Vprašanje varnosti

Vse o antenah, teorija in praksa.

Moderator: s55ei

Vprašanje varnosti

OdgovorNapisal/-a S56NC » 19 Dec 2016, 22:50

Hipotetično to baje drži ... pa realno ? - Imaš nekaj kW usmerjeno anteno na nekaj GHz (recimo radar). Zgleda kakor konzerva. Ob predpostavki, da je sevalec in vse razen sprednje odprtine izdelano iz 3mm aluminija in 100% neprodušno... je uporabnik, ki stoji za tako anteno na varnem ? :_dunno

Zdaj pa argumenti :D ...
Uporabniški avatar
S56NC

Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 23 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 2

Re: Vprašanje varnosti

OdgovorNapisal/-a forest70 » 19 Dec 2016, 23:04

Niti ne, kajti pri nekaj kW, odboj od dokaj blizu blizu, je kar nekaj vrnjene moči.
Uporabniški avatar
forest70

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 251 krat
Prejel zahvalo: 231 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 107

OdgovorNapisal/-a S56NC » 19 Dec 2016, 23:20

Pa če ne upoštevamo odboja ? Ali pa recimo, da je stvar namerjena čez polje. 1m nad tlemi.

In pa še nekaj... Kako toliko sfokusirati valovanje, da dobimo na 20m recimo d=1m snop valovanja (kakor ročna svetilka recimo). In pa ali je to sploh mogoče ?
Uporabniški avatar
S56NC

OdgovorNapisal/-a borisz » 19 Dec 2016, 23:36

Mogoče je. Npr. Tudi s phase array...
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 454 krat
Prejel zahvalo: 512 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 97

OdgovorNapisal/-a S59GS » 20 Dec 2016, 06:50

S56NC je napisal/-a:Hipotetično to baje drži ... pa realno ? - Imaš nekaj kW usmerjeno anteno na nekaj GHz (recimo radar). Zgleda kakor konzerva. Ob predpostavki, da je sevalec in vse razen sprednje odprtine izdelano iz 3mm aluminija in 100% neprodušno... je uporabnik, ki stoji za tako anteno na varnem ? :_dunno

Zdaj pa argumenti :D ...

O 100 % varnosti je vprašanje še pri marsičem drugem.

Če pogledaš floto okrog Kuznjecova, tam okoli ni malo anten, ter niso igračke, ki se tako rekoč vrtijo skoz ,ter so v bližini ljudje vsakodnevno, če ne direkt pa posredno z odboji od sosednjih kovinskih objektov prestrežejo odboje, mogoče so bolj izpostavljeni ti, ki vzdržujejo to opremo, ki so po potrebi tik kdaj pa kdaj izpostavljeni direkt, bolj je vprašanje, kaj pa mobitel ob uporabi tik.
Kakšen je površinski pritisk na mm2 srednje težkega tanka z primerjavo srednje težke ženske pete ženskega čevlja ?

Če stojiš za anteno? Radarska antena se običajno vrti okoli osi ( potem nisi več za anteno ? ) in obenem tudi po elevaciji. Če te sonce blešči v oči ,lahko se zaščitiš z sončnimi očali, pogled usmeriš drugam, lahko pa gledaš sonce z odprtimi očmi…
DEMOKRACIJA BO PLAČALA, KER BO SKUŠALA VSEM USTREČI.

.....

SOKRAT (470–399 pr. n.št.)
S59GS

Kraj: JN75
Zahvalil se je: 21 krat
Prejel zahvalo: 133 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a sundancer » 20 Dec 2016, 08:55

Jaz bom malo bolj laicno razmisljal in rekel takole: predvidevajmo, da mora medicinska oprema kot npr aparat za MR, CT ipd prestati marsikateri test, ki potrdi, da je naprava kao varna za uporabo. Na drugi strani je pa nekdo placal manj kot 100EUR in opravil radioamaterski izpit, sedaj pa lahko po nacrtu iz internetov izdela kW ojacevalnik ter ga priklopi na anteno narejeno-iz-konzerve. Z vsem spostovanjem do vseh si naj od tu dalje vsak sam ustvarja mnenje. Kot marsikdo sem tudi sam udelezen v vsakodnevnem šumenju naprav kot so WIFI, BT, 3G/4G, 433MHZ, 868MHZ.... pac neke stvari pocnemo iz strasti in ne razmisljamo kaj nam to prinasa ali odnasa. Nimam pa take strasti, da bi stal zraven kW GHZ antene.
Uporabniški avatar
sundancer

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 100 krat
Prejel zahvalo: 164 krat
Število neizkoriščenih povabil: 27

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 20 Dec 2016, 10:02

Najbolje je zmeriti.
MarkoM

Kraj: Pohorje (Maribor)
Zahvalil se je: 48 krat
Prejel zahvalo: 62 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a VolkD » 20 Dec 2016, 10:55

MarkoM je napisal/-a:Najbolje je zmeriti.
Pri tem sicer ponovno izpostaviš sebe,...
Najbolje je prebrat kaj so izmerili tukaj ali tukaj je nekaj o tem.
Še malo igranja s številkami dobljenimi na tak način:
Razporeditev sevanja energije glede na smer je torej znana. Ob predpostavki, da imamo 1kW na recimo 5GHz (predpostavka je sicer malo nora, ker takega oddajnika na tej frekvenci,...) potem bomo v neposredni bližini za to anteno dobili cca 20 db oslabljen signal. To pa pomeni okrog 10W izsevane moči. Koliko je to energije, ki seveda lahko poškoduje celice, je to, pa je odvisno tudi od časa izpostavljenosti.
Tako velike moči se običajno pojavljajo pri radarjih, ki praviloma delujejo v pulznem režimu.To pomeni, da je izsevana energija v času manjša še za razmerje trajanja pulza glede na celo periodo signala. Ta pa je lahko tudi 1:1000, kar pomeni nadaljnjih 30db slabljenja.
Efektivna moč, ki smo jo tako deležni je pri tem izračunu ekvivalentna 10mW konstantne oddaje signala.
No takemu signalu sem pa že bil izpostavljen (še malo večjemu). Cca 1W izsevane energije direktno v tkivo da občutek gretja, zavedanje nevarnosti + ta občutek seveda narekujeta, da sem roko hitro odmaknil od vira (horna). Res nisem imel namena testirati kako velike poškodbe lahko nastanejo.

Izdelava oddajne končne stopnje na frekvencah(144Mhz), ki so blizu radiodifuzije(88 -108MHz) je prinesla novo izkušnjo.
Naredil sem oddajnik (kot del radijske postaje) in ga seveda preizkušal. Po nekaj skurjenih tranzistorjih v izhodni stopnji mi je uspelo. Tranzistorje sem po pravilu pokuril zaradi pregrevanja, ki pa je bilo posledica neprilagojenosti in s tem prevelikega toka. Izhodni tranzistor v radijski postaji, praviloma torej ne crkne takoj, temveč šele po določenem času zaradi pregrevanja (mogoče koristna informacija za vse, ki se dajejo z digitalnimi načini komunikacij).
Kot že rečeno mi je končno uspelo, da sem na bremenu nameril celih 7W moči, pri konstantnem toku skozi tranzistor. Poučen s prejšnjimi primeri samouničenja zaradi pregrevanja, sem popolnoma avtomatsko stegnil roko in potipal tranzistor.
Fino - hladen, ops ni hladen, še malo tipanja ugotovi, da je celo zelo vroč. Zadevo hitro izključim in še enkrat preverim. Neverjetno, tranzistor je bil kovinsko hladen.
Malo kmečke pameti na hitro izračunano: 13,2V in toka za dlako manj kot 1A --> 13W, ven dobivam 7W. Izkoristek takih stopenj je nekje 70 %, ne več.Torej bo šlo vsaj 4W v toploto vseh elementov -> alu hladilnik. Ostane torej cca 9W RF energije. razlika je 2W. Nemogoče je, da bi moj prst pokasiral vse (nisem objemal vira z obeh strani, nekaj ostane še na prenosnem vodu do bremena), torej recimo 0,5W RF energije je na mojem prstu izzvalo občutek, da predmet peče. Čas trajanja cca 1s. Še vedno imam vse prste :D :mrgreen:

Ne vem če sem povsem pravilno razumel vprašanje avtorja teme, vem pa da je pri nastale oceni škode v živih tkivih zaradi RF sevanja, potrebno upoštevati še vsaj dva dejavnika: Čas trajanja in oddaljenost od vira.
Čas sem že omenil pri pulznih oddajah radarjev, za oddaljenost pa ni kaj dosti reči. Izsevana moč, ki jo je deležna enaka površina seveda z razdaljo pada. Pri tem pa je treba upoštevati še absorbcijo energije v zraku.

Z malo zdrave pameti se torej da zaključiti, da je recimo en pulzni vremenski radar prava šala glede na radio in TV difuzijo, ki delujeta brez prekinitev. Se pa ljudje radi zelo hitro na tak radar zbunijo in mu z vsemi štirimi nasprotujejo, Pri radiju in predvsem pri TV, ... ... ... bog ne daj d' b crknu televizor.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 3407 krat
Prejel zahvalo: 2709 krat
Število neizkoriščenih povabil: 254

OdgovorNapisal/-a VolkD » 20 Dec 2016, 10:59

S56NC je napisal/-a:Pa če ne upoštevamo odboja ? Ali pa recimo, da je stvar namerjena čez polje. 1m nad tlemi.

In pa še nekaj... Kako toliko sfokusirati valovanje, da dobimo na 20m recimo d=1m snop valovanja (kakor ročna svetilka recimo). In pa ali je to sploh mogoče ?
V realnem svetu ni nobena stvar črno - bela. Če svetiš s svetilko, boš sicer obsijal neko površino, ki daje vedeti, da svetilka sveti v snopu, a bo osvetljeno tudi področje izven tega snopa. Večjo parabolo (anteno) bo imela ta svetilka bolj bo snop paralelen.

Pri radijskem valovanju je podobno. ... ... ... LAŽEM! Enako je! Svetloba je namreč tudi radijsko valovanje.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s55m » 20 Dec 2016, 22:00

Če poznaš smerni diagram anten (torej poznaš F/B razmerje), lahko iz dovedene moči in z upoštevanjem izgub na napajalnem vodu izračunaš ERP. Od ERP (v dani smeri) potem odšteješ še tisto, kar si izgubil po poti (jasno-da bi to vedel, moraš poznati razdaljo med teboj in anteno) v danih razmerah (na dane razmere upliva vlažnost zraka, pa še kaj....) in kar ti ostane, razporediš na površino, na katero energija pade (spet odvisno, kakšen smerni diagram ima antena).
Zdrava pamet je pri tem početju na mikrovalovih najboljše varovalo.
Jaz uporabljam na 10GHz 20W izhodne moči in anteno z vsaj 36dB smernosti. Izračun pravi, da je ERP v smeri antene 80kW. Ko to počnem, mi ne pade na pamet, da bi med oddajo postavljal glavo pred anteno.
No, na 1170kHz pa brez težav na 30m gledam (sem gledal) v anteno, ki je bila "napajana" s 300kW.
Niso vse gobe strupene :)
The human emotional side is what allows believing in something, even when the science is totally wrong.
Uporabniški avatar
s55m

Kraj: Plovdiv BG
Zahvalil se je: 54 krat
Prejel zahvalo: 108 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 23

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 20 Dec 2016, 22:50

Še malo številk, če smo že pri njih:

Država nas je želela zaščititi in je spisala uredbo, ki postavlja dovoljene meje električne poljske jakosti E, magnetne poljske jakosti H in pretoka gostote moči S, pri katerih je vse ok.

za zgornja primera je tako:
- 1170 kHz: meja E = 73,5 V/m
- 10 GHz: meja E = 19 V/m in S = 1 W/m2
LP Bojan
Uporabniški avatar
S53DZ

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 110 krat
Prejel zahvalo: 253 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 28

OdgovorNapisal/-a S56NC » 20 Dec 2016, 23:34

Hvala vsem za res super odgovore. Debato je predlagal Darko medtem, ko je mene iz čistega firbca zanimalo kaj se zares dogaja okoli tekega sistema.

Da se zastopimo... tu ne gre za nobene realizacije ali pa, da sem izdelal oddajnik po načrtih z interneta tako kot vsak lolek. Ne vidim potrebe. Zanimalo me je zgolj razumevanje problema in zakaj drugega pa je ta forum. ;)

Vglavnem sundancer... tvojega posta pa ne bom dosti komentiral ker sem ravno židane volje :D Ampak da me ne poznaš in razmišljaš, da sem jaz kriv za motnje, ki jih povzroča tvoj polnilec za 0.5eur iz chine... in pa tisto o konzervi... hmmmm... naj ti mogoče povem, da sem drugače strojnik in imam doma opreme ter materiala, da čez noč izdelam anteno iz fe, inox, mogoče celo iz titana... v dimenzijah, ki jih lahko izračunam in pomerim... in še nekaj. Za radioamatersko dovoljenje sem dal skoraj nič. Sem pa izpit opravil brez napake. Pa naj bo to konec temu delu.

Darko tebi pa velika hvala. Tole mi je res pomagalo pri razumevanju. :_bow Drugi teden pa mogoče spet kakšna udarna tema :_waiting
Uporabniški avatar
S56NC

OdgovorNapisal/-a VolkD » 20 Dec 2016, 23:45

S56NC je napisal/-a:Hvala vsem za res super odgovore. Debato je predlagal Darko medtem, ko je mene iz čistega firbca zanimalo kaj se zares dogaja okoli tekega sistema.
O ne!
Zaslugo ima moja boljša polovica,.... ko si me po skype o tem spraševal, me je nekaj potrebovala, pa sem se te malo otresel :_think :_silent Češ - vprašaj na forum :)
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a S56NC » 20 Dec 2016, 23:54

Haha... ja glej. Malo moraš pa tudi doma bit ;)
Uporabniški avatar
S56NC

OdgovorNapisal/-a sundancer » 21 Dec 2016, 13:43

S56NC je napisal/-a:... in razmišljaš, da sem jaz kriv za motnje, ki jih povzroča tvoj polnilec za 0.5eur iz chine...

Kje sem to napisal? :)
Niti nisem razmisljal, da si ti taksno anteno izdelal... kaj sele, da sem to napisal.

Bova srknila kaksno pivo, ce se kdaj kje srecava. Namrec ni bilo tako misljeno kot si vzel :)
Uporabniški avatar
sundancer

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 100 krat
Prejel zahvalo: 164 krat
Število neizkoriščenih povabil: 27

OdgovorNapisal/-a S56NC » 21 Dec 2016, 15:39

Potem pa vredu :D Se mi je zdelo kakor, da apeliraš na to ;)
Uporabniški avatar
S56NC

Vrni se na Antene

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost