Mini CNC - mini ohišje za elektroniko

Vse o gradnji, vodilih, krmiljih, sklopkah, ....

Moderator: Kroko

Mini CNC - mini ohišje za elektroniko

OdgovorNapisal/-a s54jp » 05 Mar 2017, 10:37

Kot se spodobi da je za mini CNC tudi mini ohišje, ne pa nekakšna ogromna kišta od odsluženega PC.

Dolgo sem razmišljal kako to narediti. Čakal sem da kdo od forumašev pokaže kakšno uporabno fotografijo, vsaj za idejo. Pa nič.
Čakal sem tudi na nekakšno skupinsko akcijo za ohišja, tudi od tega se ni zgodilo nič.
Tako mi ni preostalo drugega: "zasuči rokave" in se loti sam.

Sedaj sem naredil do točke da sem lahko elektroniko priklopil na mehaniko in na PC ter naredil prvi dejanski kompletni zagon, in da ugotovim ali je sploh vse to kaj sem kupil izpravno.

Na srečo ja.
Razen pri kontrolerju nagaja licenca na začetku, pri vsakem ponovnem zagonu TNG je potrebno vnesti licenco.

Škatlo sem kupil v HTE (240x90x240) za 28€.

Tej škatli sem zamenjal zadnjo plat (od železa) z AL ploščo, katero je lažje obdelovati.
Pregradil sem jo v nastropja, spodaj napajalniki, (12V 5A v HTE 8€ swicher) in naš 48V swicher.
Ker ne mislim dograjevati četrto os, sem se odločil za samo tri motorna konektorja in tri za limit stikala.

Včeraj sem cel popoldan spoznaval "svojo novo ljubico" vozil jo po vseh oseh, popravljal parametre... z-os mi je potovala v napačno smer, to sem popravil softwersko. (na ekranu v pravo)

Škatla ni še dokončana.
Nisem se še srečal, boljše rečeno, nisem še uporabljal "pipe" za smd led diode. Led diode sem praviloma uporabljal klasične, katere se dajo pritrditi na ohišje.
Tako, sedaj čakam na "pipe" in priporočam da si jih naročate če menite da je fajn da svetloba ledic pride ven iz zaprte škatle:

To so prave za naš kontroler na Farnellu (da ne iščete preveč)

In tukaj pri konkurenci

Če bi imel te pipe, bi lahko že naredil štiri luknjice in pripeljal svetlobo ledic ven iz škatle.

Z montažo driverjev za motorje se nisem preveč obremenjeval.
Pritrdil sem jih tako da ko snamem glavni pokrov gre na njih USB kabel, za vsak slučaj posodobitve.
Vse skupaj mi se sploh ni kaj preveč grelo.
Na zadnji plošči imam namen dodati še majhen ventilatorček, ali vsaj narediti nekaj luknjic, da lahko gre topel zrak ven.
Spodaj na pokrovu, pod ventilatorjem napajalnika pa samo luknjice.
Smiselni mi se zdi da ni lukenj na zgornji strani škatle, in ob strani, da ne skoči v njo kak opiljek.
Za kaj tako - ker so CNC in škatla eno zraven drugega.
Tako nimam dolgih povezovalnih kablov, anten, za nabiranje različnih motenj.

AL pregrada, na katero je pritrjena elektronika, se ne tišči z napajalnikom spodaj.
Priponke
Pipe.jpg
Linki se nanašajo na to sliko
Skatla.jpg
Nedokončana, ali operativna.
WP_20170304_11_20_26_Pro.jpg
WP_20170304_11_21_08_Pro.jpg
s54jp

Kraj: JN76NI
Zahvalil se je: 210 krat
Prejel zahvalo: 209 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 41

Re: Mini CNC - mini ohišje za elektroniko

OdgovorNapisal/-a VolkD » 05 Mar 2017, 10:41

Da bi pa sam tako škatlo zvil in izezal iz Al pločevine, pa ne ?
Hmmm... sicer pa ne vem, če bi bilo ceneje.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5244 krat
Prejel zahvalo: 3648 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a s54jp » 05 Mar 2017, 10:44

Ker je prispevek omejen z številom slikic, nadaljujem...
Priponke
WP_20170304_11_21_38_Pro.jpg
WP_20170304_11_22_37_Pro.jpg
WP_20170304_11_22_56_Pro.jpg
Primerjava škatle z mehaniko
WP_20170304_11_58_56_Pro.jpg
Opazi se da ni pokrov privijačen, več samo nataknjen
s54jp

OdgovorNapisal/-a s54jp » 05 Mar 2017, 10:56

Nadaljujem z še par slikic.
Priponke
WP_20170304_14_54_17_Pro.jpg
WP_20170304_11_59_56_Pro.jpg
s54jp

OdgovorNapisal/-a VolkD » 05 Mar 2017, 11:02

s54jp je napisal/-a:Včeraj sem cel popoldan spoznaval "svojo novo ljubico" vozil jo po vseh oseh, popravljal parametre... z-os mi je potovala v napačno smer, to sem popravil softwersko. (na ekranu v pravo)
Zamenjaj A in A' med seboj.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Kroko » 05 Mar 2017, 11:42

Napajalniku si zaprl reže za hlajenje (tam, kjer ima ventilator). Na ohišju tudi manjkajo reže za hlajenje in pa ventilator, da odvaja vroč zrak driverjev.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 617 krat
Prejel zahvalo: 1315 krat
Število neizkoriščenih povabil: 243

OdgovorNapisal/-a gumby » 05 Mar 2017, 12:01

Jaz sem pa kar "nekakšno ogromno kišto od odsluženega PC" uporabil. Je pa not vse, torej "nov" PC, frekvenčnik, driverji, cnc krmilnik, 48V napajalnik in še par mojih vezij.
Na začetku sem hotel še črpalko in posodo za vodo not dat, ampak sem se premislil, ker mogoče to ni najboljša ideja. Pa še prostora je začelo zmanjkovati, čeprav je big tower ohišje... :mrgreen:
my brain hurts
Uporabniški avatar
gumby

Kraj: Lendava
Zahvalil se je: 94 krat
Prejel zahvalo: 458 krat
Število neizkoriščenih povabil: 50

OdgovorNapisal/-a s54jp » 05 Mar 2017, 12:06

Kroko je napisal/-a:Napajalniku si zaprl reže za hlajenje (tam, kjer ima ventilator).

Ni sile, še vedno lahko popilim to označeno, sploh se zadeva ne pregreva, ima dovolj veliko luknjo za vstop in izstop zraka.

Za izdelavo kvalitetnega ohišja bi rabil delujoči CNC, ker pač tega nimam, se moram nekako znajti.
Kot večina lastnikov CNC-jev v izgradnji.

Vse sem tole testiral brez glavnega pokrova, preverjal temperaturo gonilnikov motorjev, glavnega napajalnika, motorjev...vse normalno.

Vsaj sem napisal, da škatla še ni končana. Manjka ventilatorček, pipe...pa še kak lepotni popravek.

Ko bom pa velik (ko bo moj CNC operativen) mogoče se lotim izdelave novega ohišja in samo premontiram elektroniko.

Takrat ohišje ne bo imelo nalepkic, več bo imelo gravuro na sprednji in zadnji strani.
Priponke
Izrez.jpg
s54jp

OdgovorNapisal/-a VolkD » 05 Mar 2017, 12:25

s54jp je napisal/-a:Ko bom pa velik (ko bo moj CNC operativen) mogoče se lotim izdelave novega ohišja in samo premontiram elektroniko.
Saj sem te povabil narediti vse to na moj CNC. Pa še naučil se boš kaj.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a MadMax » 05 Mar 2017, 12:28

Ta del je lepo minimaliziran :_clap
Seveda je prezračevanje nujno. Ko spraviš zadevo v aktivno stanje, bo znalo delat po par ur v kosu in takrat bo vse drugače kot kratka ročna vožnja levo-desno.

Kje imaš pa frekvenčnik za spindl, pa vklop/napajanje pumpe?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 324 krat
Prejel zahvalo: 298 krat

OdgovorNapisal/-a mkosmac » 05 Mar 2017, 13:51

Zdravo!
Lepo narejeno! Imam pa drugo vprašanje za tiste, ki imate vso elektroniko + frekvenčnik v eni škatli. Ima še kdo težavo, da kontroler izgublja povezavo, ko je spindle zagnan? Uporabljam kvaliteten USB kabel dolžine 1.8 m. Kabel iz frekvenčnika do motorja je tudi z opletom. Oplet je priključen na strani frekvenčnika na frekvenčnikovo PE sponko. Iz te sponke vodi žica na skupno točko, kjer so priklopljene vse "zemlje" (zvezdna ozemljitev). Žal trenutno ne morem slikati.

Bi bilo mogoče bolje, če bi bila omrežna ozemljitev priključena direktno na PE sponko frekvenčnika? Od frekvenčnika do skupne točke je sedaj cca. 20 cm žice. Mogoče napajanje frekvenčnika preko mrežnega filtra? Ali pa mogoče kos ozemljene pločevine med frekvenčniko in kontrolerjem. Ta dva sta eden zraven drugega (ne vem, kaj sem takrat mislil :_CR )

Verjetno bi vsaka rešitev nekaj pripomogla, a zanima me, kje bi se vi lotili problema. Je mogoče še kaj drugega možno narediti?

Do sedaj sem problem rešil tako, da sem med PC in kontroler priključil USB isolator. Ta je verjetno zmanjšal hitrost USB in rešil težavo.
Hvala za odgovor.
LP Matej
if(?) ask_google();
mkosmac

Zahvalil se je: 20 krat
Prejel zahvalo: 8 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a Kroko » 05 Mar 2017, 14:47

USB izolatorji delajo samo z 1.1 hitrostjo in niso najboljša rešitev. PlanetCNC TNG naprimer z izolatorjem ne deluje pravilno.

Frekvenčnik potrebuje ustrezen filter, kar so kitajci v navodilih lepo zamolčali.
V primeru uporabe PlanetCNC output boarda svetujem tudi uporabo ločenega 12 V napajalnika in uporabe dodatnega filtra.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 617 krat
Prejel zahvalo: 1315 krat
Število neizkoriščenih povabil: 243

OdgovorNapisal/-a DusanK » 05 Mar 2017, 15:05

Torej je pokrov ohišja iz dveh delov, zgoraj |_| in spodaj __ ?
Ventilator napajalnika po vsej verjetnosti piha vroč zrak ven in zajema na koncu ohišja preko zračnih rež.

Glede prezračevanja tega ohišja je ena od idej:
Na spodnji strani pokrova ohišja nalepi nek material (peno), da oblikuješ kanal po katerem boš prisilno vodil zrak direktno na zračne reže napajalnika.
V vmesni alu plošči med nadstropjema po mojem ni potrebe po dodatnih luknjam, saj vidim na obeh koncih dovolj zračnega prostora.
Pod robom zgornjega |_| pokrova na levi, desni ali obeh straneh naredi še nekaj dodatni lukenj po celotni dolžini.
Zrak se tako zajema 1x pod ohišjem (ki ga daj na vsaj 1/2 cm gumi podstavke), drugič pa preko vzdolžnih lukenj na stranicah zgornjega pokrova. Dodatni vent fi 80 (ohišje je višine 90mm) odvaja ves topel zrak iz ohišja ven.
Vent fi80 daj na tisto stran, ki ti bolj odgovarja ali tam kjer so izgodni konektorji ali tam kjer sta usb in glavnoi stikalo.
CNC_Ohisje_1024_696.jpg

Primer:
Črn kvadrat predstavlja tvoj spodnji pokrov ohišja z okroglimi zračnimi luknjami, bel stiropor pa material (npr. pena), ki ga/jo nalepiš na spodnjo stran pokrova ohišja. S tem narediš/oblikuješ "kanal" po kateri bo prisilno tekel zrak.
Sp_pokrov_ohisja_kanal (Custom).jpg
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 642 krat
Prejel zahvalo: 1164 krat
Število neizkoriščenih povabil: 199

OdgovorNapisal/-a mkosmac » 05 Mar 2017, 15:08

Kroko je napisal/-a:Frekvenčnik potrebuje ustrezen filter, kar so kitajci v navodilih lepo zamolčali.V primeru uporabe PlanetCNC output boarda svetujem tudi uporabo ločenega 12 V napajalnika in uporabe dodatnega filtra.

Tudi jaz sem najprej mislil preizkusiti z filtrom. Kakšen predlog katerega izbrati, oz. kako mora biti dimenzioniran. Verjetno je to odvisno od frekvence, s katero dela frekvenčnik. Cel kontroler je napajan s svojim napajalnikom.
LP Matej
if(?) ask_google();
mkosmac

OdgovorNapisal/-a s54jp » 05 Mar 2017, 16:26

DusanK je napisal/-a:Torej je pokrov ohišja iz dveh delov

Ne. Pokrov je iz enega dela. Podn je iz drugega dela. Konstrukcija iz tretjega.
Glede kroženja zraka si imel dobro idejo, ampak smer je napačna.

Za kanalizirati pretok zraka je potrebno pri odprtini ventilatorja dodati 1,5cm gobo, tako da vleče vedno samo svež zrak od zunaj škatle.
Ne pa da isti (vroč) zrak pomešan z hladnim kroži po škatli.
Vroč zrak itak sili navzgor.
Označeno zeleno.
Na podnu škatle je pa potrebno narediti luknje (ali luknjo z mrežico) za vstop svežega zraka pod ventilatorjem.

Tudi če bi tisto luknjo na isto ravnini zamašili, označeno rdeče, bi še vedno vroč zrak imel dovolj odprtine za izhod iz napajalnika pri vijakih, kontaktih.

Pridejo na škatli na zadnji strani še luknje za izstop toplega zraka. Po potrebi še ventilator z senzorjem temperature.

Lahko bi pa bile še luknje po celi dolžini na zadnji stranici nad konektorji motorjev in končnih stikal.
Tam so luknje manj nevarne kot pa na pokrovu na vrhu.
Priponke
Krozenje.jpg
Smer kroženja zraka.
Pregrada.jpg
Pokrov01.jpg
s54jp

OdgovorNapisal/-a MadMax » 05 Mar 2017, 19:49

Zanašati se zgolj na konvekcijo (vzgonsko gibanje toplejšega zraka) pri takih zadevah kljub vsemu ni preveč modro...
Že blag prepih po delavnici mimo škatle ti lahko zmeša štrene.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 324 krat
Prejel zahvalo: 298 krat

OdgovorNapisal/-a DusanK » 05 Mar 2017, 22:42

s54jp je napisal/-a:
DusanK je napisal/-a:Torej je pokrov ohišja iz dveh delov

Ne. Pokrov je iz enega dela. Podn je iz drugega dela. Konstrukcija iz tretjega.
Glede kroženja zraka si imel dobro idejo, ampak smer je napačna.
Za kanalizirati pretok zraka je potrebno pri odprtini ventilatorja dodati 1,5cm gobo, tako da vleče vedno samo svež zrak od zunaj škatle.
Ne pa da isti (vroč) zrak pomešan z hladnim kroži po škatli.
Vroč zrak itak sili navzgor.
Označeno zeleno.
Na podnu škatle je pa potrebno narediti luknje (ali luknjo z mrežico) za vstop svežega zraka pod ventilatorjem.
Tudi če bi tisto luknjo na isto ravnini zamašili, označeno rdeče, bi še vedno vroč zrak imel dovolj odprtine za izhod iz napajalnika pri vijakih, kontaktih.
Pridejo na škatli na zadnji strani še luknje za izstop toplega zraka. Po potrebi še ventilator z senzorjem temperature.
Lahko bi pa bile še luknje po celi dolžini na zadnji stranici nad konektorji motorjev in končnih stikal.
Tam so luknje manj nevarne kot pa na pokrovu na vrhu.

Kot pokrov ohišja nisem mislil samo zgornji del ampak celoto, torej iz dveh delov, zgoraj ┌┐ in spodaj _, tako sem tudi napisal.
Kroženja zraka sem narisal, ker sem hipotetično predvideval, da ventilator v napajalniku piha zrak ven iz svojega ohišja, noter pa ga sesa skozi zračne reže.
Če veš, da je to obrnjeno je pač tudi logika potovanja zraka obrnjena, nenazadnje bi lahko, če ti to seveda to odgovarja, obrnil tudi ventilator znotraj napajalnika.
Kakorkoli, priporočam ti še en dodaten vent na zadnji ali sprednji stranici, ki bo sesal celoten zrak ven iz kište, ker se bojim, da je ta vent od napajalnika malce premajhen za mešanje lufta po celotni kišti. Ali pač.
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 642 krat
Prejel zahvalo: 1164 krat
Število neizkoriščenih povabil: 199

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 06 Mar 2017, 04:06

Ne delaj si problemov še preden do. Škatla je fino narejena, če se bo pa kaj preveč grelo, boš pa takrat reševal ta problem. Pa če se greje tam do 60 stopinj še ni panike.
Niti kruha se ne speče brez da je vroč :)
SamoBr

Zahvalil se je: 128 krat
Prejel zahvalo: 230 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 44

OdgovorNapisal/-a s54jp » 06 Mar 2017, 09:09

DusanK je napisal/-a:nenazadnje bi lahko, če ti to seveda to odgovarja, obrnil tudi ventilator znotraj napajalnika.

Ventilator v napajalniku je tovarniško odlično obrnjen. Škoda bi ga bilo obračat, pa še imel bi nepotrebno in nekoristno delo. Napajalnik sem namenoma dal spodaj in ga tako obrnil kot je vgrajen.
Že zaradi tega: spodaj vstopa hladen zrak, izstopa vroč na vseh ostalih režah napajalnika, izstop iz glavnega ohišja bo na zadnji steni.
Ventilator je že pripravljen, kateri se bo vklopil pri določeni temperaturi v samem ohišju da ne poslušam ropota po nepotrebnem.
Ko naredim vse do konca, poslikam.
s54jp

OdgovorNapisal/-a cero » 06 Mar 2017, 11:48

Moje ohišje je pa doma narejeno in noter je kompletno vse kar rabim za pogon mini cncja (imam zračno hlajenje spindla zato ne rabim črpalke)
Škatla je razdeljena na dva dela, ki ju povezuje napajalnik. Svež zrak gre skozi vstopni filter in ventilator v prostor kjer je krmilnik in koračni driverji, nato preko napajlanika v prostor kjer je frekvenčnik, tam pa tudi skozi izstopni filter ven. Na vhodu imam omrežni filter, za napajanje kontrolerja pa imam kompletno ločen napajalnik od 230V naprej. S pregrevanjem in motnjami nisem imel nikoli težav.
Priponke
DSC_0183.JPG
DSC_0185.JPG
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 134 krat
Prejel zahvalo: 312 krat
Število neizkoriščenih povabil: 33

OdgovorNapisal/-a mkosmac » 06 Mar 2017, 17:59

cero je napisal/-a:Na vhodu imam omrežni filter, za napajanje kontrolerja pa imam kompletno ločen napajalnik od 230V naprej. S pregrevanjem in motnjami nisem imel nikoli težav.

Jaz enako, samo da nimam filtra. Mi lahko poveš kakšen filter imaš? Je to tisti, ki je kar vgrajen v vtičnico?
LP Matej
if(?) ask_google();
mkosmac

OdgovorNapisal/-a s54jp » 06 Mar 2017, 18:50

mkosmac je napisal/-a:Jaz enako, samo da nimam filtra. Mi lahko poveš kakšen filter imaš? Je to tisti, ki je kar vgrajen v vtičnico?

Matej, tudi tole iz starih PC napajalnikov je OK, pa še zastonj je.

Boljše kot nič je tisto desno - feritni prsten na obeh žicah, nuli in fazi.
Priponke
WP_20170306_17_41_28_Pro.jpg
s54jp

OdgovorNapisal/-a s54jp » 06 Mar 2017, 19:12

Moja škatla dobila "klimo".

Na spodnjem pokrovu vstopa hladen zrak, vleče ga ventilator od 48V napajalnika, topel zrak iz škatle pa majhen dodan ventilatorček 50x50 .
Priponke
WP_20170306_17_57_19_Pro.jpg
WP_20170306_17_57_02_Pro.jpg
s54jp

OdgovorNapisal/-a cero » 06 Mar 2017, 19:41

@mkosmac
Filter je kar v vtičnici, se vidi na slikah, pač tak z računlaniških napajalnikov.

@s54jp
Namesto tistih "grdih lukenj" kupi na ebayu mrežico, jaz imam na moji škatli dve taki:
http://www.ebay.com/itm/5pcs-Standard-6 ... SwjVVVyA4m
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 134 krat
Prejel zahvalo: 312 krat
Število neizkoriščenih povabil: 33

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Mar 2017, 19:45

cero je napisal/-a:@s54jp
Namesto tistih "grdih lukenj" kupi na ebayu mrežico, jaz imam na moji škatli dve taki...
Hmm, tole prednjo ploščo boš pa še enkrat naredil! Če prej ne, ko prideš k meni. Brez tistih lukenj. Namesto njih bodo zareze, kot so na škatlah za napajalnik.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Mar 2017, 19:58

Tako luknjo sem imel v mislih.
Priponke
IMG_4767 (Medium).JPG
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54jp » 06 Mar 2017, 20:17

VolkD je napisal/-a:
cero je napisal/-a:@s54jp
Namesto tistih "grdih lukenj" kupi na ebayu mrežico, jaz imam na moji škatli dve taki...
Hmm, tole prednjo ploščo boš pa še enkrat naredil! Če prej ne, ko prideš k meni. Brez tistih lukenj. Namesto njih bodo zareze, kot so na škatlah za napajalnik.

Pa vi oba rabite očale!

To je zadnja stran, ne prednja. Lokacijo lukenj narekuje ventilator. Za to jih ni v sredini. So samo na poziciji lopatic.

@cero, jaz tvoje škatle nisem komentiral negativno, si jo pač naredil takšno kot si jo. Mogoče bo komu bolj všeč kot moja...nikoli se ne ve.

Kako že imaš izpeljano svetlobo ledic iz škatle od kontrolerja?

Kje ti se nahaja USB konektor od kontrolerja?
Kako prideš do USB konektorjev od drajverjev motorjev v slučaju posodobitve?
Jih moraš dol demontirati?
Tisti USB razdelilec je vedno samo izvor težav.

Svojo idejo škatle sem objavil samo za to da spodbudim tiste k delu kateri je še nimajo narejene, NE da mene kopirajo, ampak da se učijo na mojih napakah.
Ne bom pa užaljen če kdo naredi kaj podobnega moji škatli.
In da naredi lepšo, bolj funkcionalno škatlo od moje.
Vsaj sem rekel:
s54jp je napisal/-a:Za izdelavo kvalitetnega ohišja bi rabil delujoči CNC, ker pač tega nimam, se moram nekako znajti.
Kot večina lastnikov CNC-jev v izgradnji.

Nekje je potrebno začeti.

s54jp je napisal/-a:Ko bom pa velik (ko bo moj CNC operativen) mogoče se lotim izdelave novega ohišja in samo premontiram elektroniko.

Takrat ohišje ne bo imelo nalepkic, več bo imelo gravuro na sprednji in zadnji strani.

Pa še reže za ventilator bodo takšne kot Darko tvoje na napajalniku.

Sedaj pa lahko ostane tako kot je, in grem v klet, poiščem med kljumpom kakšno uporabno mrežico in jo dam preko teh lukenj.
s54jp

OdgovorNapisal/-a mirkatmir » 06 Mar 2017, 20:42

s54jp je napisal/-a:Sedaj pa lahko ostane tako kot je, in grem v klet, poiščem med kljumpom kakšno uporabno mrežico in jo dam preko teh lukenj.

Ma ne rabiš, saj ti bo tako ali tako pihalo zadaj nekam v steno. ;)
lp, Miran (Miro S51SK)
Uporabniški avatar
mirkatmir

Kraj: Ribnica - JN75IR
Zahvalil se je: 133 krat
Prejel zahvalo: 161 krat
Število neizkoriščenih povabil: 21

OdgovorNapisal/-a mirkatmir » 06 Mar 2017, 20:49

Moja škatla pa je takšna:

končna.jpg

in še notranjost:

odprta.jpg
lp, Miran (Miro S51SK)
Uporabniški avatar
mirkatmir

Kraj: Ribnica - JN75IR
Zahvalil se je: 133 krat
Prejel zahvalo: 161 krat
Število neizkoriščenih povabil: 21

OdgovorNapisal/-a s54jp » 07 Mar 2017, 09:40

Miran daj tole na fotografiji v prilogi poslikaj z notranje strani, pa malo bolj oštro.

Nabavil sem nekaj tipkic in zbiram idejo za prednjo ploščo da ne naredim (spet) kakšno sr***e.

Imam nekaj ur, dni časa dokler pride roba iz Mouserja (pipe za led diode).
Priponke
Tipke.JPG
WP_20170307_08_23_11_Pro.jpg
s54jp

OdgovorNapisal/-a s54jp » 07 Mar 2017, 09:52

VolkD je napisal/-a:Tako luknjo sem imel v mislih.

Vem da je to tvoja intelektualna lastnina, ampak rabil bi G-kodo za ta in za 50x50 ventilator.
Nisem še tako daleč da bi to znal sam narediti.

To bi mi bila prva resna učna ura.
s54jp

OdgovorNapisal/-a VolkD » 07 Mar 2017, 10:08

s54jp je napisal/-a:Vem da je to tvoja intelektualna lastnina, ampak rabil bi G-kodo za ta in za 50x50 ventilator.
Nisem še tako daleč da bi to znal sam narediti.

To bi mi bila prva resna učna ura.
Ha, v sklopu te učne ure, boš spoznal, da ti G koda ne more nič pomagati, ker je narejena za moj stroj, moj nabor orodja - rezkarjev in svedrov,...

No lahko ti pa dam to narejeno v solidworks. Ali pa v fusion. Še precej raje te to naučim narediti. Ni nek bav-bav.
Tako in tako se boš moral tega naučiti, ker je drugače nemogoče karkoli delati s CNC-jem.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54jp » 07 Mar 2017, 10:14

VolkD je napisal/-a:Tako in tako se boš moral tega naučiti, ker je drugače nemogoče karkoli delati s CNC-jem.

Se strinjam.
Boljše je: "da me naučiš ribo loviti, kot pa da mi ribo daš"
s54jp

OdgovorNapisal/-a s54jp » 16 Mar 2017, 16:07

Moja škatla je dokončana.
Sedaj pa učenje in nabiranje izkušenj, da ne bo moj CNC nabiral samo prah.
In da ne bo mrtva investicija, jaz pa na roke vrtal luknje.(grde!)
Priponke
WP_20170316_13_15_25_Pro.jpg
Prednja stran
WP_20170316_13_16_40_Pro.jpg
Zadnja stran, izstop toplega zraka.
Vstop zraka.jpg
WP_20170316_13_48_08_Pro.jpg
s54jp