Pocsag sprejemnik - oddajnik

Vse kar si radioamaterji sami naredimo zato, da bi naredili daljšo, boljšo in sploh radijsko zvezo.

Pocsag sprejemnik - oddajnik

OdgovorNapisal/-a arksi » 27 Mar 2017, 07:43

Mogoče bo komu prišlo prav in se bo želel malo poigrati z Arduino Nano platko.
Me nami je tudi nekaj gasilcev, ki bi mogoče imeli interes, da bi si izdelali svoj mini low power oddajnik za testiranje pozivnika, ki deluje na frekvenci 173.250MHz.
Namreč, včasih se nam zgodi, da pozivnik nam pade po tleh, ali pa iz kakršnega koli razloga dvomimo v delovanje. Če hočemo preveriti delovanje pozivnika, moramo poklicati Regijski center za obveščanje in prositi za testni poziv, kar pa je moteče, saj s tem še dodatno motimo operaterja v ReCo.

Sam sem kar nekaj časa raziskoval kako bi si to naredil sam, saj izdelane zadeve stanejo celo premoženje. Na internetu sem po srečnem naključju izbrskal HEX datoteko za na Arduino Nano, katere je avtor Carl Ott in dokumentacija se nahaja tule.
Vse nastaviteve so napisane na njegovi strani. Dokumentacijo sem pripel tudi spodaj na forum.

Za oddajnik sem uporabil Radiometrx-ov modul. Modul ima moč oddajanja 10mW kar je že kar "spodobna" moč, zato je pri tem treba paziti, da nanj ne priklučujemo kakšne antene, ker lahko signal nese tudi že kakšen kilometer v vse strani in lahko s tem motimo oddajnike. Tega pa, seveda, ne smemo početi. Že brez antene bo dovolj, da bo oddajnik "nesel" nekaj metrov po hiši, kar pa je dovolj, da preizkusimo pozivnik, če deluje.

Arduino Nano najprej sprogramiramo z programatorjem (zapišemo HEX). Potem povežemo zraven še oddajnik, instaliramo terminal in že lahko pošljemo sporočilo na pozivnik. No, s potenciometrom je potrebno nastaviti še nivo modulacije, ki naj bo do 3V (po dokumentaciji oddajnika). Seveda moramo vedeti RIC kodo pozivnika, ki pa je nekakšna tel. številka na katero se pozivnik oglasi.

Primer kako iz termial okna pošljemo sporočilo >>> $23A,1,1,123456,1,To je sporočilo za na pozivnik <CR>
Naj razložim sintakso ukaza:
$23A.....pošljemo znaka #A
1.....pomeni 1200 baudov
1.....pomeni invertiran signal
123456....je RIC koda
1.....funkcija
To je sporocilo.........sporočilo, ki ga želimo poslati

Na koncu sintakse moramo še poslati znak CR (v Bray terminalu obkljukaj desno spodaj).
In, če je šlo vse po sreči sprejmemo sporočilo na pozivnik.

Z omenjeno (sprogramirano) Arduino Nano platko lahko z ustreznim sprejemnikom lahko tudi dekodiramo pocsag signal in ga prikažemo skupaj z RIC-em v terminal oknu. Izhod iz sprejemnika se veže na pin A0 na Arduino Nano.

Naj še enkrat opozorim, da se na teh frekvencah ne sme oddajati ali pozvročati kakršne koli motnje.
Priponke
Pocsag_transcode_Atmega328.zip
(94.2 KiB) Prenešeno 42 krat
arksi

Kraj: Dolenjska
Zahvalil se je: 530 krat
Prejel zahvalo: 78 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 10

Re: Pocsag sprejemnik - oddajnik

OdgovorNapisal/-a matjazkariz » 27 Mar 2017, 08:51

V datasheetu TX modula je tudi opisan 10dB atenuator, da ne prekoračiš dovoljene oddajne moči na anteni.
matjazkariz

Zahvalil se je: 24 krat
Prejel zahvalo: 46 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a MocnikG » 27 Mar 2017, 14:46

Mogoče moj predlog, nisem preverjal terminala, ki si ga pripel, in če prav razumem moraš to testno sporočilo poslat večim pozivnikom, potem moraš v terminalu večkrat vpisovat enake ukaze.
Terminal YAT in še nekateri drugi ti omogočajo, da si prednastaviš vsebino ukaza in potem samo klikneš F1 F2 F3 in pošlješ ukaze, z vsebino, ki je shranjena v Fx.
Uporabniški avatar
MocnikG

Kraj: Koroška - MB - CE
Zahvalil se je: 26 krat
Prejel zahvalo: 26 krat
Uporabnika povabil: s55ei
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a arksi » 28 Mar 2017, 06:46

MocnikG je napisal/-a:Mogoče moj predlog, nisem preverjal terminala, ki si ga pripel, in če prav razumem moraš to testno sporočilo poslat večim pozivnikom, potem moraš v terminalu večkrat vpisovat enake ukaze.
Terminal YAT in še nekateri drugi ti omogočajo, da si prednastaviš vsebino ukaza in potem samo klikneš F1 F2 F3 in pošlješ ukaze, z vsebino, ki je shranjena v Fx.

Sporočilo lahko pošlješ samo enkrat na več pozivnikov hkrati. Sporočilo bodo sprejeli tisti pozivniki, ki imajo vpisan isti RIC (neke vrste telefonska številka za posamezni pozivnik).
Tudi pri Bray terminalskem programu je mogoče pošiljati več ukazov z "makro" funkcijo - ravno to kar predlagaš ti. Seveda lahko uporabiš tudi kakšen drugi terminal program, ki zna komunicirati z COM vrati.

Nastavitve za terminal so: 9600.8.N.1
arksi

OdgovorNapisal/-a arksi » 25 Jan 2018, 10:34

Da malo obudim temo.
Sem ravno za enega risal shemo kako se priključi sprejemni Radiometrixov modul na Arduino Nano.
Bom prilepil še sem, če bo kdo eksperimentiral s sprejemom "gasilskih" intervencijskih sporočil.
Omenjen sprejemni modul zelo dobro opravlja svojo nalogo in, seveda, tudi arduino Nano.
Priponke
Shema sprejemnega modula in Arduino Nano.jpg
arksi

OdgovorNapisal/-a Crasowc » 21 Jun 2018, 11:01

Pozdravljen!

Naj najprej povem, da sem prebral tudi drugo obsežno temo na tem forumu. Že veliko časa me zanima, da bi tudi sam na podlagi Arduinota sestavil nekakšen sprejemnik pozivov, ki bi se tiskali preko termičnega tiskalnika. Rešitve so že na trgu, vendar hudičevo drage - pa verjetno samo za to, ker jih je malo in je lahko cena velika. Veliko časa nisem vedel kako bi lahko testiral zadevo, sedaj pa sem naletel na tvojo objavo.

Zanima me ali te prav razumem, da ti z enim Arduinotom tako oddajaš kot tudi sprejemaš pozive? Torej preko terminala oddaš sporočilo in ga potem na istem terminalu tudi sprejmeš in prebereš? Poleg tega ga sprejme tudi pozivnik se razume. Ali se oddajni in sprejemni modul ne motita, če sta si blizu na eni proto ploščici?

Sam bi rad testiral zadevo tako, da bi pošiljal sporočila in jih prebral na nekem zanesljivem viru (npr. terminalu) in na svoji "programirani" rešitvi.

Hvala za odgovor
Crasowc

Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a arksi » 21 Jun 2018, 12:00

Crasowc je napisal/-a:..............Zanima me ali te prav razumem, da ti z enim Arduinotom tako oddajaš kot tudi sprejemaš pozive? Torej preko terminala oddaš sporočilo in ga potem na istem terminalu tudi sprejmeš in prebereš? Poleg tega ga sprejme tudi pozivnik se razume. Ali se oddajni in sprejemni modul ne motita, če sta si blizu na eni proto ploščici?

Sam bi rad testiral zadevo tako, da bi pošiljal sporočila in jih prebral na nekem zanesljivem viru (npr. terminalu) in na svoji "programirani" rešitvi.

Hvala za odgovor

Prav razumeš.
Z enim Arduinom Nano lahko sporočilo kodiraš in pošlješ, lahko pa na drugem pinu dekodiraš sporočilo. Za oddajo moraš imeti še en VF oddajnik, ki oddaja FSK signal na frekvenci 173.250MHz (na tej frekvenci delujejo pozivniki po celi Sloveniji). Jaz sem uporabil tega (http://www.radiometrix.com/content/tx1).
Seveda, je pri oddaji biti posebej pazljiv, da zmanjšamo oddajno moč na minimum, ker, če bi oddajali s preveliko močjo bi lahko motil repetitorje ali digipiterje. Tega pa se ne sme in, uradno, na tej frekvenci ni dovoljeno oddajati.

Tudi za sprejem potrebuješ nek sprejemnik, ki ti sprejeme FSK signal/modulacijo. Jaz uporabljam tega (http://www.radiometrix.com/content/rx1). Sprejemnik in priključitev na Arduino Nano je na zgornji sliki.

Da bi signal v istem trenutku oddajal in hkrati sprejemal tega še nisem poizkusil. Jaz sem si to naredil kar z dvema Arduino ploščicama. Na eni je sprejemnik, na drugi oddajnik. Sporočila sprejmem ali oddam s pomočjo termnalskega okna (kateri program uporabljam sem napisal zgoraj), ki na COM port pošlje ali sprejme sporočilo po RS232 protokolu.

Kaj te še zanima ;-)?
arksi

OdgovorNapisal/-a forest70 » 21 Jun 2018, 14:40

Tega pa se ne sme in, uradno, na tej frekvenci ni dovoljeno oddajati.

Tega se drži in niti ne poskušaj oddajati, tudi če je moč še tako majhna. Če te AKOS ulovi, so kazni zelooo hude.
If you pay in bananas, you got monkeys.
Uporabniški avatar
forest70

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 303 krat
Prejel zahvalo: 311 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 112

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Jun 2018, 15:35

Ta sporočilca je zanimivo sprejemati. Zanimivo je narediti svoj sprejemnik, vso logiko,... Za testiranje tega seveda rabiš oddajnik. Svoj lasten, primerno majhne moči, da temu rečeš generator in ne oddajnik. Predpogoj je seveda, da ta generator ne priključiš na anteno.
Oviranje kakršnegakoli radijskega prometa je kaznivo. Včasih pa je lahko to tudi tako dejanje, ki ogroža življenja.
Sicer pa nič novega. Tudi oviranje prometa je kaznivo,...

No v radijskem prometu je stvar malo zapletena. Krivca za kaos se ne da najti tako enostavno. Ampak ker ga je zelo težko dobiti, si nekateri privoščijo preveč. Eden takih preveč je, če z enim samim sporočilom dvigneš gasilsko enoto in jo pošlješ gasiti požar, ki ga ni. Nekdo bo rekel odličen NNNP. Pa ni tako. Če bi se medtem zgodil čisto pravi požar, bi zaradi tega, ker gasilci iščejo neobstoječ požar v visokogorskih gozdovih, nekomu pogorela hiša do tal.
Če potem takega kljukca dobijo, je običajno kriv za vse kar se je dogajalo zadnjega pol leta. Nekam pač morajo dati. Kazen je seveda potem vse samo lepa ne.

Kljub temu so drugi prijemi, ko so bolj pametni, neprimerno učinkovitejši. Eden takih ukrepov je kodiranje. Ko se sporočil ne da več brati, postane igračkanje nezanimivo.

V prihodnosti lahko torej pričakujete, da bodo vaše stvaritve proizvajale goro znakov, ki jih ne boste znali razbrati.

In to zaradi takih kljukcev, ki ne vedo kje je še pametna meja. Plačali bomo pa mi vsi. Te stvari se namreč finansirajo z denarja, ki se nakaplja iz virov državi.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 4883 krat
Prejel zahvalo: 3500 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a arksi » 21 Jun 2018, 17:33

forest70 je napisal/-a:
Tega pa se ne sme in, uradno, na tej frekvenci ni dovoljeno oddajati.

Tega se drži in niti ne poskušaj oddajati, tudi če je moč še tako majhna. Če te AKOS ulovi, so kazni zelooo hude.

Če imaš oddajnik tako zadušen in brez antene, da nese okrog par metrov, ne bo nihče nikor motil. Zakaj bi te AKOS moral loviti.?
Sem ga na to že jaz opozoril, mislim, da ga ni potem potrebno še v nedogled opozarjati. Saj menda ve kaj je dovoljeno in kaj ne.
Nekako je pri sestavljanju sprejemnika treba potestirati, a ne.?

VolkD je napisal/-a:Ta sporočilca je zanimivo sprejemati. Zanimivo je narediti svoj sprejemnik, vso logiko,... Za testiranje tega seveda rabiš oddajnik. Svoj lasten, primerno majhne moči, da temu rečeš generator in ne oddajnik. Predpogoj je seveda, da ta generator ne priključiš na anteno......

Se povsem strinjam. Če bo vse po sreči, bova z Darkotom kmalu tudi midva naredila en tak majhen oddajniček za pocsag ravno za ekspiremnntalne namene ;-).
Seveda je neizmerno zanimivi, ko tvoja napravica in vložen trud poplača to, da sprejemaš sporočila....

Kako se sprejema pocsag signal smo tudi tukaj že pisali.
arksi

Vrni se na Radioamaterske samogradnje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost