JBC samogradnja VS nabava ?

Zaenkrat bomo tu dali več ali manj vse. Ko se bo vsebina širila bomo podforume dodajali.

JBC samogradnja VS nabava ?

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 30 Jan 2019, 16:01

Da ne smetim originalne teme ... malo sem preračunal stroške in mislim da bo tale društveni projekt na meji .... vprašanje kaj se splača ? ( odgovor na vprašanje nekje iz 5 strani )

( nočem rušit nečesa pozitivnega pač da se ljudje skupinsko nečesa lotijo in vložijo precej truda in časa vendar tu skoraj ni neke računice

bolj bi se splačal skupinski nakup IMO

65€ JBC ročka
65€ JBC konica z grelcem
130€ JBC nosilec ročke + gobica + okovje za izmenjevanje konic SKORAJ OBVZEN NAKUP
-----------------------------------------------------------------------------------------
20€ trafo
10€ PCB
40€ elektronika
20€ konektorji , stikala
50€ ohišje ( material , delo rezkanje , eloksacija ) DRUŠTVO
------------------------------------------------------------------------------------------
400€ MOJA OCENA
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Moments Before Detonation .............TT
Uporabniški avatar
luccabrassi

Kraj: KOČEVJE - IDRIJA
Zahvalil se je: 156 krat
Prejel zahvalo: 136 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 69

Re: JBC samogradnja VS nabava ?

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Jan 2019, 16:11

S cenami si malo zgrešil, ampak načeloma si dokaj blizu.
elektronika bo dražja, konektorji cenejši, cenejše bo ohišje, tudi konice so cenejše... Dvomim, da bo kdo kupil nosilec ročke.

Ampak ljudje to počno in to veliko njih. V čem je torej point ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 6925 krat
Prejel zahvalo: 4294 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a TilenS » 30 Jan 2019, 17:41

Imamo v proizvodnji in so super postaje. Edino z ročke rabiš čimprej sneti tisto debelo peno :mrgreen:

Kar se pa nosilca ročk tiče. Kako pa sploh ima ta postaja rešeno detekcijo odložene ročke? Verjetno v vsakem primeru rabiš takšen ali drugačen nosilec, da detekcija deluje, še najbolje je verjetno kar JBC nosilec.
TilenS

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 48 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a Proteus » 30 Jan 2019, 18:05

Če prav razumem luccabrassi ga zanima nekaj, kar zanima vsako gospodinjo, ko gre po nakupih.

Vse skupaj se je začelo z idejo, ki je temeljila na, .. karikiram dveh OP in dveh fetih v povezavi arduinotom. Ohišje pa kakšna gewissova plastična doza za montažo na zid.

Temu primerna so bila tudi pričakovanja v stilu (copy/paste iz pogovorov): "Mislim, da je smisel tegale projekta narediti čim boljši spajkalnik za hobiste po "normalni" ceni . Cene JBC-jev so za navadnega hoby-ista daleč od "normalnih". Še ersin icon1 je drag... Mislim, da ne bom dosti falil, če rečem, da večina prijavljenih še ni držala v roki JBC-ja. Če pa že, so bile "imeti ga" samo mokre sanje..."

Že takoj na začetku je borisz (se vidi, da se spozna tudi na ekonomijo) opozoril: "Da ne bomo preveč komplicirali in na koncu prišli na isto ceno. JBC postaja stane 360 EUR".

Tale projekt je zanimiv prav zaradi neupoštevanja ekonomije v posameznih projektnih fazah. Na koncu se namreč izkaže, da je JBC relativno poceni, če ga primerjamo s samogradnjo.
Če si privatnik in se s tako filozofijo lotiš večjega projekta je zelo velika verjetnost, da boš na koncu bankrotiral.
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 259 krat
Prejel zahvalo: 503 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 89

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 30 Jan 2019, 18:11

S podobnim pristopom je bil "uničen" low cost duh tiste radijske postaje.

Tule je jbc klon za pol cene:
https://m.aliexpress.com/item/325715521 ... h-JBC-C245
Zadnjič spremenil s54mtb, dne 30 Jan 2019, 18:18, skupaj popravljeno 1 krat.
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1349 krat
Prejel zahvalo: 3326 krat
Število neizkoriščenih povabil: 202

OdgovorNapisal/-a TilenS » 30 Jan 2019, 18:17

Mah saj to je že dolgo znano, da je danes večino stvari v samogradnji dražjih kot pa če jih kupiš. Vsaj če hočeš narediti izdelek na nekem nivoju.
TilenS

OdgovorNapisal/-a Carko » 30 Jan 2019, 18:26

Na koncu se namreč izkaže, da je JBC relativno poceni, če ga primerjamo s samogradnjo.
Ah.

Zmeraj imaš take, ki si pri novem projektu želijo imeti VSE. Pri malem društvenem CNCju so nekaterih želeli pol metra Z pomika, pa četrto os s harmoničnim pogonom, pa laserski rezalnik na glavi, pa avtomatsko menjavo orodja, pa servo motorje .... Če greš delati vse to sam, potem tiste profi zadeve res niti niso toliko drage.

Če pa postaviš neko realno mejo, dobiš dober izdelek, ki ne stane preveč.

Komplet JBC 50W ročka + grelnik + konica stane 80 €. Stojala za 130 € sam ne bom kupil niti približno, pa mislim da je malokdo tak, ki ga bo. Za stojalo je dober tudi kitajski za nekaj dolarjev, konic pa skorajda ne menjam. Če to vstaviš v zgornji izračun, pride le še okrog 200 €.
Carko

Zahvalil se je: 133 krat
Prejel zahvalo: 472 krat
Število neizkoriščenih povabil: 120

OdgovorNapisal/-a TilenS » 30 Jan 2019, 18:51

Ja ampak to si spet na 50W spajkalniku. Za 200€ pa verjetno že dobiš kakšno I-con zadevščino, da ne omenjam RDS-80.
TilenS

OdgovorNapisal/-a S56FPW » 30 Jan 2019, 18:59

hm a boste žlebove lotal ...
http://lea.hamradio.si/~s56fpw/
Uporabniški avatar
S56FPW

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 134 krat
Prejel zahvalo: 213 krat
Število neizkoriščenih povabil: 40

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Jan 2019, 19:44

Problem vseh hobi projektov je, da so v današnjih časih ekonomsko neupravičeni.
Ni kaj potem ?

A je vaš hoby ekonomija ali bi se šli radi elektroniko.
In ne boste verjetli, takoj, ko pri hobiju nehaš razmišljat o ekonomiji se nenadoma vse izplača.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 30 Jan 2019, 20:27

Ampak ljudje to počno in to veliko njih. V čem je torej point ?

Point je različen od človka do človeka , če že hočeš pri meni :

- moj spajkalnik mi peša PS : ne potrebujem 6 spajkalnikov vseh znamk
- spajkam proti vam malo , ampak kadar že v večini klasiko , ne neke pico nano SMD je , tudi kakšne debelejše kable in konektorje . V službi imam eno ERSO RDS 80 s konjsko konico in je kar lepo delat z njo edino konica je čisto prevelika.
- ERSA i-Con ( luštna , močna , ampak meni je ročka premala - neudobna , menjavanje konic s srajčko :| ( v bistvu je s 330€ najcenejša ) všečna moč.
- WELLER v službi mi zelo lepo sede v roko , cena tam nekje kot JBC ( na sploh so vse te postaje v rangu 350-450 € )
- imam še WELLER odspakjkovalno ročko praktično nerabljeno , ki ji maram najti postajo ali pa jo bom prodal naprej, ker mi pumpica zadostuje ( edino tu pride v poštev projekt ampak tudi rabljene se dobi ugodno)
- sem pogruntal , da imajo pri nas na pogonih AOUYE kombinirano odspajkovalno postajo :mrgreen: čisto brezsramno

- med delavnikom sem 12 ur z doma vsak dan , 5-6 ur spim , vmes raje grem ven ali se ukvarjam z otrokom , ko pa si v delavnici vzamem čas ne morem filozofirati o cinjenju ampak naredit , kar sem pač že mislil

-namesto da naredim 1/2 gajbe šare (MUST HAVE ) , ki se mi bo valjala po policah denar raje namenim za boljše orodje

- če se mi ne obnese orodje je dobrodošlo če vložek v čim večji meri dobiš nazaj

- orodje kupujem uravnoteženo cena / dejanska raba /kvaliteta /ime ( po tem vrstnem redu , vedno pa poskušam da so rezervni deli dosegljivi v bližini in na daljši rok tu pa ponavadi IME pretehta ostale) ; recimo kitajska brezsvinčena
AOYUE mi ustreza ampak ne maram preveč plastičnih slabo zloženih orodij v tem primeru vržem 140€ stran. Bi ekspeimentiral s raznimi kloni ampak mi je v bistvu škoda denarja ( glej če nekaj dela dobro in ziher mi ni treba izumljat tople
vode )

- ( rabljene ) postaje na ebayu in oglasih so v bistvu dražje kot če bi se z organizirali za mogoče skupinski nakup novih in novejših ?

zame je projekt upravičen če

- ga zares potrebujem
- ni izdelka na voljo
- kakšen res specifičen design
- se ga da narediti kvalitetno med 1/2 do 2/3 cene na trgu
- gre za res uživaški projekt poskusiš naredit kaj s svojo idejo , zamislijo ( tu ni toliko omejitev - za svojo dušo )

tako nekako , pač razmišljam jaz - brez zamere :_dunno

-------------------------------------------------------------------------------------
Komplet JBC 50W ročka + grelnik + konica stane 80 €. Stojala za 130 € sam ne bom kupil niti približno, pa mislim da je malokdo tak, ki ga bo. Za stojalo je dober tudi kitajski za nekaj dolarjev, konic pa skorajda ne menjam. Če to vstaviš v zgornji izračun, pride le še okrog 200 €.

no kje imaš cenik za tako trditev ? 80€ ?

Seveda lahko podstavek kupiš ali celo narediš ceneje vendar ko kupuješ v paketu imaš večkrat manjši strošek kot več posameznih.

če dam primer imam na voljo erso i con 1 za 330€ in jbc komplet 130W za 415€ kaj bom vzel ? čisto odvisno od dneva kakšne volje bom tisti dan ( pa 2 x ne bom šel na kalamare h Harlekinu v Ribnici :mrgreen: )
Uporabniški avatar
luccabrassi

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Jan 2019, 20:38

luccabrassi je napisal/-a:zame je projekt upravičen če

- ga zares potrebujem
- ni izdelka na voljo
- kakšen res specifičen design
- se ga da narediti kvalitetno med 1/2 do 2/3 cene na trgu
- gre za res uživaški projekt poskusiš naredit kaj s svojo idejo , zamislijo ( tu ni toliko omejitev - za svojo dušo )

tako nekako , pač razmišljam jaz - brez zamere :_dunno

Ja, saj dobro razmišljaš.
Bom k tvojemu razmišljanju dodal še svoje ponderje pri konkretno tem projektu. JBC ročka je zame zakon! Nekako spada v MUST HAVE.

Ponderji so od 1/10
  3 - ga zares potrebujem
  2 - ni izdelka na voljo
  9 - kakšen res specifičen design
  9 - se ga da narediti kvalitetno med 1/2 do 2/3 cene na trgu
10 - gre za res uživaški projekt poskusiš naredit kaj s svojo idejo , zamislijo ( tu ni toliko omejitev - za svojo dušo )

Od 50 možnih točk sem nabral 33. Ni ravno enormno veliko, a dovolj, da sem dal zeleno luč.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Kroko » 31 Jan 2019, 01:43

Tole se je že na začetku videlo, da ni primerno za skupinski projekt.
Če kdo to dela v samogradnji tudi prav. Tudi sam imam kakšne drage fetiše in za kakšno stvar zapravim povsem preveč.
Nano JBC-ja že imam, ko bom pa kupoval standardno velikost dvomim, da me bo prišlo dosti dražje kot tole. Mogoče se odločim celo za Weller - o novem slišim marsikaj pohvalnega.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Zahvalil se je: 635 krat
Prejel zahvalo: 1421 krat

OdgovorNapisal/-a S53SG » 31 Jan 2019, 09:42

@luccabrassi, tukaj je nekoliko ugodnejša cena;
S53SG

Zahvalil se je: 25 krat
Prejel zahvalo: 31 krat
Uporabnika povabil: powr
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 31 Jan 2019, 09:42

Pri teh skupinskih projektih je pač tako, najprej velike oči in brez pomisleka, če stvar sploh potrebuješ: "jaz tudi, jaz tudi...". Tak sem tudi sam bil, potem se mi je pa stvar doma valjala po policah.
Enako, če greš v živilsko trgovino lačen nakupovat - vedno kupiš preveč.

Drugače pa nimam kaj proti tem akcijam, ker se pokaže sodelovalni duh.
MarkoM

Kraj: Pohorje (Maribor)
Zahvalil se je: 102 krat
Prejel zahvalo: 167 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 31 Jan 2019, 10:00

Meni se že od začetka elektronika na dangerous prototypes zdi malce hudo zakomplicirana... Ni mi čisto jasno, zakaj rabiš toliko čiparije? Saj rabiš samo grelec(en mosfet), senzor ( ad vhod procesorja), tri tipke in displej. Ter seveda MCU. Ostalo dela softver. :_dunno

Po eni strani je edina možnost varčevanja pri elektroniki, po drugi strani pa slaba elektronika (slaba regulacija) "uniči" še tako dobro ročko...
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 318 krat
Prejel zahvalo: 367 krat
Število neizkoriščenih povabil: 77

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 31 Jan 2019, 10:45

Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 31 Jan 2019, 11:56

ja sem gledal Marka Repsa na YT zelo podobna zadeva arudino nano + triak in optokopler ( če se ne motim ni naredil PIDa , ampak se ni sekiral preveč ) ( ima dobro izgovorjavo , kot angleščina na KV :D )

https://www.google.si/search?q=mark+rep ... =881&dpr=1

( ne morem linkat YT (blokada) )

pa še eden : https://jacoburge.co.uk/diy-jbc/

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Uporabniški avatar
luccabrassi

OdgovorNapisal/-a radix » 31 Jan 2019, 14:13

Low-cost verzija JBC: https://www.weidinger.eu/en/shop/solder ... ne/wl26830

Za 250 W je pa treba iti na JBCjev HDE "heavy duty". Večina drugih ima 130-160 W.
radix

Zahvalil se je: 207 krat
Prejel zahvalo: 308 krat
Število neizkoriščenih povabil: 21

OdgovorNapisal/-a blasny » 31 Jan 2019, 14:35

radix je napisal/-a:Low-cost verzija JBC: https://www.weidinger.eu/en/shop/solder ... ne/wl26830

Za 250 W je pa treba iti na JBCjev HDE "heavy duty". Večina drugih ima 130-160 W.

Ta je ~75W max. UniSolder je ~120W.
blasny

Zahvalil se je: 245 krat
Prejel zahvalo: 95 krat
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a reber » 31 Jan 2019, 14:55

VolkD je napisal/-a:Problem vseh hobi projektov je, da so v današnjih časih ekonomsko neupravičeni.

To pa ne bo popolnoma držalo, veliko naprav je, ki jih lahko sami naredimo ceneje, ker so na trgu precenjene.
Tisto kar je na trgu poceni dostopno, je v lastni režiji sigurno dražje, lahko nekajkrat dražje.
Seveda so tudi stvari, ki jih v samogradnji preprosto ni mogoče izdelati.

VolkD je napisal/-a:A je vaš hoby ekonomija ali bi se šli radi elektroniko.
In ne boste verjetli, takoj, ko pri hobiju nehaš razmišljat o ekonomiji se nenadoma vse izplača.

Tudi ekonomija je lahko hobi ali pa kar kombinacija ekonomije in elektronike.

Brez upoštevanja ekonomije se seveda splača in treba je upoštevati tudi lastno veselje, zadovoljstvo, užitek, pridobivanje znanja ... to je neprecenljivo.

Pri hobi projektih je še nekaj zelo pomembnega... če naprava crkne, jo bomo verjetno brez težav popravili sami, kar ne velja za kupljeno napravo, ki jo lahko ali pa po drugi strani sploh nikoli ne bomo uspeli popravit.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 44 krat
Prejel zahvalo: 265 krat

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 31 Jan 2019, 15:23

Ekotronika ali elektronomija, to je sedaj vprašanje.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 31 Jan 2019, 16:34

reber je napisal/-a:...Pri hobi projektih je še nekaj zelo pomembnega... če naprava crkne, jo bomo verjetno brez težav popravili sami, kar ne velja za kupljeno napravo, ki jo lahko ali pa po drugi strani sploh nikoli ne bomo uspeli popravit.
To je res, vendar bodo drugi (če ni nas v bližini) imeli težave s popravilom. kar ne velja za kupljeno napravo. :mrgreen:
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

Kraj: Koprivnica (HR), občasno Hoče (Slo)
Zahvalil se je: 628 krat
Prejel zahvalo: 714 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 124

OdgovorNapisal/-a reber » 31 Jan 2019, 16:46

Pravi hobist bo projekt objavil na internetu in ga delil z drugimi kot odprtokodni DIY projekt. Na tak način bodo projekt lahko sestavili mnogi in ga tudi po potrebi popravili, če se pokvari. Več hobistov bo projekt sestavilo in si shranilo dokumentacijo, več možnosti je, da bo dokumentacija živela večno in jo bo možno dobiti tudi v daljni prihodnosti.

Tudi skupinska izdelava bi morala biti objavljena pod enakimi pogoji, sicer gre le še za en komercialni projekt, kjer pogosto stvari niso transparentne, marsikdo hoče pristaviti svoj lonček, potem pa je in se zgodi, kar je že večkrat bilo in se je zgodilo ...

Kar se tiče kupljenih naprav... popravila so vedno težja, ker proizvajalec načrtuje tako, da je popravilo težko, zelo težko ali pa je nemogoče ker popravilo ni predvideno.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 44 krat
Prejel zahvalo: 265 krat

OdgovorNapisal/-a radix » 31 Jan 2019, 19:29

blasny je napisal/-a:Ta je ~75W max. UniSolder je ~120W.
Ta je 140 W max, UniSolder s C245 je omejen na 130 W. Vprašanje je, koliko časa lahko dejansko daje teh 140 W od sebe, za razliko od UniSolderja, ki lahko to trajno. Sicer je pa cela "compact line" JBCjevih postaj specificirana na enako moč.
radix

Zahvalil se je: 207 krat
Prejel zahvalo: 308 krat
Število neizkoriščenih povabil: 21

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 06 Feb 2019, 12:04

z dvema konicama in 19% DDV = 399€ + no dostava ni ravno zastonj 9,90€ da pa se naredit še 2% na bančni transfer :twisted:

https://www.welectron.com/JBC-CD-2BE-Soldering-Station
Uporabniški avatar
luccabrassi

OdgovorNapisal/-a kobranka » 10 Feb 2019, 13:22

Ravno sem našel lep primer kjer zna biti res nekoliko precenjeno vse skupaj: https://m.youtube.com/watch?v=2xy3Hm1_ZqI

Me ima, da bi sklopko za motokultivator raje sam naredil, bo ceneje. :D :_CR
kobranka

Zahvalil se je: 407 krat
Prejel zahvalo: 92 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Feb 2019, 15:33

kobranka je napisal/-a:Ravno sem našel lep primer kjer zna biti res nekoliko precenjeno vse skupaj: https://m.youtube.com/watch?v=2xy3Hm1_ZqI
Ni ravno tako. Nekdo je vložil čas in znanje v to, da je oblikoval in naredil nek izdelek. In izdelek deluje.
Drugi je pa naredil le kopijo vsega in dvomim, da je naredil kaj več kot le primerjalne meritve.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Jakey » 11 Feb 2019, 11:54

Pa tudi če je med kupljeno verzijo in samogradnjo še vedno reda 50€ razlike (imetniku sicer v prid), je v tistih 50€ potrebno všteti čas in živce, poleg tega si pa še brez garancije.

2 centa.
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

Zahvalil se je: 161 krat
Prejel zahvalo: 119 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a Cvetko » 11 Feb 2019, 12:21

Jakey je napisal/-a:Pa tudi če je med kupljeno verzijo in samogradnjo še vedno reda 50€ razlike (imetniku sicer v prid), je v tistih 50€ potrebno všteti čas in živce, poleg tega si pa še brez garancije.

2 centa.

Če se s hobijem ukvarjaš zaradi ekonomije, potem si tista 2 centa nekam zatlači. Jaz to vidim drugače. Hobist si v svoje veselje naredi spajkalnik, ki je ne bom rekel najboljši, ampak zelo dober. Če ga naredi za 50€ ceneje je to že enormen uspeh, hoby projekti ponavadi denar samo požirajo. Dajejo pa veselje.
Če ti je časa vloženega v svoj hobi škoda, potem v tem času počni kaj drugega. Nekaj takega za kar ti ne bo škoda časa. Če greš s prijatelji na zabavo tudi ne pričakuješ, da bo to nekaj ekonomsko upravičenega. Če ti sestavljanje in spajkanje elektronike nekaj kar ti gre na živce in se šteješ za elektronika, potem nekaj v tem ne štima. Skratka, ne počni tega.
O garanciji pa lahko pišem do jutri zjutraj. Če jo že omenjamo, pa dajmo zares! Če sem v trgovinah kdaj imel probleme sem jih imel z uveljavljanjem garancije. Od pralnega stoja, do pomivalnega stroja, celo z brivnikom sem imel probleme. Reklamiral sem 12 dni star brivnik, ker se baterije niso polnile. Izpadlo je, da do garancije nisem upravičen, ker so baterije potrošno blago :!: :?: To da sem brivnik kupil 12 dni nazaj, jih ne briga, datum proizvodnje baterij je bil skoraj dve leti nazaj.
Garancijo po zakonu daje proizvajalec. Če torej nekaj narediš sam, potem imaš po zakonu enako obveznost garancije kot vsak proizvajalec. Torej garancijo imaš, daješ jo sam sebi, zakon te ščiti! Če garancije nisi v stanju zagotoviti celo sam sebi potem :_banghead
Cvetko

Zahvalil se je: 14 krat
Prejel zahvalo: 93 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a borisz » 11 Feb 2019, 13:09

Tule sta se spet zbrala dva tabora.
En ima racionalne pomisleke o smotrnosti samogradnje.
Drugi tabor neracionalno prepričuje prvega, da je to samoumevno.
Po mojem je najbolje, da sprejmemo in spoštujemo stališče drugačemislečih.

Sam sem pričakoval, da bo to majhen kontroler za JBC ročko, ki bi jo lahko vzel, ko grem na kakšno certificiranje. Sedaj je nastalo nekaj, kar me spominja na švasaparat.
Sem malce pogooglal in našel tole:
https://www.banggood.com/T12-Digital-So ... rehouse=CN
Firmware za JBC naj bi bil na voljo tule: https://www.ptdreamer.com/chinese-stm32 ... -firmware/

Nočem nikogar prepričevat. Tole je samo kot dodatna opcija.
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 728 krat
Prejel zahvalo: 728 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 140

OdgovorNapisal/-a kobranka » 11 Feb 2019, 13:17

Z obema se strinjam, ampak pri meni bo cena še vedno največji faktor pa, če je hobi ali komerciala. Se da dobiti in narediti dobre stvari za primerno ceno in ne za precenjeno.
kobranka

OdgovorNapisal/-a Jakey » 11 Feb 2019, 13:39

Cvetko je napisal/-a:
Jakey je napisal/-a:Pa tudi če je med kupljeno verzijo in samogradnjo še vedno reda 50€ razlike (imetniku sicer v prid), je v tistih 50€ potrebno všteti čas in živce, poleg tega si pa še brez garancije.

2 centa.

Če se s hobijem ukvarjaš zaradi ekonomije, potem si tista 2 centa nekam zatlači. Jaz to vidim drugače. Hobist si v svoje veselje naredi spajkalnik, ki je ne bom rekel najboljši, ampak zelo dober. Če ga naredi za 50€ ceneje je to že enormen uspeh, hoby projekti ponavadi denar samo požirajo. Dajejo pa veselje.
Če ti je časa vloženega v svoj hobi škoda, potem v tem času počni kaj drugega. Nekaj takega za kar ti ne bo škoda časa. Če greš s prijatelji na zabavo tudi ne pričakuješ, da bo to nekaj ekonomsko upravičenega. Če ti sestavljanje in spajkanje elektronike nekaj kar ti gre na živce in se šteješ za elektronika, potem nekaj v tem ne štima. Skratka, ne počni tega.
O garanciji pa lahko pišem do jutri zjutraj. Če jo že omenjamo, pa dajmo zares! Če sem v trgovinah kdaj imel probleme sem jih imel z uveljavljanjem garancije. Od pralnega stoja, do pomivalnega stroja, celo z brivnikom sem imel probleme. Reklamiral sem 12 dni star brivnik, ker se baterije niso polnile. Izpadlo je, da do garancije nisem upravičen, ker so baterije potrošno blago :!: :?: To da sem brivnik kupil 12 dni nazaj, jih ne briga, datum proizvodnje baterij je bil skoraj dve leti nazaj.
Garancijo po zakonu daje proizvajalec. Če torej nekaj narediš sam, potem imaš po zakonu enako obveznost garancije kot vsak proizvajalec. Torej garancijo imaš, daješ jo sam sebi, zakon te ščiti! Če garancije nisi v stanju zagotoviti celo sam sebi potem :_banghead

Se ne. Ampak igra ekonomija veliko vlogo pri hobiju. Hobi je nekaj, kar ima človek poleg službe in vanj vlaga svoj čas(ki mu je dan na zemlji) in denar(ki je prislužen z delom).

Nisem rekel, da je škoda časa vloženega v hobi, nikakor. Potem to nebi bil hobi, ampak tlaka - katero moraš še plačati povrh. Nihče noče tega.
Sestavljanje elektronike tukaj nima direktne povezave s tem, saj poleg tega spajkalnika ima še vsak od nas (sem prepričan) po 100 drugih elektronskih projektov za izdelati, pri katerih bi bil ta spajkalnik zgolj orodje. TOREJ: Podaljšati seznam za 1 stvar, kot da jih že pred 100 ni dovolj?

Če imaš slabe izkušnje z garancijami ti, tega ne posplošuj. Jaz sem imel vedno dobre, z izjemo enkrat. Samo enkrat, pa sem uveljavljal garancijo kar nekajkrat.
Garancija pri 400e vrednemu spajkalniku mislim da nekaj pomeni. Pa tudi pri 300e vrednemu.
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

Zahvalil se je: 161 krat
Prejel zahvalo: 119 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Feb 2019, 14:06

borisz je napisal/-a:Sam sem pričakoval, da bo to majhen kontroler za JBC ročko, ki bi jo lahko vzel, ko grem na kakšno certificiranje. Sedaj je nastalo nekaj, kar me spominja na švasaparat.
In še to ni dovolj, nekateri bi hoteli 250W grelo.
Ne da se vseh zadovoljiti.
Vse je odvisno s katerega stališča gledaš na zadevo. Mislim, da je že naslov teme malo absurden, ker primerja hruške in jabolka.
Ko pogledaš množico ljudi, boš v njej vedno našel take, ki bodo hoteli zadevo kupiti narejeno. In vedno boš dobil take, ki bodo kupili, a le kit komplet.
Kar je najbolj zanimivo, v obeh skupinah boš našel take, ko bodo kasneje to uporabljali, ampak tudi take, ki bodo imeli zadevo samo za pokazat.
Ljudje smo pač različni. Poznam človeka, ki kaj več, kot pogledat sinus na osciloskopu ne zna. Zakaj je dober dvokanalni osciloskop se mu niti sanja ne. Je pa kupil Rigola, zato, da ga je lahko shekal.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 11 Feb 2019, 14:24

Eni hočejo na cilj, drugi pa uživajo v poti do cilja in iščejo še dodatne ovinke.
Meni osebno je v tem primeru cilj bolj pomemben. Pot pa čimbolj enostavna.
Ni neka elektronika, kjer bi se hotel ne vem kaj naučiti, ampak je orodje, ki bi ga potem uporabljal.
Bistvo je odlična ročka in kvalitetne konice. Regulator pa že za manj denarja lahko deluje, kot original.
Ne vem tudi v čem je smisel univerzalne postaje za več tipov ročic.
Uporabniški avatar
eldi2011

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 885 krat
Prejel zahvalo: 375 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 164

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Feb 2019, 14:41

eldi2011 je napisal/-a:Ne vem tudi v čem je smisel univerzalne postaje za več tipov ročic.
Raznim ljudem je smisel v različnih stvareh. Enim je JBC ročice škoda za na teren in za na teren vzamejo Hakko.
Pri meni je smisel v temle:
imagen_01.jpg

Stvar je izjemno praktična. Ne moreš tega vedet, dokler ne poizkusiš.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Feb 2019, 14:45

eldi2011 je napisal/-a: Regulator pa že za manj denarja lahko deluje, kot original.
S temle se seveda ne strinjam. Če bi to bilo res, bi gospoda sparkybg v tej temi spljuvalo že ogromno ljudi. Pa ga ni še nihče.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a borisz » 11 Feb 2019, 14:50

VolkD je napisal/-a:
eldi2011 je napisal/-a: Regulator pa že za manj denarja lahko deluje, kot original.
S temle se seveda ne strinjam. Če bi to bilo res, bi gospoda sparkybg v tej temi spljuvalo že ogromno ljudi. Pa ga ni še nihče.

Darko, vsi ti ljudje imajo elektroniko o kateri teče tema. Najbrž drugačne elektronike še niso preizkusili.
Je pa dejstvo, da je elektronika o kateri govoriš overengineering (pojma nimam kako se to reče po slovensko).
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 11 Feb 2019, 14:52

Dejstvo je, da sta tukaj dve skupini: hobijaši in profiji (SPji, DOO-ji, razvijalci...) in nič ni narobe s tem.

AMPAK...

Jakey je napisal/-a:Če ti je časa vloženega v svoj hobi škoda, potem v tem času počni kaj drugega.

Točno tako. Če gre za HOBY potem se časa NE RAČUNA. Kdor omenja čas je profesionalec, ne pa hobist na področju elektronike (BTW---je hobist sploh pravi izraz?). Sem imel kolega, ki je za vsako stvar rekel, da se mu ne splača sam delati, ker da je toliko in toliko ur dela... Ja, ste uganili - bil je S.P.

kobranka je napisal/-a:... pri meni bo cena še vedno največji faktor pa, če je hobi ali komerciala...

Potem nisi hobist. Če je elektronika hobi, potem cena ne more biti prvi faktor. Prvi faktor je veselje ob delu in še večje, ko ena stvar "zalaufa". Seveda je cena pomembna in določena z velikostjo tvoje denarnice, a zagotovo ni na prvem mestu, ker če bi bila potem v bistvu skoraj nič ne bi sami naredili, saj vse kitajci naredijo dosti ceneje...

Človek je lahko profesionalec (dopoldne) in hobist (popoldne, čez vikend) obenem. Tisti, ki ste taki: ne metat vsega v isti koš. Dopoldne je res tako, kot trdite: cena je največji faktor. Popoldne se stvar konkretno spremeni. Takrat ure ne štejejo...

Primer: dve,tri leta nazaj sem šel delat RFID sistem za garažo. Lahko bi na ebaju kupil tri šifratorje za 5-10€ in bi delalo enako, kot zdaj. Za moj sistem sem zagotovo zmetal 10x toliko. Amapk bi vseeno šel brez pomisleka še enkrat delat. Temu se reče hobi.

Borisz je napisal/-a:Je pa dejstvo, da je elektronika o kateri govoriš overengineering (pojma nimam kako se to reče po slovensko).

sem enakega mnenja.
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Feb 2019, 15:09

borisz je napisal/-a:Darko, vsi ti ljudje imajo elektroniko o kateri teče tema. Najbrž drugačne elektronike še niso preizkusili.
Je pa dejstvo, da je elektronika o kateri govoriš overengineering (pojma nimam kako se to reče po slovensko).

Ja pogumna izjava za nekoga, ki ni prebral 150 strani tiste teme.
Moram reči, da tudi sam nisem še prebral vseh 150 strani. Najprej sem samo iskal stvari, ki me zanimajo, valjda bom že znal. Potem sem se pa lotil. Zdaj sem nekje na slabih 2/3. Čisto vsaka stvar, ki je vgrajena ima svoj smisel. Je pa res, da bi se marsikje dalo narediti kompromisne rešitve. Ampak človek je to naredil ravno zato, ker se je naveličal kompromisov. In svet je to sprejel kot uspešnico.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a borisz » 11 Feb 2019, 15:15

VolkD je napisal/-a:...In svet je to sprejel kot uspešnico.

Pogumna izjava :D

Spet smo pri verovanju...
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a Cvetko » 11 Feb 2019, 15:46

borisz je napisal/-a:Darko, vsi ti ljudje imajo elektroniko o kateri teče tema.
Zelo verjetno, saj drugače nebi tam pisali. Za razliko od piscev tu.
borisz je napisal/-a:Najbrž drugačne elektronike še niso preizkusili.
Ugibanje.
borisz je napisal/-a:Najbrž drugačne elektronike še niso preizkusili.
Pogojnik.
borisz je napisal/-a:Je pa dejstvo, da je elektronika o kateri govoriš overengineering (pojma nimam kako se to reče po slovensko).
V tem stavku je edino dejstvo to, da napisano ni dejstvo, ker zanj ni podpornih dokazov. Je samo tvoja ocena, ki lahko mogoče drži, zelo verjetno pa tudi ne.
Da bi tvoja trditev bila dejstvo bi moral našteti kaj je odveč in zakaj, ter kako bi se dalo rešiti drugače. Vse troje skupaj, ne samo en delček.

Brez tega smo
borisz je napisal/-a:Spet smo pri verovanju...
Cvetko

Zahvalil se je: 14 krat
Prejel zahvalo: 93 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 11 Feb 2019, 15:47

VolkD je napisal/-a:...Je pa res, da bi se marsikje dalo narediti kompromisne rešitve. Ampak človek je to naredil ravno zato, ker se je naveličal kompromisov...

Hm...
obstaja kompromis in "kompromis". Npr. luč lahko prižgeš direktno s stikalom, lahko pa s stikalom sprožiš rele, ki prižge luč. Če še bolj zakompliciram: lahko s stikalom spožiš mikrokontroler, ta ti na drug pin da 5V, kateri sproži rele, ki prižge luč. :_CR Efekt je povsod enak. In da ne bo kdo "pameten": govorim o ...recimo 20W LED sijalki v kuhinji nad štedilnikom, brez potrebe po wifi ali BT prižiganju itd...

Dejstvo je še vedno, da za spajkalnik rabiš: AD konverter za meritev temperature (vgrajen v uC je čisto dovolj dober), PWM za grelec (vgrajen v uC je čisto dovolj dober), mosfet ali dva za krmiljenje tega grelca, LCD, tri tipke, napajalnik (pa ne od space shuttla, 7805 je čisto ok). Vse ostalo je "overkill" in samo dela to, kar trenutno dela Darkotu: sive živce, ker ne dela... eden od primerov: ne vem, zakaj bi rabil kontrolo, ali je ročka priključena ali ne (sporočilo, da ročka ni priključena na LCDju), saj bom sam še predobro vedel, ali je ali ni, ko bom hotel kaj spajkat :_rolling

Bi moral nekdo slikat notranjost originalne JBC postaje. Imam namreč občutek, da originalna ni tako komplicirana kot tale...
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a kobranka » 11 Feb 2019, 16:56

Protoncek je napisal/-a:
kobranka je napisal/-a:... pri meni bo cena še vedno največji faktor pa, če je hobi ali komerciala...

Potem nisi hobist. Če je elektronika hobi, potem cena ne more biti prvi faktor. Prvi faktor je veselje ob delu in še večje, ko ena stvar "zalaufa". Seveda je cena pomembna in določena z velikostjo tvoje denarnice, a zagotovo ni na prvem mestu, ker če bi bila potem v bistvu skoraj nič ne bi sami naredili, saj vse kitajci naredijo dosti ceneje...

Človek je lahko profesionalec (dopoldne) in hobist (popoldne, čez vikend) obenem. Tisti, ki ste taki: ne metat vsega v isti koš. Dopoldne je res tako, kot trdite: cena je največji faktor. Popoldne se stvar konkretno spremeni. Takrat ure ne štejejo...

Primer: dve,tri leta nazaj sem šel delat RFID sistem za garažo. Lahko bi na ebaju kupil tri šifratorje za 5-10€ in bi delalo enako, kot zdaj. Za moj sistem sem zagotovo zmetal 10x toliko. Amapk bi vseeno šel brez pomisleka še enkrat delat. Temu se reče hobi.

Meh. Potem sem verjetno izbral napačen tip hobija. Modelarstvo sem že opustil tudi zaradi ekonomskega razloga, čeprav je tudi drugo postrani. Je pa tako, če je zalafalo je bil itak nasmeh do ušes, drugače je pač romalo v odpadke za reciklažo. Nazadnje sem se najraje igral orodjarja. :_CR
kobranka

OdgovorNapisal/-a Kroko » 11 Feb 2019, 17:42

Protoncek je napisal/-a:Bi moral nekdo slikat notranjost originalne JBC postaje. Imam namreč občutek, da originalna ni tako komplicirana kot tale...

Evo, slike moje:
IMG_20190211_162757.jpg

IMG_20190211_162851.jpg

IMG_20190211_162904.jpg

IMG_20190211_162910.jpg

IMG_20190211_162915.jpg

IMG_20190211_162928.jpg
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Zahvalil se je: 635 krat
Prejel zahvalo: 1421 krat

OdgovorNapisal/-a blasny » 11 Feb 2019, 17:45

Dajte malo stvari postavit v kontekst.
Sparkybg se je odločil narediti UNIverzalni SOLDERing station. In to tak, ki ima natančno regulacijo v vseh pogojih. Od te odločitve naprej, je zelo malo overengineeringa v njegovi rešitvi. Da, vsak modul se da narediti tudi drugače. Ampak noben modul v njegovem designu ni brez veze.
Res je, da se da narediti JBC controller precej ceneje, ampak na internetu takega projekta ni, mar ne? Začetni poskusi od Marca in Stotty-ja so točno to. Začetni poskusi.

Če je UniSolder prava stvar za nekoga, pa naj se vsak sam odloči.
blasny

Zahvalil se je: 245 krat
Prejel zahvalo: 95 krat
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Feb 2019, 18:41

Kroko je napisal/-a:Evo, slike moje:
So elementi tudi z druge strani ? Nikjer namreč nisem videl mikrokontrolerja.
Kakorkoli, tole ima precej več elementov kot pa unisolder5.2.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 11 Feb 2019, 20:41

samo eno vprašanje Darko

rekel si do bi imel pinceto JBC in ročko T245-A .......... :_think

VolkD je napisal/-a:
IMG_20190207_213302.jpg
Ker imam ID upore na notranji strani JBC konektorja mi pravo ročko spozna tudi, če je ne priključim.

se pravi za menjavo ročke (v kolikor ne boš imel 2 postaj ) greš podirat konektor , da lahko uporabljaš ustrezno spajkalo ? ali sem narobe razumel

včeraj sem gledal https://www.youtube.com/watch?v=erKCA71q7cg , zanimivo je bilo kako si unisolder in kalibrator nista sledila (time 11:18) sicer nekje kasneje pove da potrebuje dodatno kalibracijo
Uporabniški avatar
luccabrassi

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Feb 2019, 20:53

luccabrassi je napisal/-a:se pravi za menjavo ročke (v kolikor ne boš imel 2 postaj ) greš podirat konektor , da lahko uporabljaš ustrezno spajkalo ? ali sem narobe razumel
Ker pincete nimam sem zadevo rešil tako, da sem v postaji sami zvezal dva upora, ki definirata identifikacijo orodja. Ko in če bom pinceto imel, gresta ta dva upora v konektor od spajkala in druga dva upora v konektor od pincete.
Ker so že zdaj šparali pri teh konektorjih, imajo namreč le tri pine, ostalo je prazno, bo treba pine v konektor dodati.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Feb 2019, 20:59

luccabrassi je napisal/-a:včeraj sem gledal https://www.youtube.com/watch?v=erKCA71q7cg , zanimivo je bilo kako si unisolder in kalibrator nista sledila (time 11:18) sicer nekje kasneje pove da potrebuje dodatno kalibracijo
Ja tale video je zavajanje. Unisolder je potrebno kalibrirati, kar je logično. Če ni kalibriran, potem je tak preizkus neumnost. Postopek kalibracije je na avtorjevi strani natančno opisan.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Naslednja

Vrni se na Elektronika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov