Pocsag sprejemnik - oddajnik

Vse kar si radioamaterji sami naredimo zato, da bi naredili daljšo, boljšo in sploh radijsko zvezo.

Moderator: s55ei

Pocsag sprejemnik - oddajnik

OdgovorNapisal/-a arksi » 27 Mar 2017, 06:43

Mogoče bo komu prišlo prav in se bo želel malo poigrati z Arduino Nano platko.
Me nami je tudi nekaj gasilcev, ki bi mogoče imeli interes, da bi si izdelali svoj mini low power oddajnik za testiranje pozivnika, ki deluje na frekvenci 173.250MHz.
Namreč, včasih se nam zgodi, da pozivnik nam pade po tleh, ali pa iz kakršnega koli razloga dvomimo v delovanje. Če hočemo preveriti delovanje pozivnika, moramo poklicati Regijski center za obveščanje in prositi za testni poziv, kar pa je moteče, saj s tem še dodatno motimo operaterja v ReCo.

Sam sem kar nekaj časa raziskoval kako bi si to naredil sam, saj izdelane zadeve stanejo celo premoženje. Na internetu sem po srečnem naključju izbrskal HEX datoteko za na Arduino Nano, katere je avtor Carl Ott in dokumentacija se nahaja tule.
Vse nastaviteve so napisane na njegovi strani. Dokumentacijo sem pripel tudi spodaj na forum.

Za oddajnik sem uporabil Radiometrx-ov modul. Modul ima moč oddajanja 10mW kar je že kar "spodobna" moč, zato je pri tem treba paziti, da nanj ne priklučujemo kakšne antene, ker lahko signal nese tudi že kakšen kilometer v vse strani in lahko s tem motimo oddajnike. Tega pa, seveda, ne smemo početi. Že brez antene bo dovolj, da bo oddajnik "nesel" nekaj metrov po hiši, kar pa je dovolj, da preizkusimo pozivnik, če deluje.

Arduino Nano najprej sprogramiramo z programatorjem (zapišemo HEX). Potem povežemo zraven še oddajnik, instaliramo terminal in že lahko pošljemo sporočilo na pozivnik. No, s potenciometrom je potrebno nastaviti še nivo modulacije, ki naj bo do 3V (po dokumentaciji oddajnika). Seveda moramo vedeti RIC kodo pozivnika, ki pa je nekakšna tel. številka na katero se pozivnik oglasi.

Primer kako iz termial okna pošljemo sporočilo >>> $23A,1,1,123456,1,To je sporočilo za na pozivnik <CR>
Naj razložim sintakso ukaza:
$23A.....pošljemo znaka #A
1.....pomeni 1200 baudov
1.....pomeni invertiran signal
123456....je RIC koda
1.....funkcija
To je sporocilo.........sporočilo, ki ga želimo poslati

Na koncu sintakse moramo še poslati znak CR (v Bray terminalu obkljukaj desno spodaj).
In, če je šlo vse po sreči sprejmemo sporočilo na pozivnik.

Z omenjeno (sprogramirano) Arduino Nano platko lahko z ustreznim sprejemnikom lahko tudi dekodiramo pocsag signal in ga prikažemo skupaj z RIC-em v terminal oknu. Izhod iz sprejemnika se veže na pin A0 na Arduino Nano.

Naj še enkrat opozorim, da se na teh frekvencah ne sme oddajati ali pozvročati kakršne koli motnje.
Priponke
Pocsag_transcode_Atmega328.zip
(94.2 KiB) Prenešeno 21 krat
arksi

Kraj: Dolenjska
Zahvalil se je: 459 krat
Prejel zahvalo: 72 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 10

Re: Pocsag sprejemnik - oddajnik

OdgovorNapisal/-a matjazkariz » 27 Mar 2017, 07:51

V datasheetu TX modula je tudi opisan 10dB atenuator, da ne prekoračiš dovoljene oddajne moči na anteni.
matjazkariz

Zahvalil se je: 24 krat
Prejel zahvalo: 45 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a MocnikG » 27 Mar 2017, 13:46

Mogoče moj predlog, nisem preverjal terminala, ki si ga pripel, in če prav razumem moraš to testno sporočilo poslat večim pozivnikom, potem moraš v terminalu večkrat vpisovat enake ukaze.
Terminal YAT in še nekateri drugi ti omogočajo, da si prednastaviš vsebino ukaza in potem samo klikneš F1 F2 F3 in pošlješ ukaze, z vsebino, ki je shranjena v Fx.
Uporabniški avatar
MocnikG

Kraj: Koroška - MB - CE
Zahvalil se je: 22 krat
Prejel zahvalo: 18 krat
Uporabnika povabil: s55ei
Število neizkoriščenih povabil: 1

OdgovorNapisal/-a arksi » 28 Mar 2017, 05:46

MocnikG je napisal/-a:Mogoče moj predlog, nisem preverjal terminala, ki si ga pripel, in če prav razumem moraš to testno sporočilo poslat večim pozivnikom, potem moraš v terminalu večkrat vpisovat enake ukaze.
Terminal YAT in še nekateri drugi ti omogočajo, da si prednastaviš vsebino ukaza in potem samo klikneš F1 F2 F3 in pošlješ ukaze, z vsebino, ki je shranjena v Fx.

Sporočilo lahko pošlješ samo enkrat na več pozivnikov hkrati. Sporočilo bodo sprejeli tisti pozivniki, ki imajo vpisan isti RIC (neke vrste telefonska številka za posamezni pozivnik).
Tudi pri Bray terminalskem programu je mogoče pošiljati več ukazov z "makro" funkcijo - ravno to kar predlagaš ti. Seveda lahko uporabiš tudi kakšen drugi terminal program, ki zna komunicirati z COM vrati.

Nastavitve za terminal so: 9600.8.N.1
arksi

Kraj: Dolenjska
Zahvalil se je: 459 krat
Prejel zahvalo: 72 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 10

Vrni se na Radioamaterske samogradnje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov