nova vodila za y in z

Vse o gradnji, vodilih, krmiljih, sklopkah, ....

Moderator: Kroko

nova vodila za y in z

OdgovorNapisal/-a lisjakenrico » 29 Okt 2017, 14:34

Skoraj me je kap, ko sem videl kaj se dogaja ko sem skup dal in začel umerjat. :_helpsos
Pa da grem od začetka.Prvo sem imel YZ narejen iz z alu profila (glej slike) pa nisem mogel nikakor naštimat primerne zračnosti, če sem vijake privil se je začelo ustavljati, če sem malo popustil pa je bil luft. Odločil sem se, da naredim nov YZ. Nabavim nova okrogla vodila fi 12mm(da bo ja ziher močno)in pripadajoče ležajne puše in nosilce. Vse skupaj z novimi nosilnimi ploščami to spravim skupaj, poj pa groza kako je vse skupaj majavo kar za par milimetrov . Primem za motor od Z in ga premikam v X smeri. pa se Y osovini podajata, kot da nista iz železa in to za cca 1,5 mm v vsako smer, merjeno na rezkarju z urco GROZA !! :_seeingstars
Sem hotel dati video gor pa mi ne uspe. Menim, da je tukaj nekaj zelu narobe, saj je veliko takih podobnih izdelkov na internetu. Sprašujem vas , če se je komu to že tudi dogajalo in kako rešiti ta problem.Ali so lahko ta okrogla vodila tako mehka (so iz kitajske), da se zvijajo kot makaron.Razmišljal sem, da bi dodal še eno vodilo, ker imam še prostor na Z plošči, vendar bi moral narediti nove nosilne plošče, pa še strošek se poveča, pa ne vem ,če bo potem dobro. :_banghead

Pomagajte z nasveti, ker tak CNC ni za uporabo.

lp Riko
Priponke
staro vodilo.jpg
STARO VODILO
star x y detalj.jpg
STAR DETALJ
star x y.jpg
STAR YZ
nov x y.jpg
NOV YZ
detalj vodil.jpg
DETALJ VODIL
pritrditev osi.jpg
PRITRDITEV VODIL
Uporabniški avatar
lisjakenrico

Kraj: Kranj
Zahvalil se je: 46 krat
Prejel zahvalo: 19 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 19

Re: nova vodila za y in z

OdgovorNapisal/-a Kroko » 29 Okt 2017, 14:55

Ni krivo, da so vodila kitajska. Vsa okrogla vodila so taka. Za CNC-je so zelo neprimerna in njihova uporaba je tipična napaka, ki jo samograditelji naredijo na svojih prvih mašinah.
http://www.planet-cnc.comKroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 614 krat
Prejel zahvalo: 1251 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 230

OdgovorNapisal/-a VolkD » 29 Okt 2017, 16:09

Kroko je napisal/-a:Ni krivo, da so vodila kitajska. Vsa okrogla vodila so taka. Za CNC-je so zelo neprimerna in njihova uporaba je tipična napaka, ki jo samograditelji naredijo na svojih prvih mašinah.
Torej še vedno velja, da mora človek narediti tri CNC-je v življenju. Šele zadnji je v redu. Tudi pri meni je bilo tako.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 4856 krat
Prejel zahvalo: 3493 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Carko » 29 Okt 2017, 18:27

To velja, če delaš na pamet.

Tipična napaka samograditeljev je gradnja "čez palec", kar ima potem za posledico izbiro neprimernih komponent.
Carko

Zahvalil se je: 92 krat
Prejel zahvalo: 335 krat
Število neizkoriščenih povabil: 93

OdgovorNapisal/-a igo » 29 Okt 2017, 22:06

Za klasično miganje sem ter tja so okrogla v redu, za nosilnosti in obremenitve v smereh, ki niso vzporedne z vzdolžno osjo, pa morajo biti pa vodila podprta.

Tudi pri podpiranju je treba vedeti, kolikšne sile bodo delovale na vozičke v kakšnih smereh, saj vozički nimajo simetričnih karakteristik (dvig, tlak, zasuk okrog ene osi, zasuk okrog druge osi, ...), in je možno s podporo na napačni strani še poslabšati obnašanje, oziroma ga s pravo podporo izboljšati, čeprav voziček ne objame vodila v celoti.
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
igo

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 144 krat
Prejel zahvalo: 255 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 24

OdgovorNapisal/-a Kroko » 29 Okt 2017, 22:30

Podprta okrogla vodila imajo druge probleme.

Če želimo z CNC-jem obdelovati tudi kovine so skoraj edina opcija tračna vodila in 4-redni vozički. Zahteva pa to precejšno natančnost drugače bo vse zaribano.

Okrogla vodila sem uporabil v MiniCNC in sicer 16mm. Vodila so vpeta in "napeta". Na Y osi so v škatlastem okvirju, na X osi pa jih drži 8mm C jeklo. Tako sem dobil še sprejemljiv poves.
Uporabniški avatar
Kroko

OdgovorNapisal/-a lisjakenrico » 30 Okt 2017, 11:22

Hvala za te odgovore. Kaj naj pa zdej vse to zavržem, ali pač obstaja kakšna rešitev?

lp
Uporabniški avatar
lisjakenrico

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Okt 2017, 11:27

lisjakenrico je napisal/-a:Hvala za te odgovore. Kaj naj pa zdej vse to zavržem, ali pač obstaja kakšna rešitev?
Seveda obstaja!
Ta vodila očitno ne zadovoljijo tvojih potreb. Torej bo treba drugačna. Predelaj stroj na tračna vodila in 4-redne vozičke. Mislim, da nebi smelo biti preveč težko.
Če bo treba narediti kakšen dodaten del, da gredo stvari skupaj, smo zato tu mi. Posamezne aluminijste kose se da zrezkat.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 4856 krat
Prejel zahvalo: 3493 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Kroko » 30 Okt 2017, 12:39

Daj naredi še nekaj slik.
Uporabniški avatar
Kroko

OdgovorNapisal/-a lisjakenrico » 30 Okt 2017, 16:09

VolkD je napisal/-a:
lisjakenrico je napisal/-a:Hvala za te odgovore. Kaj naj pa zdej vse to zavržem, ali pač obstaja kakšna rešitev?
Seveda obstaja!
Ta vodila očitno ne zadovoljijo tvojih potreb. Torej bo treba drugačna. Predelaj stroj na tračna vodila in 4-redne vozičke. Mislim, da nebi smelo biti preveč težko.
Če bo treba narediti kakšen dodaten del, da gredo stvari skupaj, smo zato tu mi. Posamezne aluminijste kose se da zrezkat.

Hvala Darko, ali mi lahko sugeriraš kakšna tračna vodila in te vozićke bi rabil (kakšen link), da vidim v kakšen strošek bi to zopet šlo.

lp
Uporabniški avatar
lisjakenrico

OdgovorNapisal/-a Carko » 30 Okt 2017, 16:27

Bom najprej spet jaz malo pameten. :)

A imaš kakšne podatke, kaj bi s tem CNC-jem rad počel? Katere materiale bi rad obdeloval, s kakšnimi hitrostmi, pospeški in natančnostjo?
Carko

Zahvalil se je: 92 krat
Prejel zahvalo: 335 krat
Število neizkoriščenih povabil: 93

OdgovorNapisal/-a lisjakenrico » 30 Okt 2017, 16:31

Kroko je napisal/-a:Daj naredi še nekaj slik.

Evo prilagam še nekaj slik, bi priložil še video pa mi ne uspe ali pa neznam.
Kroko X os je skoraj brez zračnosti, Y je porazen, Z pa je tudi nekaj malega zračnosti. Mislil sem, da bi preiskusil obe okrogli osi na Y in od Z razmakniti narazen, do te mere, da bi ležaja drsala bolj na tesno, vendar še toliko, da zmore motor to brez problema premikati ? Misliš, da bi to kaj pomagalo:oops:

lp
Priponke
SPREDAJ X.jpg
X OS
SPREDAJ Y.jpg
Y SPREDAJ
ZADAJ Y.jpg
Y ZADAJ
SPREDAJ Z.jpg
SPREDAJ Z
NOV CEL.jpg
SKUPAJ
Uporabniški avatar
lisjakenrico

OdgovorNapisal/-a lisjakenrico » 30 Okt 2017, 16:46

Carko je napisal/-a:Bom najprej spet jaz malo pameten. :)

A imaš kakšne podatke, kaj bi s tem CNC-jem rad počel? Katere materiale bi rad obdeloval, s kakšnimi hitrostmi, pospeški in natančnostjo?

Glej Carko, rad bi, da dela CNC čim bolje, kar je v mojih zmožnostih narediti, Seveda si vsak želi tudi kaj iz aluminija porezkat ali vsaj solidno kaj zgravirati, ne pa da mi je sedaj rezkar zavibriral že ob dotiku z tršim materijalom. Balzo, oziroma lipovo špero sem reskal brez problema z prejšnjo kofiguracijo YZ osi (omenjeno v prvem postu), ki pa je imela tudi nekoliko preveč zračnosti. Zato sem šel v prenovo, ker sem mislil da bo bolje, pa ni.

lp
Uporabniški avatar
lisjakenrico

OdgovorNapisal/-a cero » 30 Okt 2017, 17:15

Ogrodje je narejeno iz aluminijevih cevi, debelina?
Kakšne so največje dimenzije obdelovanca ki ga lahko spraviš spodaj?
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 124 krat
Prejel zahvalo: 298 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 31

OdgovorNapisal/-a Kroko » 30 Okt 2017, 17:26

Bolj kot gledam bolj se mi zdi, da bi bilo najbolje narediti še enkrat.

Vodilo HGR 15-R pride okoli 70 EUR/m, vozički HGH 15-CA-Z0-H pa so okoli 30 EUR za kos.
Uporabniški avatar
Kroko

OdgovorNapisal/-a blazab » 30 Okt 2017, 17:34

Bom napisal samo nekaj dejstev:

- Če gledamo koordinatne sisteme bi rekel da ti na stroju rezkar potuje v X Z osi, miza pa v Y osi.
- Razmikanje okroglih vodil narazen je popolnoma nesmiselno in nedopustno, ker se s tem podre geometrija, na togosti se ne pridobi nič.
- Predelava omenjene konstrukcije na tirna vodila z vozički se ne splača, ker je strošek prevelik, oz. je potem bolje narediti vse na novo.
- Vhodni podatki za hobi CNC stroje v samogradnji, običajno niso hitrosti, pospeški, ter natančnost. Zadeve se običajno dela po inženirskem občutku (če ga konstrukter seveda ima).
- Za rezkanje aluminija (ne brušenje) je potrebno imeti konkretno konstrukcijo cnc stroja, prav tako je potrebno zmanjšati zračnost na pogonskem sklopu na minimum (vreteno/matica, uležajenje vretena na koncih)
- V tvojem primeru bi namesto fi12 uporabil fi20 ali 25mm palice, kar bi precej omililo (ne pa povsem odpravilo) problem togosti. V primeru da greš zadevo predelovat na podprta vodila, mislim da je bolje začeti na novo.
- Pravilo 3 CNCjev ne velja za vse :)

LP
blazab

Zahvalil se je: 9 krat
Prejel zahvalo: 197 krat

Vrni se na CNC naprave

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost