DIY rotator

Vse kar si radioamaterji sami naredimo zato, da bi naredili daljšo, boljšo in sploh radijsko zvezo.

DIY rotator

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 12 Jan 2020, 00:47

Konstruiram kar najbolj preprost antenski rotator. Tole je osnutek ideje:
https://a360.co/2t8k5wJ

ratatur.PNG

spodaj pride še pogon (ne bo na verigo):
rutatur.PNG

Pripombe in komentarji dobrodošli.
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1489 krat
Prejel zahvalo: 3695 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: DIY rotator

OdgovorNapisal/-a S59GS » 12 Jan 2020, 07:42

Kar se tiče mehanskih karakteristik :
ogrodje zelo togo
zobniki tudi zelo močni
uležajenje zelo močno
zobati jermen zelo močan

dodaj še zavoro - blokado,v primeru močnejših sunkov vetra, da ona prevzame te sunke, in obvaruješ sam prenos....
ter nad rotatorjem kakšen meter višje še en ležaj, kater bo prenašal radialne sile, in bo zadeva bolj stabilna

verjetno je to že nekje delovalo, tako ,da je to že preizkušeno in cenovno sprejemljivo, ( ker izdelava tega bi bila že kar zalogaj -cenovno v primerjavi s rabljenimi serijskimi rotatorji )
V bistveno imaš sedaj močno osnovo za obračanje večjega sistema, še digitalno podporo, ,da imaš čimbolj točen očitek, tu si itak doma v tem, in ti bo uspelo
DEMOKRACIJA BO PLAČALA, KER BO SKUŠALA VSEM USTREČI.

.....

SOKRAT (470–399 pr. n.št.)
S59GS

Kraj: JN75
Zahvalil se je: 26 krat
Prejel zahvalo: 183 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a VolkD » 12 Jan 2020, 09:11

Jaz imam med rotatorjem in vertikalnim drogom na katerem so antene elastičen sklop. Narejen je kar z gumo.
Je pa treba vedeti, da so tu sunki burje res hudi. Mogoče pri tebi ni take potrebe.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7821 krat
Prejel zahvalo: 4672 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a S59GS » 12 Jan 2020, 09:38

Če ima blokado, se s tem že blokira v veliki meri trzlaje glede sunkov vetra. Tako da lahko to kompenzira sklopko.

Mogoče pri zagonu, še predvidiš tole ( opcija, če ne potrebuješ izkopiš opcijo? ), ko vklopiš rotator štartaš začetne sekunde za manjšimi obrati, ter tudi pred koncem prav tako počasneje zključi cikel, če je govora o večjem sistemu ( npr varilni aparati imajo neki zagonski tok počasi narašča in ko prekineš se obratno počasi zaključi cikel ..... sam cikel obračanja se malo res podaljša .....
DEMOKRACIJA BO PLAČALA, KER BO SKUŠALA VSEM USTREČI.

.....

SOKRAT (470–399 pr. n.št.)
S59GS

Kraj: JN75
Zahvalil se je: 26 krat
Prejel zahvalo: 183 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a blax » 12 Jan 2020, 09:57

Izgleda profi.
Jaz sem na tem forumu kupil quickset rotator kater ni bil namenjen za radioamatersko rabo ampak za rtv satelit. Deluje odlično ampak ko je bil le prižgan daje v spekter močne motnje, neočitne na 14mhz ampak višje proti 50 pa so bili povsod črički.
Samo v opozorilo, da boš prej upošteval :) , ker vidim da imaš modelarski brezkrtačnik ne vem kako je potem iz motnjami iz esc.
Ne vem pa kakšnega tipa so motorji v mojem rotatorju, da bi ti znal povedat kaj ni ok, sumim drugače kontrolno škatlo, ko sem jo ugasnil je trafo noter takoj utihnil, display je pa še kake 2s svetil. In dokler ni nehal svetit so bile motnje, potem pa so utihnile. Postajo sem dal na akumulator in so motnje bile še vedno, tako da niso bile preko elektrike.

Lp
S56BL
Uporabniški avatar
blax

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 50 krat
Prejel zahvalo: 21 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 2

Vrni se na Radioamaterske samogradnje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov