Mala šola C jezika - Kazalci - debata, poglavje 12

Vse o programiranju na in za PC

Moderatorji: Kroko, tilz0R

Mala šola C jezika - Kazalci - debata, poglavje 12

OdgovorNapisal/-a tilz0R » 16 Okt 2016, 15:35

Debata na poglavje 12 o kazalcih.

Poglavje je tukaj.
Knowledge sharing is people' caring., T. MAJERLE
Uporabniški avatar
tilz0R

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 229 krat
Prejel zahvalo: 509 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Mala šola C jezika - Kazalci - debata, poglavje 12

OdgovorNapisal/-a cimabella » 16 Okt 2016, 21:46

tilz0R, vsekakor je pohvalno, da si se lotil. Razlaga verjetno ni slaba za tiste, katerim si namenil pisanje, torej tistim, ki že imajo določeno predznanje. S tem si pač zožil krog bralcev.
Včasih človeku bolje služi sreča kot pamet.
cimabella

Kraj: Gorenjska
Zahvalil se je: 53 krat
Prejel zahvalo: 457 krat
Uporabnika povabil: Nace
Število neizkoriščenih povabil: 85

OdgovorNapisal/-a VolkD » 16 Okt 2016, 22:12

cimabella je napisal/-a:tilz0R, vsekakor je pohvalno, da si se lotil. Razlaga verjetno ni slaba za tiste, katerim si namenil pisanje, torej tistim, ki že imajo določeno predznanje. S tem si pač zožil krog bralcev.
Tole se mi sliši pa malo kot pritožba.
Sem pa tudi sam opazil, da so ljudje spočetka kar sledili, potem pa,... je bilo očitno prehudo.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 9015 krat
Prejel zahvalo: 5132 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 16 Okt 2016, 22:26

Očitno ni vsak za kuharja, mesarja ali peka. Nekdo bo osvojil samo kuhanje hrenovk, drugi pa bo kot za šalo pripravil konzome, sufle in makaronse za sladico. Saj se da marsikaj, samo je potrebno malo več vaje in poskušanja.
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1556 krat
Prejel zahvalo: 4056 krat

OdgovorNapisal/-a cimabella » 17 Okt 2016, 07:22

Ni pritožba. Zame je pač prekmalu in preveč, za nekoga drugega je prelahko in prepozno. Škoda je, da se ni predhodno ustvarila baza (skupina interesentov) z zahtevanim predznanjem, tako bo zdaj vsak interesent pač predeloval v svojem tempu in ni skupinske dimamike oz. motivacije.
cimabella

OdgovorNapisal/-a Kroko » 17 Okt 2016, 08:26

VolkD je napisal/-a:... je bilo očitno prehudo....

Mojo preprosto nalogo, kjer je bilo potrebno narediti sam en #define so poslali samo tilz0R, VolkD in cimabella. Toliko o zanimanju in volji.

Takoj, ko sem spremenil pristop in je namesto mojega nakladanja bilo potrebno kaj narediti, ni več interesa.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 680 krat
Prejel zahvalo: 1652 krat

OdgovorNapisal/-a tilz0R » 17 Okt 2016, 09:39

To kar pravi Kroko je res.
Razumem pa tudi prispevek od cimabella, ki pravi, da je za začetnika mogoče prehudo in zato jih ni zraven.

Bom pa ponovil kar sem VolkD-ju že rekel. Če na tem forumu zna 100 ljudi C jezik, jih mogoče pointerje od teh zna 20, od teh 20-ih so pa mogoče 3-je takšni, ki jih dejansko obvladajo ;)
Uporabniški avatar
tilz0R

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 17 Okt 2016, 10:33

Ja takole je - čas imam ko sem v nočni. Hvala bogu, da nisem vsak dan. En teden dopusta, brez nočnih pomeni, da ... Sploh tale konec je šel mimo brez mene. C očitno ni nekaj za čez noč. Treba več noči :)
tilz0R zate je končano, zame pa še ne. Eni smo pač počasni. Še veliko ljudi bo bralo to in se učilo na tem. Upam, da ne boš hud, če bom še kaj spraševal, čeprav je že konec.
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 251 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a tilz0R » 17 Okt 2016, 10:35

SamoBr je napisal/-a:tilz0R zate je končano, zame pa še ne. Eni smo pač počasni. Še veliko ljudi bo bralo to in se učilo na tem. Upam, da ne boš hud, če bom še kaj spraševal, čeprav je že konec.

Absolutno so vprašanja dobrodošla, tudi vse ostalo. Odzivov ni bilo, človek sklepa da vsi vse znate, gremo naprej. Kot prof. na faksu delajo ;)
Uporabniški avatar
tilz0R

OdgovorNapisal/-a gumby » 17 Okt 2016, 10:37

Ali pa noben ne upa nič vprašat... tilz0R grize, saj veste. :mrgreen:
my brain hurts
Uporabniški avatar
gumby

Kraj: Lendava
Zahvalil se je: 108 krat
Prejel zahvalo: 604 krat
Število neizkoriščenih povabil: 63

OdgovorNapisal/-a VolkD » 17 Okt 2016, 10:53

gumby je napisal/-a:Ali pa noben ne upa nič vprašat... tilz0R grize, saj veste. :mrgreen:
Ja ima velik kljun, kar avatar poglejte ;)
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a cimabella » 17 Okt 2016, 11:42

Kroko, jaz sem za tvojo preprosto nalogo z #define rabila pomoč :)
cimabella

OdgovorNapisal/-a Kroko » 17 Okt 2016, 12:19

Kaj bi pa se naučila, če bi naloga bila taka, da bi jo znala? Namen naloge je da se tematiko naučiš. #define torej znaš.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Zahvalil se je: 680 krat
Prejel zahvalo: 1652 krat

OdgovorNapisal/-a Proteus » 17 Okt 2016, 17:36

Spet bom malce žleht.

Torej: učitelji so si zadali nalogo, da bodo učence naučili tisto, za kar oni menijo, da jih je potrebno naučiti.
Učenci bi se sicer radi nekaj naučili a ne tistega (ali vsaj ne sedaj), kar ponujajo učitelji, razen izjem, ki jih je toliko kot domnevnih vrhunskih poznavalcev kazalcev na tem forumu.

Tole je pa res odličen prikaz vogala v krogu :_rolling

tilz0R je napisal/-a:Če na tem forumu zna 100 ljudi C jezik, jih mogoče pointerje od teh zna 20, od teh 20-ih so pa mogoče 3-je takšni, ki jih dejansko obvladajo ;)

In ti so? tilz0R, Kroko & gumby :_bow
Sam se seveda niti slučajno ne prištevam v to elitno druščino, o kazalcih vem le toliko, da si z njimi n.pr. naredim konfigurabilne menije, ki jih je možno dinamično spreminjati ali kaj podobnega s stališča kazalcev popolnoma nepomembnega.
Toda, kam pa sedaj spadata s54mtb pa mujo, pa ... :mrgreen:
In ja, mimogrede "advanced users" se zagotovo ne bodo učili "Tips and Tricks" na tem forumu, ker je na netu .... (se ne bom ponavljal).

Po drugi strani pa imamo začetnike, ki bi radi naredili prvi korak in to brez, da bi morali pri tem preplavati kakšen ocean in:
- so začetniki,
- radi bi nekaj v domačem jeziku, ker večina probleme lažje opiše v materinem jeziku,
- nikoli ne bodo razvijalci v industiji,
- za svojo dušo bi radi prižgali kakšno LED diodo, odprli garažna vrata, ....

Če se izrazim po medicinsko, zgoraj navedeni eminentni učiteljski zbor bi rad slušatelje naučil kako poteka kirurški poseg na odprtem srcu.
Po drugi strani pa bi slušatelji radi dobili informacije o tem, kako pomagali pri kakšni prometni nesreči in bi bili zelo veseli, če jim kdo razloži, kaj je to DR-ABC.

In kje je tukaj problem?
Bolj ali manj je vsem jasno, da je za takšen začetek najbolj primeren kakšen Arduino. Ampak velecenjeni učitelji ne bodo sestopili iz Olimpa in si mazali roke s to packarijo.
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 292 krat
Prejel zahvalo: 593 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 107

OdgovorNapisal/-a cimabella » 18 Okt 2016, 07:35

Proteus, zame je tako prepozno. Pa trenutno tako nimam nuje, kaj narediti. Kot po Murphyju še lučke za novoletno jelko nočejo crknit in delajo bp. Nekaj časa sem se odločala, s čim bi zapravljala čas, in končna izbira je bila med portugalščino in C jezikom. Pa je pač zmagal C. Čisto v skladu z, em, geekovsko osebnostno motnjo. Bila je tudi ideja (in to ne moja), da bi se učila C v portugalščini :D.

Ko pa bo čas, da otroka uvedem v svet tehnike (ali pa bodo novoletne lučke doživele nesrečni slučaj), bom vsekakor upoštevala tvoj nasvet.
cimabella

OdgovorNapisal/-a tilz0R » 18 Okt 2016, 07:45

Z vsem dolžnim spoštovanjem, samo v tej objavi je en sam primitizem.

Proteus je napisal/-a:Spet bom malce žleht.

Torej: učitelji so si zadali nalogo, da bodo učence naučili tisto, za kar oni menijo, da jih je potrebno naučiti.
Učenci bi se sicer radi nekaj naučili a ne tistega (ali vsaj ne sedaj), kar ponujajo učitelji, razen izjem, ki jih je toliko kot domnevnih vrhunskih poznavalcev kazalcev na tem forumu.

Pol pa nehite jamrat po forumu, da bi radi učenja po forumu, pa se to ne bo dogajalo!

Proteus je napisal/-a:In ti so? tilz0R, Kroko & gumby :_bow
Sam se seveda niti slučajno ne prištevam v to elitno druščino, o kazalcih vem le toliko, da si z njimi n.pr. naredim konfigurabilne menije, ki jih je možno dinamično spreminjati ali kaj podobnega s stališča kazalcev popolnoma nepomembnega.
Toda, kam pa sedaj spadata s54mtb pa mujo, pa ... :mrgreen:
In ja, mimogrede "advanced users" se zagotovo ne bodo učili "Tips and Tricks" na tem forumu, ker je na netu .... (se ne bom ponavljal).

Če je pa 200 ljudi na forumu, ki zna C? Kaj pa če jih je 300?

Proteus je napisal/-a:In kje je tukaj problem?
Bolj ali manj je vsem jasno, da je za takšen začetek najbolj primeren kakšen Arduino. Ampak velecenjeni učitelji ne bodo sestopili iz Olimpa in si mazali roke s to packarijo.

Ne! Ne bom šel na Ardiuno, ker to je zlo sveta. Če bo potrebno bom zato ostal na Olimpu in NE BOM sestopil dol!
In da omenim..vsaka koda, ki je objavljena v pointerjih poglavju, je napisana v Visual Studiu, nobena koda ni za mikrokontroler (In ne, ni ST), razen copy/paste primer za uporabo castanja pointerjev.

Še detaljno razlago?
Torej zaključek je sledeč: Vseh so polne besede, kako bi se učili, ko pa se začnemo, pa pride kakšna domača naloga, takrat se pa neha vse. Sicer to ne velja za vse, nekaj jih je pisalo naloge, med njimi tudi Kroko (za katerega si rekel, da to obvlada) in VolkD, pa še jih je pa jih ne bom omenjal, ampak nobeden izmed tistih, ki so govorili da je učenje preko foruma dobro in izvedljivo. Tistih ni bilo.
Uporabniški avatar
tilz0R

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 18 Okt 2016, 08:05

Se opravičujem za OT.

Morda je pa dilema globja:

Obiskovalci
Morda pa obiskovalci spletne učilnice preveč pričakujejo od takega načina učenja. Namreč moje mnenje je tako, da za uspešno programiranje ne moreš vmes brati sms sporočil, odgovarjati na e-pošto in delati še ostalih stvari. Programiranje po mojem mnenju zahteva zbrano glavo. Le na ta način kaj znanja ostane za naprej.

Predavatelji
Morda pa predavatelji spletne učilnice preveč pričakujejo od tovrstnega podajanja snovi. In od slušateljev. Razdalja je prevelika.

Treba se je zavedati posebnosti tovrstnega izobraževanja. Spletna učilnica ponuja res vrsto prednosti (raznolikost dokumentov, asinhronost, ...) ne zagotavlja pa nobene discipline in resnosti slušateljev. Poleg tega je pa še zelo v igri klasični način učenja iz knjig! Knjig v vseh mogočih oblikah - elektronskih in papirnih. In to, predno prideš na forum po znanje.

Dober način se mi zdi podoben temu:
- knjiga,
- primeri,
- knjiga,
- primeri,
- spletna učilnica,
- primeri,
- forum - vprašanja/odgovori.

Ali smo dovolj resni za tak način učenja? Ali pa morda mislimo, da na spletu itak dobiš vse informacije in znanje kar "on-the-fly"?

LP, Bojan

PS: ugotavljati, da nekdo obvlada C, ne da bi razumel/uporabljal kazalce, se mi zdi pretirano.
Uporabniški avatar
S53DZ

Zahvalil se je: 204 krat
Prejel zahvalo: 392 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 42

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 18 Okt 2016, 10:32

Ker sem bil pobudnik nadaljevanja šole C, naj povem, zakaj se šole kazalcev v C ne udeležujem. Prvič, mislim, da je šola izpadla daleč od tega, kar trenutno od kazalcev rabim, drugič: iz drugih programskih jezikov sem navajen, da se kazalcev izogiba oz. uporablja le za najnujnejše, na daleč pa se izogiba vsem trikom, kot so bili predstavljeni v dotični šoli.

Da ne bom samo kritiziral: na šolo kazalcev v C se ob priložnosti vrnem in jo naštudiram, ko bom spet programiral v C v večjem obsegu in bom torej 'noter'. Noter dovolj, da se bom lahko v kazalce zares poglobil. Iz mojega zornega kota torej šola ni bila zastonj in se tilzorju zanjo zahvaljujem. Gotovo nas je takih še nekaj, zato učinek na dolgi rok zagotovo je in ga ni za meriti samo iz odziva na domače naloge.
Vem, da nič ne vem (Sokrat)
Uporabniški avatar
jmivsek

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 1485 krat
Prejel zahvalo: 356 krat

OdgovorNapisal/-a tilz0R » 18 Okt 2016, 10:53

jmivsek je napisal/-a:Prvič, mislim, da je šola izpadla daleč od tega, kar trenutno od kazalcev rabim.....

Absolutno me zanima, kaj tebe sploh zanima oz. kaj rabiš kar ni opisano. Lahko da vas je več istega mnenja.
Uporabniški avatar
tilz0R

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 18 Okt 2016, 11:15

tilz0R je napisal/-a:
jmivsek je napisal/-a:Prvič, mislim, da je šola izpadla daleč od tega, kar trenutno od kazalcev rabim.....

Absolutno me zanima, kaj tebe sploh zanima oz. kaj rabiš kar ni opisano. Lahko da vas je več istega mnenja.

Osnovno poglavje o kazalcih iz knjige C Programming, a Modern Approach (glej sosednjo temo), se meni zdi za 99% primerov dovolj:

11 Pointers
11.1 Pointer Variables
11.2 The Address and Indirection Operators
11.3 Pointer Assignment
11.4 Pointers as Arguments
11.5 Pointers as Return Values

Da je dovolj, sklepam iz mojih nekdanjih izkušenj s kazalci v jeziku Modula-2. Z Modulo smo namreč v tistih časih programirali vložene sisteme od 8051 naprej in prav nič pogrešali jezika C. Škoda, da se Modula-2 ni prijela, bi imeli bistveno bolj zanesljivo programje, kot ga imamo sedaj.
Vem, da nič ne vem (Sokrat)
Uporabniški avatar
jmivsek

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 1485 krat
Prejel zahvalo: 356 krat

OdgovorNapisal/-a Proteus » 18 Okt 2016, 11:50

tilz0R je napisal/-a:Z vsem dolžnim spoštovanjem, samo v tej objavi je en sam primitizem.

Vsako stvar se da razumeti tako ali drugače, vsekakor pa bo razumljena napačno, če jo hočeš tako razumeti.

Vsak produkt, ki ga daš na trg ima za seboj določeno tržno nišo. Tudi najboljši produkt bo nasedla investicija, če zadaj ni povpraševanja. Natančno to se je zgodilo pri tej šoli, saj je jasno, da je namenjena naprednim uporabnikom, ki natančno vedo kaj bodo počeli s tem znanjem. Nekdo, ki je začetnik potrebuje precej bolj ruralne informacije in upam si trditi, da je teh na tem forumu ogromno.

Po mojih izkušnjh se najbolje obnese šolanje skozi t.i. pristop "Learning-by-doing", ker vsebuje motivacijske elemente, saj poleg učenja nudi tudi nekaj zadovoljstva, n.pr. ko začne prvič utripati LED dioda. Izpisovanje teksta na zaslonu PC računalnika brez jasnega kažipota, kaj je končni cilj je bolj dolgočasno.

Lep primer je Mašun, ko so mladci videli kako se prižigajo LED diode so imeli dovolj motivacije, da so ostali prikovani ob računalnik celo noč.
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 292 krat
Prejel zahvalo: 593 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 107

OdgovorNapisal/-a zanka » 18 Okt 2016, 12:54

Jaz sem 10 let programiral brez kazalcev, seveda ne v jeziku C, in me je vedno zanimalo, kaj kazalec sploh je. Zato sem se pred leti začel učiti C.

Sedaj, ko programiram v C, si _ne_ predstavljam dela brez kazalcev. Če ne drugje, se uporabljajo pri strukturah ozitoma pri posredovanju teh neki funkciji. Lahko bi strukturo razpakiral in imel 10 argumentov, ampak komu se to ljubi početi.

Learning-by-doing je odličen način, vendar ima omejitve: enostavnih nalog hitro zmanjka.
Uporabniški avatar
zanka

Zahvalil se je: 113 krat
Prejel zahvalo: 254 krat
Število neizkoriščenih povabil: 50

OdgovorNapisal/-a VolkD » 18 Okt 2016, 21:11

zanka je napisal/-a:Learning-by-doing je odličen način, vendar ima omejitve: enostavnih nalog hitro zmanjka.
No to je pa zelo relativno. Prvo je relativno kaj je enostavna naloga, drugo kar je relativno je pa to kaj je to hitro.
Nad vsem tem je pa še stvar domišljije tistega, ki to pelje.

Glede na to, da sem v življenju programiral v kar mnogo različnih jezikih, v C-ju pa malo manj, me boste s temle mogoče celo vzpodbudili, da se sam lotim tega Learning-by-doing, saj so stvari, ki so se mi zatikale, in se verjetno vsem zatikajo, še sveže in v glavi.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 27 Okt 2016, 08:29

Pri meni je to pravzaprav znanje na zalogo. Ne potrebujem tega zdaj in takoj.
To pomeni, da nisem bil tako hudo zainteresiran, da bi temu dal prvo prioriteto. Za to spremljat rekreativno je bilo pa pretežko. Vsaj zame. Še vedno meljem kaj je kaj.
Od tega kar je začel Kroko do tega zdaj tule je bilo enostavno prehudo. Tu vmes manjka še ena ali dve šoli.
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 251 krat
Število neizkoriščenih povabil: 48

Vrni se na Programski jeziki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost