Brušenje (ostrenje) stružnih nožev

vse kar gre in ne gre na elektriko, a primemo lahko v roke ter si s tem tako ali drugače pomagamo.

Brušenje (ostrenje) stružnih nožev

OdgovorNapisal/-a s54jp » 18 Sep 2018, 09:44

tomazp je napisal/-a: Pred uporabo jih ustrezno nabrusi. Bolj kot vidia pa so uporabni na manjših stružnicah noži HSS (HSS palčke npr, 10,10, 10x6..., katere si sam nabrusiš glede na material struženja (les, aluminij, medenina, jeklo).

Sedaj sem naletel na težavo. Rabim vaše izkušnje, glede brusnih plošč.
Tega je na tržišču veliko, kaj je pa uporabno za te moje nože? (za normalno ceno)
Imam dva brusna strojčka. Eden je igrača, iz Lidla, uporaben samo za kak majhen sveder naostrit...za kaj resnega ni.
Tisti večji, Einhell, je malo bolj uporabna igrača, imam pa občutek da so gor brusne plošče neustrezne za vidia nože.
Železo še kar nesejo, vidije pa komaj da se kaj prime.
Z čim to brusiti?
Naletel sem na brusne kolute kateri, po moje presegajo razumne cene, pa še kljub temu ne vem če je to ta pravo:

Nora cena, brusna plošča katera stane skoraj toliko kot moja stružnica

Tisti modri stružni noži in tisti v belih škatlicah so tudi modri (poceni) noži iz WD tehnika.
Oboji kličejo po brušenju preden jih uporabiš.Eni več, drugi manj.
Gledal sem tudi tiste nože, katerim se zamenja vidia ploščico po tem ko rata za nič, po trikratnem (ali štirikratnem) obračanju...
in nisem bil navdušen nad njimi.
Vidia se zamenja
Ploščice nimajo nič boljše ostrine kot ti moji modri noži.

Tista garnitura v stiroporu je pa dobro naostrena. Struži železo, rostfrei, aluminij, kot maslo.
Tudi enega modrega sem uspel nabrusiti da je zelo oster in uporaben, samo da je trajalo...na ta moj brus.
Priponke
DSCN2059.JPG
DSCN2060.JPG
s54jp

Kraj: Velenje
Zahvalil se je: 241 krat
Prejel zahvalo: 252 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 50

Re: Brušenje (ostrenje) stružnih nožev

OdgovorNapisal/-a Kroko » 18 Sep 2018, 11:19

s54jp je napisal/-a:Ploščice nimajo nič boljše ostrine kot ti moji modri noži.

Saj je prav, da niso ostre. Ostra konica se zlahka zlomi in nož je neuporaben,
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 639 krat
Prejel zahvalo: 1438 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a tomazp » 18 Sep 2018, 11:44

Rabiš brus za karbidno trdino. Podoben je temu ki ga imaš ti za jeklo, le da je bolj fin in trši. Še boljši je diamantni čeprav za tvoje potrebe bo predlagani povsem zadostoval.

Nabrušen nož mora biti oster in pod pravim kotom (negativni, pozitivni) glede na trdoto materiala (jeklo, inox, siva litina, medenina....). Več informacij najdeš v strojniškem priričniku ali na spletu. Vertikalno konico na koncu noža se praviloma rahlo odbrusi. S tem se ojača rob in prepreči, da se ne odkruši.
tomazp

Zahvalil se je: 99 krat
Prejel zahvalo: 145 krat
Uporabnika povabil: Zeci
Število neizkoriščenih povabil: 31

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 18 Sep 2018, 11:46

V prilogi nekaj o stružnh nožih iz Krautovega strojnega priročnika. Mogoče ti bo kaj v pomoč.

Cela bukvica je tukaj.
Priponke
Struzenje_nozi_Kraut.pdf
(134.75 KiB) Prenešeno 37 krat
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

Kraj: Koprivnica (HR), občasno Hoče (Slo)
Zahvalil se je: 636 krat
Prejel zahvalo: 719 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 129

OdgovorNapisal/-a s54jp » 18 Sep 2018, 13:19

Branko, nisi razumel kaj sem vprašal.
Konkretno, kakšen brusni kamen rabim, ne študiram strojništvo, za študenta sem prestar, koti in teorija tega tipa me ne zanimajo, trenutno.
Vidim stari (ali, novi kupljen, ne zadostno oster) tup nož in kakšni so koti gor, samo bi ga ponovno malo pobrusil.
Nič več in nič manj.
Teorije nekaj poznam - brusa za primerno ceno ne najdem - verjamem da tudi ti ne bi dal več kot 500€ za brusni kolut.
Jaz ne mislim za njega dati več kot 100€ raje se matram z "neustreznimi" brusnimi kameni, dokler sam ne najdem nekaj ustreznega in ljubosumno čuvam svojo skrivnost.
s54jp

OdgovorNapisal/-a KBorisK » 18 Sep 2018, 14:00

diamantna plošča, ki si jo omenil zgoraj je premera 400, se pravi je tudi večja kot tvoja stružnica.

Za brušenje stružnih nožev z nalotano karbidno trdino, rabiš kolut iz silicijevega karbida, nahitro to pomeni da mora biti kolut zelene, zeleno-modre barve. Stane pa takšen kolut (dimenzije ne vem, ker je nisi napisal ) za en tak domač hobi strojček Fi175x25 cca 20€. tukajle je še link od hofmana. Rabiš izvedbo SC80!!
https://www.hoffmann-group.com/SI/sl/hs ... 96310-SC80
potrebuješ pa še poravnalo za brusno ploščo (hoffmann 599420 ali 599400)

je pa dobro nož po brušenju ali med samim struženjem še malce ročno polepat, kar narediš z orodjem, ki zgleda kot zobna krtačka, najbol znan proizvajalec je eze lap, ima pa jih tudi hoffmann 558420

Slika

tiste tri strani ki ti jih je prilepil brane pa le natisni in nabij na steno pri brusnem stroju. nivo arogance do dobronamernih nasvetov ljudi, ki imajo na omenjenem področju občutno več izkušenj je nepredstavljiva, sploh glede na to da si očitno upokojenec. če bi pogledal kak list teorije, bi mogoče ugotovil, zakaj so tisti tvoji noži različno barvo, kakšen kot je pomemben za kakovost površine, zmanjševanje rezalne sile (pomembno pri tako majhnem stoju,kot ga imaš ti), kako se izognit vibracijam, ki so na teh strojih stalnica.
Pa pravijo da bomo mladi vse zafural in spravl v qrac.
še malo teorije za tiste, ki jim ni do branja
https://www.youtube.com/watch?v=__A2xtLF0AU

lp, Boris
KBorisK

Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 69 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a s54jp » 18 Sep 2018, 15:59

Hvala vsem za pomoč.

Grem včasih po poti manjšega upora in sem odprl to temo.
Naredil sem napako.
To z brušenjem stružnih nožev bi lahko razrešil z pomočjo interneta brez pomoči foruma, tako da ne bi nobenega forumaša vznemirjal.
Tema mi se je zdela zanimiva da jaz in mogoče še kdo kaj nauči od tistih kateri obvladajo zadevo boljše kot mi nekateri.
Pa ni hudič da ni nobeden na tem forumu še kupil kakšen brusni kamen za brušenje stružnih nožev, da ne bi kot informacijo podal kak link od trgovine, če je le zadovoljen z ceno in izdelkom.
Pogledal sem kar nekaj filmčkov tukaj:

brušenje stružnih nožev z karbidno trdino

V prilogi je .pdf kateri mi je tudi pomagal pri izbiri brusa, samo bo potrebno iti do Zreč ali do MB.

V prilogi so tudi slike brusov katere trenutno imam na svojem brusilnem strojčku Einhell.

Kaj se pa tiče arogancije, jih je tukaj na forumu (in na forumih) "malo morje" bolj arogantnih od mene, tako da mi je v tolažbo.
KBorisK je napisal/-a: Pa pravijo da bomo mladi vse zafural in spravl v qrac.

To bomo še videli. Jaz tako ne pravim, ampak samo opazujem...kaj mlade danes zanima: imeti se fajn; malo se zadet, žurat, čim več zaslužit, čim manj delat, po možnosti nič, samo gobec sukat...žalit starejše, ne samo svoje tudi vse ostale.
Upam da nisi med njimi.

Mladi?
Nekateri so tako pametni da jim celo škodi.

Braneta osebno poznam, in on prav gotovo ni tako razumel moj prispevek.
Priponke
DSCN2063.JPG
Granulacija 60
DSCN2064.JPG
Granulacija 36
KATALOG-IBO-SP2_SLO.pdf
(7.68 MiB) Prenešeno 20 krat
s54jp

OdgovorNapisal/-a s54jp » 18 Sep 2018, 16:28

Pod temo Stružni noži od Matjaža:

Stružni noži

matjazkariz je napisal/-a: Ali ima kdo kakšne izkušnje s poceni ebay stužnimi noži?
...............veliko povedanega o brušenju nožev. Kljub temu da je brušenje izven teme.

Žal prej tega nisem sploh opazil...ker nisem rabil.
s54jp

OdgovorNapisal/-a tomazp » 18 Sep 2018, 18:27

Arogance, ega in nestrpnosti je žal res preveč in se z njimi na da nič kaj dosti pomagati. Samo slabo voljo vnašajo in razprtije. Osebno mi bolj leži dobra in prijazna informacija oz. namig kje kaj poiskati. Včasih so stvari tudi preobsežne da bi se jih dalo v nekaj minutah razložiti. Če pa jih več iz dobre volje prispeva svoj delež na pozitiven način je to tisto pravo. Tudi če se vprašanje večkrat pojavi. Kdor se pač spomni, da link na obstoječo temo brez negativnega tona. Sicer je pa pregovorov, ki držijo veliko na to temo, lepa beseda lepo mesto najde, kar seješ to žanješ...

s54jp, uspešno struženje z veliko zadovoljstva
tomazp

Zahvalil se je: 99 krat
Prejel zahvalo: 145 krat
Uporabnika povabil: Zeci
Število neizkoriščenih povabil: 31

OdgovorNapisal/-a KBorisK » 19 Sep 2018, 06:24

s54jp je napisal/-a:
Mladi?
Nekateri so tako pametni da jim celo škodi.

prebral si ravno tiste dve vrstice, ki so ti pasale, sem ti napisal kaj rabiš in kje dobiš.

lp, Boris
KBorisK

Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 69 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 19 Sep 2018, 07:01

Ne sekiraj se, starejši znamo biti včasih malo (beri: zelo) pikolovski in težki. :)

Jaz bi na Josipovem mestu šel po sistemu "Trial and error", kar se mi zdi da on tudi dela, vendar tako kot sem zgoraj napisal. Ne bi pa nabavljal na veliko vnaprej orodja, meril ... ampak po potrebi in sproti.

Kolikor poznam Josipa je "picajzla" (ravno tako kot jaz) in želi vedeti zakaj je nekaj tako kot je in ne samo, da tako je.

Se ti pa lepo zahvaljujem za link na res lepo razlago brušenja noža. Sem jo z zanimanjem pogledal v celoti. Slišal sem določene stvari, ki sem jih delal tako, vendar nisem vedel zakaj je tako. Na stružnici delam (kot hobist) tam nekje od desetega leta in sem polomil nožev na tone in tudi obdelanci so frčali naokrog, a vendar stalno nekaj novega slišim, se naučim.

Torej še enkrat hvala in gremo dalje v tem stilu!
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

Kraj: Koprivnica (HR), občasno Hoče (Slo)
Zahvalil se je: 636 krat
Prejel zahvalo: 719 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 129

OdgovorNapisal/-a s54jp » 09 Okt 2018, 21:26

Sedaj sem kompletiral svoj brusilnik.
Brusni kolut je 10C-f za trde kovine - Widia
"Enoročni nudlvaler" je poravnalo (dražje od brusa).
Za enkrat bo dovolj.
Priponke
DSCN2088.JPG
DSCN2089.JPG
s54jp

Vrni se na Pripomočki in ročna orodja

Kdo je na strani