Kako uporabiti navojno čeljust za izdelavo navoja.

vse kar gre in ne gre na elektriko, a primemo lahko v roke ter si s tem tako ali drugače pomagamo.

Kako uporabiti navojno čeljust za izdelavo navoja.

OdgovorNapisal/-a andrejj » 21 Okt 2019, 18:43

Kako uporabi navojni čeljust za navoj.
Ne vem kako napišem naslov,lahko kdo popravi.
Izdelava orodja za struženje navojev iz navojne čeljusti (matice)
https://www.youtube.com/watch?v=p9p93Xi2LYE

Uporabniški avatar
andrejj

Kraj: 8232 Šentrupert
Zahvalil se je: 241 krat
Prejel zahvalo: 153 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 31

Re: Kako uporabiti navojno čeljust za izdelavo navoja.

OdgovorNapisal/-a s54jp » 21 Okt 2019, 20:58

1. Moraš imeti stružnico.
2. Na stružnici nastaviti pravilen avtomatski pomik.
In to je to.
Lahko bi pa to počel tudi brez tega orodja na tvojem videu samo z pravilno izbranim nožem.

Izdelava navojev na stružnici
s54jp

Zahvalil se je: 284 krat
Prejel zahvalo: 280 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 55

OdgovorNapisal/-a reber » 21 Okt 2019, 21:09

Ideja je sicer v redu, ampak ne vidim neke prednosti pred namenskim stružnim nožem... v vsakem primeru je treba na stružnici nastaviti pravi pomik. Uporabljam nameske nože na izmenljive ploščice, pred tem sem imel doma brušene rapidne nože.

Ko vrezujem male navoje na stružnici, to večinoma delam direktno z navojno matico, razen pri večjih navojih, pri katerih je treba veliko več navora ki ga moja mala stružnica ne zmore. V takih primerih najprej vrežem navoj z nožem malo manj kot do prave globine, nato porežem še z matico, enako velja za notranje navoje, na koncu porežem še z navojnim svedrom.

Če rabim navoj zares točno, centrično ga vrežem z nožem skoraj do konca in na koncu kalibriram z navojno matico. Če gre za kakšen poseben navoj, gre pač na pomerjanje, uparjanje.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 78 krat
Prejel zahvalo: 365 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Okt 2019, 21:44

Pri tem načinu rabiš nekajkrat manj pomikov noža kot sicer.
Razen tega lahko narediš navoj na vse tiste Φ, ki imajo enako strmino navoja.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 9286 krat
Prejel zahvalo: 5272 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 111

OdgovorNapisal/-a reber » 22 Okt 2019, 00:05

Koliko hodov boš naredil je odvisno od velikosti in masivnosti stružnice, ne od tega koliko rezil je prisotnih. Načeloma lahko z več rezili naenkrat porežeš do neke globine, če vsak naslednji zob pobere nekoliko več... ali pa z dobrim stružnim nožem jemlješ večji špon naenkrat, v vsakem primeru ti suport odriva z neko silo. Prednost stružnega noža je, recimo tega s trikotno izmenljivo ploščico za rezanje navojev, da lahko do konca vrežeš isto globino, skoraj ne bi rabil izteka ali pa je ta precej ožji.

Vrezovanje različnih premerov z istim korakom je možno tudi s stružnim nožem in ne samo to, z istim stružnim nožem lahko vrežem različne korake navoja. Uporaba navojne matice kot je prikazano je zgolj improvizacija, če nimaš namenskega stružnega noža oziroma si ga ne želiš privoščiti. Dodatna slabost je omejenost zgolj na en korak navoja, torej rabiš razžagat več navojnih matic, posledično bo dražje kot dober stružni nož na ploščice.

Če že delamo pripomočke, naj bodo taki, ki nam olajšajo delo in so praktični. Primer:

Imel sem za vrezat večje število navojev na gladko svetlo vlečene palice... z navadnim klasičnim okretalom za navojne matice je to zoprno opravilo, saj lahko navoj pri hitenju začnemo rezat malce postrani, potem je vrezan navoj tudi malo postrani in na eni strani preglobok, na drugi preplitev, po neki razdalji se lahko celo izravna in centrira, ni pa nujno, lahko celo zavija sem in tja na daljši dolžini. Da je navoj res lepo vrezan in da je začetek rezanja navoja lahek in popolnoma raven oziroma pravokoten, sem si naredil aksialno bolj dolga okretala z vodilom, podobno kot vodovodarske klupne za rezanje navojev. ta pripomoček se je izkazal za odličnega, še več, nameravam narediti podobno zadevo namesto vrtalne glave vtaknjene v konjiček stružnice, sicer že obstajajo te zadeve, ampak si jih bom naredil po svoji meri, po svojih željah. Splača se delat orodja ki so sicer draga, primer iz naslova te teme je ravno nasprotno, stružni noži so poceni, najcenejši, sploh v primerjavi z raznimi drugimi orodji in pripomočki, zato se splača naredit edino take, ki jih ni na trgu, nekaj lastnega, unikatnega, za posebne namene.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 78 krat
Prejel zahvalo: 365 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 22 Okt 2019, 08:03

reber je napisal/-a:Splača se delat orodja ki so sicer draga, primer iz naslova te teme je ravno nasprotno, stružni noži so poceni, najcenejši, sploh v primerjavi z raznimi drugimi orodji in pripomočki, zato se splača naredit edino take, ki jih ni na trgu, nekaj lastnega, unikatnega, za posebne namene.

To je to ja. Marsikdaj se zdi "fino", da predelamo neko odsluženo ali polomljeno zadevo in iz nje naredimo nekaj, kar nam potem še služi kar nekaj časa v drug namen. Velikokrat pa pri tem pozabimo na čas in stroške (obraba drugega orodja, potrebnega za predelavo, dodaten drobni material ...), ki so bili s predelavo povezani. Sam sem to delal velikokrat in ja, tisti občutek, da si nekaj recikliral je bil vreden truda. Vseeno pa me je pamet srečala in sedaj to naredim samo takrat, ko se dejansko splača (stroškovno gledano).

p.s.: Vem, da me bo Darko postrani gledal (glede na to, da on praktično vse reciklira :D) ampak vseeno je tu in tam potrebno tudi gledat na stroške, ne samo na lastno zadovoljstvo.
My brain has too many windows open.
bpavsic

Kraj: MB / MS
Zahvalil se je: 213 krat
Prejel zahvalo: 223 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 226

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Okt 2019, 08:37

bpavsic je napisal/-a:p.s.: Vem, da me bo Darko postrani gledal (glede na to, da on praktično vse reciklira :D) ampak vseeno je tu in tam potrebno tudi gledat na stroške, ne samo na lastno zadovoljstvo.

Ah ja,...
Ne vem kolikšna je cena tvoje ure, meni zanjo ne dajo nič, nihče. V tem primeru se skoraj vsaka stvar splača reciklirati. Drug pogled na to je, da v tem uživam.
Mogoče bi na ta video morali gledati tudi s tega zornega kota.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 22 Okt 2019, 09:09

VolkD je napisal/-a:... Drug pogled na to je, da v tem uživam.
Tudi jaz sem takšen in marsikdaj delam nekaj, kar je drugim potrata časa a meni zadovoljstvo. Pri tem je marsikdaj problem, ko nekdo drug želi narediti to isto, a ne najde materiala. En takšnih primerov je izdelava stroja za navijanje tuljav, pa še dosti tega bi se našlo.

Daj bog, da bi bile pokojnine tolikšne kakor je časa pri upokojencih!
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

Kraj: Koprivnica (HR), občasno Hoče (Slo)
Zahvalil se je: 750 krat
Prejel zahvalo: 762 krat
Število neizkoriščenih povabil: 33

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 22 Okt 2019, 10:04

VolkD je napisal/-a:
bpavsic je napisal/-a:p.s.: Vem, da me bo Darko postrani gledal (glede na to, da on praktično vse reciklira :D) ampak vseeno je tu in tam potrebno tudi gledat na stroške, ne samo na lastno zadovoljstvo.

Ah ja,...
Ne vem kolikšna je cena tvoje ure, meni zanjo ne dajo nič, nihče. V tem primeru se skoraj vsaka stvar splača reciklirati. Drug pogled na to je, da v tem uživam.

Ni toliko problem v ceni ure. Bolj je problem, da jih je premalo. Poleg službe in vsega ostalega, je daleč največ vreden čas, ki ga preživiš z družino. In če tako uro "zapravim" z reciklažo nečesa, kar načeloma ceneje dobim v trgovini... Mogoče se sliši "potrošniško" ampak pač živi se samo 1x.
bpavsic

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Okt 2019, 10:10

To je pa spet stvar gledanja na celo zadevo. Kolikor vem imaš dekleta, ki jih to ne zanima. Če bi imel fante bi čas lahko potrošil skupaj z njimi in jih skozi igro marsikaj naučil. Konec koncev so tudi ročne spretnosti pomembne. In dobimo jih lahko na neskončno mnogo načinov, ne le z lego kockami.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 22 Okt 2019, 10:22

VolkD je napisal/-a:To je pa spet stvar gledanja na celo zadevo. Kolikor vem imaš dekleta, ki jih to ne zanima. Če bi imel fante bi čas lahko potrošil skupaj z njimi in jih skozi igro marsikaj naučil. Konec koncev so tudi ročne spretnosti pomembne. In dobimo jih lahko na neskončno mnogo načinov, ne le z lego kockami.

Brez skrbi bodi, moja ta mala zna orodje uporabljat boljše kot vsi pubeci na njeni šoli :) Od tega, da spajka, programira in mi pomaga servisirat avto, gradit pasjo hiško (žaga, vrta, brusi, barva...).

Ne se zdaj obešat na to, video je cool, rad pogledam takšne zadeve in čisto prav je, da tisti, ki ima s tem veselje in dovolj časa, pač tako dela. Jaz si svoje orodje naredim takrat, ko je komercialno (pre)drago (kot sem si naredil formatno žago iz navadne krožne + nadrezkarja takrat, ko sem delal pohištvo in robno lepilko za ABS trakove) in je takšno, ki ga naredim/"recikliram" sam dovolj dobro ali zadeve s takšnimi zahtevami sploh ni na trgu (moj sistem za krmiljenje legic za razstave).

Ne bom pa hodil z glavo skozi zid in porabil 10x več časa takrat, ko neko zadevo dobim cenovno primerljivo v trgovini samo zato, "ker pač lahko naredim sam".
bpavsic

OdgovorNapisal/-a tomazp » 23 Okt 2019, 06:52

Metoda se mi ne zdi najbolj posrečena. V času izdelave takega noža bi izdelal kompletno kolekcijo klasičnih navojnih nožev iz HSSa. Za različne materiale (medenina, jeklo), zunanji notranji. Tudi nekega bistvenega prihranka časa v izdelavi navoja ne vidim. Pri izdelavi navoja iz medenine je še šlo, pri jeklu pa sem prepričan, da bi bila prevelika sila neenakomerno na eno stran in bi močno osciliralo vse skupaj.
tomazp

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 101 krat
Prejel zahvalo: 174 krat
Uporabnika povabil: Zeci
Število neizkoriščenih povabil: 36

Vrni se na Pripomočki in ročna orodja

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov