Spajkalna pasta / vzdrževanje?

vse kar gre in ne gre na elektriko, a primemo lahko v roke ter si s tem tako ali drugače pomagamo.

Spajkalna pasta / vzdrževanje?

OdgovorNapisal/-a urosg » 27 Nov 2018, 11:40

Ker imam zadnje čase veliko težav s spajkalno pasto me zanima kako je najbolj pravilno ravnanje z njo.

Namreč pred parimi leti sem nabavil 500g Loctite pasto in je zdržala zelo dolgo - t.j. ko je količina padla na približno 1/3 je nastal problem, da je postala predtrda - potem sem za eno ali dve rundi še dodal malce čistega fluksa in je šlo, potem pa nič več.

Ker nisem želel več metati takih količin stran (čez 100g paste) sem se odločil, da bom nabavil v manjših količinah (50g), vendar mi je tudi tukaj pasta zelo hitro propadla.

Vezano tudi na ta prispevek https://s5tech.net/viewtopic.php?f=91&t=4695&p=69818&hilit=spajkalna+pasta#p69818 me zanima:
1. shranjevanje paste - v hladilniku
2. "vračanje paste" - ali je vračanje odvečne paste, ki ostane od "potiska" pametno med preostalo ali bi bilo boljše dajati v nov lonček
3. v primeru ko v osnovi ni več čisto uporabna, ni pa še tudi čisto trda, kaj dodati da bo spet OK (@mucek je napisal aceton - kakšen?)
3a. koliko se jo da s tem "obuditi" - za enkrat, večkrat, se da to tudi narediti večkrat?
Uporabniški avatar
urosg

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 9 krat
Prejel zahvalo: 18 krat
Uporabnika povabil: mucek
Število neizkoriščenih povabil: 1

Re: Spajkalna pasta / vzdrževanje?

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Nov 2018, 11:58

:_think Nimam prav veliko izkušenj, tako da bo napisano bolj kot ne teoretiziranje. Dajmo problem razdeliti na dva dela:
Pasta, ki se je "posušila" Torej jo je treba "razredčiti". To lahko naredimo z različnimi topili. Odvisno od tipa fluksa, ki je v pasti.
Pasta, ki se je kemično spremenila Pasta vsebuje ogromno fluksa. Ta pa nebi opravil svoje funkcije, če nebi bil agresiven. Agresivnost pa istočasno pomeni, da na daljši čas kemično ni obstojen. Pomeni, da je iz fluksa nastalo nekaj, kar je s stališča spajkanja neuporabno. V tem primeru pomaga, če pasti dodamo nov svež fluks. Seveda se moramo zavedati, da je na ta način v pasti ostal tudi star na pol razpadel fluks. Tako "popravljena" pasta ne bo tako dobra kot nova. Je pa izhod v sili.

Pasta, ki jo kot višek poberemo z maske je zajela vase več zraka. To pomeni zgolj to, da ima lepe možnosti, da fluks razpade hitreje. Ampak dokler se to ne zgodi je povsem normalno uporabna. Torej je prav, da jo damo posebej, zato, da porabimo najprej to in šele kasneje ostalo.

Bodo pa kaj več povedali o tem tisti, ki to uporabljajo vsakodnevno.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5564 krat
Prejel zahvalo: 3743 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 253

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Nov 2018, 12:00

Ja ko paste ne potrebujemo naj bo v hladilniku. Razlog je v tem, da se večina kemijski procesov odziva na temperaturo, Višja kot je, hitreje se proces odvija.
Ker nočemo, da nam fluks v pasti razpada ga preprosto hranimo na nizkih temperaturah. Ne vem pa kako je z zmrzovanjem.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5564 krat
Prejel zahvalo: 3743 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 253

OdgovorNapisal/-a marko » 27 Nov 2018, 12:04

Jaz imam pasto v hladilniku (v istem kjer je pivo = ista temperatura) in se ne posuši. Res pa je, da jo pustim pred uporabo kakšen dan zunaj in potem dobro premešam, da rata zelo tekoča. Je pa vsakič ko jo primem, boljt kot ne trda. Vsakič pa postrgam s sten tudi tisto, ki je ostala od prejšne runde, ko sem čistil "špohtl". Uporabljam pa pasto s svincem, mogoče je drugače s tisto brez svinca.
Če ti v življenju ne gre in si nesrečen, se spomni na lastnike Renaultov.
marko

Zahvalil se je: 110 krat
Prejel zahvalo: 120 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 65

Vrni se na Pripomočki in ročna orodja

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov