim" spreminjanjem posameznih bitov v RAM-u.
Če bi bilo tega veliko, bi tako kot je rekel Protonček, imeli en kup BSOD-jev.
Smiseln je verjetno za kakšne ultra kritične računalnike z veliko operacijami z ramom, ki računajo eno stvar mesece.
Današnji normalni rami delujejo brezhibno, če je vse skupaj ustrezno nastavljeno. Dober test je kak memtester86, ki temeljito preveri delovanje rama. Če ti PC zdrži teste brez napake se nebi sekiral za ECC ram.
Moj PC dela že leta brez kakršne koli napake.
http://31.15.144.68/
Highlag

Zahvalil se je: 1 krat
Prejel zahvalo: 99 krat
Uporabnika povabil: borisz
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a kobranka » 30 Jan 2018, 13:51

Aha potem meni to ne pride v poštev, ker ne rudarim in ne pomagam CERNu z dodatno močjo grafičnih kartic računat njihiv "božji delec". Tudi nimam neke možnosti dokler LTE ne porihtajo na tako raven, da se bo lahko reklo, da je lahko nadomestek optiki.

Se pravi, zame kot zaključek. Treba je iskati matično ploščo, ki je nekoliko starejšega datuma in nekoliko višjega cenovnega ranga, ker s tem dobiš boljši vezni nabor ter velik hladilnik, pa bi moralo potem relativno dobro delovat.
kobranka

OdgovorNapisal/-a kobranka » 31 Dec 2019, 17:27

Čas gre naprej in sedaj so že nekaj časa v prodaji matične z M.2 slogi. Planiram ob ugodni priliki kupiti obnovljeno delavno postajo ali pa nekaj izbranih komponent na katero bi vrgel NVMe disk. Je X370 vezni nabor že vedno vredu zadeva? Gledal sem slednje ugodnejše tri seveda: https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k ... vailable=1
kobranka

OdgovorNapisal/-a kristjank » 31 Dec 2019, 17:35

Odvisno, kaj pojmuješ pod v redu. Jaz imam ASUS X370-PRO motherboard, ki mi deluje povsem OK z R5 1600, vendar je namenjena prvi in (deloma, nekaj zmogljivosti manjka) drugi generaciji Ryzenov. Tretja deluje samo pogojno z BIOS updati. Če imaš namen kupiti kakšno zverino tretje generacije, boš moral investirati v x570. Drugače pa bi moral biti za drugo in večino tretje generacije več kot dovolj kakšen B450 ali X470. Pa če hočeš imeti PCI Express 4.0, moraš kupiti X570.
V resnici nikoli ne odrastemo, samo naučimo se, kako se obnašati v javnosti.
Uporabniški avatar
kristjank

Kraj: Jesenice
Zahvalil se je: 83 krat
Prejel zahvalo: 85 krat
Uporabnika povabil: gumby

OdgovorNapisal/-a kobranka » 31 Dec 2019, 20:57

Ideja je bila dati NVMe disk. Ti so baje najhitrejši. Ampak kot si sam napisal bi potem moral gledati že kar X570.

Če se odpovem temu NVMe disku bo pa že dovolj 2 ali tretja generacija X470 oz. pride vpoštev tudi B450.

Koliko se dejansko v zdajšnjih časih še pozna vlagat v NVMe? Je navaden SSD dovolj za povprečnega uporabnika?
kobranka

OdgovorNapisal/-a zanka » 31 Dec 2019, 21:44

Bojda ni velike razlike, razen v ceni. Sicer se še vedno vgrajuje trdi disk, kombinacije 500 GB SSD + 2 ali 3 TB HDD so pogoste.
Uporabniški avatar
zanka

Zahvalil se je: 115 krat
Prejel zahvalo: 259 krat
Število neizkoriščenih povabil: 51

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 31 Dec 2019, 21:49

Jaz imam m.2 ssd (500G, samsungov). Kupil sem ga, ker ga plata pa podpira, nisem izbiral plate glede na to. Razlike jaz ne vidim (pred tem sem imel samsung 850 pro 250GB). Tako da samo zaradi tega se res ne splača kupovati dražje plate.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a alividmar » 31 Dec 2019, 23:16

Niso m.2 ssd "en maučk" hitrejši od "navadnih" SSDjev?

Samsung 860 Pro ima Hitrost branja 560 MB/s Hitrost zapisovanja 530 MB/s

Samsung SSD disk 970 Evo Plus Hitrost branja Do 3500 MB/s Hitrost zapisovanja Do 3200 MB/s
Uporabniški avatar
alividmar

Kraj: Postojna
Zahvalil se je: 51 krat
Prejel zahvalo: 156 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a Carko » 01 Jan 2020, 00:36

So, ampak v praksi se to ne pozna veliko.

• Windows se na 970 EVO prižge 0.6 sekunde hitreje kot na 860 EVO (5,5 proti 6,1 sekunde).
  • Zahtevna obdelava v Photoshopu se na 970 EVO izvede 9 sekund hitreje kot na 860 EVO (358 proti 349 sekund).
  • World of Warcraft se prižge sekundo hitreje.
  • Itd...
Carko

Zahvalil se je: 162 krat
Prejel zahvalo: 644 krat
Število neizkoriščenih povabil: 154

OdgovorNapisal/-a kobranka » 01 Jan 2020, 12:15

Se pravi je čisto dovolj kombinacija kot jo je opisal zanka.
zanka je napisal/-a:Bojda ni velike razlike, razen v ceni. Sicer se še vedno vgrajuje trdi disk, kombinacije 500 GB SSD + 2 ali 3 TB HDD so pogoste.

Za to bi se verjetno dalo pa kar dobro posodobiti zdajšnjo asus p5k tudi z večjim in hitrejšim RAMom ter procesorjem. Takrat sem jo kupil z namenom, da se jo bo dalo tudi nekoliko posodobiti. Mogoče pa počasi prihaja ta čas zanjo.
kobranka

OdgovorNapisal/-a cero » 01 Jan 2020, 12:41

Pri SSD diskih precej vpljiva na hitrost:

Velikost diska
prazni prostor na disku
kodiranje ki ga disk uporablja pri zapisovanju

V praksi pa tako kot je napisal Carko
Zelo hitri diski pridejo v poštev samo pri premikanju ali kopiranju datoteke z enega na drugi disk
Pri raznih zagonih in obdelavah se to praktično ne pozna.
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 225 krat
Prejel zahvalo: 442 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 45

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 01 Jan 2020, 13:05

Glede tistih hitrosti “DO xy...” je kot prvo magična beseda “DO”, kot drugo je treba Še prebrat hitrosti, ki jih omogoča izbrana plata, ker sploh niso nujno tako velike.
Glede menjave procesorja pa nekako pohiti, ker se podnožja menjajo relativno hitro in hitro prideš do situacije, ko za tvojo plato ni več procesorja na voljo. Jaz sem tako zamudil za eno, a sem sreči potem na bolhi našel procesor, ki je max. za to plato in rešil zadevo.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a zanka » 01 Jan 2020, 13:19

Pomembneje je izbrati SSD s predpomnilnikom npr. WD Blue, MX 500 ali 860 EVO za SATA3; za PCI-E pa WD Black, 970 EVO.
Oziroma napiši ogledanega/željenega, pa bomo pogledati, če je v redu ali ni.
Uporabniški avatar
zanka

Zahvalil se je: 115 krat
Prejel zahvalo: 259 krat
Število neizkoriščenih povabil: 51

OdgovorNapisal/-a Carko » 01 Jan 2020, 16:41

kobranka je napisal/-a:Za to bi se verjetno dalo pa kar dobro posodobiti zdajšnjo asus p5k tudi z večjim in hitrejšim RAMom ter procesorjem. Takrat sem jo kupil z namenom, da se jo bo dalo tudi nekoliko posodobiti. Mogoče pa počasi prihaja ta čas zanjo.
Hm, tole ne vem, koliko se ravno splača ...

Tudi najcenješi Ryzen ima vsaj 2-3x višjo hitrost od najhitrejšega procesorja, ki paše na P5K (Core2 Quad ali Core2 Extreme), in to ob trikrat manjši porabi.

Če šteješ še RAM, je razlika še precej višja (DDR4 je 5x hitrejši od DDR2).

Pa dokupiti moraš še SATA 6Gb/s kartico (za SSD rabiš malo boljšo, torej neko, ki nima Marvell čipovja), pa USB 3.x kartico (s tem da si razpoloviš maksimalno hitrost, ker so USB PCIe kartice na x1, tvoja plošča pa podpira 250 MB/s na x1). Za kakšno normalno (starejšo) grafično kartico tako niti imaš več prostora ...
Carko

OdgovorNapisal/-a kobranka » 01 Jan 2020, 18:45

zanka je napisal/-a:Pomembneje je izbrati SSD s predpomnilnikom npr. WD Blue, MX 500 ali 860 EVO za SATA3; za PCI-E pa WD Black, 970 EVO.
Oziroma napiši ogledanega/željenega, pa bomo pogledati, če je v redu ali ni.

Pred časom sem nabavil nekaj teh diskov, če imam prave podatke: https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k ... ata/59287/

Montiral sem jih v tri prenosnike ampak, ker bom najslabšega opustil bom tega vgradil v stacionarca vsaj tako sem planiral, ker najslabši je res bog pomagaj ravno toliko, da še gre LXDE namizje čez XFCE je pa že preveč.
kobranka

OdgovorNapisal/-a kristjank » 01 Jan 2020, 21:28

Glede na ceno precej dvomim, da ima ta SSD predpomnilnik. Verjetno gre za TLC flash, ki ob branju doseže tisto "up to" specifikacijo, pri pisanju pa se taki SSDji hitro posedejo. Na dolgi rok je pametno delati backupe, ker cenejši SSDji radi spustijo dušo, če softver ne pazi nanje.

Hvala bogu moderni Windowsi znajo delati s tako opremo, na Linuxu pa je treba biti pazljivo nastaviti v fstabu opcije, da ga ne prekuri od prepisovanja metapodatkov. Vseeno velja delati backupe.

Sam prisegam na Samsung, v drugi vrsti pa na Crucial in WD. Tudi stari Kingstoni so bili dobri, novi Kingstoni jim ne sežejo do kolen.

Kakšne hude razlike med SATA in PCIe pa ni, razen pri nalaganju iger in Windowsov. Med navadno uporabo se po mojih izkušnjah razlike ne opazi.
V resnici nikoli ne odrastemo, samo naučimo se, kako se obnašati v javnosti.
Uporabniški avatar
kristjank

Kraj: Jesenice
Zahvalil se je: 83 krat
Prejel zahvalo: 85 krat
Uporabnika povabil: gumby

OdgovorNapisal/-a kobranka » 02 Jan 2020, 15:59

Pod kaj pa moram gledat, da mi piše koliko predpomnilnika ima? Koliko prepušča vodilo SATA na matični plošči p5k? Če sem Carkota prav razumel naj bi šlo v praksi le do v 250 MB/s ker ima SATA revision 2.0 (3 Gbit/s, 300 MB/s).

Optimalne hitrosti ne bo mogel dosegati, če je problem pogostost zapisovanja bom pa tako ali tako dajal podatke, ki so važni na drug disk. Verjetno bo še enkrat Windovs v uporabi Linux, če že imam je bolj za učenje.
kobranka

OdgovorNapisal/-a Carko » 02 Jan 2020, 16:12

V specifikacijah večinoma ne piše, ali ima predpomnilnik ali ne. Moraš pogledati po review-ih oz. se držati preverjenih modelov. Pri manjših (noname) proizvajalcih je kar popularna "bait and switch" taktika, ko izdajo model, ki je odličen za svojo ceno, malo po pozitivnih recenzijah (ko se prodaja poveča) pa notranjost (pomnilnik in kontroler) zamenjajo s precej slabšo.

Planarni QLC brez pomnilnika so namreč res počasni glede na tiste boljše. Pri linearnem zapisovanju gre nekaj sekund res 500 MB/s, potem pa hitrost pade pod 100 MB/s, kar je že počasneje od navadnih rjastih diskov.
Carko

OdgovorNapisal/-a kobranka » 02 Jan 2020, 17:31

Za firmo diska, ki sem ga podal zgoraj sem našel dva uporabna citata
The SSD uses the old, not the most reliable Phison PS3108 controller, but it is not the worst. The solid state drive from Intenso has a small buffer size – 512 MB.

Intenso has no information about the TBW value. According to my research, the memory chips apparently come from Toshiba and the controller from Phison (3108). Based on the competitor products, the TBW value for the 120/128 GB version is likely to be in the range around 40.

Naj bi uporabljal MLC NAND memory. Je to dobro ali slabo pa nebi vedel.
kobranka

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 02 Jan 2020, 17:39

Jaz že kar nekaj časa zase ali za kolege kupujem (ali priporočam) izključno Samsungove SSDje, prej 850, zdaj 860 serijo, zaenkrat nimam slabih izkušenj z njimi. Drugih niti ne gledam. Ravno sem gledal za serijo 860, 500GB model ima 512MB predpomnilnika. Cena dobrih 80 evrov.
Če se spomnim svojega prvega: 120GB Kingston je stal se mi zdi nekaj preko 300€ :shock:
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a Carko » 03 Jan 2020, 02:14

kobranka je napisal/-a:Za firmo diska, ki sem ga podal zgoraj sem našel dva uporabna citata
The SSD uses the old, not the most reliable Phison PS3108 controller, but it is not the worst. The solid state drive from Intenso has a small buffer size – 512 MB.

Intenso has no information about the TBW value. According to my research, the memory chips apparently come from Toshiba and the controller from Phison (3108). Based on the competitor products, the TBW value for the 120/128 GB version is likely to be in the range around 40.

Naj bi uporabljal MLC NAND memory. Je to dobro ali slabo pa nebi vedel.
Težko je reči, teli citati veljajo za Intenso TOP, na tvoji povezavi je pa Intenso HIGH (drugi model, s sicer zelo podobno kataloško število, ki se razlikuje samo v sredinski števki).

Ali je "TOP Performance" boljše od "HIGH Performance" lahko pa vprašaš vedeževalko, ker so specifikacije popolnoma neuporabne, seveda z razlogom, da ti lahko prodajo najslabšo možno robo, pa bo še vedno ustrezala specifikacijam.

Najbolj smešno je, da za "Advanced 3D-Nand technology with SLC data boost-cache" piše opomba "Based on internal testing". Kot da ne bi vedeli, kaj je v resnici noter.
Carko

Vrni se na Hardware

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost