Programiranje epromov

Zaenkrat bomo tu dali več ali manj vse. Ko se bo vsebina širila bomo podforume dodajali.

Programiranje epromov

OdgovorNapisal/-a S55RU » 12 Mar 2019, 23:14

Pozdravljeni,

Upam, da je tema na pravem mestu. Trenutno iščem predvsem informacije o programiranju epromov, mogoče bom kasneje potreboval tudi strokovnjaka z ustreznim programatorjem.
V glavnem, kolega se ukvarja z nostalgičnimi računalniki. Na enem od njih mu je odpovedal ROM, ki bi ga zamenjal z EPROM-om 27C64, po navodilih iz ene spletne strani. Vsebino, ki jo je potrebno zapeči imamo (vsaj upamo tako), rabimo le programator, da bi to naredili. Ker pa nihče od naju nima izkušenj s tem, bi prosil za pomoč kako to izvesti. Na spletu sem našel sledeč tutorial: https://ezcontents.org/c64-basic-rom-27c64-eprom, kjer avtor uporablja kitajski programator TL866. Sledeči so na kitajski bolhi (Aliexpress) na voljo za <40€, kar se mi zdi sprejemljivo, če stvar deluje. Je kdo že uporabljal te programatorje? Malce me skrbi napetost programiranja, kajti ta programator ima le USB vhod, kolikor vidim. Epromi družine 27Cxx pa imajo Vpp 12.5V, glede na podatkovni list. Da se ne bo izkazalo, da programator lahko le bere ta čip.
Kakšne so pa druge variante programiranja? Ne preveč zahtevni programatorji pridejo v poštev. Druga varianta (najbrž boljša in cenejša) je, če se najde kdo s programatorjem, ki bi nama sprogramiral ta čip, v kolikor se bova odločila za to možnost.

Ampak kot sem rekel, najprej iščem možnosti in rešitve. Cilj te obnove/predelave je tudi naučiti se kaj novega. Recimo programiranja Epromov.
Uporabniški avatar
S55RU

Kraj: Posočje
Zahvalil se je: 61 krat
Prejel zahvalo: 24 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 4

Re: Programiranje epromov

OdgovorNapisal/-a VolkD » 12 Mar 2019, 23:19

Imam TL866. Sem zadovoljen z njim.

Lahko ti sprogramiram čipovje.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 6093 krat
Prejel zahvalo: 3979 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 253

OdgovorNapisal/-a DusanK » 13 Mar 2019, 00:00

Če hoče tvoj kolega original basic rom 901226-01 jih imam še kar nekaj 10. Če pa je izziv v predelavi podnožja, programiranju eproma namesto roma pa vzemi ta post kot brezpredmeten.
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 822 krat
Prejel zahvalo: 1446 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 248

OdgovorNapisal/-a japek » 13 Mar 2019, 08:13

Jaz sem pred kratkim nabavil pri kitajcih programator G540 https://www.ebay.at/itm/G540-Bios-GAL-USB-Programmierer-EPROM-FLASH-51-AVR-PIC-MPU-SPI-TTL-EEPROM-/352165273321?hash=item51feaf9ee9. Do sedaj sem vedno uporabljal Willem programator. Težava je ta, da mi deluje le na računalniku, ki ima instalirane Win98se. Samo zaradi tega še eno "kišto" držim v delavnici. G540 sem seveda tudi razmetal in pogledal notranjost (ne pa tudi slikal, HI) in je zadeva solidno napravljena. Ima v notranjosti tudi StepUp napajalnik in še vsaj dva fiksna stabilizatorja zraven, tako napetosti niso težava, tudi če je napajan le preko USB priklopa. Med čipi, katere bi naj programiral je tudi 27C64. Programira tudi PIC_e, Atmel_e in še polno tega. Ve tudi kontrolirati čipe 74xx in 40xx serije, to mu gre, naj bi jih vedel tudi identificirati, to sem preizkusil, a ni bilo pravega rezultata. Mogoče si bom moral vzeti še malo več časa. Vsekakor seznam čipov je tudi na povezavi, podani zgoraj in zadeva je cenovno ugodna (moje mnenje).
73 de S55WT, Janko
japek

Kraj: Radenci
Zahvalil se je: 25 krat
Prejel zahvalo: 57 krat
Uporabnika povabil: Navid
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a S55RU » 13 Mar 2019, 11:32

Hvala vsem za pomoč. Sem govoril s kolegom, trenutno je situacija takšna da se bo poskušalo dobiti originalni nadomestni del. Če ne bo šlo, se bo poslužilo Volkove ponudbe. Nakup programatorja zaenkrat ni v planu, bo premalo izrabljen.

Dušan, žal ne gre za 901226-01, kot si verjetno sklepal iz linka. Link je bil le zaradi informacije o programatorju. Gre se za basic ROM CO60302A iz Atari 600 XL. Imaš slučajno tudi tega na zalogi (ali kdo drug?).
Uporabniški avatar
S55RU

Kraj: Posočje
Zahvalil se je: 61 krat
Prejel zahvalo: 24 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a arksi » 14 Mar 2019, 07:04

japek je napisal/-a:Jaz sem pred kratkim nabavil pri kitajcih programator G540 https://www.ebay.at/itm/G540-Bios-GAL-USB-Programmierer-EPROM-FLASH-51-AVR-PIC-MPU-SPI-TTL-EEPROM-/352165273321?hash=item51feaf9ee9.........

Tudi jaz imam takega že nekaj časa. Programira tudi UV izbrisljive eprome 27C16, ki imajo napetost programiranja mislim da 25V.
Zaenkrat zadovoljen z omenjenim programatorjem.
arksi

Kraj: Dolenjska
Zahvalil se je: 643 krat
Prejel zahvalo: 99 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 12

Vrni se na Elektronika

Kdo je na strani

Po forumu brska: mondxxi, vlado in 2 gostov