KV linearni ojačevalnik

Vse kar si radioamaterji sami naredimo zato, da bi naredili daljšo, boljšo in sploh radijsko zvezo.

KV linearni ojačevalnik

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Feb 2020, 21:17

V meritev sem dobil tole kockico. Menda naj bi zadeva dala vsaj 60W izhodne moči. Je pa vse za testirati in preveriti.
IMG_20200202_180031.jpg

Najprej sem imel kup problemov s tem. Nekako nisem bil pripravljen na to delo. Prodal sem Spektralno analizator, imel celo delavnico v razsulu,... skratka slabo se je začelo.
No danes pa sem se zadeve lotil.
Najprej je nastal problem s čim izmeriti tako pričakovano moč ?
Imam smerni sklopnik, ki je deklariran od 0,2 do 2GHz z 20 db slabljenja. Razmišljal sem, da gre zadeva zagotovo tudi nižje, le slabljenje bo gotovo višje. Torej bo treba najprej izmeriti to, potem dalje.
Žal je meritev na 0,03GHz -30MHz pokazala slabljenje okrog 43db. No to bi za silo še šlo. Ampak potem sem hotel to isto pomeriti na 3,5MHz. Z precej nezanesljivo meritvijo sem prišel do rezultata nekje med 60 in 65db slabljenja.
:(
No tako pač je, tu se ne da nič narediti. Treba bo torej poiskati nek attenuator, ki bo zmogel dovolj veliko moč.
Na pomoč sem poklical forest70.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7992 krat
Prejel zahvalo: 4723 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: KV linearni ojačevalnik

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Feb 2020, 21:34

Hitro sva ugotovila, da ima več primernih attenuatorjev. No eden je bil zanimiv kot začetni 50W/ 3db. Nato pa še njegov bratec po obliki 20db attenuator.
S tem bi izhodno moč te kocke nekako obvladovali saj imam sam precej SMA attenuatorjev, ki lahko trajno prenesejo 2W moči.
Forest70 je bil v pol ure pri meni in ...
Moč naj bi meril z HP435A in ustrezno sondo. Omejitev je 100mW na sondi. Več jo lahko poškoduje.
Tako sem na delu nizke moči dodal še 20db/2W attenuator. Skupna attenuacija je bila tako 43db, kar je pravzaprav tudi prijetno za računanje. Izmerjeno moč je treba le še pomnožiti z 20db (x100)+20db(x100)+3db(x2). Skupni faktor je torej 20000. Namesto mW sem torej odčitek pomnožil z 20 in razmišljal o W.
IMG_20200202_180041.jpg
Ta del je torej dobro rešen in deluje. Na fotografiji se vidi da je instrument nameril skoraj 2,8mW. torej x 20 in v W - znese 56W.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Feb 2020, 21:42

IMG_20200202_180044.jpg
Takole sva sestavila močnostni del attenuatorjev najprej 3db, ker je močnejši, nato še 20db.
IMG_20200202_180047.jpg
Za konec pa še SMA attenuator, ki prenese 2W RF moči.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Feb 2020, 21:55

Pravzaprav se moram z zgodbo vrniti nekoliko nazaj. Moj in večina generatorjev lahko da največ 15dbm nivoja, kar je komaj kaj več kot 30mW. Torej krepko premalo, da bi izkrmilil tak ojačevalnik.
:_think Nič treba bo uporabiti radijsko postajo. Na srečo ima moja postaja regulacijo izhodne moči. No manj kot 6W pa ne gre. Nič zato. Nekaj močnejših attenuatorjev je še ostalo.
IMG_20200202_180034.jpg
Tole je 10db 10W attenuator. Na vhod linearnega ojačevalnika smo torej pripeljali 0,6W. Verjetno še malo manj, ker je nakaj pojedel tudi približno 3m dolg kabel od postaje do mesta preizkušanja ter kup prekonektorjev.
Pod temi pogoji je linearni ojačevalnik porabil 3,7A toka pri 14.2V napetosti (kazalec na napajalniku malo laže - kaže le 3,2A. Je pa to razumljivo, ker je to skrajno levi del instrumenta). Pod temi pogoji dobimo za dlako manj kot 40W izhodne moči.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Feb 2020, 22:09

No na tej točki bi se morali ustaviti in nadaljevanje prepustiti lastniku :) Ampak kaj, ko je človek radoveden.
In smo si rekli, da poskusimo iztisniti še kaj več.
Namesto 10db na vhodu smo dali slabljenje signala iz postaje na 7db. Torej smo v ojačevalnik poslali 1,2W moči.
Vse ostalo je ostalo enako. Tok, ki ga je linearni ojačevalnik vlekel je bil 5,7A. Izhodna moč je narastla na 56W.
Vidi se, da je izkoristek padel.
Zanimalo nas je kolikšna so harmonska popačenja. Vse skupaj smo ugasnili in namesto sonde power metra signal pripeljali v spektralni analizator.
In tu se je zataknilo.
Nivo signala na vhodu spektralnega analizatorja je bil premajhen. Kaj zdaj ?
Gledam kaj bi lahko bilo. Ko s postaje v ojačevalnik pošljemo signal se tok ni hotel dvigniti. Vztrajno je čepel na ničli!
Preklopim instrument na napetost in tudi ta je nič! Aha - jasno, če ni napetosti tudi toka ne more biti!
Iztaknem napajanje linearnega ojačevalnika in napetost se pojavi. Takoj mi je bilo jasno. Tokovna zaščita.
Tranzistorji so odšli v elektronska nebesa.
Edino kar še ne vem je zakaj ?
Nič takega nismo naredili. Breme je bilo na izhodu vedno prisotno. Če bi bilo vzbujanje preveliko, bi crknili že ob prvi meritvi.
Zaenkrat je to še neznanka. In tako bo ostalo vsaj dokler ne dobim dveh novih tranzistorjev.
To kar me pri stvari moti je, da je narejena tako, da lahko pride do uničenja tranzistorjev, brez da bi napravi kaj hudega hoteli. Očitno je nekaj hudo na meji.

***** nadaljevanje sledi ***** (ko pridejo tranzistorji)
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s59ma » 02 Feb 2020, 23:19

Po slikah sodeč je to BY linear. Če se ne motim, ima FET. Ti pa so občutljivi na overdrive!!!
(Celo ni nujno, da je FET prekrmiljen ves čas - nekatere postaje samo ob začetku oddaje zgenerirajo kratko močnostno konico. Tudi ta lahko ubije tranzistor.)
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
s59ma

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 24 krat
Prejel zahvalo: 86 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 03 Feb 2020, 07:50

Še nekaj informacijo linearju.
Gre se za tale kit komlpet: https://www.ebay.de/itm/DIY-Kits-70W-SS ... 2749.l2649
Podatki iz oglasa:
Koda: Izberi vse
DIY kits 70W SSB linear HF Power Amplifier

●Circuit class AB linear amplifier for SSB AM CW FM power amplifier for low-power radio power connection
●Suitable for FT-817 KX3 other small power stations

Electrical parameters:
1. Power supply voltage: 13.8V
2. Current: 6-10A
3. Maximum input power: 5W
4. Maximum output power: 70W - realno jih pričakujem 45-50W
5. cooled: fan forced cooling
6.Frequency range 3.5--30Mhz (10M - 80M)

Nekaj linkov za branje:
http://pa-11019.blogspot.com/2016/11/di ... power.html
https://ea8arx.blogspot.com/2018/06/min ... -step.html
https://ralph-ab1op.blogspot.com/2018/0 ... boxed.html
https://www.dk9jc.de/blog/equipment/142 ... 17-kx2-kx3

Izhodni tranzistorji naj bi bili: IRF530N
Peter123

Kraj: 1117 Lj.
Zahvalil se je: 23 krat
Prejel zahvalo: 137 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 28