Kakšna spajkala uporabljate ?

vse kar gre in ne gre na elektriko, a primemo lahko v roke ter si s tem tako ali drugače pomagamo.

Re: Kakšna spajkala uporabljate ?

OdgovorNapisal/-a kobraN » 18 Apr 2018, 18:11

AOYUE Int3210 SMD spajkalna postaja je moja pridobitev ki mi bo potešila potrebo po boljšem spajkanju,je nova in tudi cenovno zelo ugodna.prvi vtisi so odlični ročica lepo sede v roko in tudi kabel je mehak .
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

Kraj: Murska S.
Zahvalil se je: 284 krat
Prejel zahvalo: 150 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 76

OdgovorNapisal/-a S55RU » 28 Dec 2019, 13:17

Da malo oživim to temo, me zanima kaj je trenutno aktualno v tem visoko amaterskem/ začetnem profesionalnem razredu.

Situacija je takšna, da imam počasi namen zamenjati spajkalnik z nečem malo boljšim (trenutno je še vedno Conradov ZD-99). Razmišljam predvsem o Ersa Nano ter tudi Weller WS81 (slednjega imam na voljo v službi in smo zadovoljni z njim). Mogoče tudi Ersa PICO, čeprav me pri njem moti neozemljena konica, česar si ne privoščijo še poceni Kitajci.
Glede na to, da se je v preteklosti preko foruma nakupilo kar precej Ersa Nanotov, me zanima kakšno je zadovoljstvo z njimi po toliko časa? Ter ali se za člane društva še da dobiti kakšen popust pri Belmetu za te spajkalnike?
Ter kaj se še da dobiti pametnega v tem razredu (proračun 200-250 evrov, v primeru dobre priložnosti lahko stisnem še kakšen evro zraven. Seveda pa lahko tudi manj :D ).
Sicer sem videl, da se v Italiji da dobiti tudi Hakkote (batterfly.com), samo me je malo strah nakupa v Italiji. Še posebej, ker s Hakkoti še nisem delal.

Samogradnja spajkalnika ne pride v poštev, imam preveč odprtih projektov in premalo časa. Kitajci me ne prepričajo, me je poskušal kolega prepričati z enim pen tipom spajkalnika, vendar to ni to. Trd kabel, regulacija temperature na daljši čas ni OK (se vidi na spojih)- bo morala biti le postaja. Namen uporabe: hobi (včasih v uporabi cel dan, nato nekaj dni nič, nato ob večerih,itd).
Uporabniški avatar
S55RU

Kraj: Posočje
Zahvalil se je: 84 krat
Prejel zahvalo: 30 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a blax » 28 Dec 2019, 13:45

Jaz imam Pico 2-3 leta. Kupil rabljeno od kolega, rabil jo je dvakrat..
Še vedno prva konica, zraven sem naknadno kupil še eno špičko 1.6mm. Dela kot prvi dan in sem z njo zelo zadovoljen. Porabil se kake 500g cina od prilike, droni, radioamateršna popravila... segreta je takoj nimam pripomb. Moti me le stikalo zadaj ne vem od kje jim ta ideja. Konico lahko ozemljiš sam so neka navodila na youtube, jaz sem jo vendar nikoli ne delam na kaki občutljivi tehniki da bi jo rabil.
S56BL
Uporabniški avatar
blax

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 51 krat
Prejel zahvalo: 22 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 28 Dec 2019, 14:04

Imam Ersa Nano 6 let, zadovoljen, še vedno prvotna konica. Spajkam sem pa tja, občasno tudi več. Všeč mi je mala priročna ročka ter mehek a trpežen kabel do ročke. Konica se ogreje v nekaj sekundah, grelec se samodejno izklopi po nekaj časa oz, spusti temperaturo na 50 stopinj, tako da ni panike, če pozabiš spajkalnik prižgan čez noč.
Edinole kontakti med grelcem in ročko že od vsega začetka občasno nagajajo, kar rešim z močnejšim pritiskom konice ob kaj trdega in je za lep čas mir.
Vem, da nič ne vem (Sokrat)
Uporabniški avatar
jmivsek

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 1460 krat
Prejel zahvalo: 349 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 61

OdgovorNapisal/-a MadMax » 28 Dec 2019, 14:25

Čisto odvisno od namena (mali smd ali th+kabli, da ne skoz menjaš konice), za nadgradnjo obstoječega rabiš predvsem dvoje:
-regulacijo temperature (nujno, da se lažje posvetiš delu namesto vzdrževanju konice)
-"sleep" oz. "hibernation", avtomatsko zniževanje temperature ob neuporabi
Hiter start je super ko se ga navadiš, itak takorekoč pride v kompletu z zgoraj omenjenim.

Sam še vedno delam z vsem kar pride pod roke, od 2x polnoletne Iskre brez regulacije, prek cenenih kitajcev do Ersa iCON1 ter na šihtu parih JBCjev.
Če odmislim različne konice glede na namen se razlikujejo predvsem v omenjenem "ukvarjanju s konico" ter z ergonomijo pri daljšem (večurnem) delu (ročka, kabel).
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 397 krat
Prejel zahvalo: 459 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a VolkD » 28 Dec 2019, 14:43

Glede na omenjeno količino denarja, bi preferiral ERSA ICON 1. Imam dva in sem zadovoljen. Od tega kar imam je samo še UNISOLDER boljši. Predvsem se obnese majhna ročka, ko spajkam SMD. Večja je bolj za razdiranje.

Pri ICON 1 mi je najbolj všeč to, da dobiš dokaj poceni in izjemno trpežne konice. Skoraj obvezno se mi zdi imeti tri konice (moj pogled);
- ena je za drobne SMD-je,
- druga je s šalčko, ker mnogokrat pocinjujem vezja in
- ena je velika in zelo močna za razdiranje. No za razdiranje je švicarski ELVO boljši.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 8286 krat
Prejel zahvalo: 4838 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 28 Dec 2019, 15:05

Lahko bi rekel JBC, ker je ročka 3/4 vtisa celote....
Uporabniški avatar
eldi2011

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 1080 krat
Prejel zahvalo: 476 krat
Število neizkoriščenih povabil: 212

OdgovorNapisal/-a VolkD » 28 Dec 2019, 15:44

eldi2011 je napisal/-a:Lahko bi rekel JBC, ker je ročka 3/4 vtisa celote....
No na unisolderju imam seveda JBC ročke.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a arksi » 28 Dec 2019, 22:24

Tudi sam imam ERSA ICON 1. Tako kot je že napisal Darko. Moja ICON 1 je stra pet let, pa je še vedno prva konica. No, res pa je, da ga ne uporabljam 8 ur dnevno. Zame zelo vsečno je še to, da kabel od ročke zelo fleksibilen. Tudi segreje se zelo hitro, brez tega bi bil sedaj že "siten", če bi se dolgo segrevala.

Drugače imam za manjše spajkalne akcije (kakšen smd....) še v uporabi Ersa i-CON PICO. Zame obe spajkalni postaji super. Trenutno ne potrebujem nič boljšega ;-).

VolkD je napisal/-a:- druga je s šalčko, ker mnogokrat pocinjujem vezja in

Darko, kakšna je šifra/kataloška številka omenjene šalčkaste konice za naročilo? Nekako jo ne najdem v poplavi vseh konic....?
arksi

Kraj: Dolenjska
Zahvalil se je: 834 krat
Prejel zahvalo: 110 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a VolkD » 28 Dec 2019, 22:46

arksi je napisal/-a:
VolkD je napisal/-a:- druga je s šalčko, ker mnogokrat pocinjujem vezja in

Darko, kakšna je šifra/kataloška številka omenjene šalčkaste konice za naročilo? Nekako jo ne najdem v poplavi vseh konic....?

Mislim da je 0102WDLF35.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a S55RU » 28 Dec 2019, 23:09

Verjamem, da je ERSA ICON1 boljša od NANO-ta. Ampak je tudi krepko dražja (ponudbe od Belmeta nimam, na ersa shopu je najcenejša 326 evrov, kar je krepko izven mojega proračuna.). Ne bom rekel, da je ne bi mogel kupiti, ampak mislim, da grem sedaj res v skrajnosti glede na moje potrebe.
Po drugi strani je verjetno že Nano vrh glave za moje potrebe. Glede moči mi sicer ni najbolj jasno, kako to podajajo. Če gledam na Belmetovi strani, vidim podatek 68W. Nato grem na podatkovni list od Erse, piše moč 80W in podatek za i-tool nano (predvidevam, da je to ročka) nominalno 80W, maksimalno 150W. Kako naj si te vrednosti razlagam? 150W iz 80W postaje ne more dobiti, verjetno gre v tem primeru za uporabo ročice na močnejši postaji? Ampak 68W in 80W pa še zmeraj ne gresta skupaj?

Sicer trenutni spajkalnik premore nazivnih 48W (ZD-99) in doslej doma nisem imel težav s pomanjkanjem moči. Večje težave so bile s konicami (obstajajo samo svinčnik variante) ter z regulacijo temperature po več urah dela, ko spajkalnik ne dela več zadovoljivo. Res pa je, da kakšnih ekstremov doma še nisem spajkal (so pa bili v službi primeri spajanja debelejših kablov ali odstranjevanja elementov na PCB-ju z aluminijem, kjer se je 80W Weller vedno dovolj izkazal, ob primerno veliki konici).Tako da kakšnih potreb po 150W niti ne vidim, bi moral Nano verjetno zadoščati (68 W oziroma 80 W?).

Lastniki Nanotov, ste že kdaj občutili da vam primanjkuje moči? Če da, v kakšnih primerih?
Konice so iste za Nano, Pico in iCon1 ali so različne? Kaj se tu priporoča?
Verjetno svinčnik varianta, ki pride zraven + dleto (1.6 mm, 2 mm ali celo kaj več?) + šalčka (kakšna, če sploh? To pride v poštev tudi za cinjenje stonog? Ali je boljše delati z dletom?)
Uporabniški avatar
S55RU

OdgovorNapisal/-a VolkD » 28 Dec 2019, 23:14

S55RU je napisal/-a:Verjetno svinčnik varianta, ki pride zraven + dleto (1.6 mm, 2 mm ali celo kaj več?) + šalčka (kakšna, če sploh? To pride v poštev tudi za cinjenje stonog? Ali je boljše delati z dletom?)

Vse je stvar navade in tega kaj si vajen in kolikšna je kilometrina.
Konice so enake (lahko iste). Ročke so pa pri ICON 1 precej bolj vzdržljive.
Mislim, da bi se preko Belmeta in preko društva dalo dobiti to spajkalno postajo ceneje.

Še eno dejstvo. Dokler ne poskusiš, ne moreš verjeti, da obstaja tudi kaj boljšega.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a radix » 28 Dec 2019, 23:28

S55RU je napisal/-a:Po drugi strani je verjetno že Nano vrh glave za moje potrebe. Glede moči mi sicer ni najbolj jasno, kako to podajajo. Če gledam na Belmetovi strani, vidim podatek 68W. Nato grem na podatkovni list od Erse, piše moč 80W in podatek za i-tool nano (predvidevam, da je to ročka) nominalno 80W, maksimalno 150W. Kako naj si te vrednosti razlagam? 150W iz 80W postaje ne more dobiti, verjetno gre v tem primeru za uporabo ročice na močnejši postaji? Ampak 68W in 80W pa še zmeraj ne gresta skupaj?
Poglej sem.
Na kratko: na videz enaka ročka (le drugačen konektor), isti model grelca, nižja napetost. i-CON 1 pa naj bi imel 24 V s šibkejšim transformatorjem, če prav razumem. Še to: i-CON 1 uporablja pospeškomer za "zbujanje" spajkalnika, NANO uporablja porabo moči za gretje.
radix

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 221 krat
Prejel zahvalo: 342 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 24

OdgovorNapisal/-a arksi » 29 Dec 2019, 22:10

S55RU je napisal/-a:Verjamem, da je ERSA ICON1 boljša od NANO-ta. Ampak je tudi krepko dražja (ponudbe od Belmeta nimam, na ersa shopu je najcenejša 326 evrov, kar je krepko izven mojega proračuna.). .................
..................Verjetno svinčnik varianta, ki pride zraven + dleto (1.6 mm, 2 mm ali celo kaj več?) + šalčka (kakšna, če sploh? To pride v poštev tudi za cinjenje stonog? Ali je boljše delati z dletom?)

Imel sem popolnoma isto razmišljanej kot ti. Za Erso ICON1 mi je bilo težkoooooo dati teh dobrih 300€. Potem sem se le odločil in segel globlje v žep. Nabavil Erso ICON1 in do sedaj mi ni bilo žal......to je samo moje mnenje in seveda lahko pogledaš še kakšen drugi tip spajkal, saj je izbire kar nekaj.
Tole, se mi zdi, da je še evdno aktualen cenik pri Belmetu. Zraven je potrebno prišteti še DDV.

Kar se tiče Wattov ne vem zakaj je tako zapisano.

Jaz z dletasto konico (0102CDLF16) opravim skoraj vse vrste lotanja, seveda, ni to prizvodnja.
Priponke
Ersa_cene.JPG
Belmet - mislim, da še vedno aktualne cene
arksi

Kraj: Dolenjska
Zahvalil se je: 834 krat
Prejel zahvalo: 110 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a VolkD » 29 Dec 2019, 22:18

Mislim, da se da preko društva dogovoriti, da za ta denar dobiš še eno konico bonus.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a S55RU » 29 Dec 2019, 23:48

Glede cen bom povprašal za oba tipa (Nano in ICON1, lahko tudi PICO, če koga zanima), da vidim kje smo. Malo me čudi, če bi bile cene iz leta 2013 še aktualne. Je le minilo 7 let vmes.
Ter če še velja društveni popust po toliko časa. Bi bil še kdo zainteresiran za takšen nakup preko društva? Glede na to, da so prazniki, skoraj dvomim da ta teden delajo, tako da s povpraševanjem lahko počakam na naslednji teden, da vidim, če bi se še kdo pridružil (je pa pogoj preko društva, sam lahko vodim povpraševanje, ne pa tudi zalaganja denarja).

PS: je razen morebitnih dodatnih konic še kaj, kar je potrebno kupiti posebej? Tista plastika za menjavo konic? Še kaj?
Uporabniški avatar
S55RU

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Dec 2019, 01:27

S55RU je napisal/-a:PS: je razen morebitnih dodatnih konic še kaj, kar je potrebno kupiti posebej? Tista plastika za menjavo konic? Še kaj?
Tista plastika je drobiž, kar se denarja tiče. Ravno zato pa priporočam, da jo kupite z vsako konico posebej, da ni potem pretikanja vroče konice.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 30 Dec 2019, 11:05

Glede wattov: icon menda uporablja tak sistem, da po potrebi kratkotrajno poveča moč in iztisne 150W ven, da hitreje segreje konico. Torej trajno 80W, momentalno do 150. Se pozna pri večjih zadevah, ko “normalnim” spajkalnikom zmanjka, iconu pa ne. Tudi sam lahko povem, da je icon odličen spajkalnik, vreden vsakega centa njegove cene.
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 362 krat
Prejel zahvalo: 434 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 91

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Dec 2019, 11:19

Protoncek je napisal/-a:Tudi sam lahko povem, da je icon odličen spajkalnik, vreden vsakega centa njegove cene.
Drži. A jaz kljub temu raje posežem po Unisolderju + JBC ročici.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a S55RU » 19 Jan 2020, 22:43

No, sem dolžan še odgovor kaj sem nabavil. Zaenkrat še nič, saj mi je januar prinesel določene nepredvidene stroške, še nekateri drugi stroški (streha delavnice) pa me čakajo.
Sem pa se pozanimal glede cen, stanje je sledeče:
Ersa Nano je 175 evrov+ddv in iCon1 je 280 evrov + ddv.
Drugega popusta mi ne morejo dati, razen morebiti na dodatno opremo.

Kaj bom kupil? Zaenkrat je zadeva še na čakanju, ampak vseeno kaže da je iCon1 že daleč izven proračuna.
Uporabniški avatar
S55RU

OdgovorNapisal/-a forest70 » 20 Jan 2020, 08:44

S55RU je napisal/-a:Kaj bom kupil? Zaenkrat je zadeva še na čakanju, ampak vseeno kaže da je iCon1 že daleč izven proračuna.

Mogoče res, samo stisni, ne bo ti žal.
If you pay in bananas, you got monkeys.
Uporabniški avatar
forest70

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 405 krat
Prejel zahvalo: 450 krat
Število neizkoriščenih povabil: 122

Prejšnja

Vrni se na Pripomočki in ročna orodja

Kdo je na strani