Hitro rezno jeklo

vse kar gre in ne gre na elektriko, a primemo lahko v roke ter si s tem tako ali drugače pomagamo.

Hitro rezno jeklo

OdgovorNapisal/-a kobranka » 09 Mar 2018, 19:02

Zdravo.

Že nekaj časa me muči vprašanje, kje pa vi kupujete material različnih oblik, ki je uporaben za hitro rezno jeklo?

Sam stružim les in se imam še veliko za naučiti, ker rezultat ni vedno najboljši. Jah vaja dela mojstra. Pri tem se preko neta poskušam še kaj naučiti na kar vidim, da si nekateri orodje kar sami izdelujejo doma, ker ga v bližini ni za dobiti ali pa kar je bolj verjetno je predrago.

V poštev pridejo cevaste oblike z čimdebelejšo steno ali pa poln valj različnih premerov in pa kvadrasti profili različnih mer na prerezu.

Iz tega imam željo nadgraditi orodje na nastavke iz vidie oz. karbidne trdine, ker sem opazil, da dosti več časa drži ostrino in tudi za te nimam pojma kje jih kupujete? Tukaj je pestrost izbire oblik začeljena zato, da v njih najdem vsaj okrogle, kvadratne, špičaste, majhne in velike ploščice.
kobranka

Zahvalil se je: 421 krat
Prejel zahvalo: 97 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 19

Re: Hitro rezno jeklo

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 09 Mar 2018, 22:43

Jaz si sam pobrusim nože za struženje iz ploščatih in kvadratnih profilov. Te nabavim v kovinarju "na metre". Imajo palčke različnih dolžin. Ponavadi vzamem 8x8x200 in 6x15x200, kar zadostuje za lep čas. Še največ škode nastane, ko ti zleti z rok na ploščice. Priporočam tudi, da nabaviš kvalitetno brusno ploščo iz ustreznega materiala: http://www.swatycomet.si/fileadmin/docu ... _BRUSI.pdf
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1437 krat
Prejel zahvalo: 3548 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 245

OdgovorNapisal/-a sslavc » 10 Mar 2018, 18:41

Za struženje se uporablja dve vrsti nožev. Hitrorezni ali HSS (Molybden - Cobalt), ki se dobijo v okrogli ali pravokotni obliki. Te potem zbrusiš v obliko, ki jo potrebuješ. Zelo pomembni so koti, ki so različni glede na material, ki ga obdeluješ.
Druge vrste nožev pa so vidia noži ali noži s karbidno trdino. Ročaj, oziroma nosilni del je navadno jeklo, na katerega je zalotana ali privijačena vidia ploščica. Danes se v glavnem uporabljajo noži z menjalnimi ploščicami.
Poglej na eBay, kjer za solidno ceno dobiš vse velikosti in oblike nožev.
Uporabniški avatar
sslavc

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 23 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a lado » 10 Mar 2018, 18:56

Za struženje lesa lahko tudi malo predeleš-prebrusiš dleta za les...
Uporabniški avatar
lado

Kraj: Trbovlje
Zahvalil se je: 130 krat
Prejel zahvalo: 98 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 10 Mar 2018, 19:14

Biblija (strojnikova) stran 327, vse o struženju.
Slovenska izdaja pa je prevelika za gorporiniti, stran 367.
Priponke
STROJARSKI PRIRUCNIK (KRAUT).pdf
(16.01 MiB) Prenešeno 34 krat
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

Kraj: Koprivnica (HR), občasno Hoče (Slo)
Zahvalil se je: 675 krat
Prejel zahvalo: 743 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 153

OdgovorNapisal/-a kobranka » 12 Mar 2018, 10:27

lado je napisal/-a:Za struženje lesa lahko tudi malo predeleš-prebrusiš dleta za les...

Ta sicer ni slaba ideja. Trenutno se mi zdijo moja dleta, ki se uporabljajo za les (če misliva tiste, kjer z lesenim batom po njih tovčeš) malo premala. Drugo bi bila tista za rezbarjenje. Sem pa imel idejo, če bi še hudič muhe žru, da bi lokalno kupil največjo pilo, kar jih premorejo za železo in jo zbrusil na meni ustrezno obliko, pa nisem prepričan ali bi bilo uporabno tako početje ali bi bilo z njo vseeno bolje pilit kovino. Tudi z rašpo ne vem ali bi ga mimo pihnil. Imam sicer neko pilo za železo prebrušeno v dleto samo nekaj ji ne štima, ker hitro pobere ostrino. Verjetno bi ji moral popraviti kote.
kobranka

Zahvalil se je: 421 krat
Prejel zahvalo: 97 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 12 Mar 2018, 11:43

Učitelj tehnike v oš je takrat za struženje lesa uporabljal pile za železo. Tako, da ta ideja ni napačna.
MarkoM

Kraj: Pohorje (Maribor)
Zahvalil se je: 108 krat
Prejel zahvalo: 179 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 14

Vrni se na Pripomočki in ročna orodja

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost