Pripomoček

vse kar gre in ne gre na elektriko, a primemo lahko v roke ter si s tem tako ali drugače pomagamo.

Pripomoček

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 28 Nov 2017, 09:14

Za držanje jogurtovega lončka.
slika.JPG

Fajli so tu:
https://grabcad.com/library/yogurt-holder-1
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1388 krat
Prejel zahvalo: 3433 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 223

Re: Pripomoček

OdgovorNapisal/-a MocnikG » 28 Nov 2017, 17:18

In kaj je praktičen namen tega držala, razen tega, da ga je lažje držati ko je noter vroča vsebina?
*Sent*from*my* iPhone.
*Sent*from*my* Linux.
*Sent*from*my* room.
Uporabniški avatar
MocnikG

Kraj: Koroška - MB - CE
Zahvalil se je: 40 krat
Prejel zahvalo: 65 krat
Uporabnika povabil: s55ei
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a panasonic » 28 Nov 2017, 17:22

V jogurtovem lončku ponavadi ni vroče vsebine...
panasonic

Zahvalil se je: 7 krat
Prejel zahvalo: 2 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a VolkD » 28 Nov 2017, 17:32

No saj ni nujno, da je to ravno lonček od jogutra. Tako ime je pač dobil. Sicer so pa lončki od jogurtov lahko precej različni in ni nujno, da gredo vsi v tole držalo.

Sem se pa s takim malim plastičnim lončkom že konkretno opekel s kavo. Ko je v njem vroča kava, postane mehak. Stena se poda in zadeva zdrsne z rok. Če je to poleti in imaš kratke hlače,...

Fino bi bilo imeti parametričen način izdelave stl datoteke za različne tipe lončkov glede na višino, obod in širino zgornjega roba.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7118 krat
Prejel zahvalo: 4371 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a VolkD » 28 Nov 2017, 17:34

Mimogrede,... tole je kar malo problem natisniti na 3D printerju.
s54mtb, a se da dobit kako sliko natisnjenega ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Kroko » 28 Nov 2017, 21:24

V opisu lepo piše, da je to za invalide.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 642 krat
Prejel zahvalo: 1449 krat

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 28 Nov 2017, 23:40

Če je roka neuporabna, pomaga pa tehnika. Odkril sem celo vejo teh pripomočkov, ki se jim reče "adaptive eating". Seveda, kot vse kar je namensko je tudi nesmiselno drago, po drugi strani pa je še univerzalno. Vsi pa vemo, da univerzalno ne paše nikamor. Tole je prva iteracija. Verjetno bo še kakšna izboljšava.

VolkD je napisal/-a:Mimogrede,... tole je kar malo problem natisniti na 3D printerju.
s54mtb, a se da dobit kako sliko natisnjenega ?

Tiskal sem okrog obrnjenega s supportom "touching plane". Bom poslikal.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 29 Nov 2017, 00:18

Še foto...

jog1.JPG

jog2.JPG

jog3.JPG

Tole je pa ostanek:

jog4.JPG
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 29 Nov 2017, 02:03

Ne razumem. Če lahko drži ročko lahko drži tudi jogurt ?
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 251 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a MocnikG » 29 Nov 2017, 09:44

Problem je pri disejbl ludih, ko lahk z roko primejo nekaj bol ozkega in tankega. Marsikdo ne more raztegnit dlani, da bi zaobjel lonček.
*Sent*from*my* iPhone.
*Sent*from*my* Linux.
*Sent*from*my* room.
Uporabniški avatar
MocnikG

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 29 Nov 2017, 09:51

Kaj je to "disejbl ludih"?
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

Kraj: Koprivnica (HR), občasno Hoče (Slo)
Zahvalil se je: 646 krat
Prejel zahvalo: 724 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 134

OdgovorNapisal/-a MocnikG » 29 Nov 2017, 10:18

disejbl - disable
ludih - ljudeh

Sori branč.
*Sent*from*my* iPhone.
*Sent*from*my* Linux.
*Sent*from*my* room.
Uporabniški avatar
MocnikG

OdgovorNapisal/-a VolkD » 29 Nov 2017, 10:53

MocnikG je napisal/-a:In kaj je praktičen namen tega držala, razen tega, da ga je lažje držati ko je noter vroča vsebina?

Kdor se ni srečal s tem ne ve in največkrat noče vedeti. Tisti, ki ve, pa noče povedati. Tu je veliko stigme, prav je da se jo razbije.
Zato bom povedal nekaj o sebi.

Leta 2005 me je doletela možganska kap. Posledice so bile kar hude, vsaj trenutne. Od leve polovice telesa je deloval samo palec na roki.
V približno 14-tih dneh sem ugotovil, da lahko stojim na obeh nogah. To je dalo upanje, da bi se dalo kaj narediti. Po mesecu dni sem sedel na klopi v parku v Laškem, tik ob zdravilišču. V levici sem držal palico in jo stiskal. Ljudje so hodili mimo, me malo čudno gledali zakaj jim "ponujam" palico. Tisti, ki so vedeli za mojo nesrečo, pa tudi niso dojeli kaj se dogaja.
Roko sem namreč uspel stisniti, spustiti pa ne. Panika ! Povsem sem bil zmeden in nesrečen in nisem vedel kaj bi. Ne vem koliko časa sem rabil, da sem z desno odprl prste.
Ne vem ali sem bil bolj vesel ali bolj prestrašen nove "pridobitve". Zdravniki so bili presenečeni in so me vzpodbujali. Uspešno. V nekaj dneh sem se naučil spustiti vejo.

Ljudje, ki z rokami vsak dan počnejo, karkoli pač počnejo, o teh svojih gibih ne razmišljajo prav mnogo. To je vgrajeno v podzavest in delajo kar pač potrebujejo ali pa tudi kar nujno ne potrebujejo (gestikulacija). To je tudi razlog, da problemov, ki sem jih takrat imel in jih imajo mnogi, preprosto ne dojamejo. No na srečo sem imel še desno roko. Kaj pa tisti, ki imajo enak problem z obema rokama ?
No pa saj vam problema sploh še nisem opisal. Vi zdaj veste,da sem takrat lahko prijel in spustil. Ne veste pa težav, ki so bile med tema dvema stanjema. Nobene regulacije, nič! Sila prijema je bila taka kot je bila - razmeroma velika so rekli. A ko sem prijem odprl se je odprl - povsem.
Prvo srečanje z jogurtom je bilo ,... občutki so mešani,... presenečenje... strah... ocenjevanje kaj se je zgodilo... jeza in nazadnje obup.
Jogurt je bilo treba odpreti, :) saj to zmorem sem se veselil. Z levico prijel jogurt, da bi z desno potegnil pokrovček z njega. Prijem levice je bil mnogo mnogo premočan, lonček se je deformiral pokrov je počil, vsebina je šla po mizi, po meni in po tleh.

Dva dni sem se jogurta izogibal, potem pa - ni v moji naravi, da bi od problema zbežal. So me pa opazovali in mi jogurt odprli.

Zdaj vsi mislite, da je bil problem s tem rešen. Ni tako. Poskusite za test odpreti jogurt. Postavite si ga na mizo, v desno vzemite žličko in pojejte jogurt. Levica naj bo ves čas na hrbtu.
Takrat bi za tak pripomoček ubijal! Pa ga nikjer ni bilo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 29 Nov 2017, 10:57

Takih drobnih stvari je izjemno mnogo, a se jih ne zavedamo. Šele ko smo postavljeni v kot, da ne zmoremo odkrijemo kakšne čudeže smo sposobni obvladovati.
V ilustracijo: poskusite pojesti mandarin brez pomoči leve roke.
Nekoč bom mogoče povedal še kakšno zgodbo o koordinaciji.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 29 Nov 2017, 11:36

VolkD je napisal/-a:Takih drobnih stvari je izjemno mnogo, a se jih ne zavedamo. Šele ko smo postavljeni v kot, da ne zmoremo odkrijemo kakšne čudeže smo sposobni obvladovati.
V ilustracijo: poskusite pojesti mandarin brez pomoči leve roke.
Nekoč bom mogoče povedal še kakšno zgodbo o koordinaciji.

Vezalke, gumbi, nogavice, nož+vilice, mazanje kruha... preprosto? Dvoročno ja.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 29 Nov 2017, 12:14

Meni je bila huda ovira zapiranje vrat za seboj.
Slišati je čudno. Predstavlja si pa ne skoraj nihče. Zdravniku sem moral na dolgo razložiti.

Zdrav človek vrata preprime in zapre z drugo roko, pri tem telo ohrani smer gibanja. Jaz sem moral precej vežbati, da sem to sposobnost pridobil nazaj. In dokler nisem obvladal je bilo hudo. Da bi vrata zaprl sem se moral obrniti za njimi. Telo je torej naredilo poln obrat. Prava balerina. Nič hudega kajne ? No skupaj z okvarjenim ravnotežjem je to pomenilo, da sem potem tam stal kot kak bebo ene 15 do 20 sekund, da so se stvari zložile do te mere, da nisem padel.

Saj 15 sekund ni mnogo,... No si upate priti v prostor odpret in zapret vrata in potem tam občepet za 15 s, drugi vas pa gledajo. Pričakujejo nekaj od vas, saj ste prišli skozi vrata. Neugodno. 15 sekund postane zelo mnogo.

To kar hočem povedati je, da je vsakemu nekaj drugega kot hud problem. Tudi dojemanje kako uspešno si rešil nek problem je različno. Vsak se potem trudi izboljšati stvari (no nekateri obupajo - tega jim ne smemo pustiti). Da bi vedel ali je bolje ali ne, si ustvariš neke "markerje".
Če z levo zagrabiš štruco kruha in jo konkretno stisneš, potem pa odrežeš kos kruha, si uspel! Ko preostanek štruce dobi prvotno obliko je rez vbočen. Če štruco samo primeš potem rez ni vbočen. Potem to primerjaš in ocenjuješ.
Podobno je točenje mineralne vode v kozarec. Ko je steklenica polna jo primeš in natočiš v kozarec. Meni do sedaj še ni uspelo. Ali sem polil, ker je vse skupaj preveč dregetalo, ali pa sem v želji obvladanje steklenico stisnil preveč.
Ko sem to igro sam s seboj začel, sem uspel brez polivanja natočiti kozarec pri približno pol litra vode v steklenici. Danes sem že čez liter.

Vsak ima neke skrite želje, pričakovanja kaj bo lahko naredil sam. Ko je dovolj hudo se v psihi nekaj premakne. Človek osvoji, da pripomočki tudi štejejo pod naredil sam. Postanejo pomemben del življenja, ki je zaradi njih boljše. Ne zaradi konkretne pomoči v osnovnem namenu, temveč zato, ker dvigujejo samozavest, ki da novo energijo.

Avtomat za zapiranje vrat je v meni vsakič sprožil občutek veselja. Nihče si ne predstavlja, da bi mu rekel pripomoček, pa je.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Vrni se na Pripomočki in ročna orodja

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost