dodaten internet

Vse kar se da vtakniti v PC ohišje ali kakorkoli priključiti zraven

Moderator: Kroko

dodaten internet

OdgovorNapisal/-a Cvetko » 25 Nov 2019, 18:17

Imam prijatelja, ki ima dostop do interneta po žici. Ko dela ima okrog 4M prenosa. Ko pa nagaja se mu stalno prekinja.
Njegov sosed je oddaljen okrog 300m in je vidna razdalja ima optiko in WiFi. Jaz s prenosnikom pridem na ta WiFI. Zelo ubogo ampak pridem. Dal nam je gesla in nima nič proti, če občasno "gostujemo".
Zdaj že ima en VRT54GL za svoje potrebe. Dodatno imam na razpolago še en VRT54GL, ki bi ga lahko dali na podstrešje.

Kako povežem in kako potem nastavim vse na tem ruterju, da bo on lahko s spremembo IP-ja prehoda izbiral kje bo šel v svet.
Cvetko

Zahvalil se je: 15 krat
Prejel zahvalo: 98 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 11

Re: dodaten internet

OdgovorNapisal/-a kristjank » 25 Nov 2019, 18:47

DHCP izklopit, da se ne bosta router in WRT54GL tepla.
Default je verjetno najbolje, da ostane žični router, potem pa postavi WRT v isto omrežje kot router, na en znan naslov, npr. če je router na 192.168.64.1, daj WRT na .2, .10 ali na kaj podobnega, kar se da zapomnit. Pa DNS server je verjetno pametno prestavit na nek fiksen IP (8.8.8.8 ali 1.1.1.1), ker ni nujno, da je tisti, ki ga router predlaga, najboljši za WiFi.
V resnici nikoli ne odrastemo, samo naučimo se, kako se obnašati v javnosti.
Uporabniški avatar
kristjank

Kraj: Jesenice
Zahvalil se je: 67 krat
Prejel zahvalo: 60 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a Cvetko » 26 Nov 2019, 09:56

Ja hvala za odziv, ampak je vse to meni povsem tuje. Ne vem kaj moram s čim povezat. Ne vem kakšen sw moram imeti na VRT54GL. Ne vem niti kako pridem do nastavitev tega ruterja. Ruter sem dobil z bolhe za 10€ in nimam pojma kako je nastavljen.
Cvetko

OdgovorNapisal/-a kristjank » 26 Nov 2019, 16:12

Potem pa za začetek resetiraj WRT.
WRT prižgi in drži reset tipko zadaj za približno 10 sekund. Po tem bi se moral začeti postopek resetiranja. Malo glej LEDice spredaj, če se bo kaj spremenilo.
Po resetu se WRT54GL ponavadi postavi na IP 192.168.1.1. Če povežeš računalnik s kablom na enega izmed LAN portov od WRTja, bi moral imeti dostop do njega.
Default geslo pa je odvisno od SW.
V resnici nikoli ne odrastemo, samo naučimo se, kako se obnašati v javnosti.
Uporabniški avatar
kristjank

Kraj: Jesenice
Zahvalil se je: 67 krat
Prejel zahvalo: 60 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a Cvetko » 27 Nov 2019, 19:25

Nekaj sem spalamudil, samo si zdaj ne znam pomagat naprej, ker ne razumem kako naj bi to delovalo.
A bom to mojo škatlo uporabil kot ruter ali samo kot del mreže povezane z WiFi na mojo lokalno mrežo.

Kam bom vtaknil kabel, ki gre na lokalni ruter? v WAN ?
Cvetko

OdgovorNapisal/-a S51VC » 28 Nov 2019, 05:13

Jaz imam doma podobno mrežo, kot jo ti nameniš napravit. Praviš, da ima sosed en WRT54GL za svoje potrebe. Iz napisanega ni razvidno, na katero dostopno točko se povežeš z WiFi. Če se povežeš na njegov WRT54GL, je očitno nastavljen, kot dostopna točka, svoj WRT54GL pa nastavi, kot most (bridge). Postani del njegovega omrežja, s prehodom na internet preko njegovega gateway-a. Svoje kable vtakni v svoj WRT54GL na LAN (4X LAN). WAN pusti prazen. Na WRT54GL imam (DD-WRT v24 sp1 (07/27/08) std) SW. Dela že par let dobro. Predlagal bi ti dobro WiFi povezavo med routerjema. Jaz imam dodatno usmerjeno WiFi anteno, priklopljeno namesto ene od dveh (gumi) antenic, zadaj na routerju. Kar se IP-jev tiče, bi predlagal, da jih nastaviš v območje DHCP njegovega routerja, "sam pridobi IP naslov", da ne bosta "priletela" skupaj.
Mogoče ti uspe napravit.

S51VC
S51VC

Kraj: JN76xp
Zahvalil se je: 82 krat
Prejel zahvalo: 30 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a Cvetko » 28 Nov 2019, 10:40

Ja razumem mehanizem, ne znam pa vse to nastaviti pravilno. Ampak najprej treba vedeti kaj sploh narediti,
Sta pa tu dva problema. Prijatelj noče, da bi sosed videl njegove diske. Ima tri računalnike, ki imajo nekatere stvari sharane. V glavnem so to fotografije, kar še ni problem, ker niso nič posebnega, so pa tudi nekateri dokumenti, ki bi znali biti občutljivi.
Drug problem je, da imata trenutno oba (isto) enako številko prehoda. Če pustim tako bo dejansko postala ista in bodo problemi.
Cvetko

OdgovorNapisal/-a S51VC » 28 Nov 2019, 11:29

Hja, to pa je povsem druga zgodba. Nisem še počel kaj takega, razmišljam v tej smeri. Pri sosedu poišči fiksno IP adreso, ki bo namenjena samo tebi. To adreso nastavi na tvoj WAN. Tvoje omrežje za firewall-om VRT54GL, je kar nastavljivo. Nastaviš NAT, kjer si nastaviš svoje podomrežje. Mislim, da bo sosed težko prišel v tvoje podomrežje, če mu z routerjem tega ne dovoliš. S prehodi na internet, se boš moral malo poigrat na WAN strani proti sosedovem gateway-u. Tvoj prehod iz lokalnega omrežja na intrnet, pa naj bi bil glavna adresa tvojega VRT54GL na tvojem podomrežju. To je samo malo navržena ideja. So dečki tu gori, ki vedo dosti več o omrežju. Probaj izkoristit vse sposobnosti tvojega VRT54GL-ja.
Good luck.
S51VC
S51VC

OdgovorNapisal/-a Cvetko » 28 Nov 2019, 13:25

S51VC je napisal/-a:Pri sosedu poišči fiksno IP adreso, ki bo namenjena samo tebi. To adreso nastavi na tvoj WAN. Tvoje omrežje za firewall-om VRT54GL, je kar nastavljivo.
Tega pa nisem razumel.
Jaz bom od soseda do tukaj rad prišel po WiFi. Tega pa ne morem nastaviti za WAN. Ali lahko ?

Razen, če bi imel dva kosa WRT54GL. Potem bi enega imel za brezžičen prenos. S tega bi potem šel s kablom na WAN drugega in potem dalje. Samo tega pa jaz niti v sanjah ne vem nastavit.
Bom pa kupil še en VRT54GL.
Cvetko

OdgovorNapisal/-a S51VC » 28 Nov 2019, 14:30

Ja, mogoče sem malo "zabluzil". Na sosedovem routerju ima tudi WiFi svojo fiskno IP adreso. Probaj to adreso nastavit v tvoj WAN. Tako se bo ta WAN obnašal, kot zunanji internet, bo ločil oba neta med sabo in bo med njima routerjev firewall. Samo gateway na WAN-u še moraš nastavit, da bo šel internet skozi sosedov prehod. Probaj se poigrat. Pravim ti, da v praksi še nisem tega počel. Nebi pa rad razdiral svoje mreže, da bi to preveril v praksi. :_think
S51VC
S51VC

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 28 Nov 2019, 14:39

54-ka je že kar nekaj časa nazaj doživela svojo slavo in tudi pozabo. Če že kupuješ kupi kaj drugega, bolj modernega, bo ceneje in boljše. Fantje tukaj obvladajo npr. Mikrotik, kolikor vem imajo modele prav za tvoj namen: long range in usmerjeno anteno vgrajeno. nabaviš dva taka in monitraš enega pri sosedu, drugega pri tebi.
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 329 krat
Prejel zahvalo: 390 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 82

OdgovorNapisal/-a Carko » 28 Nov 2019, 15:40

Mikrotik ima tudi že "uparjene" pare AP-jev, tako da samo zmontiraš, na vsaki strani samo notri kabel in se obnaša enako, kot da bi mel potegnjen en dolg kabel do soseda.
Carko

Zahvalil se je: 136 krat
Prejel zahvalo: 486 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 123

OdgovorNapisal/-a s5ti » 28 Nov 2019, 17:12

Moj tast ima internet od soseda na identičen način.
Sosed ima wifi omrežje in dovoli tastu, da se priključi nanj. Vendar je signal dovolj močan le ob oknu.

Naredil sem tako, da sem na TP-link WR740N namestil dd-wrt in ga dal v repeater bridge. (cena tega routerja je bila na bolhi 6 eur)
Na ta način se ojača (podaljša) wifi od soseda, na RJ45 pa imam 5 priključko (se ne uporablja, vendar delujejo)
Zadeva ni stalno vključena. Tast postavi router na okensko polico in ga vključi v vtičnico. Router se zažene in poveže s sosedovim wifi v cca 1 minuti. Tast omreže vidi z istim SSID in uporablja enako geslo kot je za sosedov wifi.
Ko intereta ne rabi router izšteka in pospravi v omaro. Tako dela cca 2 meseca brez težav.

Lahko naredim printscreene, če kdo rabi nastavitve za dd-wrt.
Sistema mi ni ratalo postaviti v prvo. Sem se kar nekaj ur mučil in bral tutoriale. To sem počel prvič.

gateway na 192.168.1.1
Več glav - več zelja
s5ti

Kraj: Logatec, Ljubljana
Zahvalil se je: 4 krat
Prejel zahvalo: 22 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a Cvetko » 28 Nov 2019, 17:56

s5ti je napisal/-a:Naredil sem tako, da sem na TP-link WR740N namestil dd-wrt in ga dal v repeater bridge. (cena tega routerja je bila na bolhi 6 eur)
gateway na 192.168.1.1
Toliko sem tudi sam dal za vrt54gl. Lahko tudi kupim še enega. Da bi dajal pa več kot 100€ za mikroticke pa raje ne.
Stvar je taka, da moram to naredit, ker sem dolžan uslugo, ampak če zapravim preveč, bo pa že on meni dolžan. Razen tega je to samo za rezervo in ni za glavni internet.

Pa še nekaj drugega je - sosed ne želi čisto nič spreminjati, ker so se mulci nekaj igrali, potem je moral pa plačat, da mu spet dela.
Mi se torej lahko priključimo na njegov WiFi in to je to.
Cvetko

OdgovorNapisal/-a s5ti » 29 Nov 2019, 10:18

Cvetko je napisal/-a:
s5ti je napisal/-a:sosed ne želi čisto nič spreminjati

Sosed ni spreminjal nič. Ne vem niti kakšen hardware wifi router ima

Vem za naslednje podatke:
- ip naslov od gatewaya